Malé spotrebiče

Test kávovarov 2021

Kavovar DeLonghi Kávovar je pre všetkých milovníkov kávy súčasťou ich životného štýlu. Ak patríte medzi „kávičkárov“, určite budete súhlasiť s tvrdením, že konečná chuť do veľkej miery závisí od jej prípravy, a tak sa pri kupovaní treba zamerať na tie najlepšie kávovary.

My sme pre vás pripravili prehľadný test kávovarov, aby nakupovanie bolo jednoduchšie a vedeli ste sa lepšie zorientovať v ponuke. Náš test je zostavený na základe výsledkov zahraničných testov a s ohľadom na názory expertov z tejto oblasti. Samozrejme, prihliadame aj na hodnotenia spotrebiteľov. Zároveň sa snažíme odpovedať na najčastejšie otázky, ktoré kupujúcich najviac zaujímajú.

Najlepšie kávovary na našom trhu vnesú do domácnosti pocit luxusu a pohodlia. Káva z vašej kuchyne môže chutiť tak vynikajúco, akoby bola pripravená profesionálom. Základom je vybrať si ten správny kávovar, a preto test kávovarov je zameraný na kávovary pákové, automatické a kapsľové.

[ssba]

Test – najlepšie automatické kávovary – TOP 6

HodnotenieCena odRecenzie
1.JURA IMPRESSA E8
[usr 5 tooltip="true" text="true"]1100 EURČítať recenzie
2.Delonghi Eletta ECAM 45.760 W
[usr 5 tooltip="true" text="true"]630 EURČítať recenzie
3.JURA E6
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]900 EURČítať recenzie
4.DeLonghi ECAM 23.460
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]482 EURČítať recenzie
5.Siemens EQ.6 plus
[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]579 EURČítať recenzie
6.DeLonghi Magnifica ECAM 22.110
[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]278 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku KÁVOVAROV


Test – najlepšie kapsľové kávovary – TOP 4

HodnotenieCena odRecenzie
1.DeLonghi EN 750 MB
[usr 5 tooltip="true" text="true"]350 EURČítať recenzie
2.DeLonghi EN 85
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]89 EURČítať recenzie
3.Krups Nespresso Essenza mini
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]98 EURČítať recenzie
4.Krups NESCAFÉ Dolce Gusto Piccolo
[usr 3.8 tooltip="true" text="true"]34 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku KÁVOVAROV


Test – najlepšie pákové kávovary (esspresovače) – TOP 4

HodnotenieCena odRecenzie
1.Delonghi EC 850
[usr 5 tooltip="true" text="true"]219 EURČítať recenzie
2.DeLonghi EC 685
[usr 5 tooltip="true" text="true"]146 EURČítať recenzie
3.DeLonghi ECO 311
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]100 EURČítať recenzie
4.ETA Stretto 2180
[usr 4.5 tooltip="true" text="true"]109 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku KÁVOVAROV


Aké sú najlepšie automatické kávovary na trhu?

 1. JURA IMPRESSA E8 – to najlepšie podľa nás
 2. Delonghi Eletta ECAM 45.760
 3. JURA E6
 4. DeLonghi ECAM 23.460
 5. Siemens EQ.6 plus
 6. DeLonghi Magnifica ECAM 22.110

Aké sú najlepšie kapsľové kávovary na trhu?

 1. DeLonghi EN 750 – to najlepšie podľa nás
 2. DeLonghi EN 85
 3. Krups Nespresso Essenza mini
 4. Krups NESCAFÉ Dolce Gusto Piccolo

Aké sú najlepšie pákové kávovary (esspresovače) na trhu?

 1. Delonghi EC 850 – to najlepšie podľa nás
 2. DeLonghi EC 685
 3. DeLonghi ECO 311
 4. ETA Stretto 2180

Ako mám vybrať najlepší kávovar?

