Test žehliacich dosiek

Žehliacia doska Philips Viacerí si pri pohľade na žehliace dosky povedia, že vlastne všetky sú rovnaké a na každej sa predsa dá žehliť. Áno, žehliť môžete na každej, ale len kvalitná žehliaca doska vám ukáže rozdiel, a potom už budete chcieť žiadnu inú.

Najlepšie žehliace dosky totiž majú nastaviteľnú výšku, takže či už žehlíte v stoji alebo posediačky, nikdy vás nebude bolieť chrbát kvôli neprirodzenému postoju. Samotná žehliaca plocha je pri týchto doskách snímateľná, aby ste ju mohli vyprať, a vyrobená z moderných materiálov prepúšťajúcich paru, vďaka čomu sa bielizeň nezaparí.

Rozdiely medzi jednotlivými žehliacimi doskami sú často nepatrné a niekedy je najlepšie si ich vyskúšať a porovnať. My vám prinášame test žehliacich dosiek, ktorý môže byť pre vás zdrojom zaujímavých informácii. Tento náš rebríček je navyše obohatený o odpovede na najčastejšie otázky.

Budeme radi, ak sa zapojíte v závere do diskusie s vlastnými názormi a postrehmi. Ďakujeme!

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie žehliace dosky podľa nás – TOP 6 modelov

  HodnotenieCena odRecenzie
1.Leifheit Airboard
Premium M Plus NF
5 out of 5 stars (5 / 5)62,99 EURČítať recenzie
2.Vetro-Plus Profesional
5 out of 5 stars (5 / 5)71,60 EURČítať recenzie
3.Vileda Viva Express Smart Plus
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)29,50 EURČítať recenzie
4.Bosch TDN 1700P
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)164,94 EURČítať recenzie
5.Leifheit Fashion M Plus NF
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)30,50 EURČítať recenzie
6.Philips GC240/25
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)97,60 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku žehliacich dosiek


Ako vybrať najlepšiu žehliacu dosku?

 • Stabilita žehliacej dosky. Dobrá stabilita zaručuje bezpečnosť počas žehlenia, čo je azda ten najdôležitejší parameter, na ktorý treba upriamiť svoju pozornosť. Pokiaľ žehliaca doska nie je stabilná, nemôžete sa o ňu oprieť, doslova sa na ňu nemôžete spoľahnúť. Či už máte koberec, drevenú podlahu alebo dlažbu, kvalitná žehliaca doska sa nebude šmýkať.
 • Nastaviteľná výška žehliacej dosky. Počas žehlenia vás nemusí bolieť chrbát a ani nemusíte pociťovať záťaž na ramenách, pokiaľ budete mať správne nastavenú výšku žehliacej dosky. Najlepšie modely sú zárukou, že žehlenie v stoji alebo aj posediačky bude pohodlné a nezaťaží vašu chrbticu, ktorá je počas dní už aj tak dosť namáhaná.
 • Veľkosť žehliacej plochy. Ak máte menšie priestory, určite oceníte menšiu žehliacu plochu, aby vám žehliaca doska nezaberala priveľa miesta. Ale pokiaľ máte dostatočné priestorové možnosti, potom zvoľte radšej väčšiu žehliacu plochu, na ktorej budete pohodlnejšie žehliť aj veľké kusy.
 • Kvalita poťahu žehliacej plochy. Materiál by mal prepúšťať paru, čo zabezpečujú spravidla modernejšie materiály. Samotný poťah by ste mali vedieť čistiť, teda vyprať alebo aspoň dostať k žehliacej doske zároveň aj pokyny, ako sa o daný poťah starať v prípade znečistenia.
 • Plocha na odkladanie žehličky. Plocha na odkladanie žehličky počas žehlenia má byť dostatočne veľká pre vašu žehličku a taktiež stabilná, aby sa z nej žehlička náhodne nezošmykla.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test žehliacich dosiek na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké základné vlastnosti by mala mať dobrá žehliaca doska?

Tie najlepšie žehliace dosky:

 • sú rýchlo rozložená a po dožehlení rýchlo zložené,
 • majú nastaviteľnú výšku,
 • sú stabilné,
 • majú ukladací priestor,
 • miesto na odloženie žehličky počas žehlenia je dostatočne veľký a nešmýka sa,
 • poťah je kvalitný a prepúšťa paru,
 • žehliaca plocha je dostatočne veľká.

V akých cenách sa pohybujú tie lepšie žehliace dosky?

Najlacnejšie žehliace dosky sú v cenách okolo 30 €, tie najdrahšie môžu stáť až 200 €. Tie najdrahšie majú moderné vychytávky, ako napríklad vyhrievanie alebo odsávanie. Tak ako obvykle, aj pri žehliacich doskách platí, že tie v strednej cenovej hladine môžu byť dobrou voľbou. Záleží však na tom, aké sú vaše finančné možnosti a aké nároky máte na žehliacu dosku. Určite však musí byť aspoň výškovo nastaviteľná a stabilná – to sú základné vlastnosti.

Akými spôsobmi môžem nastavovať výšku žehliacej dosky?

Manuálny spôsob znamená, že výšku žehliacej dosky budete nastavovať posúvaním po drážkach, do ktorých zapadne vo výške, aká vám bude najviac vyhovovať. Najideálnejšie je nastavovanie automatické, teda môžete nastaviť ľubovoľnú výšku (najčastejšie) pomocou páčky, čiže výška bude presne aká chcete.

Sú na trhu aj žehliace dosky s poloautomatickým nastavovaním výšky, ktoré nie je tak presné ako automatické, ale je o čosi lepšie ako úplne manuálne.

Aká by mala byť minimálna veľkosť žehliacej plochy?

Minimálna šírka žehliacej plochy je 30 cm, ale mala by byť pre pohodlné žehlenie čo možno najväčšia, akú môžete mať vzhľadom na svoje priestorové možnosti.

Je drevotrieska vhodným materiálom na žehliacu plochu?

Nie. Drevotrieska potiahnutá akýmkoľvek materiálom nemá tak dobré vlastnosti, ako napríklad modernejšie konštrukcie.

Ako je zabezpečená dobrá stabilita?

Kvalitné žehliace dosky majú koncovky z materiálov, ktoré zabezpečujú stabilitu, čiže sa žehliaca doska počas žehlenia nekĺže. Najčastejšie sa používa mäkký plast, tvrdý plast a gumové koncovky. Podľa toho, akú máte podlahu (drevo, dlažba, koberec, laminát a i.) vyberajte aj koncovky. Spravidla je najmenej spoľahlivý tvrdý plast, ktorý kĺže po laminátovej podlahe.

Sú všetky plochy na odkladanie žehličky vhodné aj pre naparovaciu žehličku?

Naparovacia žehlička by mala byť vo zvislej polohe a nie žehliacou plochou dole, aby z nej nekvapla náhodou voda. Hľadajte teda také plochy na odkladanie žehličky, kde budete môcť položiť naparovaciu žehličku zvisle.

Majú žehliace dosky už aj rukávnik na žehlenie rukávov?

Rukávnik na žehlenie rukávov je nutné odkúpiť, ale niektoré žehliace dosky vyššej triedy ho môžu mať pribalený ako príslušenstvo.

Sú na trhu aj nejaké novinky?

Áno. Ak vôbec nemáte miesto na žehliacu dosku, viete si zaobstarať do domácnosti šikovnú žehliacu podložku – je vyrábaná z viacerých vrstiev a stačí ju rozložiť akoby to bol napríklad uterák na stôl a môžete žehliť. Potom ju šikovne poskladáte a odložíte niekam do šuplíka alebo na poličku do skrine.

Zaujímavé sú aj vstavané žehliace dosky, ktoré sú jednou stranou uchytené napevno o stenu alebo niektoré sú výsuvné zo šatníkovej skrine.


Lacné žehliace dosky už od 27,49 EUR

Pomohol vám náš test žehliacich dosiek? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné žehliace dosky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *