Domácnosť

Test vysávačov 2021

Vysávač Philips Pravidelné upratovanie vám uľahčí šikovný vysávač, ktorý podlahu dôkladnejšie vyčistí. Najlepšie vysávače na trhu vašu domácnosť zbavia nielen bežného smetí a prachu, ale dokážu vysať napríklad aj výkaly roztočov, teda vedia vysať aj mikroskopické nečistoty. Drahšie vysávače zvládnu aj šampónovanie kobercov, a to je pre každú gazdinú poriadne uľahčenie upratovania. Moderné vysávače sú už cenovo dostupné, len si treba vybrať ten svoj.

Náš test vysávačov vám pomôže vybrať si najvhodnejší vysávač spomedzi ostatných. Elektropredajne sú preplnené rôznymi vysávačmi, a tak ponúkame nestranný test, s ktorým bude nakupovanie ľahšie. Test vysávačov je aktuálny a vždy sa opiera o objektívne fakty. Najlepšie vysávače na trhu sú v našom teste vybrané na základe výsledkov testovacích spoločností, ale prihliadame aj na názory širokej verejnosti a úvahy berieme i skúsenosti odborníkov.

Nechajte si na nakupovanie čas, porovnávajte viaceré vysávače a všímajte si energetické štítky. Tak ako pri iných spotrebičoch, aj pri vysávačoch treba konkrétny model radšej vidieť naživo. Nezabúdajte si všímať parametre vysávačov.

[ssba]

Test – najlepšie bezvreckové / bezsáčkové vysávače – TOP 5

Názov modeluHodnotenieCena od
1.Dyson V11 Absolute
[usr 5 tooltip="true"]720 EURDetail produktu
2.Rowenta RO7690EA
[usr 4.9 tooltip="true"]200 EURDetail produktu
3.Rowenta RO2933EA
[usr 4.9 tooltip="true"]65 EURDetail produktu
4.Philips PowerPro Compact FC9332
[usr 4.7 tooltip="true"]100 EURDetail produktu
5.Sencor SVC 512VT-EUE2
[usr 4.5 tooltip="true"]41 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku BEZVRECKOVÝCH VYSÁVAČOV


Test – najlepšie vreckové / sáčkové vysávače – TOP 5

Názov modeluPrečo kúpiť?HodnotenieCena od
1.Electrolux Pure D8 PD82-ANIMA
  • víťaz nášho testu
  • príkon 600 W, hlučnosť len: 57 dB
  • fantastická hodnotenia spotrebiteľov
[usr 5 tooltip="true"]300 EURDetail produktu
2.Rowenta 5* RO7487EA
  • dobré výsledky v testoch
  • fantastická hodnotenia spotrebiteľov
  • Úroveň hluku len: 58 dB(A)
[usr 5 tooltip="true"]200 EURDetail produktu
3.Rowenta RO3927 Compact Power
  • Najpredávanější vysávač
  • dobrá hodnotenie spotrebitelov
  • príkon 750 W, hlučnosť 79 dB
  • skvelá cena
[usr 4.9 tooltip="true"]85 EURDetail produktu
4.HOOVER TELIOS TX60PET 011
  • pre náročných uživatelov
  • skvelá spotrebiteľská hodnotenie
[usr 4.9 tooltip="true"]140 EURDetail produktu
5.ETA Rubio 0491
  • skvělá cena
  • príkon 850 W, hlučnosť 80 dB
[usr 4.6 tooltip="true"]45 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku KLASICKÝCH VYSÁVAČOV


Test – najlepšie tyčové vysávače – TOP 5

Názov modeluHodnotenieCena od
1.Dyson V11 Absolute
[usr 5 tooltip="true"]720 EURDetail produktu
2.Bosch Flexxo BBH32551
[usr 4.9 tooltip="true"]165 EURDetail produktu
3.Philips Aqua 3v1 FC6729/01
[usr 4.9 tooltip="true"]350 EURDetail produktu
4.ETA Supersonic 1231
[usr 4.8 tooltip="true"]110 EURDetail produktu
5.SENCOR SVC 8621TI
[usr 4.8 tooltip="true"]99 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku TYČOVÝCH VYSÁVAČOV


