Domácnosť

Najlepšie sprchovacie kúty

Najlepšie sprchovacie kúty Sprchovacie kúty si spočiatku našli svoje miesto predovšetkým v bytoch, kde často musíme šetriť každým metrom štvorcovým. Neskôr boli populárne už aj v rodinných domov a dnes, pokiaľ to priestor dovoľuje, máme v kúpeľniach vaňu a aj miesto na sprchovanie.

Tie najlepšie sprchovacie kúty sú často inšpiráciou pre ostatných a stávajú sa aj dizajnovo zaujímavými. Je to miesto pokoja, očisty, kútik pre rýchle ranné osvieženie a večerný relax po celom dni. Navyše, sprchovacie kúty vynikajúco slúžia aj deťom a seniorom, pretože riziko pošmyknutia je naozaj minimálne.

Návrh kúpeľne a výber sprchovacieho kúta je investíciou do budúcna, a preto by ste pri výbere mali myslieť aj na detaily. Budeme radi, ak vám náš test sprchovacích kútov pomôže s výberom. Tak ako stále, aj teraz sme tento rebríček doplnili o zaujímavé rady a informácie.

Ďakujeme čitateľom a budeme radi, keď sa zapojíte v závere do diskusie, aby ste sa podelili s ostatnými o vlastné postrehy a nápady.

[ssba]

Najlepšie sprchovacie kúty podľa nás – TOP 6 modelov

ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.Ravak Blix BLRV2K-100
[usr 5 text="true" tČítať recenzieooltip="true"]208,80 EURČítať recenzie
2.CERSANIT OBDĹŽNIK 120x90X190
[usr 5 text="true" tooltip="true"]342,32 EURČítať recenzie
3.Aquatek Holiday R33
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]349,20 EURČítať recenzie
4.CERSANIT - ŠTVRTKRUH 90x190
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]271,92 EURČítať recenzie
5.AQUALINE - AIGO
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]299 EURČítať recenzie
6.GELCO štvrťkruhová sprchová zástena
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]280 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku sprchovacích kútov


Ako vybrať najlepší sprchovací kút?

  • Veľkosť sprchovacieho kúta. Minimálny rozmer sprchovacieho kúta by mal byť 80 x 80 cm, ale štandardne sa používa pre lepší komfort rozmer 90 x 90 cm. Kompromisom je rozmer 80 x 90 cm. Samozrejme, v ponuke sú aj rôzne atypické riešenia, a teda aj rozmer podľa vašich predstáv. Maximálny rozmer sprchovacích kútov nie je nijako daný, limituje vás len priestor vašej kúpeľne.
  • Tvar sprchovacieho kúta. Najčastejšie sa stretnete so štvorcovým tvarom, ale používa sa často aj štvrť kruh, päťuholník alebo polkruh. Medzi nadčasové dizajny patrí bočná stena (walk-in sprchovací kút) alebo dvere do niky (sprchovací kút má murované steny a dvere sú napríklad zo skla). Výber je len na vašom vkuse.
  • Spôsob otvárania dverí. Sprchovací kút nemusí mať dvere vôbec, vtedy ide o tzv. „walk-in“ sprchovací kút, ktorý je nadčasový a pôsobí elegantne. Medzi klasiku patria dvere zhrňovacie/zaťahovacie, zalamovacie a posuvné – nie sú náročné na priestor a voda sa nedostáva mimo sprchovací kút.
  • Typ vaničky sprchovacieho kúta. Vanička sprchovacieho kúta môže byť voľne stojaca s hĺbkou okolo 20 cm, alebo môže byť vysoká s hĺbkou približne 40 cm (v takej viete okúpať aj malé batoľa, čiže si nahradíte vaničku). Obľúbené sú nízke, zamurované do podlahy. Ak chcete nechať vyniknúť dlažbu a nerušiť estetiku kúpeľne nejakými vaničkami, alebo neviete vybrať tvar vaničky práve pre váš sprchovací kút, váš nový sprchovací kút môže mať len podlahový žľab na odtekanie vody.
  • Výplň stien sprchovacieho kúta. Často sa používajú steny z plastu (napríklad polystyrol), ktoré sú matné alebo vzorované. Drahší variant, ale na pohľad dizajnovo čistejší, sú sklenené výplne. Sprchovací kút môže mať steny aj murované, obložené obkladačkami aké má celá kúpeľňa.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test sprchovacích kútov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Z akých materiálov je najčastejšie vyrábaný rám sprchovacích kútov?

Rám sprchovacích kútov môže byť z hliníka, ktorý je pevný ale ľahký, ale oplatí sa investovať peniaze naozaj len do kvalitného hliníkového rámu. V opačnom prípade nie je hliník dostatočne ošetrený rôznymi nátermi a časom stratí svoju krásu.

Kvalitné sprchovacie kúty môžu mať rám aj plastový, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou a navyše sa plast ľahko udržiava čistý. Takýto rám môže byť v rôznych farbách, aby lepšie ladil s kúpeľňou. Najväčšou výhodou však je, že plast nekoroduje.

Aké výhody majú výplne zo skla a aké výhody majú výplne z plastu?

Sklenené výplne (sklenené steny sprchovacích kútov) sú vyrábané z bezpečnostného skla. Takéto výplne sú cenovo náročnejšie, ale dizajn je nadčasový, sprchovací kút vyzerá elegantne a neruší celkový štýl kúpeľne. Navyše, sklo sa veľmi jednoducho čistí. Vybrať si môžete výplne číre, ale niektorí majú radšej sklo matné alebo s jemným vzorom.

Plastové výplne sú matné alebo vzorované. Ich výhodou je nižšia obstarávacia cena. Plast je ľahký a odolný, čiže nie je vidieť prípadné škrabance alebo usadeniny.

Ako môžem konštrukčne riešiť sprchovací kút?

Sprchovacie kúty môžu byť rámové, polrámové alebo bezrámové.

Rámová konštrukcia je základná, stabilná, pri ktorej sú jednotlivé výplne sprchovacieho kúta osadené do rámu (ako sme spomenuli vyššie rám môže byť najčastejšie plastový alebo hliníkový).

Polrámová konštrukcia je odľahčená, lepšie pri nej vynikne napríklad sklo. Polrámová konštrukcia sa často odporúča pri posuvných dverách.

Bezrámová konštrukcia je elegantná a jednoduchá, často pozostáva len z pántov, nosných úchytiek a decentných opôr pre bezpečnosť.

Ako správne vybrať tvar sprchovacieho kúta?

Tvar, dizajn a celkový vzhľad sprchovacieho kúta závidí od vašich predstáv a toho, čo sa vám páči. Atypické sprchovacie kúty sú zaujímavé, iné, lepšie viete využiť priestor v kúpeľni, ak si necháte zostaviť sprchovací kút na mieru. Síce ide o cenovo náročnejšie riešenie, ale výsledok bude stáť určite za tú cenu.

Štvorcové sprchovacie kúty sú klasikou, hodia sa predovšetkým do menších kúpeľní, kým obdĺžnikové sprchovacie kúty sú obľúbené vo väčších kúpeľniach a v rodinných domoch. Mimoriadne efektné riešenie ponúkajú sprchovacie kúty „walk-in“, ktoré nemajú dvere a na podlahe je buď vstavaná vanička, alebo len žľab na odtok vody. Ak chcete zainvestovať do jednoduchosti a nadčasovosti, potom vyberajte spomedzi sprchovacích kútov zo skla.


Lacné sprchovacie kúty už od 96 EUR

Pomohol vám náš test sprchovacích kútov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný sprchovací kút na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

15 − nine =