Pre deti

Test plienok pre dieťa

Najlepšie plienky Kým nepotrebujete vybrať kvalitné plienky pre novorodenca, ani netušíte, ako veľmi náročný proces z toho môže byť. Vďaka bohatej ponuke od rôznych výrobcov, môžete pre svoje dieťatko vybrať tie najlepšie plienky, avšak zo začiatku je to niekedy mätúce, pretože sa potrebujete zorientovať vo veľkostiach, v materiáloch a tvarovaní plienok, pretože čo výrobca, to iné špecifiká.

A, samozrejme, čo vyhovuje jednému bábätku, tomu druhému už nemusí. Svoje o tom vedia dokonca aj mamičky s viacerými deťmi – pri prvom bábätku kupovali inú značku než teraz, pri druhom alebo treťom.

Sme radi, že vám môžeme ponúknuť test plienok plný zaujímavostí a praktických rád. Veríme, že aj tento rebríček môže byť pre vás nápomocný. Budeme radi, keď sa zapojíte do diskusie s otázkami a vlastnými postrehmi, aby sme tak spolu tvorili obsah tohto webu. Ďakujeme!

[ssba]

Najlepšie plienky podľa nás – TOP 6

VáhaBaleniaHodnotenieCena odRecenzie
NOVORODENCI
1.Pampers Premium Care 1 NEWBORN
2-5 kg78 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]16,50 EURČítať recenzie
2.Pampers Active New Baby 2
3-6 Kg / 3x76ks
3-6 kg228 ks[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]42 EURČítať recenzie
DOJČATÁ A BATOĽATÁ
1.Pampers Active Baby S4
9-14kg180 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]30 EURČítať recenzie
2.Bella Happy Maxi Plus Box
9 - 20 kg / 124 ks
9-20 kg124 ks[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]22 EURČítať recenzie
3.Naty Nature Babycare Maxi 4
7-18 kg44 ks[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]19,50 EURČítať recenzie
EKO TIP
1.MOLTEX Plenky Pure & Nature Maxi
7-18 kg29 ks[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]11 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku plienok


Ako vybrať najlepšie plienky pre dieťa?

 • Typ detských plienok. Detské plienky môžeme rozdeliť na dve veľké skupiny: látkové a jednorazové.
  a) Látkové detské plienky potrebujete prať, žehliť a zrejme budete prebaľovať častejšie, kvôli možnému premočeniu.
  b) Jednorazové detské plienky sú praktickejšie, ale cenovo náročnejšie a nešetrné k životnému prostrediu.
  Je len na vás aký variant si vyberiete, prípadne môžete striedať látkové plienky s jednorazovými.
 • Veľkosť detských plienok. Veľkosť detských plienok je naozaj kľúčová, pretože aj tie najlepšie detské plienky pretečú alebo dieťa otlačia, ak ste nezvolili správne veľkosť. Ak sa bábätko nachádza medzi dvoma veľkosťami, vezmite radšej malé balenie menších plienok a potom kúpite väčšie, než veľké balenie väčších plienok – väčšia plienka totiž pretečie, menšia bude držať spoľahlivo na svojom mieste.
 • Materiál plienok. Výrobcovia ponúkajú najrôznejšie materiály detských plienok, od klasickej výplne z vaty a ďalších prímesí pri jednorazových plienkach, až po plienky bambusové, alebo konopné na viaceré použitia. Pokojne vyskúšajte viaceré a zostaňte pri tých, ktoré vám budú najlepšie vyhovovať.
 • Spôsob zapínania detských plienok. Pre najmenšie batoľatá sú spravidla najlepšie plienky na suchý zips, lebo sa dá prakticky rozopnúť aj niekoľkokrát (keď kontrolujete, či už treba prebaliť, alebo ešte nie). Lepiaci pásik už po rozlepení nemusí držať na mieste, čo je nepraktické ak potrebujete skontrolovať dieťaťu plienku.
 • Kvalita detských plienok. Látkové plienky by mali byť jemné, samozrejme s možnosťou prať na vysokých teplotách. Jednorazové plienky by mali byť priedušné a spoľahlivé, teda savé.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test plienok na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké veľkosti jednorazových detských plienok poznáme?

