Test paddleboardov

paddleboarding Z nádherných Havajských ostrovov pochádza tento čoraz populárnejší šport – paddleboarding. Ide o pádlovanie v stoji na doske, čím zapájate do pohybu celé telo, a zároveň cibríte aj svoj zmysel pre rovnováhu. V niektorých článkoch nájdete paddleboarding označený aj ako SUP – Stand Up Paddle – pádlovanie v stoji.

Ak si predstavujete paddleboarding ako adrenalínovejší šport, potom by ste mali vedieť, že mu holdujú okrem detí aj seniori. Viete si totiž zaobstarať paddleboard na pokojnú vodu, čo bude znamenať aj pokojnú jazdu, ale zároveň sa nepripravíte o nové zážitky. Práve preto sú v predaji rôzne typy paddleboardov pre rôzne zdatných športovcov a laikov, vrátane seniorov a malých detí. Kľúčové je vybrať si kvalitný paddleboard, ktorý bude vyhovovať vašej predstave.

Pripravili sme pre vás test paddleboardov plný zaujímavostí a užitočných rád. Zároveň sme sa pokúsili odpovedať na najčastejšie otázky začiatočníkov a všetkých, ktorí sa nevedia pri výbere rozhodnúť. Veríme, že vám tento náš rebríček pomôže pri kúpe a vy tak budete mať svoj najlepší paddleboard.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie paddleboardy podľa nás – TOP 7 modelov

  HodnotenieCena odRecenzie
1.Aqua Marina Fusion
5 out of 5 stars (5 / 5)345 EURČítať recenzie
2.Jobe Aero SUP Neva 12.6
5 out of 5 stars (5 / 5)836 EURČítať recenzie
3.Jobe Aero SUP Yoga 10.6
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)945,10 EURČítať recenzie
4.Jobe Aero SUP 9.4
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)556 EURČítať recenzie
5.Klarfit Kauai Flow
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)299,90 EURČítať recenzie
6.Aqua Marina MAGMA
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)380,70 EURČítať recenzie
7.Aqua Marina Evolution 2v1
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)399,60 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku paddleboardov


Ako vybrať najlepší paddleboard?

 • Druhy paddleboardov. Kľúčový je výber správneho druhu paddleboardu, pretože iný paddleboard bude potrebuje začiatočník, iný bude vyhovovať seniorom a iný bude potrebovať aktívny mladý človek milujúci šport.
 • Parametre paddleboardov. Medzi základné parametre patrí nosnosť, šírka a dĺžka. Vždy dodržujte maximálnu nosnosť, inak sa doska začne ponárať a stane sa neovládateľnou. Čo sa týka dĺžky, rozlišujeme krátke, stredne dlhé a dlhé dosky. Krátke sú do 270 cm, stredne dlhé od 270 cm do 370 cm, dlhé do približne 430 cm. Pri šírke paddleboardov platí, že čím je doska širšia, tým bude jazda stabilnejšia. Rozlišujeme úzke paddleboardy (74 – 76 cm) a široké paddleboardy (od 78 cm).
 • Typ konštrukcie paddleboardov. Pevné paddleboardy spravidla kĺžu veľmi dobre po vode, ale nie sú skladné. Nafukovacie paddleboardy sú skladné a v súčasnosti aj veľmi pevné, na druhej strane nie každému vyhovuje spôsob nafukovania.
 • Výber správneho padla. Padlo môže byť fixné alebo rozkladacie, pričom fixné je vhodné do väčších vĺn, rozkladacie však viete lepšie uskladniť a aj si nastaviť dĺžku. Vyberať tiež môžete z viacerých materiálov, z ktorých sú padlá vyrábané.
 • Príslušenstvo a doplnky k paddleboardom. Na príliš búrlivej vode oceníte prilbu, hodiť sa vám môžu aj chrániče na kolená, ktoré si veľmi pochvaľujú aj začiatočníci. Deťom sa dokupuje nafukovacia vesta a chrániče na kolená aj lakte. Myslite aj na poistné lanko, ktoré je základným bezpečnostným prvkom. Slúži na to, aby vám paddleboard ďaleko neodplával a aj na to, aby vaša záchrana v prípade potreby bola rýchlejšia (napríklad keď sa zhoršia náhle podmienky na vode).
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test paddleboardov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké druhy paddleboardov poznáme?

Rozlišujeme nasledujúce základné druhy paddleboardov:

 • Surfing – takéto paddleboardy majú obvykle zaoblené boky pre lepšie kopírovanie vĺn na hladine, čiže nie sú vhodné na pokojnú vodu, ale práve na rozbúrenú hladinu;
 • Race – rýchlejšie paddleboardy vhodné aj na otvorené more aj na stojatú vodu, ideálne na preteky;
 • Touring – rýchle paddleboardy pre skúsenejších a odvážnejších, ktorí majú radi rýchlosť a adrenalín;
 • Flatwater – širšie a väčšie paddleboardy určené na oddych a pokojnú jazdu, skvelé napríklad aj na aktívny oddych na vode, sú vysoko stabilné, takže asi nie pre dobrodruhov, ocenia ich aj začiatočníci a milovníci pokojnej jazdy na vode;
 • Allround – univerzálne paddleboardy, ideálne na začiatku, keď ešte celkom presne neviete, aký štýl jazdy vás bude baviť, dajú sa všestranne využiť;
 • Fishing – paddleboardy pre rybárov, aj so základným príslušenstvom;
 • Yoga – paddleboardy široké a stabilné, aby ste pri dobrej kondičke cvičili yogu priamo na vode;
 • Wind – paddleboarding a windsurfing v jednom, pretože k takémuto paddleboardu viete pripojiť plachtu.

Majú pevné a nafukovacie paddleboardy rovnaké alebo aspoň podobné vlastnosti?

Pevné paddleboardy sú spravidla pre skúsenejších, lebo na vode lepšie kĺžu. Nafukovacie paddleboardy sú o čosi stabilnejšie a vhodnejšie napríklad aj pre začiatočníkov.

Ako určiť správnu dĺžku pádla?

Dĺžka pádla sa určuje podľa výšky osoby, ktorá ho bude používať. Platí jednoduchá zásada – pádlo by malo byť o 15 až 20 cm vyššie ako je postava človeka.

Ak viete dopredu, že si občas vaše pádlo niekto požičia, je vhodné kúpiť radšej rozkladacie pádlo s nastaviteľnou veľkosťou.

Z akých materiálov sú pádla vyrábané?

Hliníkové pádla sú odolné a cenovo dostupné, často ich kupujú začiatočníci. Mierne a stredne pokročilí obľubujú pádla z laminátu s nízkou hmotnosťou, alebo pádla z bambusu, ktoré sú ľahké a zároveň aj ekologickejšie. Pokročilí investujú do karbónových pádiel, ktoré sú vysoko odolné s dlhou životnosťou, zároveň sú aj ľahké, takže majú všetky dobré vlastnosti. Nevýhodou je ale vyššia cena.

Čo znamená skratka GRIP?

Najlepšie paddleboardy majú často aj označenie GRIP, čo znamená, že je na vrchu protišmyková fólia. Takáto fólia je rôzne hrubá a slúži na zvýšenie bezpečnosti a stability.

Aký je rozdiel medzi dlhým a krátkym paddleboardom čo sa týka vlastností?

Dlhšie paddleboardy sú obvykle rýchlejšie, krátke sa lepšie ovládajú.

Ako sa najlepšie zorientovať v ponuke?

Platia jednoduché pravidlá:

 • Na dosku sa nastupuje zboku.
 • Ťažký jazdec = väčší paddleboard.
 • Ľahší jazdec = užší a menší paddleboard.
 • Divoká voda = širší paddleboard.
 • Šport a rýchlosť = dlhší paddleboard.

Lacné paddleboardy už od 229 EUR

Pomohol vám náš test paddleboardov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný paddleboard na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *