Šport / Outdoor

Test prilieb na bicykel

Cyklo prilba Kellys Vybrať naozaj dobrú prilbu na cyklistiku nie je až také jednoduché – okrem dizajnu a ceny, nám výber komplikujú aj rôzne moderné materiály, z ktorých sú najnovšie prilby vyrábané. Navyše, keď si už napohľad konečne vyberiete môže sa stať, že vám pocitovo nesadne dobre a vy tak budete musieť hľadať nanovo.

Kvalitná prilba na bicyklovanie musí predovšetkým spĺňať bezpečnostné atesty stanovené pre prilby. Naozaj kvalitné typy majú označenie EN 1078, teda spĺňajú naše normy pre prilby, prípadne jedno z medzinárodných označení, ak kupujete prilbu v zahraničí: CPSC, SNELL, AS/NZS, B90A. Našu normu STN EN 1078 spĺňajú samozrejme aj najlepšie detské prilby na bicykel.

Veríme, že náš test prilieb na bicykel bude pre našich čitateľov užitočný a odpovie na dôležité otázky týkajúce sa správneho výberu a nakupovania. Budeme radi, ak naše tipy v závere článku obohatíte o vlastné skúsenosti a názory.

[ssba]

Najlepšie prilby na bicykel podľa nás – TOP 9 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
Prilby pre mužov a ženy
1.Kellys Blaze
[usr 5 text="true" tooltip="true"]26 EURČítať recenzie
2.Abus Viantor
[usr 5 text="true" tooltip="true"]102 EURČítať recenzie
3.Kellys Rave
[usr 5 text="true" tooltip="true"]51 EURČítať recenzie
4.KELLYS DYNAMIC
[usr 5 text="true" tooltip="true"]43 EURČítať recenzie
5.Uvex I-VO CC
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]90 EURČítať recenzie
6.W-TEC FS-605 Allride
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]73 EURČítať recenzie
Prilby pre deti
1.WORKER Neonik
[usr 5 text="true" tooltip="true"]25,5 EURČítať recenzie
2.Arcore WAPI
[usr 5 text="true" tooltip="true"]12 EURČítať recenzie
3.Kawasaki Shikuro
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]20,5 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku prilieb na bicykel


Ako vybrať najlepšiu cyklistickú prilbu?

  • Správna veľkosť cyklistickej prilby. Absolútnym základom je prilba, ktorá po páde zostáva na svojom mieste, teda nezošmykne sa na čelo, alebo úplne z hlavy dolu. Práve preto je dobré poznať obvod svojej hlavy a v ideálnom prípade si pri kúpe vyskúšať viaceré helmy, lebo kvôli dizajnu vám nemusí rovnaká veľkosť, aj pocitovo rovnako dobre sedieť. Taktiež vnútorná výstelka prilby môže mať iné vlastnosti, kvôli ktorým cítite prilbu na hlave nekomfortne v porovnaní s nejakou inou.
  • Priedušnosť prilby. Keďže cyklistika je šport, aj pri pomalom bicyklovaní sa zapotíte, a to najmä počas letných dní. Kvalitné prilby majú komfortne vyriešenú priedušnosť, teda prilba sa vetrá a počas nosenia sa vám vlasy s pokožkou na hlave menej zapotia.
  • Hmotnosť prilby. Čím ťažšia prilba, tým viac vás bude po dlhšom bicyklovaní bolieť krk. Niektoré prilby majú hmotnosť pod 200 gramov, čo je skvelá voľba nielen pri dlhších výletoch.
  • Vnútorná výstelka. Najlepšie prilby na trhu majú vnútornú výstelku z antibakteriálnych materiálov, často s prímesou iónov zo striebra, aby sa predišlo tvorbe baktérii a zápachu po pote. Samozrejmosťou je aspoň vyberateľná výstelka, ktorú viete vyprať.
  • Dizajn prilieb. Okrem kvality a dobrej funkčnosti prihliadame pochopiteľne aj na dizajn. V ponuke sú pánske helmy v tmavších, typicky mužských farbách, ale aj pestrejšie dámske helmy so špecificky ženským dizajnom. Pokiaľ si neviete vybrať, výrobcovia mysleli aj na zaujímavé unisex prilby, ktoré sú vhodné pre mužov aj pre ženy. Detské prilby sú spravidla najfarebnejšie a často s motívom rozprávkových postáv.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test prilieb na bicykel na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako vybrať detskú cyklistickú prilbu?