 1. Spôsob obsluhy. Medzi pákovým a automatickým kávovarom je veľký rozdiel. Kým automatický zvládne celú prípravu sám bez vašej pomoci, pákový necháva drvivú väčšinu práce na vás. Vyberajte podľa toho, ako často chcete kávu doma pripravovať.
 2. Mletá káva verzus kapsule. Mletá káva je lacnejšia a možno ste si na ňu už zvykli. Kapsule majú svoj obsah presne nadávkovaný, a tak s ich pomocou hravo pripravíte aj cappuccino alebo latté.
 3. Zaujímajte sa o tlak. Kávovar by nemal mať tlak nižší ako 9 bar. Optimálny tlak na prípravu naozaj dobrej kávy je 15 bar.
 4. Pýtajte sa na funkcie. Cena kávovarov sa odvíja aj od toho, čo všetko dokážu, a tak je veľmi dôležité detailne zisťovať všetky funkcie. Ak pijete stále tú istú kávu zakúpte lacnejší model, aby ste zbytočne nepreplácali za vymoženosti, ktoré nepotrebujete. Pokiaľ si chcete vychutnávať stále iný druh kávy, hľadajte kávovar s bohatšou ponukou pripravovaných nápojov.
 5. Náročnosť údržby. Starostlivosť o kávovar by vás nemala príliš zaťažovať. Keď predajca povie, že údržba je veľmi jednoduché lebo len zopár dielov opláchnete, v skutočnosti to bude náročnejšie. Možno ho bude treba čistiť po každej šálke, a to sa vám určite páčiť nebude. Na trhu už máme aj kávovary s automatickým odkvapkaním alebo s vlastným vnútorným umývaním. Kvalitný kávovar zvládne údržbu aj sám.
 6. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test kávovarov vám pomôže zorientovať sa na trhu.

Ktoré kávovary sú manuálne?

Medzi manuálne kávovary patria pákové, mokka kávovary a kávovary určené na prípravu tzv. prekvapkávanej kávy.

Ktoré kávovary sú automatické?

Automatické kávovary sú kapsľové, poloautomatické a plnoautomatické.

Aká má byť správna teplota vody?

Teplota vody má byť od 87 °C do 93 °C. Dobrý výrobca uvádza informáciu o teplote vody na krabici, takže si to treba zistiť už pri kúpe. Ak nenájdete túto informáciu, radšej zakúpte iný kávovar od spoľahlivejšej značky. Nižšia alebo vyššia teplota ovplyvní chuť kávy (môže byť horkastá, mierne kyslá, neudrží sa pena).

Ako funguje pákový kávovar?

Pákové kávovary treba obsluhovať, preto sa zaraďujú medzi manuálne. Vy dávkujete koľko kávy chcete a ako hrubo má byť pomletá. Potrebujete teda vedieť množstvo kávy potrebné na prípravu konkrétneho druhu, a tiež odhadnúť hrúbku. Káva z tohto kávovaru má výraznú chuť a je aromatickejšia. Niektoré modely pracujú s už pomletou kávou, takže si nemusíte robiť starosti s mletím navyše. Ich cena je nižšia, ale potrebujete poznať celý proces prípravy kávy tak, aby vám v závere chutila a boli ste spokojní.

Ako funguje mokka kávovar?

Mokka kávovar slúži len na prípravu najzákladnejšej kávy. Výhoda je v tom, že viete naraz pripraviť viacero šálok, ale kávovar treba po každej pripravenej várke umyť. Skladá sa väčšinou z jednoduchých dielov.

Aká je prekvapkávaná káva?

Prekvapkávaná káva sa robí v úplne jednoduchom kávovare, ktorý je určený len na tento typ kávy. Funguje tak, ako to už prezrádza samotný názov – kávovar vodu zohreje, a potom takáto zohriata voda preteká spolu s mletou kávou cez sitko rovno do šálky alebo inej nádobky. Pripravíte takto veľa šálok naraz, ale ide o nevýraznú kávu so slabou arómou. Takýto kávovar je vhodný pre tých, ktorí popíjajú kávu počas celého dňa.

Ako funguje plnoautomatický kávovar?

Automatický kávovar urobí celú práce za vás, vy si už len vezmete šálku pripravenej kávy. Samé namelú kávu v potrebnom množstve a hrúbke, lebo majú vstavaný mlynček, vedia nadávkovať mlieko, zohrejú vodu na požadovanú teplotu a dokážu sa samé prečistiť. Okrem štandardného espressa pripravia rozličné nápoje, napríklad latté, cappuccino, latte macchiato. Tieto kávovary sú mimoriadne pohodlné a hodia sa do každej domácnosti, pretože ušetria váš čas.

