Šport / Outdoor

Ako vybrať najlepšiu termobielizeň

Termobielizeň Craft Termobielizeň, alebo zaužívanejšie termoprádlo, nás udržiava v teple aj keď je vonku poriadna zima. Okrem športových aktivít, akým je napríklad obľúbený beh, sa najlepšie termoprádlo hodí i na bežné nosenie v prípade, že chodíte napríklad veľa pešo a chcete sa aj v mraze cítiť komfortne.

Navyše, najlepšie termoprádlo vás udrží v suchu, pretože odvádza vlhkosť. Je len na vás, či sa rozhodnete pre prírodné materiály, alebo dáte prednosť umelým vláknam, prípadne sa rozhodnete pre kombináciu oboch. Dôležité je vaše pohodlie a dobrý pocit na pokožke počas nosenia.

Tu sa teda dostáva k otázke, ako si vybrať správne termobielizeň, lebo čo vyhovuje počas športu vašej kamoške, nemusí vyhovovať vám. Preto je ideálne vyberať si podľa vlastných nárokov, zorientovať sa v ponuke jednotlivých výrobcov a poznať materiály.

Pripravili sme prehľadný test, s ktorým získate zaujímavé informácie a veríme, že vám pomôže pri výbere toho správneho termoprádla pre vaše aktivity.

[ssba]

Test nejlepšie termobielizne – TOP 6 podle nás

ProduktPohlavieMateriálHodnotenieCena odRecenzie
1.Craft CORE DRY FUSEKNIT SET W
Dámské55 % polyamid,
45 % polyester
[usr 5 text="true" tooltip="true"]38 EURČítať recenzie
2.Lyžiarske spodné tričko 500
Pánské91% polyester,
9% elastan
[usr 5 text="true" tooltip="true"]12 EURČítať recenzie
3.Spodné lyžiarske tričko Wedze 500
Dámské91% polyester,
9% elastan
[usr 5 text="true" tooltip="true"]10 EURČítať recenzie
4.Pánska mikina z merino vlny – Alou
Pánské
Unisex
53% vlna (MERINO),
39% polyester,
8% elastan
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]63 EURČítať recenzie
5.Termoprádlo Active Winter – Dámsky rolák
Dámské92% nylon,
8% elastan
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]32 EURČítať recenzie
6.Lyžiarske spodné nohavice BL 500
Pánské91% polyester,
9% elastan
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]12 EURČítať recenzie

Ukázat kompletní nabídku termobielizne


Aká je najlepšia termobielizeň na trhu?

 • Craft CORE DRY FUSEKNIT SET W
 • Lyžiarske spodné tričko 500 Wedze – Decathlon
 • Spodné lyžiarske tričko Wedze 500 – Decathlon
 • Pánska mikina z merino vlny – Alou – Husky
 • Termoprádlo Active Winter – Dámsky rolák – Husky
 • Lyžiarske spodné nohavice BL 500 Wedze – Decathlon

Ako vybrať najlepšie termoprádlo?

 • Materiál termobielizne. Ako sme načrtli už v úvode, vybrať si môžete zo syntetických vlákien, alebo z prírodných. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody, takže je na vás čomu dáte prednosť. Kvalitné termoprádlo nájdete v oboch prípadoch.
 • Správna veľkosť termoprádla. Ani to najkvalitnejšie termoprádlo na trhu nebude plniť svoju funkciu, keď vám neobopne telo. Termobielizeň má sedieť presne na vašu postavu – neschudnete ešte doň a ani sa nenatiahne len tak nosením. Vždy myslite na to, že musí na telo pohodlne priliehať.
 • Hmotnosť termoprádla. Ak sa chystáte na horolezeckú výpravu, hmotnosť oblečenia vás iste bude zaujímať, podobne ako aj bežcov, ktorí nepotrebujú ťažké oblečenie počas behu. Letné termoprádlo na teplejšie dni má obvykle hmotnosť približne 130 g/m2. Kvalitné termoprádlo na zimu má hmotnosť orientačne asi 200 g/m2.
 • Ďalšie vlastnosti termoprádla. Najlepšia termobielizeň má bezšvové šitie. Niektoré druhy termobielizne sú antibakteriálne, majú redukciu zápachu, alebo chladivý efekt.
 • Účel termoprádla. Na záver dôležitá rada – vyberajte predovšetkým podľa toho, na aké účely chcete termobielizeň nosiť. Niekto potrebuje termobielizeň na bežnejšie nosenie, niekto využíva termobielizeň len pri športových aktivitách, kde tiež rozlišujeme typ športu.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test termobielizne na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Z akých materiálov môže byť termoprádlo najčastejšie vyrobené?

Stále sa najčastejšie stretnete so syntetickými vláknami, konkrétne polypropylén (skratka POP) a polyester (skratka PES) sú najpoužívanejšie. Celkom často sa môžete stretnúť s tým, že sú použité v rôznom pomere naraz. Niektorá termobielizeň je vyrobená čiastočne alebo úplne z polyamidu (skratka PAD).

POP – vlákna dobre držia teplotu a oblečenie má nízku hmotnosť, dobre sa nosí aj pri aktívnych športoch. Perie sa len pri nízkych teplotách. Je vhodné aj na dlhšie túry.

PES – ťažšie ale pevnejšie vlákna, trochu horšie tepelné vlastnosti ale je tu možnosť prať pri vyšších teplotách lebo oblečenie je odolnejšie.
Z prírodných materiálov sa niekedy pridáva bavlna, bambus alebo hodváb. V poslednom období je obľúbená na zimu vlna.

Aké vlastnosti má termobielizeň z vlny?

Najlepšie termoprádlo z vlny je vyrobené z vlny Merino, ktorá pochádza z oviec žijúcich v chladnejšom prostredí. Je to prirodzene antialergický materiál, mimoriadne jemný a teda aj príjemný k pokožke vrátane citlivej pokožky. Navyše, vlnka je vo všeobecnosti najlepší materiál do zimného počasia, a to aj na bežnejšie nosenie mimo športových aktivít pokiaľ ste často vonku.

Samozrejme, tieto vlastnosti sa odrážajú na cene termoprádla z vlny.

Aké výhody má termobielizeň z bambusu?

Podobne ako bavlna, bambusové vlákna vlhkosť zadržia, ale neodvádzajú preč, čo mnohým športovcom nevyhovuje. Na druhej strane kvalitné termoprádlo z bambusu je mimoriadne pohodlné pre pokožku, hodí sa aj ľuďom s citlivejšou pokožkou. Oblečenie je ľahké a prirodzene antistatické.

Čo znamená označenie steamless na termoprádle?

Steamless je označenie pre bezšvové termoprádlo.

Ako by sa mala termobielizeň prať?

Najlepšia termobielizeň vám dlho vydrží dobre slúžiť. Platí, že by ste mali sledovať pokyny na termoprádle priamo od výrobcu a podľa toho termoprádlo prať.

Všeobecne platí, že:

 • termobielizeň sa nikdy nesuší v sušičke, stále musí voľne uschnúť (ani nesušiť na radiátore),
 • nepoužíva sa aviváž,
 • termobielizeň sa nežehlí,
 • perte všetko športové oblečenie vrátane termobielizne naruby,
 • vždy perte na tom najšetrnejšom pracom programe, aký vaša práčka má.

Existujú prášky na pranie určené na pranie termobielizne a športovej bielizne, ktoré sú svojim zložením vhodné pre tieto materiály a šetria oblečenie.

V prípade termoprádla z vlny je vhodné len tak prepotené oblečenie upláchnuť vo vlažnej vode a ručne vyžmýkať, potom nechať voľne uschnúť.

Kvalitná termobielizeň, nech je akokoľvek drahá a exkluzívna od populárnych značiek, podlieha opotrebeniu prirodzene, ako všetko čo sa používa. V prípade malej dierky alebo vypáraných švov môžete takýto nedostatok jednoducho iba zašiť a vlastnosti bielizne by to nemalo nijako ohroziť.


Ukázat kompletní nabídku termobielizne


Pomohol vám náš test termobielizne? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať nejlepší termobielizeň na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

nine + four =