Test vysávačov 2020

Vysávač Philips Pravidelné upratovanie vám uľahčí šikovný vysávač, ktorý podlahu dôkladnejšie vyčistí. Najlepšie vysávače na trhu vašu domácnosť zbavia nielen bežného smetí a prachu, ale dokážu vysať napríklad aj výkaly roztočov, teda vedia vysať aj mikroskopické nečistoty. Drahšie vysávače zvládnu aj šampónovanie kobercov, a to je pre každú gazdinú poriadne uľahčenie upratovania. Moderné vysávače sú už cenovo dostupné, len si treba vybrať ten svoj.

Náš test vysávačov vám pomôže vybrať si najvhodnejší vysávač spomedzi ostatných. Elektropredajne sú preplnené rôznymi vysávačmi, a tak ponúkame nestranný test, s ktorým bude nakupovanie ľahšie. Test vysávačov je aktuálny a vždy sa opiera o objektívne fakty. Najlepšie vysávače na trhu sú v našom teste vybrané na základe výsledkov testovacích spoločností, ale prihliadame aj na názory širokej verejnosti a úvahy berieme i skúsenosti odborníkov.

Nechajte si na nakupovanie čas, porovnávajte viaceré vysávače a všímajte si energetické štítky. Tak ako pri iných spotrebičoch, aj pri vysávačoch treba konkrétny model radšej vidieť naživo. Nezabúdajte si všímať parametre vysávačov.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Test – najlepšie vreckové / sáčkové vysávače – TOP 5

 Názov modeluPrečo kúpiť?HodnotenieCena od 
1.Electrolux EUO9GREEN
  • víťaz nášho testu
  • príkon 850 W, hlučnosť len: 65 dB
  • fantastická hodnotenia spotrebiteľov
5 out of 5 stars214 EURDetail produktu
2.Rowenta RO 6477
  • dobré výsledky v testoch
  • fantastická hodnotenia spotrebiteľov
  • Úroveň hluku len: 64 dB(A)
5 out of 5 stars189 EURDetail produktu
3.Rowenta RO3927 Compact Power
  • Najpredávanější vysávač
  • dobrá hodnotenie spotrebitelov
  • príkon 750 W, hlučnosť 79 dB
  • skvelá cena
4.9 out of 5 stars65,90 EURDetail produktu
4.HOOVER OPTIMUM POWER OP60ALG 011
  • pre náročných uživatelov
  • skvelá spotrebiteľská hodnotenie
  • Tichy a mimoriadne vykonny
4.9 out of 5 stars249 EURDetail produktu
5.ETA Rubio 0491
  • skvělá cena
  • príkon 850 W, hlučnosť 80 dB
4.6 out of 5 stars40 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku KLASICKÝCH VYSÁVAČOV


Test – najlepšie bezvreckové / bezsáčkové vysávače – TOP 5

 Názov modeluHodnotenieCena od 
1.Dyson Cinetic Big Ball Multifloor 2
5 out of 5 stars463 EURDetail produktu
2.Rowenta Cyclonic RO6963EA
4.9 out of 5 stars179 EURDetail produktu
3.Rowenta RO3798 Compact
4.9 out of 5 stars99 EURDetail produktu
4.Philips PowerPro Compact FC9332
4.7 out of 5 stars130 EURDetail produktu
5.Sencor SVC 512VT-EUE2
4.5 out of 5 stars41 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku BEZVRECKOVÝCH VYSÁVAČOV


Test – najlepšie tyčové vysávače – TOP 5

 Názov modeluHodnotenieCena od 
1.Dyson V11 Absolute
5 out of 5 stars589 EURDetail produktu
2.Philips Aqua FC6404
4.9 out of 5 stars229 EURDetail produktu
3.Electrolux EER73IGM
4.8 out of 5 stars119 EURDetail produktu
4.ETA Aqualio 1448
4.8 out of 5 stars269 EURDetail produktu
5.BOSCH BBH21830L
4.8 out of 5 stars140 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku TYČOVÝCH VYSÁVAČOV


Test – najlepšie ruční AKU vysávače – TOP 4

 Názov modeluHodnotenieCena od 
1.BOSCH UniversalVac 18
5 out of 5 stars118 EURDetail produktu
2.ETA Verto 2442
4.9 out of 5 stars49 EURDetail produktu
3.Electrolux Rapido ZB5112E
4.9 out of 5 stars49 EURDetail produktu
4.ETA Carsha 1424
4.8 out of 5 stars79 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku RUČNÍ AKU VYSÁVAČOV


Ako vybrať najlepší vysávač?

