Šport / Outdoor

Najlepšie lyžiarske rukavice | Test a recenzie

Najlepšie lyžiarske rukaviceRukavice sú jedným z najdôležitejších doplnkov lyžovania, alebo snowboardingu. Vybrať si správny pár sa môže zdať jednoduché, no nie je to celkom tak a znecitlivené prsty dokážu úplne pokaziť deň na  horách. Rukavice sú totiž také odlišné ako ľudia, ktorí ich nosia a účel, na ktorý sa používajú. Lyžovanie má svoje špeciálne potreby, pretože podmienky sa značne líšia v závislosti od počasia.

Slnko,vietor, husté sneženie a dážď v teplejších jarných dňoch: od lyžiarskych rukavíc vyžadujeme veľa. Lyžiari sa líšia aj citlivosťou na chlad a majú rôzne preferencie: niektorí preferujú prstové rukavice, iní palčiaky. Okrem toho správanie sa pri jazde má tiež priamy vplyv na rozhodnutie o kúpe. My vám dnes prezradíme, čo je pri výbere dôležité a ako nájdete tie najlepšie lyžiarske rukavice konkrétne pre vaše potreby.

Najlepšie lyžiarske rukavice na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Leki SPACE GTX
+ zjazdové rukavice
+ Gore-Tex membrána
+ optimálne priedušné
+ Z-Liner konštrukcia
+ trvalá nepremokavosť
[usr 5 text="true" tooltip="true"]65,95 EURČítať recenzie
2.BLIZZARD Racing Leather ski gloves, black/silver

+ silikónový povrch pre lepšiu priľnavosť
+ vodeodolná membrána waterblock
+ vodný stĺpec 10 000 m+
+ hrejivé a pohodlné
+ odolné a zároveň priedušné
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]76,99 EURČítať recenzie
3.Dámske lyžiarske rukavice clara gtx®

+ Primaloft™, izolácia poskytujúca optimálnu tepelnú ochranu
+ voľnosť pohybu
+ robustný vonkajší materiál
+ kožená výstuž na dlani
+ 100 % vetruvzdorné vďaka membráne Gore-Tex®
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]40 EURČítať recenzie
4.Scott ULTIMATE HYBRYD GLOVE

+ dlaň zo syntetickej kože Suregrip
+ stredne dlhá manžeta
+ nepremokavá vložka
+ vrchný materiál Micro Ripstop a softshell
+ nylonový chrbát
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]39,95 EURČítať recenzie
5.Detské hrejivé a nepremokavé lyžiarske rukavice - 100 čierne

+ dlaň z polyuretánu zvyšuje odolnosť
+ vatová výplň s gramážou 150 g/m²
+ široký otvor na navliekanie
+ podšívka z česaného úpletu
+ vodoodpudivý vonkajší materiál
[usr 4.3 text="true" tooltip="true"]12 EURČítať recenzie
6.Lyžiarske rukavice 100 čierne

+ vatová výplň s gramážou 150 g/m²
+ široká manžeta
+ sťahovanie na gumu na zápästí
+ 41% recyklovaný polyester
+ vodoodpudivý vonkajší materiál
[usr 4.0 text="true" tooltip="true"]13 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku lyžiarskych rukavíc


To najpodstatnejšie v skratke

  • Pre dobrú pohyblivosť je vhodné zvoliť rukavice o číslo väčšie, ako je potrebné.
  • Pokiaľ ide o lyžiarske rukavice, môžete si vyberať medzi prstovými rukavicami a palčiakmi. Tie držia ruky príjemne v teple, no sťažujú úchop.
  • Lyžiarske rukavice nielen zahrejú ruky, ale aj ochránia pred úrazmi a sú nevyhnutnou súčasťou dobrej ochrannej výbavy.

Ako vybrať najlepšie lyžiarske rukavice?

Lyžiarske rukavice sú teplé rukavice, často vyrobené z funkčného materiálu. Osvedčil sa ako vodotesný a odolný. Prípadne existujú aj kožené lyžiarske rukavice. Ide však o materiál s vysokou potrebou údržby. Ak príde do kontaktu s vodou, alebo cestnou soľou, môžu sa objaviť predčasné známky opotrebovania. Tiež by ste mali myslieť na to, že kožené rukavice vykazujú nižší tepelný efekt. Lyžiarske rukavice s podšívkou sú dobrou voľbou, testy lyžiarskych rukavíc ich odporúčajú najmä deťom, aby sa predišlo ich podchladeniu. Kvalitné pánske a dámske lyžiarske rukavice majú tiež často teplú vnútornú podšívku, obyčajne z vlny, alebo iného teplo akumulujúceho materiálu.

