Domácnosť

Test pracích práškov a gélov

Najlepšie pracie prášky Pranie oblečenia siaha do čias, kedy si ľudia začali vyhotovovať odevy z rôznych dostupných materiálov. Spočiatku išlo len o vypláchnutie oblečenia vo vode, neskôr sa pridalo búchanie palicami, alebo šúchanie o kamene. Dnes využívame jednoduchú a rýchlu možnosť prania viacerých odevov naraz rovno v pohodlí domova v práčke. Pracie prášky sa stali pre nás všetkých už samozrejmosťou, dokonca sú súčasťou života aj pre tých, ktorí nemajú automatickú práčku.

Najlepšie pracie prášky si vedia poradiť aj so znečisteným oblečením, bielizeň krásne prevoňajú a dodajú pocit skutočnej čistoty. Každý však má svoje vlastné požiadavky na kvalitný prací prášok – niektorí požadujú hlavne sviežosť, iný hľadajú dobré zloženie, ďalší riešia koľko praní vydrží jedno balenie. My vám poradíme ako vo všeobecnosti vyberať tie najlepšie prípravky na pranie pre vašu bielizeň.

Test pracích práškov a gélov je pravidelne aktualizovaný, takže vždy si viete prečítať aktuálny zoznam tých najlepších na trhu. Okrem toho je test obohatený o praktické rady, ktoré vám môžu pri nakupovaní pomôcť. Ak chcete, aj vy môžete tento rebríček obohatiť o vlastné skúsenosti, rady a pripomienky.

[ssba]

Test – najlepšie pracie prášky a prípravky – TOP 7

BielizeňHodnotenieCena odRecenzie
1.Ariel Fresh gélove tablety XXXL
farebné[usr 5 text="true" tooltip="true"]14 EURČítať recenzie
2.Lovela Color gél 4,7 l
farebné[usr 5 text="true" tooltip="true"]12 EURČítať recenzie
3.Woolite Extra Color 4,5 l
farebné[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13 EURČítať recenzie
4.Waschkonig Universal Lavendel
farebné
biele
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]10 EURČítať recenzie
5.Sanytol Dezinfekčný prací gél
farebné
biele
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7 EURČítať recenzie
6.Frosch Hypoalergenní prací gel
pre deti a dojčatá[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]9 EURČítať recenzie
7.Persil 360° Complete Clean
farebné[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]10 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku pracích práškov


Ako vybrať najlepší prací prášok?

  • Zloženie pracieho prostriedku. Vo všeobecnosti majú gély jemnejšie zloženie, no väčšina kvalitných pracích práškov je taktiež šetrná k našej pokožke. Ak máte citlivú pokožku, siahnite po géloch a práškoch s extra jemným zložením, prípadne perte bielizeň mydlovými vločkami.
  • Farebná bielizeň a biela bielizeň. Univerzálne pracie prostriedky na všetku bielizeň sú dobré, ale ak sa chcete o svoju bielizeň naozaj dobre starať, vyberajte pracie prostriedky zvlášť na farebnú bielizeň a zvlášť na bielou. Mnohé pracie prášky a gély sú rozdelené do týchto dvoch skupín – majú iné zloženie pre zachovanie belosti bielej bielizne a iné zloženie pre zachovanie farebnosti bielizne rôznych farieb.
  • Pranie práčke a ručné pranie. Ak máte citlivú pokožku, vyberajte prášky a pracie prostriedky vhodné na pranie v rukách. Túto informáciu nájdete vždy na obale pracieho prípravku. V prípade veľmi citlivej pokožky môžete zakúpiť na ručné pranie mydlové vločky, ktoré sú spravidla ešte jemnejšie.
  • Teplota prania bielizne. Máte vo zvyku prať na nižších teplotách? Hľadajte pracie prostriedky, ktoré sú účinné už napríklad od 30°C. Nezabúdajte však, že spodná bielizeň (najmä nohavičky) by mala byť praná minimálne na 60°C. Džínsy potrebujú čo najnižšiu teplotu, aby si mohli zachovať svoj tvar a aj po viacerých praniach dobre sedeli na vašej postave (najviac 40°C).
  • Počet praní. Na obaloch pracích prostriedkov je uvedené na koľko praní vydrží dané balenie. Táto informácia je dôležitá vtedy, ak kupujete napríklad univerzálny prací prostriedok a chcete vedieť ako dlho vám vydrží.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test pracích práškov a gélov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Kedy kupovať gély na pranie?

Gély na pranie sú vhodné na jemnú bielizeň, ale nemali by sa používať na vlhu a hodváb (niektoré však môžu byť vhodné aj na pranie takejto bielizne, len to treba zistiť na obale konkrétneho gélu). Gély sa dobre rozpúšťajú pri praní, nezanechávajú ani biele stopy, ako niektoré pracie prostriedky.

Približne 3 litre gélu sú ako 4 kg pracieho prášku.

Existujú ekologické pracie prostriedky?

Ekogrogéria ponúka aj bio pracie prostriedky so šetrným zložením s minimom chémie, vďaka čomu šetríte nielen životné prostredie, ale aj svoju pokožku (spravidla neobsahujú fosfáty, farbivá, parfumy a pod.). Najčastejšie sa tieto šetrnejšie pracie prostriedky kupujú na pranie detských vecí a klasických plienok. Takéto prášky nájdete hlavne v eshopoch so zameraním na prírodné výrobky.

Môžem prať farebnú bielizeň spolu?

Áno. Kedysi by ste bielizeň pofarbili, no dnes stačí zakúpiť gél na farebnú bielizeň. Stále však platí, že pre istotu perte bielu zvlášť. Farebné oblečenie rozličných farieb však môžete bez obáv prať spolu.

Náš tip: Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, odporúčame po praní vložiť bielizeň do kvalitnej sušičky bielizne.


Lacné pracie prášky už od 1,3 EUR

Pomohol vám náš test pracích práškov a gélov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný prací prášok na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

8 − one =