Domácnosť

Test kvalitných vankúšov

Vankuš Nad výmenou vankúša sa často zamýšľame, až keď je neskoro – keď nás tlačí, zmenil svoj tvar, má čudnú vôňu alebo škvrny od potu, ktoré nevieme vyprať. Akoby sa s vankúšom spájala nostalgia a mal pre nás hodnotu. My to chápeme, no všetko sa raz opotrebuje a nastane čas vybrať si nový kvalitný vankúš na spanie.

Aj na váš súčasný vankúš ste si museli zvyknúť, a inak tomu nebude ani pri novom. Aj na ten najlepší si budete musieť zvyknúť a zjednodušene – “vyležať si ho”. Najlepšie vankúše pre krčnú chrbticu sú výborné len vtedy, ak sa na nich naučíte spať.

Aj preto sme sa rozhodli napísať test pre všetkých, ktorí potrebujú nový vankúš a nevedia si vybrať. Každý výrobca tvrdí, že práve jeho ponuka je tá najlepšia na trhu a spotrebiteľ často netuší, čo si treba pri kúpe všímať.

Poradíme vám, ako si vybrať najlepší vankúš na spanie podľa polohy v spánku a dozviete sa ďalšie zaujímavé informácie. Budeme radi, keď náš rebríček bude pre vás nápomocný a vyberiete si tak aj s našimi radami presne podľa svojho gusta. Taktiež sme sa zamerali aj na najlepšie vankúše pre krčnú chrbticu, pretože ide o druhé najvyhľadávanejšie vankúše – chrbtica si vyžaduje pozornosť aj v noci, najmä keď sa objavia prvé bolesti či diskomfort.

Ďakujeme, že článok zdieľate aj na sociálnych sieťach s priateľmi a tešíme sa na vaše postrehy, ktoré nám píšete sem v závere článku do diskusie.

[ssba]

Test – najlepšie vankúše – TOP 6

ProduktRozmerTypHodnotenieCena odRecenzie
1.Dormeo Siena
70 x 80 cmklasický[usr 5 text="true" tooltip="true"]30 EURČítať recenzie
2.Dormeo Memosan
50 x 70 cmklasický[usr 5 text="true" tooltip="true"]50 EURČítať recenzie
3.Dormeo Bamboo
30 x 50 cmanatomický[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]28 EURČítať recenzie
4.Dormeo Ergo Comfort
60 x 40 cmergo[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]42,5 EURČítať recenzie
5.4Home Bamboo
40 x 60 cmzdravotný[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]25 EURČítať recenzie
6.4Home Relaxačný vankúš
50 x 150 cmrelaxačný[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]20 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku vankúšov


Aké sú najlepšie vankúše na trhu

 • Dormeo Siena
 • Dormeo Memosan
 • Dormeo Bamboo
 • Dormeo Ergo Comfort
 • 4Home Bamboo
 • 4Home Relaxačný vankúš

Ako vybrať najlepší vankúš?

 • Rozmery vankúšov. Štandardom je rozmer 70 x 90 cm a pokiaľ vám takáto veľkosť vyhovuje už po celé roky, nie je dôvod na zmenu. Čoraz častejšie sa však objavujú informácie o tom, že menší vankúš je pre náš spánok lepší, a preto sú v ponuke kvalitné vankúše aj v rozmere 50 x 70 cm alebo 40 x 60 cm. Môžete ich striedať podľa toho, s akým sa vám bude lepšie spať.
 • Výplň vankúšov. Kvalitný vankúš na spanie vám musí vyhovovať predovšetkým výplňou, lebo od nej sa odvíja mäkkosť vankúša a jeho ďalšie vlastnosti. Najpredávanejšie sú vankúše s polyesterovou výplňou, pričom najlepšie vankúše z tejto kategórie majú tzv. polyesterové vlákna, vďaka ktorým je vankúš dostatočne nadýchaný a nezmení len tak svoj tvar. Obľúbené sú stále aj vankúše plnené perím/páperím a samozrejme sa popularite teší pamäťová pena. Ak si potrpíte na prírodné zloženie, okrem peria vás môžu osloviť aj kvalitné prírodné vankúše na spanie plnené kokosovou penou, obohatené o sójový olej alebo výťažky z aloe vera.
 • Tvary vankúšov. Špecifické sú vankúše pre krčnú chrbticu, ktoré sú prevažne z pamäťovej peny a tá sa prispôsobí obrysom tela na základe tepla. Sú však aj vankúše viac obdĺžnikové alebo v tvare valca či polmesiaca; tie viete použiť na podopretie hlavy, po operáciách alebo aj na podloženie kolien počas zaspávania, aby ste pomohli bedrovým kĺbom. Nemusíte tiež spať len s jedným vankúšom, pokojne môžete mať druhý na oporu kolien.
 • Vankúš podľa polohy spánku. Ak spíte na bruchu, vyberte si nízky a čo možno najmäkší vankúš. Pri spánku prevažne na chrbte bude skvelý stredne vysoký vankúš, taktiež mäkší. Pri polohách na boku potrebujete tvrdší a pevnejší vankúš, ktorý bude aj nadýchanejší, vyšší. Pre tých, ktorí striedajú rôzne polohy počas spánku, sú určené univerzálne vankúše na spanie – stredne mäkké a nie príliš nadýchané.
 • Zdravie a vlastné nároky na vankúš. Alergici ocenia antialergické vankúše alebo kvalitné vankúše z prírodnou výplňou. V prípade ekzémov môžu byť skvelé vankúše na spanie obohatené o sójový olej. Mimoriadne žiadaný je aktuálne hodváb, ktorý je k pleti šetrný a vhodný aj pre citlivé osoby. Myslite pri kúpe na to, že vankúš používate každú noc, po celé roky, a preto kupujete dôležitú vec aj z hľadiska zdravia. Zohľadnite tiež vlastné nároky a preferencie, viete, na čom sa vám dobre spí a aký rozmer je váš najobľúbenejší.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test chladiacich podložiek pre psov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Ako vybrať správnu výplň vankúša?

