Domácnosť

Test žehliacich dosiek

Žehliacia doska Philips Viacerí si pri pohľade na žehliace dosky povedia, že vlastne všetky sú rovnaké a na každej sa predsa dá žehliť. Áno, žehliť môžete na každej, ale len kvalitná žehliaca doska vám ukáže rozdiel, a potom už budete chcieť žiadnu inú.

Najlepšie žehliace dosky totiž majú nastaviteľnú výšku, takže či už žehlíte v stoji alebo posediačky, nikdy vás nebude bolieť chrbát kvôli neprirodzenému postoju. Samotná žehliaca plocha je pri týchto doskách snímateľná, aby ste ju mohli vyprať, a vyrobená z moderných materiálov prepúšťajúcich paru, vďaka čomu sa bielizeň nezaparí.

Rozdiely medzi jednotlivými žehliacimi doskami sú často nepatrné a niekedy je najlepšie si ich vyskúšať a porovnať. My vám prinášame test žehliacich dosiek, ktorý môže byť pre vás zdrojom zaujímavých informácii. Tento náš rebríček je navyše obohatený o odpovede na najčastejšie otázky.

Budeme radi, ak sa zapojíte v závere do diskusie s vlastnými názormi a postrehmi. Ďakujeme!

[ssba]

Najlepšie žehliace dosky podľa nás – TOP 6 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.Leifheit Airboard
Premium M Plus NF
[usr 5 text="true" tooltip="true"]63 EURČítať recenzie
2.Vetro-Plus Profesional
[usr 5 text="true" tooltip="true"]72 EURČítať recenzie
3.Vileda Viva Express Smart+
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]25 EURČítať recenzie
4.Bosch TDN 1700P
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]75 EURČítať recenzie
5.Leifheit Fashion M Plus NF
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]32 EURČítať recenzie
6.Polti ASSE VAPORELLA TOP
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]120 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku žehliacich dosiek


Najlepšie žehliace dosky (recenzie)

1. Leifheit Airboard Premium M Plus NF

Zlatá stredná cesta. Za rozumnú cenu vám žehliaca doska od tejto značky ponúkne moderný poťah žehliacej plochy nazvaný Lei-Tec zo syntetických materiálov pre jednoduchšie kĺzanie oblečenia. Technológia thermo – reflect zaručuje rýchlejšie žehlenie, pretože sa počas žehlenia vznikajúca para odráža, a vy tak jedným ťahom žehlíte obojstranne. Samozrejmosťou je elektrická zásuvka, vodiaca anténa a aj predlžovací kábel. Keď chcete modernejšiu žehliacu dosku, ktorá ale bude stále vyzerať tradičnejšie, potom vás práve táto môže zaujať.

Žehliaca plocha: 120 x 38 cm. Nastaviteľná výška do 98 cm.


Ukázať v obchode


2. Vetro – Plus Professional

Moderná žehliaca doska. Všetky uponáhľané gazdinky ocenia maličkosti na tejto žehliacej doske. Je dostupná v rôznych farebných prevedeniach a v balení navyše ešte aj s praktickým rukávnikom napríklad na rýchle žehlenie košieľ a blúzok. Praktická odkladacia plocha na žehličku je vhodná aj pre parnú žehličku, nechýba elektrická zásuvka a vodiaca anténa je samozrejmosťou. Ak ste doteraz nevedeli nájsť žehliacu dosku v správnej výške, tu si ju nastavíte plynule presne tak, ako bude vyhovovať práve vám.

Žehliaca plocha: 130 x 48 cm. Nastaviteľná výška do 99 cm.


Ukázať v obchode


3. Vileda Viva Express Smart 143022

Vylepšená klasika. Na prvý pohľad pôsobí táto žehliaca doska obyčajne, ale na rozdiel od tých najlacnejších vás milo prekvapí modernými doplnkami. Priestor na ukladanie žehličky je pohodlný pre všetky bežné žehličky. Poťah prekvapivo dobre prepúšťa paru, takže bielizeň je stále suchá. Zaujať vás môže transportný zámok, vďaka ktorému sa žehliaca doska sama len tak neotvorí, čiže nezraní v zloženom stave ani zvedavé dieťa. Príjemným prekvapením je elektrická zásuvka.

Žehliaca plocha: 114 x 34 cm. Nastaviteľná výška od 80 cm do 97 cm.