  1. Vysávač sa vyberá podľa podlahy. Ak chcete vysávať tvrdé podlahy (korok, parkety, plávajúcu podlahu a pod.) postačí vám menej výkonný vysávač pretože v podstate chcete vysávaním nahradiť klasické zametanie. Na vysávanie kobercov potrebujete výkonnejší vysávač, lebo k vláknam na koberci sa vysávač musí vedieť dostať. Užitočný je vysávač so sacím výkonom minimálne 320 W. Stojanové vysávače sú obľúbené v malých bytoch a vedia dobre vysávať tvrdé podlahy (čiže sa veľmi nehodia na vysávanie kobercov).
  2. Pýtajte sa na spôsob čistenia. Nie je jedno ako treba vysávač čistiť, a tak priamo na predajni zisťuje či sa viete k vrecku dobre dostať (každý model má vrecko/nádobku niekde inde). Ak sa rozhodnete pre bezvreckový vysávač, budete musieť čistiť plastovú nádobku. Vysávače s klasickými vreckami vyžadujú ich výmenu.
  3. Rozhodnite sa pre suché čistenie, vodný vysávač alebo robotický vysávač. Suché vysávače sú klasické, nečistoty z podlahy/kobercov jednoducho vysajú. Vodné vysávače zbierajú prach do vody, takže nádobku treba čistiť po každom vysávaní. Robotické vysávače pracujú samé, takže vysávanie robia v domácnosti za vás.
  4. Zaujímajte sa o príslušenstvo. Dnešné vysávače disponujú viacerými nadstavcami a príslušenstvom. Najmä klasické suché vysávače majú napríklad nadstavce na podlahy (vysajú vďaka tomu aj koberce aj podlahy), nadstavec na čalúnenie, malú hubicu na čistenie žalúzií, v príslušenstve môže byť aj hubica na čalúnený nábytok. Ak máte doma zvieratko oceníte špeciálnu hubicu na vysávanie zvieracej srsti. Vysávač môžete chytiť do rúk na predajni aby ste si skúsili jednoduchosť ovládania.
  5. Pozrite si údaj o hlučnosti. Vysávanie je samo o sebe hlučné a hlučnejší vysávač urobí upratovanie ešte viac nepríjemným. Väčšina vysávačov na trhu má hlučnosť nad 70 dB, a teda ak chcete tichší model hľadajte hlučnosť pod touto hranicou. Hlučnosť sa pohybuje od nejakých 62 dB (naozaj tichšie a príjemné vysávanie) až po 80 dB.

Aký je rozdiel medzi príkonom a sacím výkonom?

Sací výkon vraví o sile s akou vysávač vysáva nečistoty. Čím vyšší je sací výkon, tým lepšie dostanete nečistoty preč z podlahy alebo z kobercov. Príkon je údaj o spotrebe energie.

Je lepší vysávač s vymeniteľnými vreckami, alebo sa oplatí radšej bezvreckový vysávač?

Výmena vreciek je jednoducho klasikou. Vymieňame ich po niekoľkých vysávaniach, spravidla raz za štyri mesiace. Ak vysávate napríklad prach a nečistoty po prerábaní bytu, treba vrecko po vysávaní okamžite vyhodiť a nečakať, kým sa zaplní. Výmena je teda otázkou toho čo vysávate, ako často a akú veľkú plochu. Nové vrecká sa kupujú podľa značky a typu vysávača. Vreckové vysávače zvyknú mať vyšší výkon.
Bezvreckové vysávače majú plastovú nádobku, ktorú musíte čistiť. Môžete sa teda rozhodnúť či vám viac vyhovuje výmena vreciek, alebo čistenie nádobky. Rozdiel je len v spôsobe čistenia.

Kde zakúpim náhradné vrecká?

Kupujú sa v elektropredajniach alebo cez internet v eshopoch (doporučujeme oblíbený eshop HEJ.SK). Dajú sa zohnať aj na staršie typy, prípadne zakúpite univerzálnejšie. Každá značka vysávačov ponúka vrecká k jednotlivým typom. Nie najdrahšie stoja okolo 20 eur.

Sú cyklónové vysávače hlučnejšie?

Vo všeobecnosti áno. Kupujú sa však hlavne preto, že sú dobre utesnené a majú o čosi efektívnejší systém filtrovania (majú HEPA filtre). Na druhej strane sú hlučnejšie a niektorých odrádza od ich kúpi aj náročnejšie čistenie.

Naozaj treba čistiť vodný vysávač po každom vysávaní?

