Domácnosť

Najlepšie vlhkomery | Test a recenzie

Najlepšie vlhkomeryNízka vlhkosť dráždi hrdlo a nos, vysušuje pokožku a spôsobuje statické priľnutie. Vysoká vlhkosť spôsobuje zápach, alergické reakcie, kýchanie, chronický kašeľ a nepríjemný pocit vlhka. Nízka vlhkosť v domácnosti spôsobuje uvoľnené spoje nábytku, vŕzgajúce podlahy a hromadenie prachu, zatiaľ čo vysoká vlhkosť spôsobí kondenzáciu na oknách a zrkadlách, zamorenie hmyzom, štrukturálnu hnilobu a plesne.

Optimálna vlhkosť prostredia, v ktorom žijeme je dôležitá a na jej nastavenie, namiesto odhadovania a experimentovania, je najlepší vlhkomer.  Pomocou tohto jednoduchého prístroja dokážete otestovať rôzne oblasti vašej domácnosti, znížiť spotrebu energie úpravou vlhkosti a zároveň zvýšiť komfort po celý rok.

Najlepšie vlhkomery na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Medisana HG100

+ uloženie najnižších a najvyšších hodnôt
+ rozsah merania teploty: -10 °C – + 50 °C
+ prehľadný displej
+ magnet pre prichytenie na kov
+ kompaktné rozmery
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13,90 EURČítať recenzie
2.GARNI 419T
+ teplomer s vlhkomerom
+ meranie vnútornej a vonkajšej teploty
+ stále osvetlený LCD displej
+ bezdrôtový prenos
+ pamäťová funkcia
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]103,87 EURČítať recenzie
3.STADLERFORM Selina Little White

+ presné meranie aktuálnej vlhkosti vzduchu a teploty
+ upozornenie na slabé batérie
+ minimalistický & štýlový design
+ vybavený najmodernejšou technológiou
+ malá sklápateľná nožička
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]15,99 EURČítať recenzie
4.Digitálny teplomer s vlhkomerom TFA 30.5046.02 DIGITALES
+ kompletná meteostanica
+ dobre čitateľný displej
+ možno jednoducho premeniť na budík
+ vnútorný vlhkomer
+ meria teplotu a vlhkosť
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]14,90 EURČítať recenzie
5.Vlhkomer pre meranie vlhkosti dreva, omietky a podobných materiálov
+ meria vlhkosť v dreve a papieri
+ LED diódy indikujú vlhkosť materiálu
+ zobrazuje teplotu vzduchu
+ rozsah merania vlhkosti dreva 6–60 %
+ nízka hmotnosť
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]17,60 EURČítať recenzie
6.Ade WS 1702

+ presnosť na desatiny stupňov
+ prístroj sa dá zavesiť na stenu alebo postaviť
+ napájanie batérií
+ indikátor dobrej nálady
+ vyrobené z pevného ABS plastu a bambusu
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]17,24 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku vlhkomerov


Čo je to vlhkomer?

Vlhkomer je precízny vedecký prístroj používaný na meranie vlhkosti, označovaný aj ako psychrometer alebo senzor vlhkosti. Vlhkomer meria relatívnu vlhkosť (%), čo je množstvo pár vo vzduchu v porovnaní s najvyšším možným množstvom. Na druhej strane absolútna vlhkosť je množstvo pary v určitom objeme vzduchu pri danej teplote (napr. g/m3).

Typy vlhkomerov

Keďže sa vlhkomery používajú v rôznych prostrediach, nie je  žiadnym prekvapením, že prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach. Dizajn vlhkomerov sa v priebehu rokov výrazne vyvinul. Niet divu, veď koniec koncov to bolo v 15. storočí, keď Leonardo da Vinci vynašiel prvý takýto prístroj.

Hoci väčšina moderných vlhkomerov používa materiál, ktorý priťahuje vlhkosť a mení sa v závislosti od toho, ako je hydratovaný, existujú aj iné  typy zariadení na meranie vlhkosti. Meteorologické domčeky sú napríklad staré vlhkomery s krútenými vláknami, v ktorých sa dve figúrky namontované na otočnom tanieri striedajú pri vychádzaní z dverí v závislosti od toho, ako je vzduch vlhký alebo suchý. Ďalšie mechanické vlhkomery používajú iný vláknitý materiál – ľudské vlasy. Psychrometer zas pozostáva z dvojice teplomerov a v závislosti od vyparovania a teplotného rozdielu medzi meračmi je možné merať relatívnu vlhkosť vzduchu.

