Šport / Outdoor

Test zjazdových lyží

Lyže Head Lyžovanie, pre mnohých najobľúbenejší zimný šport, vyžaduje predovšetkým kvalitné lyže. Aj ostrieľanejší lyžiari majú niekedy s kúpou nových lyží problém – je preto dobré občas sledovať aj test lyží, ktorý vám ponúkne lepší prehľad o aktuálnych modeloch vrátane ich hodnotenia, vďaka čomu si lepšie vyberiete tie najlepšie lyže.

V súčasnosti nájdete viaceré značky lyží, ktoré sa snažia navzájom si konkurovať nielen dizajnom, ale i kvalitou a pohodlím. Nezávislý test lyží prináša kupujúcemu objektívnosť, pretože jednotlivé modely lyží boli testované nielen testovacími spoločnosťami (najmä nemecký SKIMAGAZIN, český SNOW a ONTHESNOW magazín a ďalšie zdroje), ale i odborníkmi z tejto oblasti. K dispozícii tak máte šikovný prehľad o najlepších modeloch.

Na našej stránke vám prinášame aj stručné rady, podľa ktorých jednoduchšie vyberiete lyže pre seba alebo pre svojich blízkych. Zároveň máte možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti v diskusií pod textom – poradíte tak ostatným alebo vyjadríte vlastnú skúsenosť.

[ssba]

Test – najlepšie pánske lyže

HodnotenieCena odRecenzie
1.Atomic Backland 85 21/22
[usr 5 tooltip="true" text="true"]415 EURČítať recenzie
2.Elan Element LS 20/21
[usr 5 tooltip="true" text="true"]270 EURČítať recenzie
3.980 ST WEDZE
[usr 5 tooltip="true" text="true"]350 EURČítať recenzie
4.VOLKL-RACETIGER SRC BLK/YELL VMOT3
[usr 5 tooltip="true" text="true"]380 EURČítať recenzie
5.Rossignol REACT 2S+XPRESS 10
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]220 EURČítať recenzie

Test – najlepšie dámske lyže

HodnotenieCena odRecenzie
1.DYNAFIT Radical 88 21/22
[usr 5 tooltip="true" text="true"]505 EURČítať recenzie
2.Boost 900 WEDZE
[usr 5 tooltip="true" text="true"]300 EURČítať recenzie
3.Elan ELEMENT W WHITE LS+ELW 9
[usr 5 tooltip="true" text="true"]310 EURČítať recenzie
4.FISCHER-MY TURN 73 SLR Pro
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]305 EURČítať recenzie
5.BLIZZARD RTX ELEVATE
[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]125 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku LYŽÍ


Aké značky lyži patria medzi najlepšie?

Lyže pre rekreačných lyžiarov sa pohybujú v cenovej hladine od 150 EUR do 750 EUR. Zastávame názor, že pre kvalitné lyžovanie je treba siahnuť do vrecka hlbšie a pripraviť si cca 450 EUR. Vyššia cenová hladina väčšinou znamená, že sa jedná o najlepšie modely danej značky. Medzi najlepšie výrobcu patria značky ako Atomic, Head, Elan, Salomon, Völkl, Fischer, Blizzard, Rossignol, Dynastar či K2.

Ako mám vybrať lyže?

