Domácnosť

Test šijacích strojov

Šijací stroj Toyota Super Jeans Najlepší šijací stroj by ste mali vyberať predovšetkým podľa toho, na aký účel bude používaný a koľko peňazí plánujete do tejto kúpy investovať. Najlepšie modely na trhu toho dokážu naozaj dosť – navlečú niť do ihly, zvládnu okolo tridsať najrôznejších stehov, vyšijú niekoľko výšiviek vrátane písmen a číslic. Aby toho nebolo málo, pomocou USB kábla ich pripojíte k PC.

Vďaka tomu, že šijacie stroje dnešných dní zvládnu viac než ich predchodcovia, je dobré mať o nich aspoň základný prehľad. Pripravili sme si preto test šijacích strojov, ktorý pravidelne aktualizujeme podľa výsledkov viacerých testovacích spoločností, a tiež s ohľadom na názory odborníkov z tejto oblasti. Okrem toho však môžete náš test obohatiť aj vy zapojením sa do diskusie pod textom.

Keďže vieme, ako môže byť niekedy rozhodovanie pri kúpe náročné, odpovedáme aj na časté otázky spotrebiteľov ohľadne šijacích strojov. Svoj nový najlepší šijací stroj si tak vyberiete ešte jednoduchšie.

[ssba]

Najlepšie šijacie stroje podľa nás – TOP 7 modelov

ProduktOvládanie HodnotenieCena odRecenzie
1.Janome 607 TXL
elektronické[usr 5 text="true" tooltip="true"]630 EURČítať recenzie
2.Singer 6660
elektronické[usr 5 text="true" tooltip="true"]190 EURČítať recenzie
3.JANOME JUNO E1019
mechanické[usr 5 text="true" tooltip="true"]202 EURČítať recenzie
4.Singer SMC 3323
mechanické
obľúbený model
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]200 EURČítať recenzie
5.BROTHER NV 15
elektronické[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]290 EURČítať recenzie
6.Singer SMC 8280
mechanické
najpredávanější
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]99 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku šijacích strojov


Aké sú najlepšie šijacie stroje na trhu

 • Janome 607 TXL
 • Singer 6660
 • JANOME JUNO E1019
 • Singer SMC 3323
 • BROTHER NV 15
 • Singer SMC 8280

Ako vybrať najlepší šijací stroj?

 • Vaše skúsenosti so šitím. Je dobré zhodnotiť svoje skúsenosti so šitím. Úplní začiatočníci sa často strácajú v množstve funkcii, ktoré na začiatku ani nepotrebujú. Na druhej strane však myslite na to, že keď zvládnete základy, možno budete chcieť vedieť šiť ešte lepšie, a potom budete vyberať nový šijací stroj s funkciami, aké ste na začiatku nechceli, alebo o nich ani nevedeli. Preto je dobré zvážiť, či nie je lepšie investovať viac peňazí na začiatku do poriadneho šijacieho stroja, ktorý vám vydrží niekoľko rokov spoľahlivo slúžiť.
 • Mechanický alebo elektronický. Mechanický šijací stroj budete ovládať pomocou tlačidiel a páčok, keď napríklad budete chcieť zmeniť typ stehu. Elektronický je považovaný za moderný, má omnoho viac nastavení, ktoré vidíte na displeji. Pre mnohé krajčírky je lepším pomocníkom elektronický šijací stroj, ale na druhej strane pre domáce použitie si väčšina vystačí s mechanickým.
 • Základné príslušenstvo. Zíde sa vám bohatšie základné príslušenstvo, aby ste nemuseli hneď dokupovať ďalšie pomôcky k šitiu navyše. Šijací stroj by mohol mať pribalených viacero pätiek, ihly rôznych veľkostí, niekoľko cievok, nožnice a ďalšie nevyhnutné drobnosti.
 • Detailný návod v slovenskom jazyku. Možno vám tento bod znie ako samozrejmosť, ale nekompletný návod je dosť na nič. Bez ohľadu na to, či ste už niekedy mali alebo nemali šijací stroj, potrebujete sa s novým zoznámiť nech ho viete plne obsluhovať. Hlavne s novými funkciami sa musí zoznámiť aj skúsená krajčírka. Návod len v českom jazyku nemusí stačiť vzhľadom na iné názvoslovie. Viaceré krajčírky vám potvrdia, že kompletný návod s detailným popisom je na nezaplatenie.
 • Značky šijacích strojov. Azda najznámejšia je značka Singer, ktorá po desaťročia prináša na trh šijacie stroje a stále patrí medzi najobľúbenejšiu značku šijacích strojov. Do popredia sa však dostávajú aj šijacie stroje značiek Janome a Toyota. Značka je dôležitá preto, aby ste potom vedeli zohnať náhradné diely, dokupovať príslušenstvo a vedeli sa spoľahnúť na autorizovaný servis.
 • Funkcie šijacích strojov. Samozrejme, že každý šijací stroj vie šiť, ale určite každého poteší automatické navliekanie nite, vyšívanie najrôznejších tvarov, voľné rameno pre pohodlné šitie rukávov a golierov, detailnejšie nastavovanie stehov, možnosť mať po došití vždy ihlu dole a ďalšie šikovné vychytávky.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test šijacích strojov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako vybrať šijací stroj na domáce šitie?