Dôležité je dieťaťu vysvetliť, prečo má prilbu stále nosiť a naučiť dieťa správne prilbu zapínať, pretože je veľmi dôležité už v útlom veku pestovať aj tento návyk, ak sa má vaše dieťa venovať cyklistike. Každé sadnutie na bicykel sa nezaobíde bez helmy.

Nikdy nekupujte väčšiu helmu s myšlienkou, že dieťa dorastie, pretože takáto helma je vlastne úplne zbytočná – nedrží na hlave, a tak ste ju kúpili vlastne zbytočne. Investujte peniaze do správnej prilby, ktorá naozaj ochráni vaše dieťa. Okrem toho, na trhu sú už aj prilby s nastaviteľným obvodom hlavy, aby sa čo najpohodlnejšie nosila práve na hlave vášho dieťaťa.

Dbajte taktiež na priedušnosť, reflexné prvky sú samozrejmosťou. Je dobré nechať dieťa vybrať si dizajn, pretože bude radšej nosiť na prilbe svojho obľúbeného hrdinu než niečo iné.

Ako správne odmerať obvod hlavy?

Obvod hlavy si najlepšie odmeriate tak, že krajčírsky meter obtočíte okolo hlavy tesne nad ušami, cez stred čela, asi 2 cm nad obočím.

Kedy je helma opotrebovaná?

Aj tie najlepšie cyklistické helmy sa opotrebujú. Po piatich až ôsmych rokoch strácajú použité materiály svoje vlastnosti, aktívny cyklisti dokonca menia prilbu už po štyroch rokoch.

Čo je to MIPS?

MIPS je skratka od Multi-Directional Impact Protection System a v praxi ide o prilbu, ktorá má vložku špeciálne navrhnutú tak, aby sa znížilo poranenie mozgu počas pádu. Väčšina dobrých prilieb v strednej cenovej triede už má toto vylepšenie a oplatí sa zaň priplatiť.

V čom sú horšie lacnejšie prilby?

Lacnejšie prilby ochránia vašu hlavu počas nárazu, ale sú ťažšie, vyznačujú sa horším odporom vzduchu a sú vo všeobecnosti horšie odvetrávané. Účel ale splnia, a tak postačia v základnej výbave.

Tie najdrahšie majú lepšie prepracovanú výstelku, ktorá maximálne chráni hlavu pred nárazmi a v prípade pádu lepšie chráni mozog pred otrasmi. Sú samozrejme dobre odvetrávané a majú minimálny odpor. V neposlednom rade sú ľahké, a tak sa príjemne nosia aj počas dlhých výletov.

Kedy je prilba správne zapnutá?

Vo všeobecnosti je prilba správne zapnutá, keď sa medzi bradu a remienok zmestia najviac dva prsty.

Sú aj nejaké druhy prilieb?

Niektorí výrobcovia uvádzajú tri základné druhy prilieb: športové (univerzálne, vhodné aj pre in-line korčuľovanie alebo skateboardovanie), cestné (aerodynamickejší tvar, ľahšie) a horské (kryjú takmer celú hlavu a majú robustnejšiu konštrukciu).

Pozrite sa aj na naše tipy na najlepšie horské bicykle a elektrobicykle.


Lacné prilby na bicykel už od 14 EUR

Pomohol vám náš test prilieb na bicykel? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné helmy na bicykel na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

18 − 14 =