Malé spotrebiče

Test odšťavovačov

odstavovac catler je4011 Odšťavovače by sme mali vyberať predovšetkým podľa toho čo chceme odšťavovať a ako často chceme odšťavovať. Mnohí si totiž kúpia nový odšťavovač s veľkým nadšením, ktoré po viac ako mesiaci opadne. Elektropredajne ponúkajú množstvo rôznych odšťavovačov, a tak si ten svoj určite vyberiete aj vy.

Nápomocný vám môže byť náš prehľadný test odšťavovačov zameraný presne na ich nakupovanie. Okrem užitočných rád a najčastejších otázok týkajúcich sa nakupovania odšťavovačov ponúkame aj rebríček odšťavovačov. Najlepšie odšťavovače na trhu boli starostlivo vybrané na základe výsledkov testovacích spoločností. Do úvahy však vždy berieme aj názory odborníkov z tejto oblasti, a tiež názory širokej verejnosti.

Vo všeobecnosti je najlepší odšťavovač ten, ktorý presne vyhovuje vašim potrebám. Mal by byť pre vás praktickým pomocníkom vďaka ktorému si doprajete kedykoľvek chutnú a zdravú šťavu.

[ssba]

Test najlepších odšťavovačov – TOP 7

 Poslední aktualizace pro: PODZIM / ZIMA 2018 
Názov modeluHodnotenieCena od
1.Catler JE 4010
[usr 5 text="true" tooltip="true"]169 EURDetail produktu
2.G21 Horizontal Chamber
[usr 5 text="true" tooltip="true"]175,60 EURDetail produktu
3.Concept LO7065
[usr 5 text="true" tooltip="true"]209 EURDetail produktu
4.Braun J 500
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]123 EURDetail produktu
5.Bosch MES 3500
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]82 EURDetail produktu
6.Bosch MES25A0
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]66 EURDetail produktu
7.G21 Emotion
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]115 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku ODŠŤAVOVAČOV


Ako vybrať najlepší odšťavovač?

  1. Dopredu si premyslite účel. Chcete odšťavovať hlavne zeleninu, alebo plánujete piť len ovocné šťavy? Odšťavovače sa totiž líšia v prvom rade podľa toho, čo sú schopné odšťaviť. Ak si zakúpite odšťavovač určený na ovocie nemôžete čakať dobrý výkon pri zelenine, a opačne. Samostatnou kategóriou sú odšťavovače určené len na citrusy, tzv. citrusovače.
  2. Zamerajte sa na praktickosť. Všimnite si ako veľký je otvor určený na vkladanie surovín (či ich môžete odšťavovať v celku alebo budete musieť krájať), obzrite si príslušenstvo (napríklad či má nadstavec na citrusy, kefku na čistenie a pod.) a je dobré vyberať odšťavovač aj podľa nádobky na odšťavenú šťavu (či šťava pôjde rovno do vstavanej nádobky alebo musíte mať nejaký pohár).
  3. Rozhodnite sa podľa spôsobu odšťavovania. Odstredivé odšťavujú rýchlo a dokážu pracovať dlhšie, avšak nie sú veľmi vhodné na zeleninu. Jednohriadeľové „šnekové“ sú univerzálne a dokážu si poradiť aj so zeleninou. Dvojhriadeľové sú nevhodné na ovocie ale skvelo dokážu odšťaviť aj tvrdú zeleninu.
  4. Zistite náročnosť čistenia. Ak máte umývačku riadu oceníte odšťavovač, ktorý bude možné v nej umývať. Platí, že čím viac odnímateľných častí odšťavovač má, tým viac dielov budete musieť umývať. Náročnosť čistenia teda vie podstatne ovplyvniť zakúpenie nového odšťavovača.
  5. Zamyslite sa nad výslednou šťavou. Potrebujete odšťavovať rýchlo a určite nebudete šťavu skladovať v chladničke? Na rýchly konzum sú určené odstredivé odšťavovače. Lis sa postará o šťavu, ktorá neoxiduje, takže ju budete môcť mať aj v chladničke. Hriadeľové sú kompromisom medzi lisom a odstredivým odšťavovačom; šťava je kvalitná a má zachované všetky zdraviu prospešné látky.
  6. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test odšťavovačov vám pomôže zorientovať sa na trhu.

