Test školských tašiek a batohov

Školská aktovka CHI 880 - víťaz testu Viaceré školské batohy a školské aktovky vyzerajú už na prvý pohľad naozaj hrozivo – sú veľké a ťažké, akoby ani neboli vyrábané pre školákov. Keď si predstavíte svojho školáka či školáčku, mnohé z nich naozaj nepripadajú do úvahy.

Najlepšie školské batohy majú stále vystužený chrbát, sú čo možno najľahšie, aby sa hmotnosť zbytočne nezvyšovala a samozrejmosťou by mali byť reflexné prvky. Kvalitná aktovka pre prváčika je nepremokavá, stojí pevne a drží svoj tvar aj keď nie je naplnená. Chrbtica sa totiž stále vyvíja a akýkoľvek tlak či zlé držanie tela spôsobuje často nenapraviteľné škody. Našťastie dnes tašky pre školákov spájajú moderný dizajn s kvalitou pre maximálny komfort počas nosenia na chrbte.

Test školských batohov prináša stále aktuálne informácie, aby ste sa lepšie zorientovali v obrovskej ponuke. Veríme, že si deti zaslúžia len to najlepšie, a preto by aj výber školskej tašky mal byť premyslený. Test sme obohatili o šikovné rady a odpovede na najčastejšie otázky.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Test – najlepšie školské batohy – TOP 9

  HodnotenieCena odRecenzie

Školské tašky pre prvákov

1.Školská aktovka CHI 880
5 out of 5 stars (5 / 5)75,90 EURČítať recenzie
2.Školská aktovka CHI 785
5 out of 5 stars (5 / 5)75,90 EURČítať recenzie
3.Hama Step by Step SET
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)144,90 EURČítať recenzie
4.Školská taška ENDY 18010
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)67,90 EURČítať recenzie

Školské batohy pre 2. až 5. ročník

1.Školská taška KIMI 18013
5 out of 5 stars (5 / 5)65,90 EURČítať recenzie
2.Školská taška CODA 18020
5 out of 5 stars (5 / 5)69,90 EURČítať recenzie
3.Školská taška CHI 752
5 out of 5 stars (5 / 5)65 EURČítať recenzie
4.Školská taška MIRA 18014
5 out of 5 stars (5 / 5)69,90 EURČítať recenzie

Batohy pre 2. stupeň ZŠ

1.Študentský batoh YUMI 18038
5 out of 5 stars (5 / 5)67,90 EURČítať recenzie
2.Študentský batoh SIAN 18032
5 out of 5 stars (5 / 5)69,90 EURČítať recenzie
3.Študentský batoh HIT 896
5 out of 5 stars (5 / 5)69,90 EURČítať recenzie
4.ARS UNA Real Madrid
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)41,39 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku školských batohov


Ako vybrať najlepší školský batoh? Ako vybrať najlepšiu školskú aktovku?

 • Školský batoh vs. školská aktovka.
  Školský batoh je vhodný pre žiakov od druhého stupňa základnej školy, teda od štvrtej triedy. Najlepšie školské batohy majú pevnú, vystuženú chrbtovú časť a praktické vrecká.
  Školská aktovka je vhodná pre žiakov prvého stupňa základnej školy, teda aj pre prváčikov. Najlepšie školské aktovky majú pevnejšiu konštrukciu, teda aktovka drží svoj tvar. Vnútro by malo byť rozdelené na dve polovice pre lepšiu organizáciu všetkých školských potrieb a desiaty.
 • Hmotnosť.
  Prázdna školská aktovka nemá vážiť viac ako 1,2 kg. Našťastie sú na trhu výrobcovia, ktorí ponúkajú kvalitné modely s hmotnosťou iba necelých 900 gramov.
  Prázdny školský batoh by nemal vážiť viac ako 1,4 kg. Čím je prázdna školská taška ľahšia, tým lepšie.
 • Popruhy. Popruhy by mali byť široké aspoň 4 cm, určite nie menej, aby mohli poskytovať pohodlie pre ramená a „nezarezávali sa“ do nich. Ich dĺžka by mala byť aspoň 70 cm.
 • Reflexné prvky. Samozrejmosťou sú reflexné prvky. Kedysi takéto školské tašky neboli príliš obľúbené, pretože sa deťom nepáčili, ale v súčasnosti sú reflexné prvky štýlovo vsadené k celkovému dizajnu aktovky alebo batohu. Najlepšie tašky pre školákov sú konečne nielen dizajnovo zaujímavé, ale aj účelné, dokonca so štýlovými reflexnými časťami.
 • Držadlo na zavesenie. Držadlo na zavesenie, alebo častejšie nazývané ako „pútko“, má byť pevné, aby unieslo váhu aktovky/batohu a v ideálnom prípade aj pogumované, nech sa nezošmykne hneď po zavesení. Medzi aktovkou/batohom a pútkom má byť dostatok miesta tak, aby ste ho vedeli chytiť aj s rukou v rukaviciach.

Je nepremokavý materiál naozaj nepremokavý?

Áno, ale treba si všímať celkové šitie batohu/aktovky.

Školská aktovka by mala mať nožičky, aby nestála priamo na mokrom povrchu alebo na blate, lebo prváčik si môže aktovku položiť naozaj kamkoľvek. Samozrejmosťou je prekrytý zips nepremokavou látkou, inak sa dovnútra dostane voda.

