Domácnosť

Ako vybrať najlepší záchod do domu/bytu?

Záchod RAVAK Záchod, toaleta, wecko – absolútna samozrejmosť.

Až pri renováciách alebo v prípade, že naša stará toaleta prestane slúžiť zistíme, ako náročné je vybrať si nový záchod. Spomedzi toľkých druhov toaliet a rôznych možností splachovania odrazu netušíme, čo bude pre nás to najlepšie. Navyše, sú tu i rozličné dizajnové riešenia, ako napríklad hranaté toalety, toalety plné zaoblení alebo minimalistické modely.

Ako teda vybrať najlepší záchod? Skôr než si prečítate online rady, alebo si vypočujete od blízkych akékoľvek tipy, vždy vyberajte podľa vlastného vkusu. Vy budete nový záchod používať, a teda musí spĺňať vaše predstavy a osobné nároky. Vyššia osoba trebárs vyberie závesný záchod pre vlastné nastavenie výšky, niekomu stačí štandardné kombinované WC.

Kvalitné záchody nájdete vo všetkých kategóriách. To znamená, že aj jednoduché kombinované WC môže byť od dobrej značky rovnako ako moderný závesný záchod. Pre niekoho bude najlepší záchod z luxusnej ponuky pre náročných s moderným splachovaním a bez údržbovou úpravou.

Zosumarizujte svoje nároky a možnosti finančného rozpočtu. Nápomocný vám bude test záchodov, ktorý sme pripravili pre každého bez ohľadu na financie. Svoje si tu nájde každý.

Náš rebríček osloví každého, či už vyberáte najlepší záchod pre svoju domácnosť či už je to byt, dom alebo chata, prípadne vyberáte najlepší záchod pre firmu či podnik. Budeme radi, keď sa v závere zapojíte do diskusie a pomôžete tak ďalším čitateľom s vlastnými postrehmi.

[ssba]

Test nejlepších záchodov / toalet – TOP 7 podle nás

ProduktTyp záchodaMateriálHodnotenieCena odRecenzie
1.Laufen PRO H820965
závesnýkeramika[usr 5 text="true" tooltip="true"]275 EURČítať recenzie
2.Grohe Euro Ceramic 3933900H
stojacikeramika[usr 5 text="true" tooltip="true"]165 EURČítať recenzie
3.Jika Neo H8613930007871
kombikeramika[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]130 EURČítať recenzie
4.SAT Infinitio SATINF010RREXP
závesnýkeramika[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]250 EURČítať recenzie
5.Ideal T354601
závesný keramika [usr 4.8 text="true" tooltip="true"]225 EURČítať recenzie
6.JIKA Deep H8266170002801
kombikeramika[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]160 EURČítať recenzie
7.RAVAK Uni Chrome X01535
závesnýkeramika[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]200 EURČítať recenzie

Ukázat kompletní nabídku záchodov / toalet


Aké sú najlepšie záchody na trhu?

 • Laufen PRO H820965
 • Grohe Euro Ceramic 3933900H
 • Jika Neo H8613930007871
 • SAT Infinitio SATINF010RREXP
 • Ideal T354601
 • JIKA Deep H8266170002801

Ako vybrať najlepší záchod?

 • Typ záchoda. Rozlišujeme vo všeobecnosti tri základné typy záchodov – voľne stojaci, kombinovaný a závesný. Kombinovaný záchod je obľúbený nielen pre svoju cenu, ale v balení nájdete rovno všetko, teda aj nádrž na vodu a dosku. Voľne stojaci záchod je dodávaný bez nádrže na vodu a dosky na sedenie, čiže si ich viete zakúpiť podľa vlastného štýlu. Závesný záchod je možné úplne zladiť s osobitými požiadavky, a to od výšky v akej má byť osadený, až po tlačidlá splachovania.
 • Oplachový systém záchoda. Laicky, ide o spôsob, akým pri spláchnutí tečie voda do misy. Najpoužívanejšie sú uzavreté alebo otvorené oplachové systémy. Uzavretý oplachový systém znamená, že záchod má zatvorený horný okraj a len z dierok tečie po obvode misy voda. Otvorený oplachový systém je klasikou, záchod má horný okraj zahnutý, spoza ktorého tečie po spláchnutí voda do misy. Objavujú sa aj kvalitné záchody s moderným systémom “rimfree” – záchod nemá žiaden rám.
 • Umiestnenie odpadu. Odpad (zjednodušene tá diera v záchode) môže byť viac vpredu, alebo viac vzadu. Vyberajte podľa vlastnej preferencie alebo podľa toho, čo ste mali doteraz. Prípadne si riešenie odpadu pozrite naživo.
 • Množstvo spláchnutej vody. Množstvo spláchnutej vody závisí od splachovacieho systému, ktorý buď bude súčasťou záchoda, alebo ho bude nutné vybrať zvlášť. Štandardom sú tri litre pre malú potrebu a 6 litrov pre veľkú potrebu. Na trhu sú v ponuke aj modernejšie a ekologickejšie riešenia, napríklad 2 litre pre malú a 4 litre pre veľkú potrebu. Zaujímavý je aj systém stop, kedy spláchnete len toľko vody, koľko uznáte za vhodné.
 • Kvalita záchodov. Na záver mimoriadne dôležitá vec – kvalita. Mnohí nešetria pri výbere umývadla alebo obkladačiek, no keď príde na rad téma záchoda, vyberie sa v lepšom prípade kompromis. Myslite na to, že záchod je niečo, čo používate denne – a nie iba raz za deň, ale niekoľkokrát denne. Kvalita spracovania, materiálov, splachovania a ďalších detailov je kľúčová. Kvalitné záchody viete nájsť v rôznych cenách od niekoľkých výrobcov.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test záchodov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody jednotlivých typov záchodov?

Kombinovaný záchod je klasika, ktorú poznáme všetci. Pri kúpe budete mať v balení záchod, splachovací systém a spravidla aj záchodovú dosku na sedenie. Výhodou je cena a kompaktnosť, už nič iné nemusíte riešiť. Nevýhodou je, že keď sa pokazí nádržka, treba vymeniť celý záchod, čo vám môže poškodiť dlážku. Taktiež ide o najmenej vzhľadný záchod. Aj tu však nájdete kvalitné záchody od známejších výrobcov s dobrým opracovaním materiálov.

Závesný záchod je najmodernejší, vyznačuje sa množstvom rôznych variácii a možností estetických prvkov – vyberáte si tvar záchoda, spôsob splachovania, výšku v akej bude záchod, dizajn tlačidiel na splachovanie a ďalšie detaily. Ako sme už spomenuli, závesný záchod je možné nastaviť do akejkoľvek výšky, takže na svoje si prídu vyššie osoby, seniori aj tí, ktorí chcú záchod nižšie než je štandard. Nevýhodou je, že celý splachovací systém je schovaný a oprava je tak náročná. Taktiež je nutné sledovať nosnosť závesných záchodov – najlepšie závesné záchody majú nosnosť 400 kg.

Voľne stojaci záchod je pre mnohých ešte stále pocitovo lepší než závesný, lebo stojí pevne na zemi. Najlepšie záchody z tejto kategórie nájdete v moderných aj klasických prevedeniach a mnohé z nich sú tvarované k stene, takže nevznikajú medzery. Potrebujete k voľne stojacemu záchodu vybrať splachovací systém a aj dosku na sedenie, podobne ako pri závesnom záchode nie sú súčasťou.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody jednotlivých oplachových systémov?

Uzavretý oplachový systém znamená, že záchod nemá žiaden ohnutý okraj, ktorý treba čistiť kefou. Voda je splachovaná rovnomerne cez otvory všade okolo misy, čo je hlavnou výhodou – splachujete rovnomerne. Nevýhodou je, že do otvorov sa môže dostať vodný kameň a čistenie je potom náročné. Skôr drahšie záchody majú tento systém – najlepší záchod s uzavretým oplachovaním bude mať otvory dostatočne veľké pre komfortné čistenie.

Otvorený oplachový systém je najčastejší, záchod má ohnutý okraj z ktorého tečie pri spláchnutí voda. Výhodou je, že sa neupcháva. Nevýhodou je, že sa dosť zle čistí, lebo tam nikdy poriadne kefou nedôjdete a voda navyše nie vždy opláchne všetko pri spláchnutí.

Rimfree splachovanie znamená, že záchod je hladký – žiadne ohnuté okraje. Voda tak oplachuje celú misu a keďže nemáte okraj, nemajú sa kde hromadiť nečistoty. Výhodou je, že misu potom len poutierate, čo je obrovská výhoda. Nevýhodou je vyššia cena. Ide však o najlepšie záchody momentálne na trhu, pri ktorých klasickú kefu na čistenie vlastne budete potrebovať len výnimočne.

Swirlflush splachovanie je novinka, aktuálne top z top. Ide o kvalitné záchody bez akýchkoľvek rámov. Voda po spláchnutí vytvára vodný vír, čiže vždy je opláchnutá celá misa a dokonale hladký povrch zaručí, že spláchnete naozaj všetko.

Ako vybrať záchodovú dosku?

Soft Close záchodové dosky sa zavárajú pomaly a sú už takmer samozrejmosťou aj v našich domácnostiach.

Antibakteriálne záchodové dosky zabezpečujú čistotu.

Vyhrievané záchodové dosky sa postarajú o to, aby ste sedeli stále na príjemne teplej záchodovej doske.

V akej výške je bežný záchod?

Bežný záchod je vo výške 43 cm.

Čím sú špeciálne luxusné záchody?

Najlepšie záchody na trhu napríklad priamo cez misu odsávajú zápach, samozrejme disponujú vyhrievanou doskou. Kvalitné záchody vyžadujú minimálnu údržbu, žiadne drhnutie kefou.

Kvalitný záchod má tiež záhyby a odtok dokonale hladké, aby sa nikdy neusádzali hlboké nečistoty. V opačnom prípade, aj keď sa snažíte toaletu pravidelne čistiť, budete stále mať akýsi nepríjemný zápach – to preto, lebo zvyšky vodného kameňa alebo v odtoku zvyšky exkrementov zostávajú zachytené v štruktúre materiálu a už sa ich ani drhnutím nezbavíte.

Najpredavanějšie záchody / toalety

Najpredavanějšie záchody / toalety dla portálu Heureka.sk


Ukázat kompletní nabídku záchodov / toalet


Pomohol vám náš test záchodov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať nejlepšie toalety na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

3 × two =