Ukázať v obchode


4. Bosch TDN 1700P

Skvost medzi žehliacimi doskami. Ak ste si doteraz mysleli, že žehliaca doska vlastne nič nové nedokáže, potom čítajte ďalej. Jemné odevy ako sú saká alebo blúzky a košele prežehlíte bez starostí s pomocou vyfukovaného vzduchu, čím je vaše oblečenie chránené. Žehliaca doska sa vie nahriať, aby žehliaca plocha bola stále príjemne teplá a suchá nech už žehlíte akékoľvek množstvo bielizne naraz. Nechýba elektrická zásuvka a odkladanie pre akúkoľvek žehličku vrátane parnej stanice. Žehliaca doska má kolieska, aby ste ju vedeli premiestniť bez námahy.

Žehliaca plocha: 107 x 45 cm. Nastaviteľná výška v siedmich úrovniach od 81 cm do 93 cm.


Ukázať v obchode


5. Leifheit Fashion M Plus NF 72579

Žehliaca doska do každej domácnosti. Pri tejto žehliacej doske vás určite zaujme pevná konštrukcia z odolných ale ľahkých materiálov. Poťah žehliacej časti prepúšťa paru, čiže je oblečenie suché a príjemne teplé. Aj tu nájdete elektrickú zásuvku a aj praktický predlžovací kábel. Vodiaca anténa uľahčí žehlenie a jednoduchá odkladacia plocha pre žehličku postačí pre všetky bežne používané typy. Navyše je ľahká, takže sa pohodlne poskladá a dobre sa s ňou manipuluje. Za túto cenu budete milo prekvapení.

Žehliaca plocha: 120 x 38 cm. Nastaviteľná výška do 88 cm.


Ukázať v obchode


6. Philips GC240/25

Zaujímavá žehliaca doska. Špeciálne tvarovanie ShoulderWings je ideálne pre žehlenie detailov na oblečení, ako sú rukávy na košeliach alebo goliere. Poťah žehliacej časti je z jemnej bavlny, vnútro je príjemne mäkké, teda môžete smelo žehliť aj tenké látky. Príjemný je extra veľký priestor na žehličku a aj držiak na kábel od žehličky. Rodiny s deťmi ocenia detský zámok, ktorý sa postará o to, aby žehliaca doska bola naozaj dobre zložená a nehrozilo jej náhodné rozloženie.

Žehliaca plocha: 120 x 45 cm. Nastaviteľná výška do 94 cm.


Ukázať v obchode


Ako vybrať najlepšiu žehliacu dosku?

 • Stabilita žehliacej dosky. Dobrá stabilita zaručuje bezpečnosť počas žehlenia, čo je azda ten najdôležitejší parameter, na ktorý treba upriamiť svoju pozornosť. Pokiaľ žehliaca doska nie je stabilná, nemôžete sa o ňu oprieť, doslova sa na ňu nemôžete spoľahnúť. Či už máte koberec, drevenú podlahu alebo dlažbu, kvalitná žehliaca doska sa nebude šmýkať.
 • Nastaviteľná výška žehliacej dosky. Počas žehlenia vás nemusí bolieť chrbát a ani nemusíte pociťovať záťaž na ramenách, pokiaľ budete mať správne nastavenú výšku žehliacej dosky. Najlepšie modely sú zárukou, že žehlenie v stoji alebo aj posediačky bude pohodlné a nezaťaží vašu chrbticu, ktorá je počas dní už aj tak dosť namáhaná.
 • Veľkosť žehliacej plochy. Ak máte menšie priestory, určite oceníte menšiu žehliacu plochu, aby vám žehliaca doska nezaberala priveľa miesta. Ale pokiaľ máte dostatočné priestorové možnosti, potom zvoľte radšej väčšiu žehliacu plochu, na ktorej budete pohodlnejšie žehliť aj veľké kusy.
 • Kvalita poťahu žehliacej plochy. Materiál by mal prepúšťať paru, čo zabezpečujú spravidla modernejšie materiály. Samotný poťah by ste mali vedieť čistiť, teda vyprať alebo aspoň dostať k žehliacej doske zároveň aj pokyny, ako sa o daný poťah starať v prípade znečistenia.
 • Plocha na odkladanie žehličky. Plocha na odkladanie žehličky počas žehlenia má byť dostatočne veľká pre vašu žehličku a taktiež stabilná, aby sa z nej žehlička náhodne nezošmykla.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test žehliacich dosiek na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké základné vlastnosti by mala mať dobrá žehliaca doska?

Tie najlepšie žehliace dosky:

 • sú rýchlo rozložená a po dožehlení rýchlo zložené,
 • majú nastaviteľnú výšku,
 • sú stabilné,
 • majú ukladací priestor,
 • miesto na odloženie žehličky počas žehlenia je dostatočne veľký a nešmýka sa,
 • poťah je kvalitný a prepúšťa paru,
 • žehliaca plocha je dostatočne veľká.

V akých cenách sa pohybujú tie lepšie žehliace dosky?

Najlacnejšie žehliace dosky sú v cenách okolo 30 €, tie najdrahšie môžu stáť až 200 €. Tie najdrahšie majú moderné vychytávky, ako napríklad vyhrievanie alebo odsávanie. Tak ako obvykle, aj pri žehliacich doskách platí, že tie v strednej cenovej hladine môžu byť dobrou voľbou. Záleží však na tom, aké sú vaše finančné možnosti a aké nároky máte na žehliacu dosku. Určite však musí byť aspoň výškovo nastaviteľná a stabilná – to sú základné vlastnosti.

Akými spôsobmi môžem nastavovať výšku žehliacej dosky?

Manuálny spôsob znamená, že výšku žehliacej dosky budete nastavovať posúvaním po drážkach, do ktorých zapadne vo výške, aká vám bude najviac vyhovovať. Najideálnejšie je nastavovanie automatické, teda môžete nastaviť ľubovoľnú výšku (najčastejšie) pomocou páčky, čiže výška bude presne aká chcete.

Sú na trhu aj žehliace dosky s poloautomatickým nastavovaním výšky, ktoré nie je tak presné ako automatické, ale je o čosi lepšie ako úplne manuálne.

Aká by mala byť minimálna veľkosť žehliacej plochy?

Minimálna šírka žehliacej plochy je 30 cm, ale mala by byť pre pohodlné žehlenie čo možno najväčšia, akú môžete mať vzhľadom na svoje priestorové možnosti.

Je drevotrieska vhodným materiálom na žehliacu plochu?

Nie. Drevotrieska potiahnutá akýmkoľvek materiálom nemá tak dobré vlastnosti, ako napríklad modernejšie konštrukcie.

Ako je zabezpečená dobrá stabilita?

Kvalitné žehliace dosky majú koncovky z materiálov, ktoré zabezpečujú stabilitu, čiže sa žehliaca doska počas žehlenia nekĺže. Najčastejšie sa používa mäkký plast, tvrdý plast a gumové koncovky. Podľa toho, akú máte podlahu (drevo, dlažba, koberec, laminát a i.) vyberajte aj koncovky. Spravidla je najmenej spoľahlivý tvrdý plast, ktorý kĺže po laminátovej podlahe.

Sú všetky plochy na odkladanie žehličky vhodné aj pre naparovaciu žehličku?

Naparovacia žehlička by mala byť vo zvislej polohe a nie žehliacou plochou dole, aby z nej nekvapla náhodou voda. Hľadajte teda také plochy na odkladanie žehličky, kde budete môcť položiť naparovaciu žehličku zvisle.

Majú žehliace dosky už aj rukávnik na žehlenie rukávov?

Rukávnik na žehlenie rukávov je nutné odkúpiť, ale niektoré žehliace dosky vyššej triedy ho môžu mať pribalený ako príslušenstvo.

Sú na trhu aj nejaké novinky?

Áno. Ak vôbec nemáte miesto na žehliacu dosku, viete si zaobstarať do domácnosti šikovnú žehliacu podložku – je vyrábaná z viacerých vrstiev a stačí ju rozložiť akoby to bol napríklad uterák na stôl a môžete žehliť. Potom ju šikovne poskladáte a odložíte niekam do šuplíka alebo na poličku do skrine.

Zaujímavé sú aj vstavané žehliace dosky, ktoré sú jednou stranou uchytené napevno o stenu alebo niektoré sú výsuvné zo šatníkovej skrine.


Lacné žehliace dosky už od 26,39 EUR

Pomohol vám náš test žehliacich dosiek? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné žehliace dosky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

7 − 6 =