Elektrické vlhkomery sú dnes najpoužívanejšie a najmodernejšie vlhkomery. Tieto zariadenia merajú zmeny elektrického odporu – cez polovodič alebo senzor – spôsobené obsahom vlhkosti vzduchu. Pri zmene obsahu vlhkosti spôsobuje zvýšenie alebo zníženie odporu, čo vlhkomer zobrazuje digitálne. Väčšina elektrických vlhkomerov používa na napájanie batérie. Existujú aj modely, ktoré majú pripojenie Bluetooth, ktoré vám umožňuje kontrolovať hodnoty vlhkomera z pohodlia vášho smartfónu.

Existujú aj vlhkomery rosného bodu, ktoré sú mimoriadne presné; pozostávajú z kovového povrchu a merajú vlhkosť, ktorá na ňom kondenzuje. V neposlednom rade sú tu aplikácie pre vlhkomery pre smartfóny (so zabudovanými senzormi vlhkosti) alebo samostatné senzory (s USB alebo bezdrôtovým pripojením).

Ako vybrať vlhkomer?

Keďže existuje široká škála jednotiek, nájsť kvalitný merač vlhkosti môže byť náročné. Ako potenciálny kupujúci by ste mali zvážiť nasledujúce faktory.

Typy meraní

Všetky vlhkomery merajú relatívnu vlhkosť (RH). Ako sme už spomenuli, je to množstvo vodnej pary vo vzduchu v pomere k najväčšiemu možnému množstvu vodných pár pri danej teplote a vyjadruje sa v percentách.

Mnoho vlhkomerov meria aj rosný bod. Rosný bod je najnižšia teplota vzduchu, pri ktorej je relatívna vlhkosť 100 %. Za týmto bodom sa vodná para vo vzduchu mení na kvapalnú vodu, aby sa stala hmlou alebo rosou. Rosný bod poskytuje realistickejšie pochopenie toho, aké vlhké je dané miesto. Preto sa uprednostňujú vlhkomery rosného bodu tam, kde je dôležité presné meranie vlhkosti. Sú tiež ideálne na meranie malého množstva vlhkosti v prostredí. Psychrometre sú obzvlášť dôležité pri určovaní, či je prostredie bezpečné pre ľudí a zvieratá (napríklad počas horúčav).

Nie všetky tieto merania sú však dôležité pre každého. Ak kupujete vlhkomer na domáce použitie, postačí vám relatívna vlhkosť.

Použitie

Použitie vlhkomera robí výrazný rozdiel pri výbere toho najlepšieho modelu. Ak napríklad monitorujete úroveň vlhkosti v skleníku, možno budete chcieť iný produkt, ako keď kontrolujete podmienky vo vnútri nádrže pre plazy.

Vo väčšine situácií skvele poslúži digitálny vlhkomer, ktorý môžete umiestniť na policu alebo stôl. Pre špeciálne potreby a použitia však môžete uprednostniť miniatúrny vlhkomer alebo taký, ktorý funguje bez batérie. Nech sú vaše potreby akékoľvek, mali by ste ich vziať do úvahy skôr, ako sa rozhodnete.

Presnosť

Celkovo sú vlhkomery relatívne spoľahlivé a konzistentné prístroje. Väčšina z nich pracuje s presnosťou v rozmedzí 5 percent. Aby ste sa uistili, že kupujete kvalitný vlhkomer, skontrolujte, že funguje v rámci tohto percenta. Okrem toho presnosť závisí od kalibrácie.

Ak máte podozrenie, že presnosť vlhkomera môže byť trochu mimo, musíte ho kalibrovať. Zakúpte si kalibračnú súpravu, ktorá vyžaduje, aby ste vlhkomer umiestnili do uzavretého vrecka na predpísaný čas. Hodnota na vlhkomeri v pomere k percentu kalibračnej súpravy určí, či ho potrebujete kalibrovať. Digitálne vlhkomery majú kalibračné gombíky a resetovacie tlačidlá. Väčšina analógových vlhkomerov má na zadnej strane nastavovacie skrutky.

Digitálny alebo analógový?

To, ako ľahko dokážete odčítať vlhkomer, má veľa spoločného s jeho praktickosťou a s tým, ako radi ho používate. Vstúpte do diskusie: digitálny versus analógový.

Pokiaľ ide o rýchle odčítanie vlhkomera z diaľky, je ťažké poraziť analógový vlhkomer. Tieto mechanické vlhkomery majú ihly, ktoré ukazujú na všeobecný rozsah na číselníku, čo je všetko, čo budete potrebovať vo väčšine scenárov. Nevýhodou analógového ciferníka je, že je ťažké určiť presné hodnoty. Nie je možné zistiť drobné zmeny v desatinách stupňov.

