Domácnosť

Najlepší kotol na tuhé palivo (dravo, uhlie, koks, pelety)

Kotol Viadrus Hercules U32 5čl. Vykurovanie tuhým palivom môže byť pohodlné, len treba nájsť ten správny kotol. Kedysi ste si museli ešte pred kúpou premyslieť druh paliva, ktorým chcete kúriť, ale v súčasnosti sú už v ponuke aj kvalitné kotly na tuhé palivo kombinované – vedia pracovať napríklad s dvoma druhmi paliva.

Ak si začnete pozerať ponuky v eshopoch a predajniach zistíte, že ponuka je naozaj široká. Keďže nový kotol je investíciou do budúcna, je dobré mať pred kúpou čo najviac informácii, aby ste si vedeli vybrať čo najlepšie. Preto sme pre vás pripravili prehľadný test kotlov na tuhé palivo s ktorým získate prehľad. Okrem toho, že tu nájdete šikovne zoradené najlepšie kotly na tuhé palivá, prinášame tiež odpovede na najčastejšie otázky kupujúcich. Nový kotol si tak vyberiete lepšie s novými vedomosťami.

Budete radi, ak sa s vlastnými poznatkami a radami zapojíte v závere do diskusie.

[ssba]

Najlepšie kotly na tuhé palivá podľa nás – TOP 8 modelov

Názov modeluPalivoHodnotenieCena od
1.VIADRUS HERCULES U32 5 čl.
čierne uhlie[usr 5 tooltip="true"]1 631,52 EURDetail produktu
2.Dakon DOR F 24
pevné paliva[usr 5 tooltip="true"]983 EURDetail produktu
3.OPOP H 416 EKO
drevo, hnedé uhlie, pelety[usr 4.9 tooltip="true"]821 EURDetail produktu
4.ATMOS DC 32 S
drevo[usr 4.9 tooltip="true"]1 658 EURDetail produktu
5.ATMOS DC 25 S
pevné paliva[usr 4.9 tooltip="true"]1 439 EURDetail produktu
6.Dakon DOR F 25 MAX
pevné paliva[usr 4.9 tooltip="true"]857,90 EURDetail produktu
7.VIADRUS Hercules U 26 4 čl.
pevné paliva[usr 4.8 tooltip="true"]888 EURDetail produktu
8.Attack DP 25 PROFI
pevné paliva[usr 4.8 tooltip="true"]1 157 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku kotlov


Ako vybrať najlepší kotol na tuhé palivo?

 • Finančné možnosti. Pre niektorých to znie ako klišé, ale kotol je skutočne investíciou na viac ako 15 rokov, a preto musíte zvážiť rôzne modely kotlov tak, aby ste si vybrali čo najlepšie. Na trhu sú napríklad kombinované kotly schopné využívať viac druhov tuhého paliva, ale ak ste si istý, že čosi také nevyužijete, nepriplácajte navyše. Možno budete rozumné priplatiť za inú funkciu, ktorá pre vás má väčší zmysel. Porovnávajte rôzne kotly radšej dlhšie a vyberajte precízne.
 • Priestorové možnosti. Myslite na to, že niekde potrebujete skladovať tuhé palivo – buď v kotolni vedľa kotla, alebo v pivnici, alebo v nejakej miestnosti vyhradenej pre tuhé palivo. Niektoré kotly majú dostatočne veľký zásobník na to, aby zvládni bez prihodenia paliva kúriť aj osem dní. Najlepší kotol na pelety môže mať zásobník s objemom 1000 litrov, čo vydrží pri optimálnom vykurovaní na deväť dní.
 • Výkon kotla. Výkon kotla sa vyberá podľa veľkosti objektu, ktorý chcete vykurovať. Ak chcete vykurovať plochu s rozlohou 230 m2, kotol by mal mať výkon približne 20 kW. Priestor veľký 370 m2 potrebuje kotol 30 kW a napríklad plocha 700 m2 vyžaduje kotol s výkonom 60 kW. Vždy vyberte radšej o trochu výkonnejší kotol, aby ste mali doma naozaj teplo, pretože zima niekedy dokáže „prituhnúť“.
 • Montáž, záručný a pozáručný servis. Niektorí predajcovia vám nový kotol len donesú, ale montáž už nechajú na vás. Pred kúpou myslite nielen na dovoz kotla, ale aj na zabezpečenie montáže a samozrejme pýtajte sa na servis – záručný aj pozáručný, pretože nikdy neviete kedy budete potrebovať pomoc a pokiaľ dôjde k poruche počas zimných mesiacov, budete potrebovať rýchlu opravu.
 • Druh paliva.
  Drevo sa vyznačuje pomerne vysokou vlhkosťou, ale najlepší kotol na drevo dnešných dní dokáže byť vysoko efektívny, dokonca niektoré typy kotlov na drevo majú tzv. pyrolytické spaľovanie, kedy drevo horí v troch fázach: najprv je zahriate na teplotu asi 200 °C, potom sa teplota zvýši na asi 600 až 700 °C čím sa odparí aj voda, a v tretej samostatnej fáze sa ohreje finálne na 1000 °C čo zabezpečí minimum popola a efektívnejšiu výhrevnosť.
  Pelety sú vyrábané lisovaním drevených lipín, takže ide vlastne o vedľajší produkt pri spracovaní z dreva, vďaka čomu sú práve pelety mimoriadne populárnym druhom paliva. Zároveň majú pelety prirodzene nízky obsah vody a neobsahujú žiadne prímesi (laky, tmely a pod.), čo z nich urobilo ekologické palivo.
  Uhlie a koks patria medzi klasiku. Uhlie malo kedysi dosť negatívne ohlasy v súvislosti so životným prostredím, ale momentálne sa spaľovanie uhlia v moderných kotloch zlepšilo a sú plnohodnotnou náhradou za plynové kotly. Koks sa vyznačuje dobrou výhrevnosťou a ešte o trochu lepšou ekologickosťou.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test kotlov na tuhé palivo na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aký je kombinovaný kotol?

Kombinovaný kotol dokáže spaľovať viaceré druhy tuhého paliva, napríklad drevo aj pelety, alebo koks aj pelety, prípadne iné kombinácie.

Aký je automatický kotol na tuhé palivo?

Automatický kotol na tuhé palivo má vlastný zásobník, ktorý je dostatočne veľký na to, aby ste nemuseli každý deň do kotla prihadzovať palivo. Niektoré zásobníky na palivo si vystačia aj na osem dní. Myslite na to, pretože nebudete stále doma a vracať sa do studeného domu nie je príjemné.

Aké sú výhody a nevýhody kotlov na tuhé palivo?

Medzi hlavné výhody patrí cena obstarania takéhoto kotla na tuhé palivo, pomerne nízke prevádzkové náklady a v prípade kombinovaného kotla aj možnosť vykurovať viacerými druhmi tuhého paliva v prípade potreby. Kotol na tuhé palivo je výhodou všade tam, kde nie je možné zaviesť plynový kotol, alebo sa vám to neoplatí (chatka na pár dní v roku, odľahlejšie oblasti a pod.).

K nevýhodám môžeme zaradiť napríklad potrebný priestor na uskladňovanie paliva a jeho obsluhovanie, resp. dokladanie paliva do kotla.

Ako dlhú životnosť majú kotly na tuhé palivo?

Odpoveď závisí od konštrukcie a vlastností kotla, ale štandardne sa uvádza 15 rokov.Pomohol vám náš test kotlov na tuhé palivo? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný kotol na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

1 komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

twelve + nine =