Áno. Výhodou vodného vysávača je, že zachytáva prach a nečistoty do vody, takže sa nevíria v nádobke alebo vo vrecku. Po každom vysávaní však treba nádobku s vodou vyčistiť pretože by sa v nej veľmi rýchlo usadili mikroorganizmy a rozširoval by sa zápach. Čistenie je teda najnáročnejšie. Vodný vysávač má nižší sací výkon, aby sa nenasala voda do motora.

Ako sa zorientovať vo filtroch?

  • HEPA filtre sú užitočné napríklad pre alergikov. Ich účinnosť sa pohybuje obvykle od čísla 10 do 13, pričom pri 13 dokáže vysávač vysať viac ako 99 % nečistôt. Tieto filtre čistia najmä častice prachu.
  • MEMA filtre čistia ešte dôkladnejšie, no vysávače sú cenovo náročnejšie a je len na vás, či vaša domácnosť potrebuje priplácať zaMEMA filter. Oceniť ich môžu napríklad alergici na domáce roztoče.
  • ULPA filtre vedia vysať aj exkrementy roztočov.
  • Filtre by sa mali meniť raz ročne, ale stretnúť sa môžete aj s dobre umývateľnými filtrami. Pýtajte sa predajcu na spôsob výmeny filtrov alebo na ich čistenie.

Majú všetky vysávače plastové hadice?

Pri lacnejších modeloch sú hadice len z plastu – sú ľahšie, dobre sa s nimi manipuluje v rukách a sú ohybnejšie. Na druhej strane sú menej odolné voči poškodeniu. Drahšie modely majú hadice z chrómovanej ocele alebo z hliníka, takže vydržia aj tvrdšie zaobchádzanie. Kompromisom môže byť vysávač niekde v strednej cenovej rovine, ktorý bude mať plastové hadice, pričom najviac namáhané časti sú vystužené kovom.

Oplatí sa mať vysávač s rotačnými kefami?

Záleží to od toho, čo chcete vysávať. Na koberce sú rotačné kefy užitočné, ba priam sa žiadajú, lebo vedia lepšie vysávať vlákna. Pokiaľ chcete vysávať len podlahy, rotačné kefy nepotrebujete, zbytočne by ste platili peniaze navyše.

Sú nadstavce pre vysávanie srsti naozaj efektívne?

Áno. Samostatné hubice určené na srsť zo zvierat vedia vysať naozaj každý chlp po vašom štvornohom miláčikovi. Informácia o tom, či vysávač disponuje takýmto nadstavcom, sa nachádza na krabici vysávača alebo vám o tom povie predajca. Takýmto príslušenstvom sa pochváli aj eshop v popise konkrétneho vysávača.

Aké informácie nájdem na energetickom štítku?

  • Údaj reemisie prachu, ktorý sa určuje od A po G (udáva koľko percent prachu by sa mohlo dostať mimo vysávať počas vysávania kvôli tesneniu).
  • Trieda účinnosti čistenia kobercov od A po G (G = účinnosť 90 %, A je najlepšia).
  • Trieda účinnosti čistenia tvrdých podláh od A po G (G = účinnosť 75 %, A je najlepšia).
  • Hladina akustického výkonu vysávača v decibeloch.
  • Priemerná ročná spotreba energie v kWh.
  • Trieda energetickej účinnosti.

Lacné VYSÁVAČE už od 37,90 EUR

Pomohol vám náš test vysávačov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným s výberom najlepšieho vysávače na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

3 komentářů

  1. peter

    aký je najlepší vysavač na pozostatky z rozbitej azbestovej dosky za pecou hlavne aký filter použiť aby mikrovlakna z azbestu sa zachytili vo filtri a nešli von z vysavača niektrorý odborníci hovoria o hepa filtri č.13 manžela dostala ponuku vysavača BGL 3 HYG s Ulpa filtrom aký je teda rozdiel medzio ulpa filtrom a hepa filtrom ktorý je lepší na mikrovlakna z azbestu.

    1. lukas

      Dobrý den, bohužel nemám s tímto problémem žádné zkušenosti a rady na internetu se liší. Někteří doporučují pozvat specializovanou firmu (asi nejlepší řešení), aby nedošlo k roznesení azbestu tam, kde ještě není. Jiní zase říkají, že by měl stačit vysavač s nejvyšší třídou HEPA filtru H 13 / H 14, zde jsem ale sám skeptický. Možná ještě mrknout na průmyslové vysavače (delfin-vysavace.cz/produkt/prumyslovy-vysavac-dg-50-exp-h-azbest/)? Možná poradí někdo z čtenárů.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *