Šport / Outdoor

Test najlepších fitness trampolín na jumping

Najlepšie fitness trampolíny na jumping Skákanie na trampolíne je úžasná zábava a ešte úžasnejšie cvičenie! Jumping vás núti hýbať každým svalom tela, zlepšuje vytrvalosť a rovnováhu. Trampolíny tiež poskytujú aeróbne cvičenie strednej až vysokej úrovne, ktoré prospieva celému vášmu telu a zlepšuje kardio zdravie. Gymnastky, akrobati, potápači a dokonca aj astronauti trénujú na trampolínach! Či už ste športovec alebo len víkendový „jumper“, akonáhle si kúpite trampolínu, stane sa súčasťou vašej outwork rutiny..

Existuje mnoho rôznych druhov trampolín s množstvom veľkostí, tvarov, bezpečnostných prvkov a úrovní odrazu. Predtým, ako sa pre niektorú rozhodnete, prečítajte si náš článok, aby ste zistili, čo ponúkajú tie najlepšie fitness trampolíny na jumping a ktorá bude pre vás najvhodnejšia.

Najlepšie fitness trampolíny na jumping na trhu – TOP 5

ProduktPriemerVýškaNosnosťHodnotenieCena odRecenzie
1.inSPORTline Cordy s držadlom
114 cm34 cm110 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]150 EURČítať recenzie
2.inSPORTline PROFI Digital
122 cm30 cm110 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]150 EURČítať recenzie
3.KLARFIT Jumpanatic
112 cm30 cm120 kg[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]120 EURČítať recenzie
4.Aga FITNESS s madlem
130 cm-100 kg[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]55 EURČítať recenzie
5.Sedco Fitness Hexagon
122 cm32 cm100 kg[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]60 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku fitness trampolín na jumping


Ako vybrať trampolínu na jumping a fitness

Cvičenie na fitness trampolíne, alebo minitrampolíne nielen zlepšuje kondíciu a posilňuje hlboké svalstvo, ale má aj vysoký Fun-faktor. Jej výhodou oproti záhradným trampolínam je, že ju môžete celoročne využívať aj doma. A na rozdiel od tréningu na bežiacom páse si na cvičenie nemusíte plánovať veľa času, pretože 10-minútové skákanie vás urobí tak fit ako 30-minútový beh. V domácnosti navyše zaberá aj málo miesta a v porovnaní s inými kardio fitness zariadeniami, ako sú ergometre alebo cross trenažéry a ľahko sa prenáša.

U fitness trampolín sú však veľké rozdiely. A to neplatí len pre cenu. Rozdiely sú aj v použitých materiáloch, sile rámu, elasticite pružín, pružnosti skákacej podložky, vrhacej sile a bezpečnostných štandardoch jednotlivých modelov. Preto sa pri teste a kúpe interiérových trampolín oplatí pozrieť sa bližšie a dať si pozor na pár vecí.

Systém odpruženia: gumové pásy vs. oceľové pružiny

Skákacie vlastnosti vnútornej fitness trampolíny závisia predovšetkým od spôsobu zavesenia skákacej podložky na oceľovom ráme. A tu sú dve rôzne varianty. Prvý variant využíva gummové pásy, druhý variant má skákaciu podložku pripevnenú na oceľových pružinách.

Fitness trampolína s gumovými pásmi

Cvičenie na fitness trampolínach s gumovými pásmi je obzvlášť šetrné ku kĺbom, pretože odpruženie je tu veľmi mäkké a jemné. Dôvodom je, že bungee pásy sú oveľa elastickejšie ako oceľové pružiny, a preto sa dokážu natiahnuť na dvojnásobok svojej dĺžky. Preto sú takéto trampolíny mimoriadne vhodné aj na rehabilitačné účely či tréningy pre seniorov, keďže ich môžu využívať aj ľudia s poškodenými kĺbami či problémami s platničkami. Samozrejme, predtým sa treba poradiť s lekárom.

Ak však chcete intenzívny tréning na budovanie svalov a zároveň chcete rozhýbať svoj kardiovaskulárny systém, mali by ste zvážiť fitness trampolínu, na ktorej sa dá nastaviť sila gumových lán, napríklad systémom uzlov. Ak chcete v jeden deň cvičiť intenzívne aeróbne cvičenie s vysokou frekvenciou švihu, môžete zvýšiť stupeň tvrdosti napríklad o 2 stupne, inak ho nechajte na stupni 1.

Recenzie odporúčajú model: Hammer Fitness-Trampolin Cross Jump

Fitness trampolína s oceľovými pružinami

Ak nechcete za fitness trampolínu utrácať príliš veľa peňazí a nemáte žiadne zdravotné obmedzenia, mali by ste zvážiť modely s oceľovými pružinami.

Napnutá skákacia podložka a tvrdé odpruženie oceľových pružinových tampolín ponúka slušný odpor, takže je možné dosiahnuť dobrý tréningový efekt. Sú lepšie ako gumové pásy pre ľudí, ktorí chcú budovať svaly a zlepšiť svoju kondíciu. Stupeň tvrdosti je možné nastaviť aj na tvrdšie pomocou gumových lán, ale zvyčajne zaplatíte dvojnásobnú cenu alebo viac. Pre zdravých ľudí bez problémov s kĺbmi je teda variant s oceľovou pružinou úplne prijateľný.

Teraz sa dostávame k negatívnym stránkam oceľových pružinových trampolín. U niektorých modelov máte pocit, že skáčete na pevný povrch, pretože odpruženie je oveľa tuhšie. Okrem toho máte vo všeobecnosti nevýhodu, že sa ozýva hlasné škrípanie, ktoré by mohlo rušiť susedov. Medzi lacnými a drahými modelmi sú však rozdiely v kvalite a type oceľových pružín a preto kvalitná trampolína na jumping vás s týmto nepríjemným zvukom nebude obťažovať.

Recenzie odporúčajú model: inSPORTline PROFI Digital 122 cm

Pri oboch variantoch pružinového systému sa však pruženie (gumičky alebo oceľová pružina) časom opotrebuje. Najmä u značkových zariadení sa však dajú závesy bez problémov dokúpiť a vymeniť. Nie je to ale možné pri lacných modeloch. V každom prípade by ste mali preštudovať záručné podmienky. Gumové pásy sa opotrebúvajú rýchlejšie ako oceľové pružiny.

Rám a stabilita

Rám je základom každej indoor fitness trampolíny. Preto je dôležité zabezpečiť, aby bol robustný, vyrobený z ocele a stál na podlahe tak, aby sa nemohol prevrátiť. Bezpečný stojan je dosiahnutý stabilnými nohami. A môže ich byť trochu viac. Ideálne sú modely s aspoň šiestimi nohami. Zabezpečujú relatívne bezpečné státie a zabezpečujú, aby sa mini trampolína neprevrátila. Fitness trampolína by mala byť tak stabilná, aby vydržala aj jednostrannú záťaž: napríklad ak náhodou skočíte na okraj. Vysoká hodnota pre maximálnu nosnosť napríklad 120 kg je dobrým kritériom pre robustnú a stabilnú interiérovú trampolínu. Vybavenie nôh gumenými krytkami, ktoré zabraňujú skĺznutiu, tiež napomáha k zaisteniu bezpečného postoja a tiež k ochrane podlahy pred poškodením.

Madlo: áno alebo nie?

Ak máte problémy s balansom, odporúča sa madlo. Poskytne vám podporu a pohyby následne vykonávate bezpečnejšie. Je to potrebné najmä pri tréningoch, ktoré vyžadujú veľmi rýchle pohyby. Ale aj keď nemáte problémy s rovnováhou, rukoväť ponúka dodatočnú bezpečnosť. Výhodou je aj to, ak je rukoväť výškovo nastaviteľná, pretože sa dá prispôsobiť rôznym telesným rozmerom. Okrem toho madlo umožňuje oveľa širšiu škálu cvikov.

V niektorých prípadoch je madlo súčasťou dodávky, v iných je potrebné objednať samostatne.

Výška fitness trampolíny

Ďalším detailom, ktorý treba pri kúpe zvážiť, je výška nžičiek. Nižšia výška dáva subjektívny pocit istoty, no nohy by nemali byť príliš krátke. Pretože potom sa môže stať, že sa skákacia podložka pri skoku dotkne zeme. Preto sa odporúča, aby nohy mali výšku aspoň 30 cm.

Niektoré fitness trampolíny je možné umiestniť aj do naklonenej polohy pomocou predlžovacích nôh, ako napríklad trampolína Pro Urban Rebounder. Tým sa automaticky zvýši intenzita tréningu a spáli sa viac kalórií. Takéto modely sa však odporúčajú iba ľuďom so zdravými kolennými kĺbmi.

Ako vysoko sa odrážame na fitness trampolíne? Je strop dostatočne vysoký?

Mini trampolíny v zásade na rozdiel od súťažných trampolín nie sú určené na saltá a akrobatické cvičenia, ale len na jumping v stoji. Preto sa pri mini trampolínach väčšinou neprekračuje výška skoku 15 cm, pri profesionálnych športových trampolínach je možné dosiahnuť výšku skoku až 9 metrov.

Aby sme odpovedali na otázku, či je určitá výška stropu dostatočná, zoberme si ako príklad prípad, keď je výška stropu 2,6 metra. Za predpokladu výšky skoku cca 10 až 15 cm na minitrampolíne máte pri výške trampolíny 30 cm a výške postavy 180 cm nad výškou skoku ešte 35 cm priestoru.

Skladacia, alebo nie?

Ak určíte trampolíne stále miesto a nemienite ju neustále vybaľovať zo skrine alebo skladovať pod posteľou, potom je vhodná skrutkovacia verzia nôh. Ak si trampolínu beriete so sebou aj na chatu, alebo ju musíte kvôli obmedzenému priestoru zakaždým odložiť, potom je lepšie mať skladacie nohy. Trvá len pár sekúnd, kým sa rozložia. Pri niektorých modeloch je dokonca možné celú trampolínu zložiť a prenášať v taške.

Aká veľká by mala byť plocha na skákanie?

Pri kúpe fitness trampolíny treba venovať osobitnú pozornosť skákacej podložke. V prvom rade si treba vybrať správnu veľkosť. Vhodné je zvoliť  skákaciu plochu s vonkajším priemerom aspoň 100 cm. Vo všeobecnosti väčšia plocha na skákanie dáva väčšiu istotu počas tréningu a samozrejme máte väčšiu voľnosť pohybu. Modely s priemerom 100 cm sú obzvlášť kompaktné a dajú sa prenášať kamkoľvek. Pocit  skutočne veľkej trampolíny však prináša až priemer 125 cm.

Je tiež užitočné, ak je okraj skákacej podložky zvýraznený jasnou farbou. Takto ste pri skákaní v bezpečí, pretože kútikom oka vždy uvidíte okraj skákacej plochy.

Kvalita skákacej podložky

Okrem veľkosti skákacej podložky je dôležitým detailom aj jej kvalita. Lacné modely majú často tendenciu veľmi rýchlo strácať elasticitu. Ak chcete mať dlhodobo stabilne dobrý tréning, nemali by ste tu šetriť a kúpte si trampolínu s elastickou a odolnou podložkou na skákanie s protišmykovým povrchom.

Aké by malo byť maximálne možné zaťaženie fitness trampolíny?

Pri výbere správneho modelu treba brať do úvahy aj telesnú hmotnosť užívateľa.

Údaj výrobcu o maximálnej nosnosti je absolútna hranica zaťaženia fitness trampolíny. Tým sa však väčšinou nemyslí skutočná telesná hmotnosť, ale hmotnosť, ktorá mini trampolínu zaťaží pri bežnom skoku. Spravidla sa predpokladá, že normálny skok je dvojnásobkom  telesnej hmotnosti. Pre osobu, ktorá váži 60 kg, by mala byť maximálna možná záťaž trampolíny minimálne 120 kg.

Odporúčanie na záver

Nikdy nerobte kompromisy pokiaľ ide o bezpečnosť!  Ide predsa o fitness zariadenie a pri jeho používaní sa môžete zraniť. Okrem nesprávneho používania spôsobeného nadmerným skákaním na zle postavenej trampolíne sa môžete zraniť aj bez toho, aby ste sami o to pričinili. Mali by ste sa preto uistiť, že daná trampolína má test bezpečnosti a dostala príslušné testovacie pečate.

Najpredávanejšie fitness trampolíny na jumping

Najpredávanejšie fitness trampolíny na jumping na trhu podľa portálu Heureka.sk


Lacné fitness trampolíny na jumping už od 70 EUR

Pomohol vám náš test fitness trampolín na jumping? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší indoor trampolínu na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

twenty − 3 =