Ako funguje poloautomatický kávovar?

Poloautomatický kávovar je lacnejší ako plnoautomatický, takže potrebuje vašu asistenciu. Niektoré druhy sa ťažšie čistia, iné potrebujú dodať mletú kávu lebo nemajú vlastný mlynček, alebo pri príprave niektorých druhov kávy musíte pridať externú nádobku s mliekom.

Ako funguje kapsľový kávovar?

Kapsľový kávovar vás bude najviac rozmaznávať. Nepotrebujete riešiť dosypávanie kávy alebo dolievanie mlieka; všetky potrebné ingrediencie v správnom množstve sú už naporciované v jednej kapsule. Kávovar vám s ich pomocou pripraví nielen espresso, ale aj cappuccino, latté, latte macchiato, horúcu čokoládu, kakao, čaj s mliekom. Pri kúpe však potrebujete vedieť aké kapsule ponúka k svojmu kávovaru konkrétny výrobca, pretože ak máte kávovar jednej značky nemôžete doň kupovať kapsule od inej značky. Pre tých, ktorí pijú kávu denne, je nevýhodou práve dokupovanie kapslí. Je len na vás či vám viac vyhovuje automatický kávovar na mletú kávu, alebo dáte prednosť kávovaru s kapsulami.

Kde zakúpim kapsule do kapsľového kávovaru?

Kapsule sa dajú kúpiť v hypermarketoch, elektropredajniach, v špecializovaných predajniach s kávou a cez internet v eshopoch.

Ktoré funkcie sú užitočné?

 • Predhrievanie šálok je veľmi dôležité, lebo káva tak chutí ešte lepšie.
 • Voľba množstva a intenzity kávy vám umožní vychutnať si kávu raz jemnejšiu, inokedy silnejšiu.
 • Kávovar s nastaviteľnou výškou pripraví kávu nielen do malých šálok, ale aj do väčších hrnčekov.
 • Trysky na penenie mlieka alebo funkciu extra peny si bude pochvaľovať každý milovník bohatej peny. Káva je tak lahodnejšia.
 • Automatické odkvapkanie zamedzí tvorbu vodného kameňa.
 • Dotykový displej je nielen štýlový, ale aj jednoduchší na ovládanie.
 • Automatická príprava vám zabezpečí kávu hneď po príchode domov z práce. Vďaka tejto funkcii sa začne príprava kávy v stanovenom čase bez vaše asistencie.
 • Úsporný režim znamená, že sa kávovar sám vypne ak bude pracovať dlhší čas.

Je príkon dôležitý?

Príkon hovorí len o tom, ako dlho sa bude kávovar nahrievať kým pripraví nápoj. Ak žijete rýchlym tempom a kávu potrebujete mať čo najskôr hotovú, vyberte kávovar s vyšším príkonom. Príkon nemá vplyv na kvalitu kávy, preto sa veľmi nerieši.

Najpredávanejšie kávovary

Najpredávanejšie kávovary podľa portálu Heureka.cz

Najlepšie značky kávovarov

DeLonghi

Taliansko, 1902 – dnes poznáme najmä ich vynikajúce kávovary, no kedysi začínali olejovými radiátormi. Neskôr prešli aj na výrobu kuchynských rúr a potom sa venovali klimatizáciám, najmä tým prenosným. Poriadny záujem verejnosti si získal až fritovací hrniec, ktorý sa dostal do nespočetného množstva domácností.

V súčasnosti nájdete DeLonghi vo viac ako 70 krajinách sveta. Značka je dokonalou ukážkou talianskeho štýlu a tradície. Kávovary DeLonghi majú svoj nezameniteľný dizajn a doslova dýchajú históriou značky. V našom výbere nemôžu kávovary DeLonghi chýbať.

JURA

JURA začínala vo Švajčiarsku, a to v roku 1931. Odvtedy získali množstvo ocenení, a to nielen čo sa týka kávovarov, ale aj za mlynčeky na kávu. JURA prišla trebárs s technológiami ako priniesť ešte bohatšiu mliečnu penu a v súčasnosti kávovary JURA majú IWS – Intelligent Water System – pre dokonalú prípravu lahodnej šálky kávy.

