Test šijacích strojov

Šijací stroj Toyota Super Jeans Najlepší šijací stroj by ste mali vyberať predovšetkým podľa toho, na aký účel bude používaný a koľko peňazí plánujete do tejto kúpy investovať. Najlepšie modely na trhu toho dokážu naozaj dosť – navlečú niť do ihly, zvládnu okolo tridsať najrôznejších stehov, vyšijú niekoľko výšiviek vrátane písmen a číslic. Aby toho nebolo málo, pomocou USB kábla ich pripojíte k PC.

Vďaka tomu, že šijacie stroje dnešných dní zvládnu viac než ich predchodcovia, je dobré mať o nich aspoň základný prehľad. Pripravili sme si preto test šijacích strojov, ktorý pravidelne aktualizujeme podľa výsledkov viacerých testovacích spoločností, a tiež s ohľadom na názory odborníkov z tejto oblasti. Okrem toho však môžete náš test obohatiť aj vy zapojením sa do diskusie pod textom.

Keďže vieme, ako môže byť niekedy rozhodovanie pri kúpe náročné, odpovedáme aj na časté otázky spotrebiteľov ohľadne šijacích strojov. Svoj nový najlepší šijací stroj si tak vyberiete ešte jednoduchšie.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie šijacie stroje podľa nás – TOP 7 modelov

   HodnotenieCena odRecenzie
1.Janome 607 TXL
elektronický5 out of 5 stars (5 / 5)532,11 EURČítať recenzie
2.Singer 6660
elektronický5 out of 5 stars (5 / 5)184 EURČítať recenzie
3.Janome 423
mechanický5 out of 5 stars (5 / 5)260 EURČítať recenzie
4.JANOME 920
mechanický4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)178 EURČítať recenzie
5.BROTHER NV 15
elektronický4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)281,88 EURČítať recenzie
6.Singer SMC 8280
mechanický
najpredávanější
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)80 EURČítať recenzie
7.Toyota Super Jeans 34
mechanický
skvělý design
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)235,30 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku šijacích strojov


Ako vybrať najlepší šijací stroj?

 • Vaše skúsenosti so šitím. Je dobré zhodnotiť svoje skúsenosti so šitím. Úplní začiatočníci sa často strácajú v množstve funkcii, ktoré na začiatku ani nepotrebujú. Na druhej strane však myslite na to, že keď zvládnete základy, možno budete chcieť vedieť šiť ešte lepšie, a potom budete vyberať nový šijací stroj s funkciami, aké ste na začiatku nechceli, alebo o nich ani nevedeli. Preto je dobré zvážiť, či nie je lepšie investovať viac peňazí na začiatku do poriadneho šijacieho stroja, ktorý vám vydrží niekoľko rokov spoľahlivo slúžiť.
 • Mechanický alebo elektronický. Mechanický šijací stroj budete ovládať pomocou tlačidiel a páčok, keď napríklad budete chcieť zmeniť typ stehu. Elektronický je považovaný za moderný, má omnoho viac nastavení, ktoré vidíte na displeji. Pre mnohé krajčírky je lepším pomocníkom elektronický šijací stroj, ale na druhej strane pre domáce použitie si väčšina vystačí s mechanickým.
 • Základné príslušenstvo. Zíde sa vám bohatšie základné príslušenstvo, aby ste nemuseli hneď dokupovať ďalšie pomôcky k šitiu navyše. Šijací stroj by mohol mať pribalených viacero pätiek, ihly rôznych veľkostí, niekoľko cievok, nožnice a ďalšie nevyhnutné drobnosti.
 • Detailný návod v slovenskom jazyku. Možno vám tento bod znie ako samozrejmosť, ale nekompletný návod je dosť na nič. Bez ohľadu na to, či ste už niekedy mali alebo nemali šijací stroj, potrebujete sa s novým zoznámiť nech ho viete plne obsluhovať. Hlavne s novými funkciami sa musí zoznámiť aj skúsená krajčírka. Návod len v českom jazyku nemusí stačiť vzhľadom na iné názvoslovie. Viaceré krajčírky vám potvrdia, že kompletný návod s detailným popisom je na nezaplatenie.
 • Značky šijacích strojov. Azda najznámejšia je značka Singer, ktorá po desaťročia prináša na trh šijacie stroje a stále patrí medzi najobľúbenejšiu značku šijacích strojov. Do popredia sa však dostávajú aj šijacie stroje značiek Janome a Toyota. Značka je dôležitá preto, aby ste potom vedeli zohnať náhradné diely, dokupovať príslušenstvo a vedeli sa spoľahnúť na autorizovaný servis.
 • Funkcie šijacích strojov. Samozrejme, že každý šijací stroj vie šiť, ale určite každého poteší automatické navliekanie nite, vyšívanie najrôznejších tvarov, voľné rameno pre pohodlné šitie rukávov a golierov, detailnejšie nastavovanie stehov, možnosť mať po došití vždy ihlu dole a ďalšie šikovné vychytávky.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test šijacích strojov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako vybrať šijací stroj na domáce šitie?