Najlepšie vankúše na trhu sú často obohatené o prírodné zložky, ale vybrať si môžete aj tradičnejšie výplne.

Vankúše s polyesterovými dutými vláknami sú výborné pre alergikov a citlivé osoby, pretože ide o jemné a predovšetkým priedušné vlákna. Najlepšie vankúše na spanie z tejto kategórie sú nadýchané, dajú sa prať v práčke pri vysokých teplotách a môžu ich používať aj deti. Niektoré dokonca majú antibakteriálne vlastnosti alebo aj vlákna obohatené o striebro.

Pozor na lacné vankúše, ktoré môžu nepríjemne “elektrizovať” nakoľko výplň nie je dostatočne kvalitná.

Kvalitné vankúše na spanie plnené perím/páperím sú absolútnou klasikou. Ide o nadýchané vankúše, ktoré prirodzene vedia pohlcovať vlhkosť, čo je pre pokožku výborné. Na druhej strane, mnohé nie sú vhodné pre alergikov a navyše sa vankúše plnené perím ťažko čistia – musíte ich nechať čistiť pravidelne profesionálne.

Sú však na trhu aj výborné vankúše plnené syntetickým perím alebo výplňou, ktorá bola najprv sterilizovaná pri 130 °C, takže sú tieto perové vankúše ešte jemnejšie, nadýchanejšie, mäkšie a vhodné aj pre citlivé osoby či alergikov.

Pamäťová pena zaručuje, že sa takýto vankúš prispôsobí podľa tepla tvaru vášho tela počas spánku. Najlepšie vankúše pre krčnú chrbticu sú práve z pamäťovej peny alebo z lenivej peny, aby sa poskytla správna opora pre chrbticu počas spánku.

Je vlna vhodným materiálom pre vankúš?

Kvalitné vankúše z vlny sú často dobre tolerované aj alergikmi. Sú extra hrejivé a pohodlné, takže pokiaľ vám vlna vyhovuje, určite si pozrite aj takéto vankúše.

Aký vankúš vybrať pre atopika alebo pri ekzémoch?

Atopici, osoby s ekzémom alebo alergici s citlivou pleťou potrebujú kvalitný vankúš na spanie, ktorý bude možné prať pri 95 °C – tak sa zaručí maximálna hygiena. Vankúš meňte minimálne raz za dva roky a pozrite si vankúše obohatené o antibakteriálne zložky.

Sú vankúše s prírodným kaučukom vhodné pre alergikov a citlivé osoby?

Prírodný kaučuk je prirodzene odolný voči plesniam a baktériám, takže tieto vankúše patria medzi najlepšie vankúše na spanie. Pozor však na alergiu na latex – ak máte alergiu na latex, sú pre vás vankúše s prírodným kaučukom nevhodné.

Ako často meniť vankúš?

Vankúš potrebujete raz za tri roky. Alergici, atopici a citlivé osoby by mali vankúš meniť každé dva roky.

Vankúš perte pravidelne, podľa pokynov uvedených na vankúši od výrobcu.

Aké s hlavné výhody anatomických vankúšov?

Najlepšie vankúše pre krčnú chrbticu a celkovo kvalitné vankúše na spanie sú často práve tieto, tzv. anatomické vankúše, ktoré sa vedia prispôsobiť tvaru tela. Medzi hlavné výhody patrí aj ideálne rozloženie tlaku na telo počas spánku a vedia tiež pomôcť obmedziť chrápanie, nakoľko je krk a chrbtica v jednej rovine. Kvalitné anatomické vankúše sú samozrejme odolné voči prachu a roztočom, tiež môžu byť obohatené o prírodné látky či striebro pre antibakteriálne vlastnosti.

Nevýhodou je, že si na anatomický vankúš musíte jednoducho zvyknúť o čosi viac, než na bežný vankúš. Odmenou vám ale bude zdravšia chrbtica.

Najpredávanejšie vankúše


Ukázať celú ponuku vankúšov


Pomohol vám náš test vankúšov na spanie? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný vankúš na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

two + 10 =