V roku 1977 priniesla JURA na trh prvý espresso kávovar a v roku 1979 automatický kávovar, ktorý mal ranný budíček. Konečne si milovníci kávy mohli digitálne nastaviť čas prípravy teplej kávy. Od roku 1997 s príchodom Impressa Cappuccionatore bolo možné vychutnať si cappuccino s luxusným, automatickým napenením mlieka. Pokročilé funkcie priniesol rok 1994 s érou Impressa 500, čo bol kávovar s množstvom nastavení.

Momentálne má značka JURA zastúpenie aj v Nemecku, Španielsku, ale i v USA.

Melitta

Melitta je príbeh odvážnej ženy, ktorá milovala kávu. V roku 1908 prišiel vďaka nej na trh prvý kávový filter, a tým sa začala písať história značky. Diskusia so zákazníkmi priniesla postupne rozrastanie firmy a pridal sa predaj kávy. Z krajiny pôvodu, Nemecka, sa Melitta dostala okolo roku 1922 aj do Švajčiarska a neskôr v roku 1963 aj do USA.

Dnes charakterizuje kávovary Melitta precíznosť, elegancia a vyššie rady vás prekvapia aj extra tichým mlynčekom. Kávovary Melitta majú aj niekoľko prednastavených receptúr pre vždy rovnako dokonalú kávu. Určite si prídu na svoje i nároční kávičkári. Veríme, že budete tradíciou a precíznosťou očarení tak, ako my.

Sage

Sage patrí pod výrobcu Breville Group. História začala okolo roku 1932 a do celého sveta sa dostali už v 1944. Ich výrobky pozná predovšetkým Austrália, kde sú obľúbené mixéry, lisy, odšťavovače, bluicery a tiež skvelé kávovary. Okrem nich sa však Sage zapísal do sveta kávy aj s napeňovačmi mlieka a vyrábajú tiež výborné mlynčeky na kávu.

Značka Sage sa vyznačuje kvalitou, dlhou životnosťou a preslávila sa malými spotrebičmi, ktoré uľahčujú každodenný život. Ako prvý na svete priniesli sandwich toaster a odvtedy si získali množstvo ľudí po celom svete. Nám sa kávovary Sage tiež páčia okrem iného práve pre svoju kvalitu.

Siemens

V roku 1847 začala písať história jednej z celosvetovo najznámejších značiek, Siemens. Ich filozofia by sa dala veľmi jednoducho zhrnúť do troch slov – precíznosť, minimalizmus, inovácie.

Kávovary Siemens sa vyznačujú maximálnou kvalitou, každý detail je premyslený do detailov a nám sa páči aj ich minimalistický štýl. Všetko je jednoduché na používanie, nádobky na mlieko viete rýchlo umyť, aby bolo vždy hygienicky čisté.

Sú to dôležité maličkosti, v ktorých kávovary Siemens vynikajú. Napríklad vstavaný kávovar Siemens, samozrejme plne automatický a s keramickým mlynčekom na kávu, pripraví vďaka Home Connect pomocou wifi komunikácie skvelú kávu hneď, ako prídete domov. Jednoduché, intuitívne.

Gaggia

Miláno, Taliansko, 1948. Šikovný milovník kávy A. Gaggia si zaregistroval patent na výrobu espresso kávovaru. Začala sa ručná výroba pákou ovládaných espresso kávovarov, ktoré si postupne získavali čoraz viac talianskych domácností. Gaggia je dodnes vďaka tomu ikonickou značkou vo svete kávy a poznajú ju už nielen domácnosti, ale aj kaviarničky. Gaggia kávovary sú v kanceláriách, konferenčných miestnostiach a všade tam, kde je chuť na dobrú kávu.

V súčasnosti nájdete kávovary Gaggia vo viacerých farebných prevedeniach tak, aby sa hodili do akéhokoľvek interiéru. Ubehli desiatky rokov, no Gaggia Classic je stále vo svojej triede top medzi najpredávanejšími kávovarmi na svete. Naša redakcia si kávovary Gaggia taktiež všimla a môžeme ich len odporúčať.