Sú aj menej hlučné odšťavovače?

Najmenej hlučný je lis, nepresiahne hranicu 60 dB. Odšťavovače sú hlučnejšie ako lisy, tie drahšie odšťavovače vedia byť tichšie, ale nikdy nedosiahnu úroveň 60 dB.

Postačia mi na citrusy len citrusovače?

Áno. Ak chcete odšťavovať len citrusy (pomaranče, mandarínky, citróny, limetky a pod.), zakúpte si kvalitný citrusovač. Je špeciálne skonštruovaný na odšťavovanie citrusov, takže šťavu získate rýchlo. Majú jednoduchú obsluhu, dobre sa čistia a sú praktickým pomocníkom. Mnohé z nich sa dajú umývať v umývačke riadu.

Aký výkon odšťavovača je dostatočný?

Najlepšie odšťavovače na trhu majú výkon aspoň 1 000 W. Menší výkon majú lacnejšie, jednoduchšie odšťavovače. Väčší výkon je užitočný pre rýchlejšie odšťavovanie alebo keď potrebujete odšťaviť veľa ovocia/zeleniny.

Koľko stupňov rýchlosti stačí na jednoduchú prevádzku?

Jednoduchý odšťavovač by mal mať 2 stupne rýchlosti, aby ste s ním vedeli lepšie pracovať. Vyššia rýchlosť sa hodí na mrkvu, ananás alebo jablká. Nižšia sa hodí pre jahody, kivi alebo mandarínky. Odšťavovač s jedným stupňom rýchlosti nie je vhodný.

Ako pracuje lis a akú šťavu z neho získam?

Moderný lis pracuje na klasickom princípe lisovania, ktorý sa kedysi používal. Keďže pracuje na pomalých otáčkach, odšťavovanie trvá o čosi dlhšie v porovnaní s odstredivými odšťavovačmi, ale zachovávajú všetky látky z ovocia. Šťava má vitamíny, dôležité enzýmy a aj minerálne látky. S lisom sa viete dopracovať k asi trom litrom šťavy, potom sa zvyknú prehriať a chvíľu nebudú pracovať. Tri litre šťavy však postačia bežnej rodine. Navyše, šťava nezoxiduje tak skoro, čiže ju môžete napríklad na 24 hodín odložiť do chladničky. Šťava má výraznú chuť.

Ako pracuje odstredivý odšťavovač a akú šťavu z neho získam?

Na odšťavovanie používa odstredivú silu a vie pracovať dlhý čas. Šťavu budete mať hotovú rýchlo, nebude v nej dužina a na vrchu sa môže urobiť chutná pena. V podstate žiadne iné druhy odšťavovačov nie sú rýchlejšie. Vzhľadom na to, že pri procese odšťavovania vzniká teplo, môžu sa znehodnotiť niektoré enzýmy a minerály. Šťava podlieha rýchlo oxidácii, takže sa konzumuje hneď po odšťavení. Odstredivý odšťavovač je vynikajúcim pomocníkom napríklad pri ranných prípravách štiav kedy sa vypijú ihneď. Len máloktoré odstredivé odšťavovače si poradia so zeleninou.

Aké sú hriadeľové odšťavovače a akú šťavu z nich získam?

Jednohriadeľové odšťavovače ponúkajú chutnú šťavu, ale odšťavujú pomalšie. Hodia sa aj na mäkké ovocie aj na zeleninu. Tieto odšťavovače vedia zachovať všetky látky, takže šťava nie je ochudobnená o živiny. Považujú sa za univerzálnejšie, takže sa oplatí do nich investovať.
Dvojhriadeľové sú nevhodné na mäkké ovocie, ale sú jedinečné na zeleninu ako je zeler alebo surová cvikla. Poradia si aj s bylinkami v celku pokiaľ ich vhodíte spolu so zeleninou. Jednoducho povedané, sú ideálne na prípravu zeleninových štiav. Negatívom niektorých modelov je, že sa môžu ťažšie čistiť.