Test – najlepšie ruční AKU vysávače – TOP 4

Názov modeluHodnotenieCena od
1.Concept VP4354 Wet & Dry
[usr 5 tooltip="true"]110 EURDetail produktu
2.Bosch Move BHN16L
[usr 4.9 tooltip="true"]60 EURDetail produktu
3.Electrolux Rapido ZB6114IGM
[usr 4.9 tooltip="true"]90 EURDetail produktu
4.Xiaomi Mi Vacuum Cleaner mini
[usr 4.8 tooltip="true"]40 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku RUČNÍ AKU VYSÁVAČOV


Ako vybrať najlepší vysávač?

  1. Vysávač sa vyberá podľa podlahy. Ak chcete vysávať tvrdé podlahy (korok, parkety, plávajúcu podlahu a pod.) postačí vám menej výkonný vysávač pretože v podstate chcete vysávaním nahradiť klasické zametanie. Na vysávanie kobercov potrebujete výkonnejší vysávač, lebo k vláknam na koberci sa vysávač musí vedieť dostať. Užitočný je vysávač so sacím výkonom minimálne 320 W. Stojanové vysávače sú obľúbené v malých bytoch a vedia dobre vysávať tvrdé podlahy (čiže sa veľmi nehodia na vysávanie kobercov).
  2. Pýtajte sa na spôsob čistenia. Nie je jedno ako treba vysávač čistiť, a tak priamo na predajni zisťuje či sa viete k vrecku dobre dostať (každý model má vrecko/nádobku niekde inde). Ak sa rozhodnete pre bezvreckový vysávač, budete musieť čistiť plastovú nádobku. Vysávače s klasickými vreckami vyžadujú ich výmenu.
  3. Rozhodnite sa pre suché čistenie, vodný vysávač alebo robotický vysávač. Suché vysávače sú klasické, nečistoty z podlahy/kobercov jednoducho vysajú. Vodné vysávače zbierajú prach do vody, takže nádobku treba čistiť po každom vysávaní. Robotické vysávače pracujú samé, takže vysávanie robia v domácnosti za vás.
  4. Zaujímajte sa o príslušenstvo. Dnešné vysávače disponujú viacerými nadstavcami a príslušenstvom. Najmä klasické suché vysávače majú napríklad nadstavce na podlahy (vysajú vďaka tomu aj koberce aj podlahy), nadstavec na čalúnenie, malú hubicu na čistenie žalúzií, v príslušenstve môže byť aj hubica na čalúnený nábytok. Ak máte doma zvieratko oceníte špeciálnu hubicu na vysávanie zvieracej srsti. Vysávač môžete chytiť do rúk na predajni aby ste si skúsili jednoduchosť ovládania.
  5. Pozrite si údaj o hlučnosti. Vysávanie je samo o sebe hlučné a hlučnejší vysávač urobí upratovanie ešte viac nepríjemným. Väčšina vysávačov na trhu má hlučnosť nad 70 dB, a teda ak chcete tichší model hľadajte hlučnosť pod touto hranicou. Hlučnosť sa pohybuje od nejakých 62 dB (naozaj tichšie a príjemné vysávanie) až po 80 dB.

Aký je rozdiel medzi príkonom a sacím výkonom?

Sací výkon vraví o sile s akou vysávač vysáva nečistoty. Čím vyšší je sací výkon, tým lepšie dostanete nečistoty preč z podlahy alebo z kobercov. Príkon je údaj o spotrebe energie.

Je lepší vysávač s vymeniteľnými vreckami, alebo sa oplatí radšej bezvreckový vysávač?