Nivona

Ok roku 2005 môžete v ponuke kávovarov nájsť aj kávovary Nivona. Ide o automatické kávovary, ktoré začali v Nemecku. Dnes sa ich výroba spája tiež so Švajčiarskom, teda predovšetkým dizajn a jednotlivé funkcie sú dielom Švajčiarska. Nemecko si vzalo technickú časť. Niektoré časti sú vyrábané v závodoch Portugalska a Číny.

Kávovary Nivona poznajú domácnosti, ale dosť často sa s nimi stretnete aj v kaviarničkách, v podnikoch ale aj v kanceláriách. Takejto obľube sa vôbec nečudujeme – Nivona kávovary sú vybavené množstvom moderných funkcii a majú tichý chod. To všetko za priaznivú cenu. Určite odporúčame pozrieť na ich ponuku, Nivona stojí za pozornosť.

Sencor

Japonsko, 1969. Sencor začínal s domácimi spotrebičmi hneď od začiatku, s postupom času ich spotrebiče očarili aj zahraničie a poznáme ich u nás. Podľa dopytu bol rozširovaný aj sortiment a kávovary Sencor nesmú v našom výbere chýbať.

Hlavnou myšlienkou pri zrode bola kvalita a dizajn za rozumnú cenu a táto filozofia zostala dodnes. Ich kazetové magnetofóny a autorádiá boli v Anglicku hitom, u nás sú populárne vysávače a kuchynské spotrebiče. Kávovary Sencor nájdete vo viac ako 50 krajinách sveta. Sú spoľahlivé, dizajnovo prepracované a v mnohých farebných prevedeniach, aby zapadli do modernej kuchyne.

V pomere cena/výkon sú naozaj skvelé, funkciami sa vyrovnajú aj drahším kávovarom.

Krups

Značka začala v roku 1846 a takmer hneď sa stala moderným trendom vďaka svojej jednoduchosti, minimalizmu a ich produkty sa navyše aj jednoducho používali. Dodnes sú všetky výrobky značky Krups populárne pre ich intuitívnosť.

Krups zastrešuje napríklad aj stále viac populárne kávovary Dolce Gusto. Možno aj vďaka tomu je značka Krups vo viac ako 120 krajinách sveta a teší sa rastúcemu dopytu. V roku 1991 prišlo prvé Nespresso, čo spôsobilo boom na trhu kávy a kávovarov.

Ich elektrické mlynčeky na kávu boli jedny z prvých na trhu. Slávu im priniesli aj kapsule s mletou kávou, ktoré sú dodnes obrovským hitom. Nám sa kávovary Krups páčia – sú jednoduché, skladné, môžu byť naozaj v každej domácnosti. Navyše, ponuka kapsúl prekvapí aj vášnivých kávičkárov.

Bosch

História začala už v roku 1886, no názov Bosch prišiel až v roku 1937. V každom prípade, nemecká značka Bosch patrí napríklad medzi top dodávateľov automobilových dielov do áut na svete. Robert Bosch preslávil značku technologickou vyspelosťou a precíznosťou. Od roku 2020 má Bosch 40 výrobných závodov na celom svete, čo je výsledkom dopytu po ich produktoch.

Nás zaujímajú Bosch kávovary, ktoré pozná nejedna domácnosť. Kávovary Bosch patria medzi stálice na trhu, sú kvalitne spracované a s množstvom moderných možností. V ponuke nájdete všetko, od kávovarov na kapsule až po plne automatické kávovary pre naozaj náročných milovníkov kávy. Určite by sme nemohli kávovary Bosch vynechať v našej ponuke.


Lacné KÁVOVARY už od 45 EUR

Pomohol vám náš test kávovarov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným s výberom najlepšieho kávovaru na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

9 komentárov

Kliknite tu pre zanechanie komentára

3 × 2 =

 • no ja prevádzkujem reštauráciu a skúšal som viacero kávovarov a momentálne používame kávovar JURa s ktorý nám čo sa týka celodennej prevádzky vyhovuje najviac

  • Dobrý deň, tiež si uvedomujeme kvalitu značky JURA a preto bude pri ďalšej aktualizácii zrejme zaradená, pokiaľ ju neporazí iné kávovary.

