Domácnosť

Najlepšie interiérové farby na stenu

Malování pokojů Najlepšie interiérové farby na stenu sú predovšetkým kvalitné – aj tu totiž platí, že nie sme tak bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci. Interiér tvorí jeden celok, a tak na kvalite farieb rozhodne záleží. Navyše steny tvoria podstatnú časť miestností, sú základom pre čokoľvek ďalšie od nábytku až po vázu.

V našich končinách sme zvyknutí maľovať steny približne raz za desať rokov – v porovnaní s inými krajinami, kde menia interiérové farby stien každých päť rokov je to naozaj dlhá doba. Aj preto je nevyhnutné hľadať najlepšie interiérové farby na stenu a dbať tak o kvalitu. Vyberáte totiž niečo, čo by vám malo slúžiť denne niekoľko rokov.

Výrobcov interiérových farieb je na trhu nespočetné množstvo a samozrejme každý sa snaží zaujať zákazníkov. Pripravili sme teda pre vás test farieb na stenu so zaujímavými informáciami. Náš rebríček vám tak pred kúpou zosumarizuje najdôležitejšie informácie.

Veríme, že aj vďaka nasledujúcim riadkom si vyberiete kvalitné interiérové farby na stenu pre vaše bývanie a náš článok bude užitočný. Ďakujeme za zdieľania na sociálnych sieťach a tešíme sa na vaše postrehy, ktoré nám píšete v závere do diskusie.

[ssba]

Najlepšie interiérové farby na stenu podľa nás – TOP 6

ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.HET Klasik PREMIUM
[usr 5 text="true" tooltip="true"]24 EUR
(15 kg)
Čítať recenzie
2.Dulux SUPER matt
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15 EUR
(3 l)
Čítať recenzie
3.JUB Jupol classic
[usr 5 text="true" tooltip="true"]30 EUR
(15 l)
Čítať recenzie
4.ESMAL Exclusive
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]23 EUR
(15 kg)
Čítať recenzie
5.Primalex Plus
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]25 EUR
(15 kg)
Čítať recenzie
6.ESMAL Plus
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]16 EUR
(15 kg)
Čítať recenzie

Ukázať celú ponuku interiérových farieb


Aké sú najlepšie interiérové farby na stenu na trhu?

 1. HET Klasik PREMIUM
 2. Dulux SUPER matt
 3. JUB Jupol classic
 4. ESMAL Exclusive
 5. Primalex Plus
 6. ESMAL Plus

Ako vybrať kvalitné interiérové farby na stenu?

 • Množstvo farby. Na začiatok je dôležité vedieť, koľko farby vlastne potrebujete kúpiť. Údaj sa vypočítava podľa toho, koľko m2 majú plochy stien miestnosti. Na obale konkrétnej farby potom nájdete informácie o tom, akú plochu viete s jedným vedierkom vymaľovať. Vždy kúpte radšej viac farby.
 • Povrch stien. Taktiež potrebujete kupovať interiérové farby podľa toho, na aký povrch ich chcete natierať. Len omietnutá novostavba potrebuje penetračný náter a približne 2 vrstvy interiérovej farby. Ak maľujete sadrokartón, budete potrebovať 3 až 4 vrstvy interiérovej farby. Pri viacerých vrstvách starých farieb treba najprv staré nátery odstrániť, stenu upraviť a až potom, ako poslednú vrstvu riešiť farbu.
 • Druhy interiérových farieb. Na trhu sú farby disperzné, akrylátové, vinylové, ale aj latexové či vápenné. Majú rozdielne vlastnosti, preto je dobré premyslieť si, čo sa vám páči a čo vo svojom interiéri chcete mať.
 • Vlastnosti farieb na stenu. Rozlišujeme interiérové farby na stenu oteruvzdorné, umývateľné a špeciálne. Najjednoduchšie je vyberať podľa konkrétnej miestnosti – v kuchyni a v detskej izbe zvážte umývateľné farby na stenu, v spálni a v obývačke postačia aj oteruvzdorné farby. Špeciálne sú pre tých, ktorí majú zvýšené nároky, napríklad silný alergici ocenia antibakteriálne farby.
 • Farebné odtiene interiérových farieb. Ak už máte druh farby, viete aké vlastnosti by mala mať a vyriešili ste aj potrebné množstvo, zostáva vyriešiť ešte farebný odtieň. Vždy si pýtajte vzorkovník farieb domov, aby ste farby videli priamo v miestnosti pri konkrétnych svetelných podmienkach. Existujú tiež farby, ktoré môžete vrstviť bez odstraňovania starého náteru.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test interiérových farieb na stenu na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké sú oteruvzdorné farby?