 1. Zhodnoťte svoje schopnosti. Úplne na začiatku potrebujete vedieť, ako ste na tom so skúsenosťami. Začiatočníci ocenia jednoduché a hlavne pomalšie lyže, pokojne aj lacnejšie modely lebo ešte netušia, či pri lyžovaní zostanú. Pokročilí lyžiari vyžadujú rýchlejšie a komfortnejšie lyže, nakoľko ich lyžovanie baví a radi sa mu venujú. Pokročilí kupujú výkonné lyže, experti si potrpia na cenovo náročnejšie modely exkluzívnejších lyží.
 2. Miesto lyžovania. Väčšina lyžuje na upravených zjazdovkách, no nájdu sa aj odvážnejší lyžiari, ktorí kupujú lyže na neupravené plochy alebo tzv. free ride.
 3. Váha lyžiara. Pri výbere lyží rešpektujte svoju váhu. Zdá sa to ako maličkosť, no hlavne lyžiari s nadváhou musia dbať na správny typ viazania a konštrukciu lyží pre svoju vlastnú bezpečnosť.
 4. Rádius (vykrojenie) lyží. Vo všeobecnosti platí zaužívané pravidlo – čím menší je rádius tým lyže lepšie „zatočia“; menší rádius sa hodí napríklad menej skúseným lyžiarom pretože sa lepšie ovládajú. Väčší rádius znamená i vyššiu rýchlosť.
 5. Dámske, pánske, detské. Najlepšie dámske lyže krásne sadnú na ženskú nohu – sú mäkšie, zvyknú mať širšiu špičku, ich hmotnosť je ľahšia a ťažisko je pre jednoduchšie ovládanie trošku posunuté. Páni si vyberú najlepšie pánske lyže nielen podľa farby a dizajnu, ale i podľa vnútornej výstelky a vykrojenia, na koľko sa nohy musia cítiť v lyžiach pohodlne.
 6. Dĺžka lyží. Lyže by mali byť spravidla o 10 až 20 cm menšie ako výška postavy lyžiara, ale záleží od toho ako skúseným lyžiarom ste a kde plánujete lyžovať.
 7. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test lyží vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Ako vyberať rádius lyží?

Rádius je vlastne akési vykrojenie lyží a má vplyv na:

 • a) zatáčanie v lyžiach – väčší rádius znamená dlhé oblúky, a teda i vyššiu rýchlosť (vhodné pre pokročilejších lyžiarov), preto si začiatočníci kupujú lyže s menším rádiusom čo znamená kratšie oblúky v menšej rýchlosti;
 • b) dĺžku lyží – vo všeobecnosti môžeme tvrdiť, že kratšie lyže majú menší rádius a dlhšie lyže väčší rádius.

Ako vyberať dĺžku lyží?

 • Kratšie lyže než je výška lyžiara – pre začiatočníkov až stredne pokročilých lebo sa bude s nimi lepšie manévrovať, a pre lyžiarov s nižšou hmotnosťou.
 • Lyže rovnako dlhé ako je výška lyžiara – pre začiatočníkov, ktorí plánujú lyžovať mimo zjazdoviek a pre stredne pokročilých lyžiarov.
 • Lyže dlhšie ako je výška lyžiara – pre pokročilých lyžiarov až expertov, a tiež lyžiarov s nadváhou.

Ako vyberať lyže pre dieťa?

Detské lyže sa vyberajú s ohľadom na vek, váhu a výšku dieťaťa, pričom dieťa do desiatich rokov by nemalo mať lyže dlhšie ako 100 cm. Nikdy nekupujte väčšie lyže! Pre dieťa sú maximálne nevhodné, narušila by sa bezpečnosť počas lyžovania.

Malí lyžiari vo veku okolo troch až štyroch rokov by mali mať lyže dlhé najviac 80 cm. Musia byť mäkké a ľahké.

Aké druhy lyží poznáme?

 • All mountain – ľahšie a tuhšie lyže, šírku v oblasti viazania majú cca 80 mm a špičku trocha dlhšiu, rádius do 20 m, najvhodnejšie do terénu a hlbšieho snehu.
 • Zjazdovky/All – round – majú širšie špičky a sú kratšie, vhodné aj pre začiatočníkov lebo sa s nimi dobre manévruje.
 • Slalomové – športovejšie, výkonnejšie lyže s rádiusom okolo 13 m, určené pre skúsenejších lyžiarov s dobrou kondíciou.
 • Free ride – lyže s dlhou a širokou špičkou, širšie sú aj pod viazaním (viac ako 90 mm).

Najlepšie značky lyží

Atomic

Rakúsko, rok 1955 – zakladateľ A. Rohrmoser založil túto značku, ktorej sa vo svete lyží a športu darí výborne až dodnes. Do povedomia sa dostali tiež vďaka sponzorovaniu lyžiarov.

Značka lyží Atomic je aj u nás jedna z najobľúbenejších. Keď hľadáte kvalitné lyže, určite si pozrite ich ponuku. Okrem inovácie, moderného dizajnu a kvality, propaguje značka Atomic aj používanie ekologických materiálov – pri výrobe niektorých lyží využívajú recyklovaný materiál.

Značka Atomic má pre lyžiarov nielen kvalitné lyže, ale tiež lyžiarské prilby, palice a ďalšiu výstroj.

Fischer

A opäť Rakúsko, dokonca rok 1924 – tak ďaleko siahajú začiatky známej značky Fischer. Zakladateľom bol technik J. Fischer, ktorý začínal v malom na živnosť.

Lyže Fischer pozná azda každý, nakoľko ide o jednu z najlepších značiek na trhu. Lyže Fischer sa objavili napríklad aj na svetovom pohári pre lyžiarske disciplíny. V súčasnosti lyže Fischer poznajú profesionálny lyžiari, amatéri a aj deti.

Prvé lyže vyrobila značka Fisher v roku 1925, dovtedy sa zakladateľ venoval v malom detským saniam. My sme radi, že sa toto meno dostalo k lyžiarom a v ich ponuke sú už aj potreby pre hokejistov.

Blizzard

Áno, aj značka Blizzard je z Rakúska a jej začiatky siahajú do roku 1945 – zakladateľ A. Arnsteiner najprv vyrábal v malej dielni drevené lyže.

Lyže sa uchytili, boli kvalitné opracované a získali si tak zákazníkov. Značka Blizzard bola registrovaná v roku 1953 a malá dielňa sa postupne zmenila na veľkú výrobňu lyží. Aktuálne ide o obľúbenú značku aj u nás medzi lyžiarmi.

Lyže Blizzard vlastnia viacerí úspešní lyžiari. Keď hľadáte kvalitu, mali by ste si pozrieť ich ponuku – dizajn, dlhoročné skúsenosti a samozrejme detailné spracovanie sú presne to, čo môžete mať aj vy.

Elan

Slovinsko, 1945 – značka Elan je na zjazdovkách desiatky rokov a v našom výbere značiek rozhodne nemôže chýbať.

Po skončení vojny začala značka Elan expandovať do Európy, neskôr sa vďaka spokojným zákazníkom dostala aj k lyžiarom v USA. Ich lyže sa vyznačujú nielen pekným dizajnom, ale najmä výborným pomerom ceny a kvality. Určite vás ponuka tejto značky osloví.

Aktuálne ponúka značka Elan aj kajaky, klzáky a výborné športové oblečenie.

Dynastar

Francúzsko, rok 1963 – vtedy sa začala písať história značky Dynastar. Zakladateľ zbožňoval šport, hory a z tejto vášne sa zrodila výborná značka lyží.

Lyže Dynastar poznajú aj profesionálny lyžiari, s ktorými značka často úzko spolupracuje najmä čo sa týka inovácii. Výsledkom sú lyže používané napríklad aj na olympiádach a svetových súťažiach. Ich skialpinistické lyže patria medzi špičku na trhu.

Značka Dynastar si získala dizajnom i mladých lyžiarov. V súčasnosti ponúkajú kvalitné lyže pre zjazdové lyžovanie, ale i pre vášnivých lyžiarov na profesionálnej úrovni.

Rossignol

Francúzsko, rok 1907 – lyžiar C. A. Rossignol založil túto značku a ako inak, od jej vzniku sa venoval lyžiam a potrebám lyžiarov.

V začiatkoch vyrábala značka Rossignol lyže z masívneho dreva, neskôr priniesli na trh medzi prvými celokovové lyže a lyže zo sklených vlákien. V roku 1964 mali v predaji ako prvý laminátové lyže. Značka teda miluje inovácie, napredovanie a dizajn.

Aktuálne ponúka Rossignol lyže a potreby pre lyžiarov, no v ponuke sú aj potreby pre snowboarding a na svoje si prídu i milovníci bežkovania.

Salomon

Zostaneme ešte vo Francúzsku – v roku 1947 prišla na trh značka Salomon Group (zjednodušene len Salomon), ktorej zakladateľom bol F. Salomon.

Z rodinnej továrne sa stalo miesto výroby výborných lyží, ktoré poznajú športovci vo viac ako 40 krajinách naprieč piatimi kontinentmi. V súčasnosti je toho v ponuke omnoho viac – značka Salomon neponúka iba lyže a výstroj pre lyžiarov, ale i funkčné oblečenie, čiapky a outdoor obuv.

Značka Salomon vás dokonca oblečie aj na beh a môžete si vybrať i turistickú výstroj.

Head

USA – v roku 1950 položil základy značky Head letecký inžinier H. Head. Kvalita, akú ponúkal, si v priebehu prvých desiatich rokov získala viac než polovicu amerického trhu.

Značka Head je v mnohých smeroch priekopníckou, napríklad práve Head dostala do povedomia kompozitné lyže z dreva a kovu. Taktiež rozšírili inovatívne materiály a neustále zdokonaľovali celkový dizajn lyží. Výsledkom sú celosvetovo uznávané lyže.

Stále spolupracuje značka Head s profesionálmi, a to nielen z USA, ale i zo zahraničia. V ponuke nájdete okrem výborných lyží aj palice, topánky, ruksaky a tašky pre pohodlné cestovanie na lyžovačku.

Sporten

Česká republika, 1896 – a nezabudli sme ani na Sporten, značku, ktorú založil Rudolf Gabessam. Kedysi sa tieto lyže vyrábali ručne v remeselných dielňach, dnes je výroba samozrejme väčšia a u nás sa lyže Sporten neprestali tešiť obľube.

Značka Sporten ponúka napríklad kvalitné bežecké lyže, ale i snowboardy a kvalitné lyže na zjazd. Pri ich výrobe sú využívané najmodernejšie technologické postupy, vďaka ktorým sa okrem dreva používa pri výrobe lyží aj karbon. Lyže Sporten sú tak kombináciou moderného prístupu a tradičnej kvality.

Výsledkom sú kvalitné lyže za výbornú cenu.

Völkl

Nemecko, 1923 – už vtedy začala značka Völkl svoju výrobu. Je úžasné, že dodnes patria lyže Völkl medzi najpredávanejšie.

Značka Völkl má v ponuke napríklad zjazdové lyže, závodné zjazdové lyže, freestyle lyže a samozrejmosťou sú dámske i detské verzie lyží tak, aby si mohol vybrať naozaj každý. Nám sa páči aj dizajn a farebné prevedenia podčiarkujúce jedinečnosť značky Völkl.

Aktuálne okrem lyží ponúka značka Völkl tašky pre pohodlné prenášanie športovej výstroje, prilby, batohy a súčasťou sortimentu je už aj oblečenie.

Armada

USA, rok 2002 – zakladateľmi značky Armada sú lyžiari, takže už v začiatkoch bol dôraz kladený na kvalitu a inovácie.

Značka Armada je vlastnená a riadená milovníkmi lyžovania – tí navrhujú jednotlivé modely, aktívne spolupracujú s odborníkmi a zaujímajú sa o inovácie a napredovanie. Prirodzene tak lyže Armada patria medzi najlepšie na trhu už od svojho vzniku. Boli medzi prvými, keď sa začali venovať štýlu freestyle.

Armada osloví nejedného lyžiara, a to nielen lyžami, ale i výborným oblečením, ktoré taktiež podlieha vysokým čo sa týka kvality.

Mohlo by vás zaujímať


Lacné LYŽE už od 179 EUR

Pomohol vám náš test lyží? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným s výberom najlepších lyží na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

2 × four =