Najprv je vhodné poznamenať, že detská plienka má byť v páse dieťaťa, nie vyššie a ani nie nižšie.

Poznáme vo všeobecnosti tieto veľkosti detských jednorazových plienok *:

 • Veľkosť 0 – pre predčasne narodené deti do 2,5 kg
 • Veľkosť 1 – novorodenecké plienky od 2 do 5 kg; kvalitné plienky pre novorodenca majú okolo pupka špeciálny tvar kvôli pupočnému pahýľu
 • Veľkosť 2 – mini detské plienky od 3 do 6 kg
 • Veľkosť 3 – midi detské plienky od 4 do 9 kg
 • Veľkosť 4 – maxi detské plienky od 7 do 9 kg; tu sú zaraďované aj detské plienkové nohavičky, ideálne keď dieťa začínate učiť na nočník
 • Veľkosť 4+ – pre deti od 9 do 16 kg
 • Veľkosť 5 – od 9 do 25 kg
 • Veľkosť 6 – od 15 kg

  *veľkosť plienok vždy udáva výrobca na obale a môžu sa u rôznych výrobcov líšiť

Kedy je detská plienka už malá?

Plienky sú dieťaťu v danej veľkosti už malé vtedy, keď na pokožke dlhšie badáte odtlačenia na stále rovnakom mieste, najčastejšie okolo stehien.

Kedy je detská plienka veľká?

Plienky sú dieťaťu veľké, ak je medzera medzi telom a plienkou. Plienky sú veľké tiež vtedy, keď moč a stolica vytekajú von – kúpte menšiu veľkosť.

Môžem používať jednorazové detské plienky do vody namiesto plaviek?

Detské jednorazové plienky do vody slúžia ako plienka a plavky v jednom – neprepustia moč ani stolicu do vody, a zároveň nenasávajú vodu do plienky.

Sú na trhu aj plienky pre alergikov?

Atopická pokožka alebo citlivá pokožka batoliat určite ocení detské extra plienky, ktoré sú vyrábané bez parfumov a sú nebielené. Pozrite si aj ponuku ekoplienok.

Aké sú látkové bambusové plienky?

Látkové plienky z bambusu sú savejšie než bavlnené, ale po vypratí dlhšie schnú.

Aké sú látkové konopné plienky?

Konopné detské plienky dobre sajú a rýchlo schnú po vypratí, len sú niekedy cenovo náročnejšie. Často sa preto využíva kombinácia bavlny a konope.

Koľko plienok potrebujem do pôrodnice?

Do pôrodnice kupujte len jednorazové plienky, nie látkové.

Budete potrebovať jeden veľký balík, ktorý vám vydrží aj na prvé dni doma. Veľkosť pre novorodencov, teda veľkosť 1. Výnimkou sú detičky predčasne narodené, ktoré potrebujú veľkosť 0.

Aké sú hlavné rozdiely medzi látkovými a jednorazovými plienkami?

V skratke:

 • Jednorazové detské plienky – pohodlné, jednoduché na používanie, v mnohých veľkostiach, netreba ich prať, sú skvelé aj na cestovanie nielen na doma, majú vysokú absorpčnú schopnosť a sú už v ponuke aj eko jednorazové plienky.
 • Látkové detské plienky – sú o čosi šetrnejšie k životnému prostrediu, treba ich prať minimálne každý druhý deň, nie sú praktické na cestovanie, majú nízku savosť takže prebaľujete častejšie.

Najlepšie značky plienok

Pampers

Plienky Pampers boli predstavené verejnosti v roku 1961. Nejaký ten úspech sa dal predpokladať, no jednorazové plienky rodičov doslova nadchli.

Americká značka Pampers začala vývoj prvých jednorazových plienok po tom, čo Victor Mills už nechcel svoje vnúča prebaľovať ustavične klasickými plienkami z látky – čo bolo niekedy v roku 1956. Odvtedy značka Pampers prešla vývojom a mnohými inováciami. Spomenieme napríklad jednorazové plienky Pampers pre predčasne narodené deti, ktoré na trhu chýbali. V roku 2018 prišli do obchodov Pampers Pure bez chlórového bielenia, vôní a bez parabénov. Pampers Premium a Pampers Baby – Dry majú jemné telové mlieko v plienkach pre ochranu detských zadočkov.

Názov Pampers im dal Alfred Goldman z reklamnej agentúry. A dnes ich pozná celý svet.

Bella Happy

V roku 1993 prišli na trh jednorazové detské plienky Bella Baby. Odvtedy si značka Bella Happy získala rodičov nielen v strednej a východnej Európe, ale aj v Ázii a postupne i v západnej časti Európy.

Zaujímavé sú detské jednorazové plienky pre predčasne narodené deti pod názvom Bella Before Newborn, ktoré sú v predaji od roku 2004 a jednorazové plienky Bella Newborn – oboje majú v prednej časti špeciálny otvor pre ochranu citlivého pupka batoľaťa. Od roku 2012 sú úspešne na trhu plienky Bella Baby Happy Natural pre detičky s citlivou pokožkou, ktoré majú jemnejšie zloženie.

Značka Bella Happy je pre mnohých rodičov zárukou kvality a spoľahlivosti.

DADA

Detské plienky Dada sú na trhu od roku 2003. Vyrábajú sa v Českej republike, i keď je značka Dada z Poľska.

Značka Dada si získala rodičov spočiatku tým, že priniesla jednorazové plienky rôznych veľkostí, aby sa mohli lepšie prispôsobiť veku dieťaťa a správne sedieť na zadočku. Dnes poznáme pod značkou Dada nielen plienky pre deti, ale aj ďalšie nevyhnutné potreby pre prebaľovanie detí vrátate obľúbených vlhčených obrúskov.

Jednorazové plienky Dada sú neparfumované a neobsahujú v zložení časté alergény spôsobujúce podráždenie detskej pokožky. Ide tak o kvalitné a cenovo dostupné plienky, ktorým dôverujú mnohé mamičky aj u nás.

Kolorky

Česká značka Kolorky vznikla v roku 2016, takže ide o pomerne nového výrobcu, no získava si popularitu veľmi rýchlo.

Ambiciózna zakladateľka značky Kolorky chcela na trh priniesť pohodlné a zložením transparentné jednorazové plienky, ktoré budú navyše aj pekné. Tento jednoduchý a dobre zapamätateľný názov je odvodený práve od myšlienky vyrábať pestrejšie, farebnejšie a veselšie detské plienky.

Jednorazové plienky Kolorky majú výrazné postavenie aj na našom trhu.

Naty Nature Babycare

Švédsky výrobca plienok je známy najmä unikátnym zložením – tieto jednorazové detské plienky boli dlho vyvíjané a dnes sa pýšia viacerými významnými certifikátmi.

Od roku 1994 môžu rodičia svojim deťom dopriať plienky schválené švédskou národnou asociáciou zaoberajúcou sa zlepšovaním života ľudí s astmou a alergiami (Swedish Asthma And Allergy Association). Detské plienky Naty Nature Babycare nesú ďalej tiež označenie “Vegan” a “Ecocert”, čiže minimálne 95 % zložiek je prírodného pôvodu.

Pokiaľ chcete vysoko kvalitné detské jednorazové plienky bez parabénov, farbív, ftalátov a ďalších zbytočností, značka Naty Nature Babycare bude správnou voľbou. A v ponuke majú nielen kozmetiku pre deti, ale tiež pre dospelých.

Lupilu

Musíme spomenúť aj detské plienky Lupilu, ktoré patria pod sieť značiek Lidl. V poslednom období sa na našom trhu tešia celkom značnej popularite.

Jednorazové plienky Lupilu sú zaujímavé predovšetkým výborným pomerom ceny a kvality – sú pre deti pohodlné, majú certifikát Oeko-Tex Standard 100, čiže boli testované na časté látky v zložení spôsobujúce alergie a podráždenia. Mnohí rodičia chvália šetrnosť týchto plienok k pokožke ich detičiek.

Jednorazové plienky Lupilu nájdete bežne v predajniach Lidl, dokonca v 6 rôznych veľkostiach (od 3 kg až pre 25 kg deti).

Najpredávanejšie plienky podľa Heureka.sk


Lacné plienky pre dieťa už od 3 EUR

Pomohol vám náš test plienok? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné plienky pre novorodenca na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

three + seven =