Aby ste ale našli tú správnu rukavicu na svah, musíte presne vedieť, čo chcete. Dôležité aspekty pri výbere sú materiál, funkčnosť, izolácia, strih a štýl.

Palčiaky alebo prstové rukavice – ktorý typ rukavíc je pre vás ten pravý?

Ide o zásadné rozhodnutie, pretože nie každý nájde spoločnú reč s palčiakmi a to je niečo, na čo by ste mali myslieť skôr, než si ich kúpite. Prstové rukavice ponúkajú väčšiu voľnosť pohybu a citlivosť. Máte v nich precíznejší úchop. Ak však na chlad reagujete veľmi citlivo, pri tomto type rukavíc je pocit tepla na jednotlivých prstoch redukovaný. Navyše, viac švov ponúka väčší potenciál pre vznik „mostov“ chladu a vlhkosti. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že teplo, ktoré prstové lyžiarske rukavice ponúkajú, je vhodné takmer do všetkých podmienok v zimných lyžiarskych strediskách. Rukavice na trailový beh alebo bežecké lyžovanie sú na to zvyčajne príliš tenké. Vďaka veľkému výberu prstových lyžiarskych rukavíc je pomerne jednoduché nájsť dámske, pánske alebo unisex rukavice, ktoré sú vhodné pre vaše individuálne aktivity, či už ide o skialpinizmus, freeride, skitouring alebo snowboarding.

Palčiaky na druhej strane znižujú jemnú motoriku, ale majú výrazne menej švov. Jednotlivé prsty sa navyše môžu vzájomne zohrievať. Palčiaky sú veľmi obľúbené aj u malých fanúšikov lyžovania, pretože sa ľahko nasadzujú a vyzliekajú a sú praktické. Existujú aj palčiaky so samostatnými vložkami na prsty. Nie sú také teplé ako bežné palčiaky, ale prsty sú o niečo flexibilnejšie. Na trhu nájdete dokonca už aj palčiaky s funkciou Touchscreen na palci, vďaka ktorej viete ovládať svoj mobilný telefón bez toho, aby ste si museli zložiť rukavice.

Materiál ako dôležitý predajný argument

Pri výbere lyžiarskych rukavíc hrá zásadnú úlohu materiál. Lacné lyžiarske rukavice sú vyrobené z vlny alebo syntetickej tkaniny. Na zimné športy nie sú vhodnou voľbou najmä rukavice z čistej vlny, ktoré ľahko absorbujú vlhkosť, takže strácajú hrejivý účinok.

Kúpte si preto nepremokavé a priedušné lyžiarske rukavice. Testy a recenzie odporúčajú modely z funkčného materiálu alebo Gor-TEX. Výrobcovia zvyčajne vyrábajú tie prvé menované z polyesteru, alebo polyamidu. Rukavice sú vďaka svojmu robustnému spracovaniu ideálne na zimné športy. Tiež chránia ruky pred vetrom a odvádzajú vlhkosť. Ďalšia výhoda: funkčný materiál je veľmi ľahký. V cenách sú však výrazné rozdiely. Zatiaľ čo lacné modely zoženiete už od 20 eur, kvalitné pánske a dámske lyžiarske rukavice sa pohybujú v trojcifernom rozmedzí.

Obľúbenými modelmi sú aj rukavice vyrobené z Gore-TEX-u a kože. Gore-TEX je syntetický materiál, ktorý obsahuje viacero teflónových membrán. Tieto zaisťujú trvalé teplo a sú odolné voči vetru a vode.

Kožené lyžiarske rukavice zaujmú elegantným vzhľadom. Podšité varianty dokážu udržať ruky príjemne v teple. Napríklad kozia koža je vodoodpudivá, vetruvzdorná a vďaka vysokej pevnosti v ťahu ideálna na použitie vo funkčnom oblečení. Niektoré kožené rukavice majú tiež membránovú ochranu, ktorá zaistí, že vlhkosť neprenikne, ale umožňuje rukavici dýchať.

Upozornenie: Kožené lyžiarske rukavice vyžadujú náročnú starostlivosť. Potrebujú pravidelnú impregnáciu, aby sa zabránilo ich predčasnému opotrebovaniu.

