Šport / Outdoor

Test freestyle kolobežiek

freestyle kolobežka Aj vás chytilo čaro freestyle parkov? Chcete sa postupne naučiť všetky tie triky, alebo máte už svoje začiatky za sebou a je čas zlepšiť sa? Kvalitná freestyle kolobežka vydrží dobre slúžiť aj niekoľko rokov a zaručí, že na tento šport budete mať krásne spomienky.

Kvalitná freestyle kolobežka je vyrobená z pevných a vysoko odolných materiálov, takže znesie drsné zaobchádzanie, zvládne rôzne skoky a dokážete s ňou tie najrôznejšie triky. Dôležité je vedieť zorientovať sa v ponuke, aby ste zistili, čo chcete a čo sa vám páči. Pri výbere novej freestyle kolobežky je tiež dôležité zhodnotiť svoje schopnosti a vybrať si takú, ktorá bude vyhovovať práve vám.

Máme pre vás pripravený test freestyle kolobežiek, do ktorého sme zahrnuli nielen najlepšie modely aké sú práve na trhu, ale aj rôzne rady a zaujímavé poznatky.

Budeme radi, keď náš rebríček doplníte o vlastné názory a otázky zapojením sa v závere článku do diskusie

[ssba]

Najlepšie freestyle kolobežky – TOP 6

ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.District C50R Lewis Crampton
[usr 5 text="true" tooltip="true"]220 EURČítať recenzie
2.inSPORTline Vulture
[usr 5 text="true" tooltip="true"]120 EURČítať recenzie
3.Spartan Extreme Stunt
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]100 EURČítať recenzie
4.SPARTAN Stunt Profi
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]66 EURČítať recenzie
5.STREET SURFING Torpedo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]77 EURČítať recenzie
6.MASTER Stunt Free style
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]54 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku freestyle kolobežiek


Ako vybrať najlepšiu freestyle kolobežku?

  • Berte do úvahy výšku a postavu. Doporučená výška osoby, ktorá má freestyle kolobežku používať, je vždy v popise a treba to rešpektovať. Deti okolo 6 rokov potrebujú výšku riadidiel od 35 do 40 cm, ak majú výšku do 130 cm. Napríklad mladý športovec vo veku okolo 17 rokov už potrebuje výšku riadidiel 65 až 70 cm. Dospelá osoba by mala mať výšku riadidiel 70 cm a viac.
  • Vyberajte podľa skúseností. Rozlišujeme freestyle kolobežky pre začiatočníkov, pokročilých a skúsených. Freestyle kolobežky pre začiatočníkov sú určené do výšky postavy 170 cm – ak začínate a máte napríklad 172 cm výšku, pozerajte freestyle kolobežky pre pokročilejších.
  • Kolieska freestyle kolobežiek. Štandardne majú kolieska na freestyle kolobežkách priemer 110 mm. Väčšie kolieska sú rýchlejšie a lepšie prekonávajú prekážky, sú na trhu freestyle kolobežky s kolieskami 120 mm až 125 mm pre pokročilých až profi jazdcov. Začiatočníci majú kolieska s priemerom 100 mm. Ide aj o materiál – používa sa plast alebo kov.
  • Brzdy na freestyle kolobežke. Freestyle kolobežky majú vždy len zadnú brzdu a rozlišujeme tzv. flex brzdy a pružinové brzdy. Flex brzda je napevno uchytená k doske a hodí sa najmä pokročilejším jazdcom. Pružinová brzda ma pre začiatočníkov ľahké ovládanie. Časom sa môže „unaviť“, ale to sa už obvykle kupuje ďalšia freestyle kolobežka, pokročilejšia, keďže sa zo začiatočníka stane skúsenejší jazdec a učí sa nové triky.
  • Náhradné diely pre freestyle kolobežku. Aj kvalitná freestyle kolobežka potrebuje časom nejaký ten náhradný diel. Najčastejšie sa opotrebujú kolieska, brzdy a ložiská. Kolieska sa, pochopiteľne, zoderú a je treba nové. Brzda sa najčastejšie zlomí a ložiská sa zvyknú zadrhnúť a ich výmena je potom nutná. Pri kúpe sa zajímajte o dostupnosť náhradných dielov pre vybraný typ freestyle kolobežky.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test freestyle kolobežiek na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako sa meria výška riadidiel pri freestyle kolobežke?

Výška riadidiel je meraná od dosky po vrchnú stranu gripu, teda nie je to výška kolobežky od zeme.

Ako sa zorientovať v označení ložísk pri freestyle kolobežkách?

Ložiská sa zatrieďujú podľa presnosti a majú označenie ABEC a nejakú číslicu, napríklad ABEC-1 alebo ABEC-9. Zjednodušene, čím je toto číslo vyššie, tým sú ložiská presnejšie a freestyle kolobežka je rýchlejšia.

Aká môže byť dĺžka a šírka dosky na freestyle kolobežke?

Šírka dosky môže byť 10 cm až 13 cm, dĺžka je najčastejšie od 45 cm do 58 cm.

Aký je rozdiel medzi plastovými kolieskami a kovovými kolieskami na freestyle kolobežke?

Plastové kolieska sú lacné, ale rýchlo sa opotrebujú. Pokiaľ vám nevadí častejšie kupovať nové, môže to byť pre vás dobrá voľba.

Kovové kolieska sú trvácnejšie, odolnejšie, ale o čosi drahšie než tie z plastu.

Aký materiál je pre konštrukciu freestyle kolobežky lepší?

Oceľ je odolná, lacná, ale freestyle kolobežka je ťažšia a bude časom náročné robiť s takouto freestyle kolobežkou triky.
Hliník je ľahký, celková hmotnosť je teda ľahšia, a tak sa s ňou lepšie robia tie najrôznejšie triky vrátane náročnejších. Spravidla najlepšie freestyle kolobežky sú práve hliníkové, prípadne majú karbónové časti.

Čo sú PEGY pre freestyle kolobežku?

Pegy sú vlastne laicky „stúpačky“ – viete sa na túto malú oporu postaviť jednou nohou a robiť tak ďalšie triky, aj tie zložité a náročné. Sú to teda doplnky, ktoré si viete dokúpiť neskôr, neodporúčajú sa pre začiatočníka. Montujú sa do stredu kolieska, obvykle do toho zadného.

Prečo nemôže freestyle kolobežku pre začiatočníka používať pokročilý jazdec?

Freestyle kolobežka pre začiatočníka je určená najmä do freestyle parku alebo na rovný pevný povrch. Dajú sa s ňou robiť jednoduchšie triky, ako napríklad tailwhip, barspin alebo obľúbený bunnyhop. Rozhodne konštrukciou nie sú stavané na skákanie do výšky viac ako 20 cm, a ani na šmyky. Keď sa jazdec naučí viac, potrebuje kvalitnú freestyle kolobežku pre pokročilých, a potom možno neskôr aj profi model pre tie najnáročnejšie triky.


Lacné freestyle kolobežky už od 45 EUR

Pomohol vám náš test freestyle kolobežiek? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitnú freestyle kolobežku na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

seventeen + 3 =