Tieto farby zvládajú tzv. suchý oter, teda keď sa šuchnete o stenu nezostanú na oblečení stopy, ale nemôžete takýto náter umývať namokro.

Ako môžem umývať umývateľnú farbu?

Umývateľné farby na stenu sa dajú poutierať mokrou handričkou. Sú však na trhu aj také interiérové farby, ktoré sú umývateľné dokonca aj jemným saponátom, čo sa hodí trebárs do kuchyne, kde môžu vzniknúť časom mastnejšie škvrny.

Pozrite si ešte pred kúpou, aký typ umývateľnej farby beriete.

Aké sú to špeciálne interiérové farby?

Podľa posledných štatistík približne každé druhé dieťa trpí nejakou alergiou a dospelí taktiež zvyšujú svoje nároky na kvalitu bývania.

Na trhu preto niektorí výrobcovia ponúkajú kvalitné interiérové farby s antibakteriálnymi vlastnosťami alebo tiež protiplesňové farby. Samozrejme, ich cena je vyššia. Pri niektorých máte na obale uvedený údaj, po akom čase je vhodné náter obnoviť (napríklad raz za tri roky, alebo raz za päť rokov), aby boli vlastnosti zachované.

Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými druhmi interiérových farieb?

 • Disperzné interiérové farby viete riediť a sú za dobrú cenu. Nevýhodou je, že steny nedýchajú, a preto sa postupne prestávajú používať.
 • Akrylátové interiérové farby sú mierne lesklé, celkom dobre odolné a vedia si dlhšie zachovať svoj farebný odtieň. Steny môžu dýchať.
 • Vinylové interiérové farby sú drahšie a podľa niektorých patria medzi kvalitné interiérové farby. Dobre kryjú takže nepotrebujete veľa vrstviť a ak ich bude treba zo steny odstrániť, pôjde to celkom jednoducho.
 • Latexové interiérové farby sú lesklejšie, vysoko odolné a rýchlo schnú pri natieraní. Sú umývateľné, nehorľavé ale slabo paropriepustné. Pochopiteľne, pre osoby s alergiou na latex nie sú vhodné.
 • Vápenné interiérové farby sú klasikou. Prirodzene odpudzujú baktérie a plesne a sú vysoko priepustné, takže steny dýchajú.
 • Silikátové interiérové farby sú vhodné aj na neomietnuté murivo alebo cementový podklad, sú dobre odolné voči plesniam a baktériám. Trvácny dobre odolný náter.

Pri akých teplotných podmienkach je ideálne nanášať interiérovú farbu na steny?

Ideálne je nanášať interiérovú farbu za denného svetla pri teplote od 10 °C do 30 °C.

Ako správne vybrať farebný odtieň interiérovej farby?

Najlepšie interiérové farby na stenu sú také, ktoré sa vám budú v daných odtieňoch páčiť. Dnes už nájdete kvalitné farby aj s možnosťou namiešania vlastného farebného odtieňa.

Spravidla teplé farby ako oranžová alebo žltá interiér mierne zmenšujú. Studené farby ako fialová alebo modrá miestnosti skôr opticky zväčšia.

 • Biela farba je na stenách univerzálna a nadčasová, nikdy nebude nemoderná – hodí sa do akejkoľvek miestnosti a má tendenciu interiér zväčšovať.
 • Žltá dáva nádej, prebúdza a presvetľuje miestnosť, najmä ak zvolíte jemnejší odtieň.
 • Oranžová je energická a podporuje aktivitu, hodí sa trebárs do pracovne.
 • Modrá upokojuje, symbolizuje vodu a vzduch.
 • Zelená evokuje prírodu a upokojuje myseľ.
 • Sivá je neutrálna, v jemnom odtieni môže nahradiť bielu.
 • Hnedá evokuje pokoj, istotu a je farbou bezpečia.
 • Fialová pôsobí relaxačne, v obývačke podčiarkne pocit luxusu, ak zvolíte jemný odtieň.
 • Ružová farba prináša lásku, emócie a jemnosť, zároveň dodáva chuť na sladkosti čiže sa nezvykne používať v kuchyni na stenách.
 • Červená farba sa používa skôr len na jednu alebo dve steny zo štyroch, aby miestnosť nebola príliš energická. Dodáva silu a odvahu.

Lacné farby na stenu už od 2,50 EUR

Pomohol vám náš test farieb na stenu? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné interiérové farby na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

thirteen − 1 =