Výmena vreciek je jednoducho klasikou. Vymieňame ich po niekoľkých vysávaniach, spravidla raz za štyri mesiace. Ak vysávate napríklad prach a nečistoty po prerábaní bytu, treba vrecko po vysávaní okamžite vyhodiť a nečakať, kým sa zaplní. Výmena je teda otázkou toho čo vysávate, ako často a akú veľkú plochu. Nové vrecká sa kupujú podľa značky a typu vysávača. Vreckové vysávače zvyknú mať vyšší výkon.
Bezvreckové vysávače majú plastovú nádobku, ktorú musíte čistiť. Môžete sa teda rozhodnúť či vám viac vyhovuje výmena vreciek, alebo čistenie nádobky. Rozdiel je len v spôsobe čistenia.

Kde zakúpim náhradné vrecká?

Kupujú sa v elektropredajniach alebo cez internet v eshopoch (doporučujeme oblíbený eshop HEJ.SK). Dajú sa zohnať aj na staršie typy, prípadne zakúpite univerzálnejšie. Každá značka vysávačov ponúka vrecká k jednotlivým typom. Nie najdrahšie stoja okolo 20 eur.

Sú cyklónové vysávače hlučnejšie?

Vo všeobecnosti áno. Kupujú sa však hlavne preto, že sú dobre utesnené a majú o čosi efektívnejší systém filtrovania (majú HEPA filtre). Na druhej strane sú hlučnejšie a niektorých odrádza od ich kúpi aj náročnejšie čistenie.

Naozaj treba čistiť vodný vysávač po každom vysávaní?

Áno. Výhodou vodného vysávača je, že zachytáva prach a nečistoty do vody, takže sa nevíria v nádobke alebo vo vrecku. Po každom vysávaní však treba nádobku s vodou vyčistiť pretože by sa v nej veľmi rýchlo usadili mikroorganizmy a rozširoval by sa zápach. Čistenie je teda najnáročnejšie. Vodný vysávač má nižší sací výkon, aby sa nenasala voda do motora.

Ako sa zorientovať vo filtroch?

  • HEPA filtre sú užitočné napríklad pre alergikov. Ich účinnosť sa pohybuje obvykle od čísla 10 do 13, pričom pri 13 dokáže vysávač vysať viac ako 99 % nečistôt. Tieto filtre čistia najmä častice prachu.
  • MEMA filtre čistia ešte dôkladnejšie, no vysávače sú cenovo náročnejšie a je len na vás, či vaša domácnosť potrebuje priplácať zaMEMA filter. Oceniť ich môžu napríklad alergici na domáce roztoče.
  • ULPA filtre vedia vysať aj exkrementy roztočov.
  • Filtre by sa mali meniť raz ročne, ale stretnúť sa môžete aj s dobre umývateľnými filtrami. Pýtajte sa predajcu na spôsob výmeny filtrov alebo na ich čistenie.

Majú všetky vysávače plastové hadice?

Pri lacnejších modeloch sú hadice len z plastu – sú ľahšie, dobre sa s nimi manipuluje v rukách a sú ohybnejšie. Na druhej strane sú menej odolné voči poškodeniu. Drahšie modely majú hadice z chrómovanej ocele alebo z hliníka, takže vydržia aj tvrdšie zaobchádzanie. Kompromisom môže byť vysávač niekde v strednej cenovej rovine, ktorý bude mať plastové hadice, pričom najviac namáhané časti sú vystužené kovom.

Oplatí sa mať vysávač s rotačnými kefami?

Záleží to od toho, čo chcete vysávať. Na koberce sú rotačné kefy užitočné, ba priam sa žiadajú, lebo vedia lepšie vysávať vlákna. Pokiaľ chcete vysávať len podlahy, rotačné kefy nepotrebujete, zbytočne by ste platili peniaze navyše.

Sú nadstavce pre vysávanie srsti naozaj efektívne?

Áno. Samostatné hubice určené na srsť zo zvierat vedia vysať naozaj každý chlp po vašom štvornohom miláčikovi. Informácia o tom, či vysávač disponuje takýmto nadstavcom, sa nachádza na krabici vysávača alebo vám o tom povie predajca. Takýmto príslušenstvom sa pochváli aj eshop v popise konkrétneho vysávača.

Aké informácie nájdem na energetickom štítku?