Lacné ODŠŤAVOVAČE už od 32 EUR

Pomohol vám náš test odšťavovačov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným s výberom najlepšieho odšťavovače na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

18 komentárov

Kliknite tu pre zanechanie komentára

10 + 9 =

  • Zdravim potrboval by som poradiť.hľadám odsavnovac na ovcie jablka maliny hrusky ríbezle broskyne-nektarinky…….a zeleninu mrkvu uhorku cviklu zeler rajčiny…… mohli bi ste mi poradiť akí odsavnovac by bol najvhodnejsi.dakujem

    • Dobrý deň, ak nemáte daný rozpočet, potom by som odporučil Catler JE 4010, ktorý zvládne aj tvrdšie zeleninu typu mrkvy či cvikle. Jablká či hrušky by taky nemali byť problémom. Za menšie peniaze by som potom odporučil Bosch MES3500 – skúsenosti užívateľov hovoria, že zvládne všetko čo požadujete, možno vytvorí trochu viac peny a nebude mať tak silný motor ako Catler, ale osobne si myslím, že poslúži dobre.

    • skusila by som nizkootackove snekove odstavovace nakolko maliny su dost citlivé…ja by som sla do nasho co mame doma 🙂 mame orava os 150 snekovy odstavovac a je suprový

  • Dobrý den Potřebuji poradit,jaký odšťavňovač na rybíz,ostružiny,maliny….ale aby mohl aji odstavnovat zeleninu.Dekuji

    • Dobrý deň, v zásade sa odporúča: v prípade väčších plodín a zeleniny sa odporúčajú odstredivé odšťavovače. Pre menšie ovocie (čučoriedky, rybíz, maliny), závitovkové alebo lisovacie odšťavovače. Nebolo by možné získať model, ktorý by mohol spracovať oba typy ovocie a zeleniny na 100%. Ale skúste sa pozrieť na taký ETA Vital Press alebo Tefal ZC500H38, mohli by splniť vaše požiadavky.

  • dobry den, potrebujeme odstavovat najma zeleninu, cviklu, mrkvu, zeler a pod. hladame optimalny odstavovac na priblizne 1- 1,5 l stavy. 
     neriesim penu a podobne, ide nam o co najvacsie zachovanie zivin, v pripade, aby sa mohla stava ulozit aj do chladnicky, zvecera do rana.. nakolko rano rychlo odstavovat zabrie cas.. dakujem 

    •  pardon, zabudla som doplnit, ze neviem, vzhladom k zachovaniu co najvyssej kvality zivin, ci hriadelovy , kedze je kompromisom …. podla testu..a ci staci aj jednohriadelovy, alebo su aj odstredive na takej urovni uz, ze stavu sa vyrovna kvalite a moznosti uskladnenia zvecera do rana v chladnicke. pekny den . dakujem za odpoved 🙂 

    • Dobrý deň, ťažké poradiť v tomto prípade, tak snáď len pár informácií. Všeobecne by malo platiť, že nízkootáčkovej lisy dokážu zachovať živiny v ovocí a zelenine dlhšie, nedochádza k tak rýchlej oxidácii. Na druhú stranu získanie šťavy trvá o niečo dlhšie, nedokážu si poradiť napríklad s tvrdšou zeleninou na 100% atď. Stáva sa odporúča spracovať do max. 12 hodín, čo by + – mohlo na odstátí v noci vystačiť, ale čerstvé šťave sa to nevyrovná.

      Odstredivé odšťavovače sú vhodné skôr pre vodovější konzistenciu šťavy a najlepšie na okamžitú spotrebu, možno nedostane toľko šťavy z koreňovej zeleniny.

      Najväčší výťažnosť na koreňovú zeleninu vraj majú závitovkové odšťavovače. U nich pozor na výkon, ak je nízky majú tendenciu sa pri tvrdej zelenine zastavovať až prehrievať. Snáď sme pridali do diskusie snáď aspoň trochu ďalších informácií.

      Odstredivé sú také najrozšírenejšie, pre bežné použitie. Pokiaľ si teda budete chcieť občas urobiť šťavu len z ovocia, občas zo zeleniny a pod. Budú aj pre vás vhodné. Odporúčam Catler JE 4011.

  • Dobrý deň. Hľadám odšťavovač na ovocie a zeleninu, hlavne zeler a mrkvu. Aby nebol hlučný a nezaberal veľa miesta. Cena cca 200 €. Poradíte mi čo vybrať?.

    • Dobrý deň, rozhodol by som sa pre model Catler JE 4010. Super výkonný odšťavovač, veľmi kvalitne spracovaný a na tvrdšie zeleninu výborný. Cena je teraz už “len” 189 eur. Za cca 218 eur potom získate novší model Catler JE 4011. Osobne som chcel trochu ušetriť, takže som vydal Bosch MES 3500 najmä na ovocné šťavy (zeleninu som neskúšal) a som spokojný.

  • Dobrý deň. Hľadám si odšťavovač a Váš článok mi objasnil niektoré veci, na ktoré sa mám pri kúpe zamerať, za čo som Vám veľmi vďačná. Potrebovala by som však pomoc s tým, že aký odšťavovač vlastne hľadám. Takže – hľadám odšťavovač, ktorý mi zanechá aj kúsky dužiny, nechcem čistý džús a už vôbec nie aby mi vznikala tá pena na vrchu, tú neznášam… Potrebujem odšťavovať hlavne ovocie, všetky druhy, aj malé bobuľové, aj klasické ako jablko, či ananás, samozrejme citrusy… Výnimočne zeleninu ako mrkva, cvikla…Preferovaná by bola aj nižšia hlučnosť, nepotrebujem ráno zobudiť celý internát…Jednorázovo potrebujem odšťaviť cca 2litre tekutiny a bolo by fajn, keby šťava nepodliehala rýchlej oxidácií. Bola by som vďačná niečomu menšiemu a skladnejšiemu, nakoľko ho budem prenášať na internát a späť domov…Umývačku riadu nemám a cena by sa mala pohybovať do 80e. Je vôbec možné nájsť odšťavovač potrebnej kvality v danej cenovej ponuke? 😀 Rada by som vedela, či mi viete nejaký odšťavovať poradiť, ďakujem krásne za odpoveď.

    • Dobrý deň, podmienok máte celkom dosť a určite budete musieť urobiť nejaký kompromis. Cieľom odšťavovačov je totiž práve dužinu v šťave nezanechávať. Nebol by pre vás vhodný skôr smoothie mixér? Inak by som vám odporúčal Philips HR1855 (je to nižšia verzia našej “trojky” v rebríčku). Podľa recenzií zanecháva aj trochu dužiny, stojí cca 73 eur, má slušný výkon, nie je hlučný – málinko viac sa zapotíte u umývanie, čo ale asi u každého odšťavovača a málinko si ľudia sťažujú na odšťavenie mäkkého ovocia, cvikla a jablká ok. Odporučil by som tiež Bosch MES25A0, ktorý patrí v danej cenovej relácii k tomu najlepšiemu, tým pádom ale získate skôr čistú šťavu, je tichý a výkonný.

      • Dobrý deň, ďakujem krásne za odpoveď, asi by ten smoothie mixér bol lepší, len sa v tom vôbec nevyznám. Vždy som si myslela, že mixér mi nespraví nápoj, ale skôr kašičku…už mi bol odporučený aj obyčaný tyčový mixér, ale v tom prípade si vôbec nie som istá malými vecami ako čučoriedky, maliny…Viete mi poradiť aj ohľadom mixérov? Ďakujem krásne s pozdravom Kvetoslava H.

        • Dobrý deň, áno vznikne skôr taká kašička, regulovať sa to potom dá viac menej riedením, pridaním nejaké tekutiny. Je to práve o tom kompromise, či chcete skôr šťavu = odšťavovač, alebo kašovitý druh nápoja = smoothie mixér. Inak chystá rebríček smoothie mixérov, redaktori na ňom už pracujú a mal by vyjsť do cca 14 dní.

    • Záleží na vašich preferenciách, ako nízkootáčkové tak vysokootáčkové dokážu odsťaviť zeleninu aj ovocie veľmi dobre. Avšak – nízkootáčkové do cca 200 otáčok za minútu produkujú šťavu výraznejšej chuti, bez značnej peny a so zachovaním viac živín. V šťave môžu byť drobné kúsky vlákniny. Naopak vysokootáčkové odšťavovače sú rýchle, vhodné na okamžitú spotrebu a majú na hladine viac peny. Šťava je tiež vodovější chuti. Trend ukazuje, že ľudia častejšie volia nízkootáčkovej odšťavovača.