Digitálne displeje sú tou správnou voľbou, keď potrebujete poznať presnú hodnotu vlhkosti. Na digitálnom displeji elektrického vlhkomera si pravdepodobne všimnete skôr a ľahšie, ak sa vlhkosť začne meniť. Nevýhodou je, že nekvalitné alebo malé digitálne displeje môžu byť náročné na čítanie, pretože niektoré číslice je na diaľku ťažké rozlíšiť jednu od druhej.

Zdroj napájania a výdrž batérie

Ak používate elektrický vlhkomer, musíte sa rozhodnúť pre vhodný zdroj energie pre vaše potreby. Existuje mnoho stolových vlhkomerov, ktoré sa dodávajú s elektrickými adaptérmi, ktoré môžete zapojiť do zásuvky. Vlhkomery ponúkajú aj možnosť prevádzkovať ich na batériu, ktorá vydrží cca šesť mesiacov.

Ak používate vzdialené zariadenie s podporou Bluetooth, životnosť batérie môže byť dôležitá. Ak napríklad monitorujete terárium, ktoré by ste radšej mali čo najviac zatvorené, je žiaduce zaobstarať si senzor, ktorý je šetrný k výdrži batérie. Niektoré modely používajú nabíjateľné batérie, ktoré sú obzvlášť praktické, pretože vydržia dlhší čas.

Vzdialené monitorovanie a upozornenia

Monitorovanie úrovne vlhkosti nie je vždy o osobnom pohodlí a komforte. Niekedy si to vyžaduje obľúbený koníček, alebo činnosť. Napríklad sledovanie úrovne vlhkosti vo vínnej pivnici alebo cigarovom humidore môže znamenať ten rozdiel medzi zachovaním skvelého výberu alebo zničením drahej zbierky.

Ak chcete udržať tieto oblasti v kľúčovom rozsahu vlhkosti, stojí za to zakúpiť si vlhkomer, ktorý môžete skontrolovať zo svojho smartfónu alebo vzdialeného displeja. Najdôležitejšie možno je, že množstvo týchto zariadení vám umožní nastaviť konkrétny rozsah a poslať upozornenia, keď je vlhkosť mimo tohto rozsahu. Vďaka upozorneniu budete môcť konať a zachrániť svoje „poklady“ skôr, ako sa znehodnotia.

Konektivita a používateľské rozhranie

Vďaka pokrokom v technológii Bluetooth, WiFi a inteligentnej domácnosti máte veľa možností, pokiaľ ide o prepojenie vlhkomera s vašou technológiou. Mnohé vlhkomery používajú svoje vlastné aplikácie, ktoré umožňujú sledovať úroveň vlhkosti cez Bluetooth zo smartfónu. Môže to byť veľká pomoc, keď sa snažíte vyhnúť otvoreniu citlivého prostredia, ako je skleník alebo terárium. Dávajte si však pozor, nie všetky aplikácie sú rovnaké v použiteľnosti a funkciách, takže si to overte skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétny model.

Zo smartfónu máte prístup k údajom o teplote a vlhkosti vo svojom dome, keď tam ani nie ste, prostredníctvom aplikácie s podporou WiFi. Niektoré z najlepších vlhkomerov dokážu interagovať s inteligentnými domácimi zariadeniami. K ich údajom máte prístup pomocou Alexa, Google Assistant, alebo iných digitálnych asistentov. Ak máte prístup k termostatu zo svojho smartfónu, potom môžete upraviť nastavenia teploty vo svojom domove na základe informácií z aplikácie vlhkomera.

Zaznamenávanie údajov

Ak to s reguláciou vlhkosti vo vašej domácnosti myslíte vážne zo zdravotných dôvodov, kvôli koníčkom, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, musíte zbierať údaje. Zvážte vlhkomer, ktorý zaznamenáva hodnoty vlhkosti a teploty. Môžete sledovať údaje a udržať si náskok pred sezónnymi alebo environmentálnymi trendmi a zabezpečiť konzistentnejšie prostredie.

Niektoré zariadenia uchovávajú denníky vo svojich aplikáciách, takže budete mať na dosah ruky informácie v rozmedzí až dvoch rokov. Čo je ešte dôležitejšie, tabuľky s dôležitými údajmi môžete exportovať a uložiť do počítača alebo vytlačiť.

Tip na záver

Aby ste sa nakoniec rozhodli pre ten najlepší vlhkomer, porovnávajte! Porovnajte presnosť a extra funkcie. Porovnajte tiež zákaznícke recenzie, online testy a pomer ceny a kvality.


Lacné vlhkomery už od 9,90 EUR

Pomohol vám náš test vlhkomerov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší vlkhomery na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

three × four =