  • Údaj reemisie prachu, ktorý sa určuje od A po G (udáva koľko percent prachu by sa mohlo dostať mimo vysávať počas vysávania kvôli tesneniu).
  • Trieda účinnosti čistenia kobercov od A po G (G = účinnosť 90 %, A je najlepšia).
  • Trieda účinnosti čistenia tvrdých podláh od A po G (G = účinnosť 75 %, A je najlepšia).
  • Hladina akustického výkonu vysávača v decibeloch.
  • Priemerná ročná spotreba energie v kWh.
  • Trieda energetickej účinnosti.

Najlepšie znáčky vysávačov

Rowenta

Nemecko, rok 1884 – práve vtedy sa začala písať história značky Rowenta. Presnejšie, tento názov firmy bol zapísaný v roku 1909.

Zakladateľ začal výrobu najprv v malom a boli to hodinky, lampy a potreby pre fajčiarov. Z týchto maličkostí sa zrodila jedna z najznámejších firiem, ktorej patrí niekoľko prvenstiev. Napríklad v roku 1929 priniesli na trh úplne prvý, sériovo vyrábaný elektrický kávovar pre kaviarne na svete. Od roku 1919 prináša na trh dodnes výborné žehličky, ba čo viac, v roku 1957 Rowenta uviedla prvú naparovaciu žehličku na svete.

Vysávače Rowenta patria medzi spoľahlivé, technologicky vyspelé vysávače s dobrou odozvou od spotrebiteľov. Vlastne, aj tu spomenieme prvenstvo – v roku 2001 Rowenta ponúkla spotrebiteľom moderný bezsáčkový vysávač.

Electrolux

Švédsko, rok 1901 – najprv sa zrodila značka AB Lux, ktorá mala medzi svojimi prvými produktmi práve vysávače do domácností. Dnes mnohí z nás vlastnia doma aspoň jeden spotrebič s logom firmy Electrolux.

Možno neviete, že pod Electrolux patria aj iné menšie značky, napríklad obľúbené chladničky AEG či domáce spotrebiče Zanussi. Aktuálne sú od značky Electrolux celosvetovo populárne vysávače, práčky, chladničky a v moderných domácnostiach si našli svoje miesto Electrolux čističky vzduchu.

Vysávače Electrolux sa vyznačujú vysokým výkonom, spoľahlivosťou, dlhou životnosťou a modernými technológiami.

Dyson

Anglicko, rok 1991 – zakladateľ James Dyson založil firmu s názvom Dyson, ktorú dnes poznáme najmä v súvislosti s domácimi vysávačmi.

V skutočnosti však boli základy značky Dyson položené o čosi skôr, a to približne v roku 1978, kedy sa James Dyson začal aktívne zaujímať o technológie, elektroniku a celkovo všetko okolo techniky. V súčasnosti tvoria väčšinu portfólia vysávače, ohrievače a ventilátory.

Vysávače Dyson môžete nájsť vo viac ako 65 krajinách sveta, kde ľudia poznajú túto značku a dôverujú jej po celé roky.

Eta

Česká republika, rok 1943 – áno, až tak ďaleko do histórie siahajú začiatky tejto firmy. Zakladateľom bol Ján Prošvic, ktorý najprv začal pod názvom Esa. V roku 1960 bol zaregistrovaný názov Eta.

Značka Eta je u nás takmer legendárna, veď kto by nepoznal mixér, kuchynský robot alebo vysávač Eta. Pomaly každá domácnosť u nás aj v Českej republike mala (a dodnes má) minimálne jeden výrobok Eta. Darilo sa im v začiatkoch najmä so žehličkami, no v súčasnosti pokrývajú celú škálu výrobkov, od produktov do domácnosti cez žehličky na vlasy až po vysávače a starostlivosť o telo.

V roku 1952 priniesla na trh značka Eta svoj prvý vysávač, ktorý sa stal okamžite hitom. Stále má práve Eta u nás dôveru mnohých zákazníkov.