 • Trápny, akože test. Zosumarizovali ste údaje z reklamných letákov a vydávate to za test? Lacný článok, akých vám za hodinu narobím “tucty”. Nedali ste si s tým absolútne žiadnu robotu, len ste pozbierali z netu pár “informácií”. Celé ZLE.

  • Dobrý den, děkujeme za váš názor. Ano, produkty sami netestujeme, nacož upozorňujeme také v patičce stránky. Avšak detailně sbíráme informace ze spotřebitelských testů (například německého Stiftung Warentest, českého dTestu, několika německých testovacích magazínů, recenzí spotřebitelů apod.), výsledky zpracováváme a ty kávovary, které se umisťovali v rozličných testech a hodnoceních na předních pozicích umisťujeme do našeho žebříčku. Každý kávovar je tedy umístěn z nějakého důvodu. Dle zjištění v české verzi stránek, takto pomáháme inspirovat téměř 70% návštěvníků, ale chápeme i druhou stranu a proto vítáme každou kritiku a nápad na zlepšení.

 • zrejme iba kupeny PR clanok, plny nepresnosti. napriklad to o tlaku. pozrite si pravdu tu http://www.mojakava.sk/naozaj-aspon-15-bar/

  ku hlupostiam o kave sa radsej ani nevyjadrujem.

  kto a ako hodnotil kavovary? preco tam nie je napriklad podstatne lepsi kavovar, ako ktorykolvek vami uvedeny? http://www.espressoshop.sk/top-kvalita/1-rancilio-silvia-v3.html

  ked uz publikujete kupene “testy”, poctivo to aspon oznacujte ako PR clanok alebo inzercia, ale neprezliekajte to za test, lebo tym podvadzate citatelov. navyse im este aj vtlkate do hlav dezinformacie.

  • Ad1) Ano, máte pravdu, aby byli splněny podmínky pro přípravu espressa, stačí tlak 9 barů. Avšak doporučení řady lidí z oboru zní 15 barů. Že se s tímto doporučením nesetkáváte poprvé, ostatně dokazuje váš post na blogu.
   Dd2) Hodnocení kávovarů je subjektivní názor naší redakce, stejně jako váš názor na kávovar Rancilio Silvia, o čemž návštěvníky na stránkách informujeme a upozorňujeme na to (patička stránky). Naše testy vychází zejména z výsledků německých testů, jmenovitě například TestSieger.de, TestBerichte.de a cca sledujeme 5 dalších stránek, upraveno dle názoru odborníků (většinou blogerů) a hodnocení spotřebitelů.
   Ad3) Děkujeme za váš velmi cenný názor. Žebříček není koupený PR, jen zkrátka chceme běžné spotřebitele inspirovat při koupi. Každý podobný komentář vítáme 😉

   • 1. nikto z oboru vam nikdy neodporuci 15 bar. je to skratka nezmysel, blud a klamstvo. teda pokial sa bavime o obore kaviarenskom, nie o obore “predajci lacnych kavovarov”.

    2. nie, nie je tom moje subjektivne hodnotenie, je to objektivne vyhodnotenie meratelnych faktov, technickych specifikacii a pod. v porovnani s profesionalnymi kavovarmi. zial, nepoznam ziadne objektivne oficialne testy, ja skor vychadzam zo skusenosti baristov, prevadzkovatelov kaviarni, servisnych technikov kavovarov, cize skutocnych a jedinych odbornikov na danu oblast.
    3. vzhladom na precizne pripraveny dizajn clanku, prelinky a pod. mam za to, ze je to minimalne dohodnuty clanok, ak aj nie naozaj zaplateny PR clanok. ale to viete len vy, ako to naozaj je a ja chapem, ze ak by aj bola moja domnienka pravdiva, nikdy to nepriznate. berte to len ako navrh na vylepsenie do buducna, ze je cestnejsie to priznat, ako sa tvarit za nezavisleho a objektivneho.

   • Dobrý deň, chýba mi tu napr. svetová špička na trhu zn. Jura švajčiarskeho výrobcu. Bol úmyselne vypustený?

    • Dobrý deň, úmyselne vypustený z rebríčka nebol, zrejme sa neobjavil preto, že v zahraničných rebríčkoch a testoch tiež nebol zaradený. Ale pri ďalšej aktualizácii bude zrejme niektorý z modelov zaradený.