Pokojne si napíšte zoznam, kde bude všetko, čo od šijacieho stroja na domáce používanie očakávate. Podľa toho by ste potom mali vyberať. Niektorí totiž potrebujú len zašiť nohavice, skrátiť šortky alebo len zúžiť letné šaty. Iní doma ušijú aj deku, šatky do krku či hračky pre deti zo zvyškov rozličných látok. Práve preto má každý na domáce šitie úplne odlišné nároky.

Vo všeobecnosti by však mal domáci šijací stroj zvládať prešiť rifľovinu, šiť elastické materiály a možno niečo aj vyšiť. Samozrejmosťou je ovládanie hustoty a šírky stehov, voľné rameno, orezávanie nite (nemusíte mať pri sebe na odstrihnutie nite nožnice) a možnosť regulovať aj rýchlosť šitia (automatického podávania látky).

Čo znamená overlock funkcia?

Funkcia overlock znamená, že šijací stroj dokáže nielen zošiť okraj látky a poistiť toto zošitie ďalším stehom, ale ho aj profesionálne obnitkuje. Okraj látky tak zospodu „uzamkne“ (lock = angl. zamknúť). Takýto steh je bežný pri kvalitných odevoch, takže aj elastické materiály vyzerajú s týmto stehom prepracovane.

Čo znamená coverlock funkcia?

Funkcia coverlock v podstate „uzamkne“ (lock = angl. zamknúť) steh zhora. Ide o zakončovanie profesionálnym krycím stehom, ktorý vytvorí dvojitý šev zhora a slučky na leme materiálu. Hodí sa napríklad pre šitie tričiek, mikín, nohavíc, teplákov a spodnej bielizne, a tiež všade kde chcete ukončiť dĺžku.

Čo znamená, keď šijací stroj disponuje tzv. voľným ramenom?

Voľné rameno je časť šijacieho stroja pod šijacou doskou, na ktorej sa šije (máte na nej látku). Keď sa dá vybrať, ľahšie ušijete menej dostupné miesta ako sú goliere, rukávy, zapínanie nohavíc a pod. Je naozaj užitočné, ak má šijací stroj voľné rameno.

Prečo by mal šijací stroj nechávať ihlu stále v polohe nadol?

Keď prestanete šiť, ihla zostáva dole zapichnutá v látke – potom ju môžete manuálne nadvihnúť a látku vytiahnuť, otočiť, poskladať alebo zobrať preč. Ak necháva šijací stroj ihlu vždy dole, máte zaručenú bezpečnosť, navyše viete otočiť látku pohodlne keď dôjdete pri šití na roh, a tiež viete presne kde ste pri šití skončili.

Môžem vypnúť automatické podávanie látky počas šitia?

Šijacie stroje vám automaticky posúvajú látku počas šitia a pokiaľ to nechcete, musíte nájsť taký šijací stroj, u ktorého viete túto funkciu vypnúť. Až po vypnutí si viete látku posúvať podľa toho, ako chcete vy svojím vlastným tempom.


Lacné šijacie stroje už od 80,70 EUR

Pomohol vám náš test šijacích strojov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné šijacie stroje na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

1 komentářů

 1. Katarína Karvaiová

  Dobrý deň,
  prosím vás vedeli by ste mi poradiť aký šijací troj by som si mala zakúpiť keď šijem z elastických látok, prevažne plavkoviny, tylu, lombardie? Momentálne mám stroj Lucznik Izabella kde mám aj overlokový steh, no stroj sa mi často kazí. Možno preto, že nie je stavaný na šitie elastických materiálov. Overlokový steh by som chcela aj na novom stroji.

  Používam aj elastické nite a elastické ihly.

  Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.

  S pozdravom

  Karvaiová

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *