Šport / Outdoor

Najlepšie spreje na medvede | Test a recenzie

Najlepšie sprej na medvedeViac, ako takmer akýkoľvek iný zdroj nebezpečenstva, s ktorým sa môžeme stretnúť vo voľnej prírode, sú medvede eventualitou, s ktorou sa netreba zahrávať. Zatiaľ čo producenti Disney a Discovery Channel nás môžu viesť k presvedčeniu, že rodina Ursidae je v srdci dobromyseľná skupinka bez zlých úmyslov, pokiaľ ide o nás ľudí, faktom zostáva, že sú to jedny z najväčších mäsožravcov planéty a majú rovnaké predátorské a obranné inštinkty ako ktorékoľvek divoké zviera. Skrátka, aj keď možno nie každý medveď je tou bojovnou, krvilačnou šelmou, ktorá sa pustila do Lea DiCapria vo filme Revenant, alebo sedí a brúsi si zuby v príprave na jednu či dve kilá homo sapiens na večeru, prítomnosť medveďov v našej prírode si vyžaduje, aby sme prijali potrebné opatrenia. Môžeme ich považovať za dôkladný zoznam toho, čo musíme robiť, keď sme vonku v prírode, pričom jedným z najjednoduchších a najúčinnejších z nich je nosenie relatívne malej, ľahkej nádoby, ktorá, keď na to príde, môže byť našim záchrancom: sprej na medvede. A ako nájsť ten najlepší sprej na medvede? Čítajte ďalej, okrem iného vám prezradíme aj to.

Najlepšie spreje na medvede na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Frontiersman SABRE BEAR na medvede
+ obsah aktívnej zložky cca 2 %
+ dosah 5,5 m
+ poistka proti nechcenému stlačeniu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]73,8 EURČítať recenzie
2.SABRE BEAR na medvede + trénninkový sprej
+ obsahuje 1,1% výťažok cayenského korenia
+ fosforeskujúce a prehľadné ovládanie
+ náplň spreja na prírodnom základe
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]74 EURČítať recenzie
3.Obranné spreje CR Grizzly - proti medveďom
+ spôsobuje prudké a intenzívne pálenie očí
+ dosah spreja až 10 m
+ špeciálna bezpečnostná hlavica spreja
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]38,30 EURČítať recenzie
4.IBO Obranný sprej kaser Bear spray
+ vyrábaný z prírodných produktov
+ vysoký tlak v nádobe
+ extrémne rýchly účinok
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]58,9 EURČítať recenzie
5.Klaksón na medvede SABRE® Frontiersman Bear Horn
+ znižuje riziko napadnutia zverou
+ jedna z najhlasnejších sirén na trhu
+ zvuk o sile 115 dB
+ počuteľnosť až 800 m
[usr 4.1 text="true" tooltip="true"]17,5 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku sprejov na medvede


Čo robiť, keď stretnete medveďa…

 • zoskupte sa so svojimi partnermi, aby ste medveďovi pripadali väčší a tým aj zastrašujúci
 • robte hluk: ako v prípade vyššie uvedeného tipu, aj toto hovorí medveďovi, že ste sila, s ktorou treba počítať
 • čo najskôr vyberte sprej na medvede z puzdra a pripravte sa na vypustenie obsahu
 • ak medveď neútočí, pomaly cúvajte
 • cestou cez zalesnené oblasti robte veľa hluku, aby boli medvede upozornené na vašu prítomnosť a mali čas sa presunúť, kým sa k nim dostanete. (Odporúčame nosiť rolničky na medvede, aby si vaše hlasivky oddýchli!)

…a čo v žiadnom prípade NEROBIŤ!

 • Bežať: Teraz nie je čas hrať si na Usaina Bolta a šprintovať do bezpečia. Ako už pravdepodobne všetci vieme, medvede dokážu bežať rýchlosťou až 50 km za hodinu, takže aj keď náhodou máte atletickú zdatnosť pána Bolta, je pravdepodobné, že zvládnete skôr 50 metrový šprint s nešťastným koncom, než nejaký beh na dlhé trate k slobode a bezpečiu,
 • Vyliezť na strom: medvede sú Alexom Honnoldom sveta veľkých cicavcov,
 • Použiť sprej na medveďa príliš skoro: zistite dosah svojho spreja a počkajte, kým sa medveď nepriblíži dostatočne blízko, aby sa hmla zmesi nerozptýlila skôr, ako ju medveď dosiahne.
 • Držať sprej na medvede tam, kde k nemu nemáte rýchly prístup.
 • Priblížiť sa k medvieďaťu: toto je to povestné červené plátno pre býka, pričom mama medvedica je býk a vy to prvé.

Sprej na medvede v kocke

Za sprej na medvede vďačíme Markovi Methenymu, ktorý ho vynašiel po tom, čo v roku 1992 prežil tesné stretnutie s obzvlášť veľkým exemplárom pri Yellowstonskom národnom parku, keď použil štandardný paprikový sprej na úspešnú obranu pred matkou grizly, ktorá chránila svoje mláďatá. Po tomto útoku sa Metheny pustil do misie, ktorá vyústila do vytvorenia spreju na medvede, ktorý poznáme (a nosíme) dnes.

Ako sám Metheny hovorí: „Stal som sa posadnutým témou paprikového spreja ako odstrašujúceho prostriedku proti medveďom, aby som zastavil tento druh agresívneho útoku. V priebehu niekoľkých mesiacov som mal nápady na zlepšenie produktu: oveľa štipľavejší paprikový koncentrát pre väčšiu účinnosť, „nadýchanejšie“ zloženie, ktoré by dlhšie viselo vo vzduchu, puzdro na prenášanie s bezpečnostným klinom na spúšti, ktoré sa nedá tak ľahko spustiť náhodne a dokonca aj bezpečnostnú sponu svietiacu v tme, aby sa sprejová nádoba dala rýchlo nájsť v noci v stane. Nevynašiel som koleso, len som ho vylepšil.“

Odvtedy zaplavili trh všetky druhy formulácií založených na Methenyho prototypoch. Väčšina z nich sa riadi protokolmi, stanovenými krátko po predstavení Methenyho spreja, pričom sa používa koncentrovaná receptúra z veľmi štipľavých, žieravých, mletých paprík v tlakovej nádobe, ktorá funguje tak, že páli oči, nos a ústa medveďa, čím ho dočasne zneschopní a poskytne čas uniknúť.

Spreje na odplašenie medveďov (aby sme ich nazvali celým menom) sa vyrábajú s činidlami na báze kapsaicínu, ktoré sú podobné tým, ktoré sa používajú v paprikových sprejoch používaných na odvrátenie ľudských agresorov. Rozdiel, ako ste možno uhádli, spočíva v ich sile.

Zatiaľ čo štandardné sebaobranné spreje predávané vo voľnom predaji používajú pomerne nízke koncentrácie kapsaicínových činidiel, prípravky na odpudzovanie medveďov majú obsah kapsaicínu a príbuzných kapsaicinoidov (CRC) 1–2%. Maximálna sila postreku na medveďa je 2 % a vo všeobecnosti sa na to, aby bol sprej účinný, vyžaduje obsah CRC minimálne 0,85 %. Ako si určite viete predstaviť, čím vyšší je obsah CRC, tým silnejší a účinnejší je sprej.

Ako vybrať spreje na medvede?

Väčšina modelov paprikových sprejov má rovnaký dizajn so slučkou na ukazovák a palcom ovládanou spúšťou. Niektoré majú komponenty žiariace v tme, aby sa dali ľahko nájsť v slabom svetle. Čo robí každú značku odlišnou, je dosah spreja, čas na vyprázdnenie nádoby a rozsah, v ktorom je sprej účinný.

Trvanie striekania 4 sekundy a viac

Toto je množstvo času, počas ktorého môžete nepretržite striekať. Určuje, koľko odstrašujúceho prostriedku môžete naraz nastriekať. Hľadajte spreje, ktoré striekajú aspoň 4 sekundy alebo viac. Dlhšie striekanie spreja vám poskytne viac priestoru na chyby a potencionálne vám môže zachrániť život.

Dosah spreja 7 m a viac

Sprej na medvede by mal striekať v tvare oblaku/kužeľa a mal by mať absolútny minimálny dosah 5 m, uprednostňuje sa však 7. Čím viac, tým lepšie. Niektoré produkty dokážu striekať až do 10 m, čím získate ďalšiu vzdialenosť na odradenie medveďa.

Hmotnosť najmenej 220 gramov

Toto je jeden z mála prípadov, kedy neradíme šetriť na váhe. Je potrebné zvážiť koľko váži nádoba v pomere k množstvu spreja. Testy ukázali, že na pokrytie množstva a vzdialenosti, ktorú potrebujete, budete potrebovať aspoň 220 gramov spreja.

Koncentrácia až 2 % CRC

Maximálna sila spreja na medvede je 2 % kapsaicínu a príbuzných kapsaicinoidov (CRC). Čím vyššie je percento CRC, tým silnejší je sprej.

Rýchle odomknutie a použitie: klipy na opasok alebo náprsné puzdrá pre rýchly prístup

Medvede dokážu bežať rýchlosťou až 50 km za hodinu. Preto musí byť sprej na medvede ľahko dostupný – pri stretnutí vám nepomôže, ak je nádoba zahrabaná hlboko vo vašom batohu. Hľadajte spreje, ktoré sa dodávajú s rýchlo sťahovacou sponou na opasok alebo náprsným puzdrom pre prípad, že by sa medveď objavil, keď to najmenej čakáte. Ak nenosíte trekingové palice, môžete ho držať aj v ruke.

Cena spreja na medvede

Cena spreja na medvede sa hýbe v rozmedzí od cca 40 do 80 euro, obal je nevratný a nemožno ho vziať na palubu lietadla. Nie je to malá suma a navyše, na skládkach končí nespočetné množstvo obalov. V zahraničí na to už zareagovali a sprej na medveďa je možné si požičať. Sprej sa dá vyzdvihnúť a odovzdať v pohodlných odkladacích boxoch, kedykoľvek 24 hodín denne 7 dní v týždni. Na Slovensku takáto služba zatiaľ neexistuje.

Kedy použiť sprej na medvede

 • Scenár A: medveď je blízko 10–20 m

Sprej na medvede nie je určený na odplašenie medveďa na diaľku. Je to posledná možnosť, keď sa medveď rúti smerom k vám alebo je veľmi blízko vás. Mali by ste začať striekať medveďa, keď ste od neho približne 10–20 m. To ho odradí skôr, ako vás môže zraniť a dáva vám šancu znova striekať, ak sa medveď nebezpečne priblíži.

 • Scenár B: Medveď útočí v rozmedzí 6 m

Mali by ste striekať smerom nadol a pred medveďa, takže musí prejsť cez oblak paprikového spreja. Na bližšiu vzdialenosť (menej ako 6 m) by ste mali mieriť priamo na tvár a oči.

 • Scenár C: Medveď útočí priamo na vás

Keď je medveď dostatočne blízko, aby vás zrazil, pokračujte v striekaní až, kým sa nebudete musieť schúliť, aby ste sa ochránili počas útoku. Výskum a testy ukázali, že sprejovanie zblízka zníži závažnosť útoku.

Aj keď sprej na medvede nie je bezpečnou zárukou, že zo stretnutia s medveďom vyviaznete bez zranení, stále je to najúčinnejší a najspoľahlivejší odstrašujúci prostriedok. Kým niekto nevymyslí zázračný plášť, ktorý nás spraví neviditeľnými keď sa stretneme zoči-voči útočníkovi, potom je toto naša najlepšia šanca na prežitie.


Lacné spreje na medvede už od 74 EUR

Pomohol vám náš test sprejov na medvede? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší sprej na medvede na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

fourteen − 9 =