Lyžiarske rukavice nájdete aj z bavlny, alebo fleecu. Ani jeden materiál nie je ideálny na zimné športy. Hoci sú na pocit príjemné, neponúkajú úplnú ochranu pred chladom, mokrom a vetrom.

Pri výbere lyžiarskych rukavíc by ste mali venovať pozornosť aj zapínaniu. Existujú rôzne varianty:

  • suchý zips a zips – obe sa ľahko používajú a zabraňujú tomu, aby vám rukavice skĺzli z rúk
  • najpraktickejšie sú rukavice na patenty alebo gumičky. Tie umožňujú rýchle obliekanie a vyzliekanie a bez problémov ich nasadzujú aj deti.
  • niektoré lyžiarske rukavice majú skutočné gombíky. Aj keď vyzerajú štýlovo, je ťažké ich nasadiť.

Strih – na ten by ste si mali dať pri kúpe lyžiarskych rukavíc pozor

Okrem perfektnej funkčnosti by lyžiarske rukavice mali predovšetkým perfektne sedieť. Hľadajte dizajn, ktorý podporuje ruku pri každom pohybe a chráni ju pred drsnými podmienkami. Anatomicky tvarovaná 3D dlaň so silikónovými aplikáciami zaistí prirodzené a optimálne uchopenie. Zvláštnosťou niektorých rukavíc je textilný stierač, ktorým možno rýchlo očistiť lyžiarske okuliare. Na svahu ste teda v bezpečí za každého počasia.

Dostupné sú aj lyžiarske rukavice, ktoré majú na ukazováku a palci povrchovú vrstvu, ktorá je kompatibilná s dotykovou obrazovkou, čo umožňuje ovládať mobilný telefón, alebo fotoaparát bez zmrznutých prstov. 

Dobre vedieť: Rukavica správne sedí, ak nikde netlačí. Špičky sa vpredu mierne dotýkajú, prsty sa dajú úplne roztiahnuť.

Ďalšie technické detaily

  • Správna veľkosť  – zistíte ju tak, že si zmeriate dĺžku ruky od ukazováka po spodok dlane a potom zmeriate šírku ruky asi 1 cm pod prstami (viditeľný záhyb). Správnu veľkosť rukavíc nájdete v tabuľke výrobcu. Ale pozor, nenoste príliš tesné rukavice, pretože tie tak dobre neizolujú. Navyše, ak si vyberiete príliš malú veľkosť, vaše prsty a ruky budú menej pohyblivé. Pre optimálnu ochranu pred chladom by ste si mali vybrať rukavice, ktoré sú dostatočne veľké, aby sa prsty mohli voľne pohybovať  Ak sa pohybujete medzi dvoma veľkosťami, je lepšie vziať väčšie číslo.
  • Krátke alebo dlhé manžety –  rukavice s krátkymi alebo bežnými manžetami by mali byť zakryté rukávmi bundy. Tento dizajn vyžaduje, aby sa suchý zips na manžetách tesne uzavrel, aby sa zabránilo prenikaniu snehu a vetra. Niektoré rukavice a palčiaky majú dlhé manžety, ktoré sa pretiahnu cez rukávy bundy. Manžety sa dajú cez bundu úplne a tesne uzavrieť.
  • Bezpečnostná slučka – slučka na rukavice je elastický pás so slučkou na konci, ktorá sa pretiahne cez ruku, aby sa rukavica bezpečne upevnila na zápästí.
  • Vystužené vložky na dlani a prstoch – pre väčšiu odolnosť majú niektoré rukavice vystužené panely na dlaniach a končekoch prstov. Často sa na to používa koža, ale syntetický výstužný materiál ako Kevlar tiež funguje dobre a zostáva pružný. Tieto výstuhy sú obzvlášť nevyhnutné pri snowboardovaní, aby ochránili vaše ruky pred odreninami.

A to je na dnes od nás všetko! Dúfame, že náš sprievodca výberom lyžiarskych rukavíc na nadchádzajúcu zimnú sezónu vám trochu uľahčil rozhodovanie a že ste (s malou pomocou od nás) našli rukavicu svojich snov. Vidíme sa na svahu, priatelia!


Lacné lyžiarske rukavice už od 12 EUR

Pomohol vám náš test lyžiarskych rukavíc? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší lyžiarske rukavice na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

19 + 3 =