Pokojne si napíšte zoznam, kde bude všetko, čo od šijacieho stroja na domáce používanie očakávate. Podľa toho by ste potom mali vyberať. Niektorí totiž potrebujú len zašiť nohavice, skrátiť šortky alebo len zúžiť letné šaty. Iní doma ušijú aj deku, šatky do krku či hračky pre deti zo zvyškov rozličných látok. Práve preto má každý na domáce šitie úplne odlišné nároky.

Vo všeobecnosti by však mal domáci šijací stroj zvládať prešiť rifľovinu, šiť elastické materiály a možno niečo aj vyšiť. Samozrejmosťou je ovládanie hustoty a šírky stehov, voľné rameno, orezávanie nite (nemusíte mať pri sebe na odstrihnutie nite nožnice) a možnosť regulovať aj rýchlosť šitia (automatického podávania látky).

Čo znamená overlock funkcia?

Funkcia overlock znamená, že šijací stroj dokáže nielen zošiť okraj látky a poistiť toto zošitie ďalším stehom, ale ho aj profesionálne obnitkuje. Okraj látky tak zospodu „uzamkne“ (lock = angl. zamknúť). Takýto steh je bežný pri kvalitných odevoch, takže aj elastické materiály vyzerajú s týmto stehom prepracovane.

Čo znamená coverlock funkcia?

Funkcia coverlock v podstate „uzamkne“ (lock = angl. zamknúť) steh zhora. Ide o zakončovanie profesionálnym krycím stehom, ktorý vytvorí dvojitý šev zhora a slučky na leme materiálu. Hodí sa napríklad pre šitie tričiek, mikín, nohavíc, teplákov a spodnej bielizne, a tiež všade kde chcete ukončiť dĺžku.

Čo znamená, keď šijací stroj disponuje tzv. voľným ramenom?

Voľné rameno je časť šijacieho stroja pod šijacou doskou, na ktorej sa šije (máte na nej látku). Keď sa dá vybrať, ľahšie ušijete menej dostupné miesta ako sú goliere, rukávy, zapínanie nohavíc a pod. Je naozaj užitočné, ak má šijací stroj voľné rameno.

Prečo by mal šijací stroj nechávať ihlu stále v polohe nadol?

Keď prestanete šiť, ihla zostáva dole zapichnutá v látke – potom ju môžete manuálne nadvihnúť a látku vytiahnuť, otočiť, poskladať alebo zobrať preč. Ak necháva šijací stroj ihlu vždy dole, máte zaručenú bezpečnosť, navyše viete otočiť látku pohodlne keď dôjdete pri šití na roh, a tiež viete presne kde ste pri šití skončili.

Môžem vypnúť automatické podávanie látky počas šitia?

Šijacie stroje vám automaticky posúvajú látku počas šitia a pokiaľ to nechcete, musíte nájsť taký šijací stroj, u ktorého viete túto funkciu vypnúť. Až po vypnutí si viete látku posúvať podľa toho, ako chcete vy svojím vlastným tempom.


Najlepšie značky šijacích strojov

Brother

História tejto značky šijacích strojov sa začala písať v Japonsku, a to v roku 1908, kedy vznikla Yasui Sewing Machine Co. ako menší rodinný podnik.

Momentálne je značka Brother známa takmer všade, a to doslova. Patrí medzi nadnárodné spoločnosti a okrem iných produktov stále vyrába aj výborné šijacie stroje. Viac ako 60 rokov pôsobí v Európe a u nás na Slovensku sa dlho teší obľube.

Šijacie stroje značky Brother sa vyznačujú vysokou precíznosťou, kvalitou a sú zárukou spoľahlivosti. Mnohé ich modely sú cenovo dostupné, vďaka čomu môžu byť súčasťou viacerých domácností.

Aktuálne ponúka značka Brother domáce šijacie stroje, priemyselné šijacie stroje a aj vyšívacie stroje. Samozrejmosťou je servis a dostupnosť náhradných dielov.

Singer

New York, USA – zakladateľ M. Singer založil v roku 1851 spoločnosť Singer. Už v roku 1953 sa naplno rozbehla výroba a predaj prvých šijacích strojov tejto značky a o necelé 2 roky boli položené základy spolupráce s Európou počas výstavy v Paríži.

Azda ani samotný zakladateľ nečakal takú popularitu. Zakrátko mala doslova takmer každá domácnosť šijací stroj Singer, čo je naozaj neuveriteľné. Dokonca mnohé domácnosti na Slovensku nájdu niekde v pivnici aj dnes starý, takmer historicky vyzerajúci šľapací šijací stroj Singer.

V roku 1975 sa značka SInger dostala do sveta priemyselnej výroby. Počas vojny síce slúžili dielne tejto značky na výrobu zbraní pre armádu a šijacie stroje neboli vyrábané, hneď po skončení vojny sa obnovila výroba a my tak môžeme aj dnes vlastniť naozaj kvalitný šijací stroj Singer. Preslávila ich totiž predovšetkým kvalita a dlhá životnosť.

Janome

Rok 1935, Japonsko. Pán Y. Ose síce založil už v roku 1921 spoločnosť na výrobu šijacích strojov (Pine), ale až od roku 1935 poznáme názov Janome.

Značka Janome si získavala trh postupne, pozvoľna. Zákazníkov najviac zaujala precíznosť výroby, výborná kvalita šijacích strojov a viaceré modely, ktoré boli na výber pre každého. V roku 1969 prišla väčšia expanzia značky a bola v Taiwane založená Taiwan Janome Sewing Machine Co. Druhá väčšia expanzia prišla v roku 1988, kedy značka Janome postavila fabriku na výrobu šijacích strojov aj v Thajsku.

Momentálne sú šijacie stroje Janome technologicky prepracované, s nápaditým dizajnom a s jednoduchým ovládaním. Aj dnes sú dostupné viaceré modely tak, aby si vybral naozaj každý vrátane náročnejších zákazníkov.

Bernina

Švajčiarsko, rok 1893 – tak ďaleko môžeme nájsť začiatky značky Bernina, ktorú preslávila povestná švajčiarska kvalita a presnosť.

Značka priniesla na trh napríklad kvalitné kombinované šijacie stroje, ktoré spojili šitie a vyšívanie. Taktiež boli medzi prvými so šijacím strojom schopným šiť sto stehov za jednu minútu, čo bolo v tom čase skutočne prevratné. Počas celé roky svojej pôsobnosti sa dokázala značka Bernina dostať medzi najlepšie a najkvalitnejšie značky šijacích strojov na trhu.

V roku 2009 získala značka Bernina ocenenie Technology Award. V súčasnosti sa dostala do povedomia nielen výrobou šijacích strojov, ale i svojou politikou v otázkach životného prostredia. Pravidelne zverejňuje environmentálnu výkonnosť podniku a snaží sa byť v súlade s ekologickými štandardmi.

Lada

Česká značka šijacích strojov Lada začala v roku 1919 v meste Soběslav. No a začiatky neboli jednoduché, nakoľko v tom čase už bolo cítiť konkurenciu na trhu a značka musela bojovať s úskaliami a problémami.

Našťastie, šijacie stroje Lada prežili dodnes, a to najmä vďaka vysokej kvalite, precíznosti, kontrole kvality a v neposlednom rade naozaj ukážkovým servisom. Značka Lada ponúka na svoje šijacie stroje plnú záruku 5 rokov, navyše ich záručný a pozáručný servis je priam ukážkový. Každý zákazník tak má istotu, že v prípade problémov nezostane na opravu sám. Ako bonus, je to pre nás “miestny výrobca”, čo je obrovskou výhodou.

Šijacie stroje Lada sú u nás mimoriadne obľúbené. Stále sú vynikajúce a za obzvlášť priaznivú cenu. K mnohým modelom šijacích strojov viete dostať aj zaujímavé príslušenstvo. Určite si pozrite ich ponuku.

Minerva

Značka Minerva si vlastne pamätá ešte Rakúsko – Uhorsko. Vznikla v roku 1881 vo Viedni, dnes sa skôr jej pôsobnosť centrálne nachádza v Českej republike. Názov Minerva bol zapísaný v roku 1883 a poznáme ho dodnes.

Išlo o prvú spoločnosť na výrobu šijacích strojov v tejto oblasti. Značka si odvtedy prešla dlhou históriou, počas ktorej predovšetkým v začiatkoch vyrábala nielen šijacie stroje, ale i stroje pre obuvníkov či remeselné šijacie stroje. Moderná história značky Minerva sa píše približne od roku 1991, kedy bola oficiálne zapísaná pod názvom Minerva Boskovice, a.s.

Šijacie stroje Minerva sú overené rokmi. Pravidelne je ich kvalita kontrolovaná a tešia sa stále dobrej predajnosti. Z ich ponuky si vyberie aj náročnejší zákazník.

Najpredávanejšie šijacie stroje


Lacné šijacie stroje už od 85 EUR

Pomohol vám náš test šijacích strojov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné šijacie stroje na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

2 komentáre

Kliknite tu pre zanechanie komentára

4 × three =

 • zdravim chcel by som zainvestovat do sijaceho stroja ktori by malachopnost aj over/coverlocku a nemal by problem s presitim aj viacero vyrstiev rifloviny. vedeli by ste mi nieco odporucit? dakujem krasne

 • Dobrý deň,
  prosím vás vedeli by ste mi poradiť aký šijací troj by som si mala zakúpiť keď šijem z elastických látok, prevažne plavkoviny, tylu, lombardie? Momentálne mám stroj Lucznik Izabella kde mám aj overlokový steh, no stroj sa mi často kazí. Možno preto, že nie je stavaný na šitie elastických materiálov. Overlokový steh by som chcela aj na novom stroji.

  Používam aj elastické nite a elastické ihly.

  Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.

  S pozdravom

  Karvaiová