Podobne je to aj pri školských batohoch – tie síce nemusia mať nožičky, ale zipsy majú byť prekryté. Nech je už látka akokoľvek kvalitná, pokiaľ sú zipsy odkryté, do batohu/aktovky sa dostane voda.

Má bedrový popruh zmysel?

Áno. Ramená nie sú uspôsobené na nosenie ťažkej váhy každý deň, obzvlášť detské ramená spolu s chrbticou tým veľmi trpia (to je dôvod, prečo v niektorých krajinách ľudia nosia ťažšie náklady na hlave a nie na ramenách). Bedrové popruhy lepšie rozložia váhu aktovky/batohu aj na bedrové kosti, čím sa odľahčia ramená. Samozrejme to platí len v prípade, ak si dieťa tieto popruhy naozaj zapína a nie sú na aktovke/batohu len ako okrasa.

Ako správne nosiť školskú tašku?

Školská taška má končiť približne 5 centimetrov pod pásom, a nie frajersky až niekde dole pod zadkom. Taktiež nemá byť príliš vysoko – ideálne je vrch tašky zarovno s ramenami.

Je aktovka na kolieskach lepšia?

Mnohí odborníci tvrdia, že nie, a to kvôli nasledujúcim dôvodom:

 • školská taška na kolieskach je ťažšia než školská taška bez koliesok, pretože má v sebe konštrukciu pre upevnené kolieska,
 • nie je praktická v zime, pretože sa šmýka alebo zabára do kašovitého snehu, takže ju dieťa dvíha alebo sa príliš vytáča, čo chrbtici vôbec nepomáha,
 • časom môžu kolieska nepríjemne vŕzgať, alebo sa poškodiť po zlom povrchu, takže ju bude dieťa aj tak radšej nosiť na chrbte (bohužiaľ je pre kolieska, ako sme spomenuli ťažšia),
 • nie je pohodlná na hrboľatom asfalte a rôznych nerovnostiach, dieťa ju musí dvíhať alebo sa vytáčať a namáhať tak jednu stranu tela,
 • po schodoch ju treba zakaždým dvíhať, takže si dieťa pod váhou tašky nepríjemne ohýba chrbticu,

Školská taška na kolieskach by bola skvelá v prípade, že ju bude dieťa využívať na rovnom povrchu, nemusí riešiť schody, sneh či hrbolce na chodníkoch a kolieska sú z vysoko odolného materiálu voči rôznym poškodeniam.

Môžem školský batoh prať v práčke?

Pranie je prípustné len ak to dovoľuje informácia na štítku. V opačnom prípade poškodíte batoh tak, že nebude spĺňať kvalitu pri akej bol kúpený. Súčasné materiály sú ale dobre odolné, nevyžadujú pranie – dajú sa očistiť napríklad iba vlhkou handričkou.

Ako najlepšie rozložiť váhu v aktovke?

V školskom batohu alebo v školskej aktovke, by najťažšie veci mali byť najbližšie ku chrbtu dieťaťa, najľahšie pri vonkajšom okraji. V opačnom prípade batoh/aktovka príliš ťahá dieťa dozadu, čo poškodzuje stavce. Rovnomerne zaťažujte ľavú a pravú stranu aktovky/batohu.

Ako čo možno najviac odľahčiť školskú tašku?

Možností nie je veľa, ale môžete napríklad:

 • nechávať čo najviac školských pomôcok a učebníc v škole,
 • kupovať plastové školské dosky, ktoré zvyknú byť ľahšie než tie z dreva,
 • radšej kúpne jednozipsový peračník než trojzipsový, prípadne „valček“ alebo „kapsičku“ kam dieťa nahádže všetky farbičky, ceruzky a perá,
 • fľaša na vodu môže byť plastová alebo dieťaťu nechajte drobné v malej peňaženke, aby si mohlo pitie kupovať v škole,
 • prezuvky a veci na telesnú, nech má dieťa v inom vrecúšku, nie natlačené v aktovke/batohu (sú v ponuke komplety, kde aktovka/batoh ladí s vrecúškom na prezuvky a ďalším vrecúškom a telesnú).

Koľko má vážiť plná aktovka/plný batoh?

Školské batohy/školské aktovky by mali vážiť naplnené najviac 20 % váhy dieťaťa. Ak vaše dieťa váži 22 kíl, školská taška nesmie vážiť viac ako 2,7 kg. Ak dieťa váži 28 kíl, jeho školská taška má byť nabalená najviac na 3,3 kg. Dieťa s váhou 37 kíl má niesť najviac 4,5 kg. Dieťa vážiace 52 kíl má mať na ramenách záťaž najviac 6,3 kg.

Nedodržiavanie tohto pravidla spôsobuje skoliózu chrbtice, neprirodzené guľatenie chrbta, bolesti chrbta či postupné poškodzovanie stavcov.

Existuje nejaká norma pre školské aktovky/batohy?

Áno. V platnosti je norma STN 79 6506. Batohy a aktovky bez označenia tejto normy ju nespĺňajú, nie sú vhodné pre školákov.

Mala by chrbtová časť zvierať s dnom tašky pravý uhol?

Áno. Či už ide o školské aktovky alebo školské batohy, chrbtová časť má zvierať s dnom pravý uhol.


Lacné školské batohy už od 53 EUR

Pomohol vám náš test školských tašiek? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitnú aktovku na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *