Domácnosť

Test odpadkových košov

bezdotykový odpadkový koš Odpad sa týka každej domácnosti, dokonca aj domácnosti preferujúce súčasný trend zero-waste za rok vyprodukujú malé vrecko odpadu.

Niekomu vyhovuje jeden veľký kôš pre celú domácnosť, iné domácnosti preferujú viacero menších košov a niektoré majú modernejšie odpadkové koše na separovanie odpadu. Kvalitný bezdotykový odpadkový kôš si okrem bežných domácností našiel svoje miesto aj v domácnostiach s deťmi, pretože pri vyhadzovaní odpadkov nemusia vôbec chytiť kôš, čiže je zaručená vyššia hygiena.

Najlepší odpadkový kôš je teda ten, ktorý vyhovuje vašej domácnosti a zvyklostiam, ktoré máte zabehnuté. Je síce niekde len tak v kúte, ale bez neho by vaša domácnosť jednoducho nemohla fungovať. Aby ste si mohli vybrať ten svoj, zostavili sme test odpadkových košov s užitočnými informáciami.

Teší nás, že sa zapájate v závere do diskusie a pomáhate tak našim čitateľom s vlastnými postrehmi a poznatkami. Niekedy totiž aj výber odpadkového koša môže byť náročnejší vzhľadom na to veľké množstvo rôznych košov. Veríme, že náš rebríček bude nápomocný.

[ssba]

Najlepšie odpadkové koše podľa nás – TOP 7 modelov

ProduktObjemPrevedenieHodnotenieCena odRecenzie
1.Helpmation OVAL
30 lbezdotykový[usr 5 text="true" tooltip="true"]76 EURČítať recenzie
2.HiMAXX Trendy
38 lbezdotykový[usr 5 text="true" tooltip="true"]60 EURČítať recenzie
3.Klarstein Ökosystem
45 lnášľapný
pre triedenie odpadu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]65 EURČítať recenzie
4.KIS Chic Bin M
35 lnášľapný[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]27 EURČítať recenzie
5.Klarstein Cleansmann
50 lbezdotykový[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]80 EURČítať recenzie
6.TORO Retro
20 lnášľapný[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]29 EURČítať recenzie
7.Heidrun Odpadkový kôš
60 lkoš s vekom[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]14 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku odpadkových košov


Aké sú najlepšie odpadkové koše na trhu?

 1. Helpmation OVAL (30 litrov)
 2. HiMAXX Trendy (38 litrov)
 3. Klarstein Ökosystem pre triedenie odpadu (45 litrov)
 4. KIS Chic Bin M (35 litrov)
 5. Klarstein Cleansmann (50 litrov)
 6. TORO Retro (20 litrov)
 7. Heidrun Odpadkový kôš s vekom (60 litrov)

Ako vybrať najlepší odpadkový kôš?