Hoover

USA, Ohio, rok 1908 – značka má naozaj až tak dlhú históriu, čo možno nie každý spotrebiteľ vie. Najprv sa firma volala Hoover Company, neskôr dostala názov jednoducho len Hoover po zakladateľovi Williamovi Hooverovi.

Prvým výrobkom značky Hoover bol vysávač do domácnosti. Bol to tak dobrý, praktický vysávač, že sa stal hitom medzi spotrebiteľmi takmer okamžite. Dodnes pozerá značka Hoover okrem iného aj na to, aby ich výrobky boli pohodlné na používanie. Desaťročiami overená značka dnes vyrába napríklad aj umývačky riadu, práčky a samozrejme čističky vzduchu.

Vysávače Hoover patria stále medzi špičkové na trhu. V ponuke majú okrem klasických aj tyčové vysávače, ručné vysávače a samozrejme robotické vysávače.

Miele

Nemecko, rok 1899 – značka Miele bola v začiatkoch rodinným podnikom. Zakladateľmi boli Carl Miele a Reinhard Zinkann. Až do súčasnosti stále vlastnia Miele rodinní príslušníci zakladateľov a dohliadajú na kvalitu.

Hlavnou myšlienkou bolo byť o krok vpred, byť lepšími na trhu, prinášať čo možno najlepšie spotrebiče – to vlastne jednoducho vystihuje aj dodnes nezmenené motto značky “Immer besser.” (Vždy lepší.). ich výrobky sú testované až do 30 000 prevádzkových hodín, čo je viac než odporúčajú bežné normy. Ide tak o jeden z mnohých spôsobov, ako sa ubezpečiť o kvalite už pri výrobe.

Vysávače Mielezárukou kvality, precíznosti a v domácnostiach dobre slúžia po dlhý čas.

Philips

Holandsko, rok 1891 – Gerard Philips zakladá spolu so svojím otcom firmu pod názvom Philips. Medzi prvé výrobky patrili svietidlá, dnes ich produktové portfólio nájdete azda v každej kategórii elektroniky a spotrebičov.

V roku 1927 spôsobil boom elektrický holiaci strojček s názvom Philipshave, ktorý je dodnes ikonickým produktom. Značke patria viaceré prvenstvá, napríklad ako prvá priniesla na trh audiokazety a videokazety. Do povedomia širokej verejnosti sa značka Philips dostala po druhej svetovej vojne keď sa ukázalo, že ich továreň zachránila takmer 400 Židov lebo firma trvala na tom, že títo zamestnanci sú vo výrobe nenahraditeľní.

Vysávače Philips, rovnako ako aj ich ostatné výrobky, sú mimoriadne spoľahlivé, jednoduché na používanie a najmä kvalitné.

Sencor

Japonsko, rok 1969 – firma začala vyrábať cenovo dostupné produkty. Značka Sencor sa dodnes drží myšlienky, že treba na trh spotrebiteľom prinášať kvalitu za rozumnú cenu.

Značka Sencor si získala popularitu aj tým, že svoju výrobu prispôsobovala potrebám zákazníkov, sledovala trendy a technici mysleli aj na dizajn. Výrobky Sencor sú tak vo výsledku dizajnovo zaujímavé, vyznačujú sa jednoduchosťou a často i viacerými farebnými variantmi vďaka čomu sa hodia do moderných domácností.

Vysávače Sencor patria u nás medzi najobľúbenejšie spotrebiče od tejto značky – sú praktické, farebné, moderné a cenovo dostupné.

Bosch

Nemecko, rok 1886 – tu siahajú začiatky tejto značky, i keď dnešný názov Bosch bol zapísaný oficiálne v roku 1937.

Okrem toho, že značka Bosch patrí medzi top dodávateľov automobilových dielov na svete, drží si popularitu aj v iných oblastiach trhu. Práčky, sušičky, kávovary, umývačky riadu či chladničky, to všetko sú stále mimoriadne obľúbené spotrebiče naprieč domácnosťami. Stále si značka Bosch zachováva svoje dobré meno.

Vysávače Bosch patria medzi mimoriadne dobre predávané, a to nielen u nás, ale i v zahraničí.

Xiaomi

Čína, Peking, rok 2010 – tu začala svoje pôsobenie dnes azda najrýchlejšie rastúca firma súčasnosti, často označovaná ako “čínsky Apple”.

Značka Xiaomi predstavuje výrobu, vývoj a predaj elektroniky a už aj spotrebičov do domácnosti. Preslávili sa vo svojich začiatkoch smartfónmi, no ich produktové portfólio je aktuálne omnoho pestrejšie a zahŕňa trebárs aj slúchadlá, elektrické kolobežky, smart hodinky alebo tiež obľúbené diagnostické osobné váhy.

Robotické vysávače Xiaomi patria celosvetovo medzi top výrobky a vysávač Xiaomi má nejedna domácnosť i na SLovensku.

IRobot

USA, rok 1990 – technologická firma amerických inžinierov s názvom iRobot už na trh priniesla niekoľko mimoriadne kvalitných produktov.

Ich hlavnou myšlienkou je, že stroje a roboty nám majú pomáhať a slúžiť. Toto motto dokonale napĺňajú dodnes, o čom svedčí aj ich produktové portfólio. V roku 1996 priniesli iRobot Ariel, ktorý zneškodňoval míny. Neskôr, v roku 1991 robot iRobot Genghis pomáhal s výskumom vo vesmíre a v roku 2011 preskúmaval trosky elektrárne Fukušima odolný iRobot Warrior. Aktuálne značka iRobot prináša technológie aj do nemocníc a firiem.

Vysávače iRobot sú skutočným skvostom – odolné, prepracované do detailov, v skutku špičkové. V ponuke prevládajú robotické vysávače.

Kärcher

Nemecko, rok 1935 – firma začala ako rodinný podnik, ktorý bol založený Alfredom Kärcherom. Od svojho vzniku priniesla značka Kärcher viaceré inovácie. Od roku 1988 má značka Kärcher zastúpenie na všetkých kontinentoch.

Momentálne poznáme Kärcher ako výrobcu čistiacich systémov na profesionálne čistenie, no v skutočnosti toho ponúka omnoho viac. V roku 2007 priniesli na trh vybavenie pre záhradu, čo potešilo všetkých vášnivých záhradkárov vrátane tých profesionálnych. V roku 2008 ponúkli spotrebiteľom ikonický produkt, výkonný vysávač na okná, ktorý je dodnes s obľubou predávaný aj u nás.

Vysávače Kärchervýkonné, spoľahlivé a môžete nimi čistiť auto, domácnosť i vonkajšie dlažby. No a nezabúdajme na vyššie spomenutý ručný vysávač Kärcher na okná.


Lacné VYSÁVAČE už od 35 EUR

Pomohol vám náš test vysávačov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným s výberom najlepšieho vysávače na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

3 komentáre

Kliknite tu pre zanechanie komentára

eleven − ten =

  • Sú to užitočné informácie , najmä aj preto,že vo väčšine obchodov predajcovia nevedia poradiť.

  • aký je najlepší vysavač na pozostatky z rozbitej azbestovej dosky za pecou hlavne aký filter použiť aby mikrovlakna z azbestu sa zachytili vo filtri a nešli von z vysavača niektrorý odborníci hovoria o hepa filtri č.13 manžela dostala ponuku vysavača BGL 3 HYG s Ulpa filtrom aký je teda rozdiel medzio ulpa filtrom a hepa filtrom ktorý je lepší na mikrovlakna z azbestu.

    • Dobrý den, bohužel nemám s tímto problémem žádné zkušenosti a rady na internetu se liší. Někteří doporučují pozvat specializovanou firmu (asi nejlepší řešení), aby nedošlo k roznesení azbestu tam, kde ještě není. Jiní zase říkají, že by měl stačit vysavač s nejvyšší třídou HEPA filtru H 13 / H 14, zde jsem ale sám skeptický. Možná ještě mrknout na průmyslové vysavače (delfin-vysavace.cz/produkt/prumyslovy-vysavac-dg-50-exp-h-azbest/)? Možná poradí někdo z čtenárů.