 • Druh odpadu. Ak potrebujete kôš na odpadky do kancelárie, vystačíte si s jednoduchým prevedením, keďže vyhadzovať budete predovšetkým papier. Iný kôš potrebujete do kuchyne, kde sú zvyšky jedál a mohol by sa šíriť nepríjemný zápach. Vyberajte teda podľa druhu odpadu.
 • Spôsob vyhadzovania odpadkov. Kvalitný bezdotykový odpadkový kôš zaručí vyššiu hygienu v celej domácnosti a najmä pri varení, kedy nechcete chytať veko koša. Obľúbené je aj pedálové otváranie koša, niektoré domácnosti sú však už zvyknuté na koše s ručným otváraním. Otváranie koša musí vyhovovať najmä vám, ideálne je vyskúšať si, čo je pre vás lepšie. Vo všeobecnosti vedú odpadkové koše s pedálovým otváraním, lebo ruky nepotrebujete na otváranie, a tak v nich môžete mať trebárs aj šupky zo zeleniny.
 • Veľkosť a tvar. Veľkosť je dôležitá, pretože odpadkový kôš by nemal v priestore zavadzať. Udáva sa predovšetkým v litroch, ale vždy pozrite aj výšku, šírku a dĺžku. Mimoriadne populárne sú rohové odpadkové koše, vďaka ktorým efektívne vyplníte prázdny kút v kuchyni. Preto je dobré venovať pozornosť rozmeru a aj tvaru.
 • Dizajn a materiály. V ponuke sú koše na odpadky v štýle vintage, moderné, retro a aj koše, ktoré vlastne na prvý pohľad ako koše na odpadky nevyzerajú, čo v konečnom dôsledku nekazí celkový dojem z priestoru. Vybrať si môžete odpadkový kôš z dreva, nerezovej oceli, prútia, plastu alebo kombináciu viacerých materiálov. Najlepší odpadkový kôš súčasnosti má povrchovú úpravu nanostriebrom – neusádzajú sa na povrchu koša baktérie.
 • Spôsob uchytenia vreciek a čistenie. Odpadkový kôš je nutné čistiť s ohľadom na materiál, z ktorého je vyrobený. Jednoducho sa čistia plastové odpadkové koše a koše vyrobené z nerezovej ocele. Uchytenie vriec na odpadky by malo byť spoľahlivé, aby sa vrece nešmýkalo.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test odpadkových košov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých spôsobov otvárania odpadkového koša?

Kvalitný bezdotykový odpadkový kôš je momentálne hitom viacerých domácností, pretože na otvorenie nepotrebujete ani stlačiť pedál a ani otvoriť veko. Takéto koše na odpadky sa otvárajú zvukom alebo pohybom ruky. Nevýhodou je najmä nutnosť mať v blízkosti koša elektrickú zásuvku alebo meniť batérie.

Pedálové otváranie je dlhodobo najobľúbenejší spôsob otvárania koša, lebo nepotrebujete batérie ani elektrickú zásuvku. Stačí stlačiť pedál nohou a kôš sa otvorí – v rukách tak pokojne môžete držať šupky zo zemiakov, alebo tanier so zvyškom jedla, nijako vás to neobmedzuje. Najlepšie odpadkové koše majú kvalitne urobený mechanizmus a otváranie sa tak skoro nepokazí.

Posledným variantom sú koše s vekom, ktoré treba ručne otvoriť. Nevýhodou je, že potrebujete chytiť rukou vrch koša pri každom vyhodení aj toho najmenšieho smeti.

Aké sú výhody a nevýhody vstavaného odpadkového koša?

Vstavaný odpadkový kôš v kuchynskej linke nijako neprekáža, je decentne schovaný. Navyše, nie je šanca, že sa k odpadkom dostane domáce zvieratko. Medzi nevýhody patrí pre niekoho menší objem takéhoto koša, resp. veľkosť vstavaného koša na odpadky je limitovaná priestorom v kuchynskej linke. Mnohým prekáža mať odpadky priamo v kuchynskej linke, aby sa niekedy nešíril zápach aj inam.

Sú v ponuke aj koše na špinavé detské plienky?

Áno. V súčasnosti nájdete na trhu aj výrobcov, ktorí ponúkajú odpadkové koše určené len na špinavé plienky. Tieto koše sú lepšie utesnené, a tak sa zápach nešíri v miestnosti, a zároveň majú aj rôzne filtre s možnosťou vône. Je to ideálne riešenie pre každú domácnosť s malým dieťaťom. Či už tento kôš na detské plienky budete používať na vyhadzovanie jednorazových plienok alebo na zbieranie látkových plienok do prania, určite sa stane vaším pomocníkom.

Sú na trhu aj odpadkové koše s možnosťou triedenia odpadu?

Áno. Takéto koše majú obvykle tri oddelené otvory na sklo, plasty a papier.


Lacné bezdotykové odpadkové koše už od 49 EUR

Pomohol vám náš test odpadkových košov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné odpadkové koše na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

fourteen + nineteen =