Šport / Outdoor

Test prilieb na lyžovanie

Alpina Sports CARAT LE VISOR lyziarska prilba Kvalitné lyžiarske prilby vám môžu zachrániť život, a nie je to len nejaký mýtus. Odporúčame ich nosiť pri každej lyžovačke, dospelým i deťom.

Poranenia hlavy sú u lyžiarov pomerne časté a práve lyžiarske prilby vďaka moderným technológiám dokážu tlmiť náraz a výrazne minimalizovať poškodenie mozgu spôsobené pádom. Okrem toho izolujú hlavu, takže pred zimou a vetrom je vaša hlava v bezpečí. Tým, že fixujú lyžiarske okuliare, zvyšujú ochranu pred vetvami a konármi.

Keďže ponuka je široká, rozhodli sme sa takto v pomaly už zimnom období pripraviť test. Jednou z chýb, ktorej sa dopúšťame pri výbere je dôraz kladený hlavne na dizajn. A my súhlasíme – súčasné moderné lyžiarske prilby sú aj módnym doplnkom lyžiara.

Avšak myslieť treba najmä na kvalitu, až potom vybrať farbu a pekný dizajn ladiaci s outfitom. Veríme, že náš článok bude pre vás užitočný. Snažili sme sa zostručniť najdôležitejšie aspekty, na ktoré treba pri kúpe myslieť.

[ssba]

Test nejlepších lyžiarskych prilieb – TOP 6 podle nás

ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.UVEX Primo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]88 EURČítať recenzie
2.Alpina Sports CARAT LE VISOR
[usr 5 text="true" tooltip="true"]120 EURČítať recenzie
3.Oakley Mod 3
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]110 EURČítať recenzie
4.Smith VANTAGE M
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]200 EURČítať recenzie
5.Smith MISSION
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]80 EURČítať recenzie
6.Detská prilba H-KD 500 WEDZE
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]23 EURČítať recenzie

Ukázat kompletní nabídku lyžiarskych prilieb


Aké sú najlepšie lyžiarske prilby na trhu?

 • UVEX Primo
 • Alpina Sports CARAT LE VISOR
 • Oakley Mod 3
 • Smith VANTAGE M
 • Smith MISSION
 • Detská prilba H-KD 500 WEDZE (Decathlon)

Ako vybrať najlepšiu lyžiarsku prilbu?

 • Konštrukcia: fullshell alebo halfshell. Fullshell, alebo tiež celoškrupinové lyžiarske prilby, sú určené pre freeride, alebo do náročného, neupraveného terénu. Sú pevné aj v oblasti uší a zvyšujú tak bezpečnosť v prípade pádu pri vyššej rýchlosti. Halfshell lyžiarske prilby, nazývané u nás ako pološkrupinové lyžiarske prilby, sú najviac predávané, lebo vyhovujú lyžiarom lyžujúcim na upravených zjazdovkách. Okolo uší majú textil, takže sú ľahšie a je v nich aj lepšie počuť zvuky z okolia, čo je dôležité pri lyžovaní medzi ostatnými lyžiarmi.
 • Lyžiarske okuliare a prilby. Lyžiarske okuliare musia byť kompatibilné s vašou novou lyžiarskou prilbou. Medzi prilbou a okuliarmi má byť len minimálny priestor – aby vás netlačili okuliare na nose, keď sú príliš natesno s lyžiarskou prilbou, no na druhej strane nech je zakryté čelo, lebo počas lyžovania budete mrznúť práve v oblasti čela. Ideálne je skúšať novú prilbu spolu s lyžiarskymi okuliarmi. V ponuke sú aj lyžiarske prilby visor so štítom, čo pohodlne rieši celý problém s okuliarmi.
 • Správna veľkosť lyžiarskej prilby. Znie to ako samozrejmosť, ale nie je. Stále sú lyžiari, ktorým lyžiarska prilba nie celkom dobre sedí. Základom je prilbu si osobne vyskúšať, alebo odmerať obvod hlavy krajčírskym metrom približne v oblasti 2 cm nad obočím. Keď si aj tak nie ste úplne istý, pozrite si lyžiarske prilby Click-to-Fit s možnosťou prispôsobenia veľkosti. Lyžiarska prilba vám sedí dobre vredy, keď aj bez zapínania pri mykaní hlavou drží na mieste.
 • Moderné inovácie. In-Mold lyžiarske prilby majú spojenú vnútornú výplň a škrupinu, a tak sú ľahké a príjemne sa nosia. Spin lyžiarske prilby alebo MIPS lyžiarske prilby majú tzv. pohyblivé vrstvy, ktoré sa pri náraze pootočia, a tak sa rotácia z pádu neprenesie do mozgu, čím je maximalizovaná bezpečnosť lyžiara. Injected lyžiarske prilby dokážu rovnomerne rozprestrieť nárazovú energiu pri páde po celej ploche.
 • Certifikát lyžiarskych prilieb. Certifikát EN 1077 (alebo prípadne označenie ASTM F2040) znamená, že lyžiarske prilby boli testované aj záťažovým testom (v rôznom prostredí a aj v zime), majú správne veľké zorné pole a zapínanie počas testovania nepovolilo. Prilbu nepoškodili ani ostré predmety.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test lyžiarskych prilieb na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Je lepšie vyberateľné polstrovanie lyžiarskych prílb?

Vyberateľné polstrovanie môžete vyprať (väčšina výrobcov odporúča šetrné pranie na jemnom programe v práčke po troch až piatich použitiach), čo mnohí lyžiari považujú za lepšie z hľadiska hygieny.

Pevné polstrovanie viete šikovne vylepšiť tým, že pod takúto lyžiarsku prilbu budete nosiť tenkú, špeciálnu čiapku s plochými švami určenú práve pod prilby. Nikde netlačí a môžete ju prať alebo striedať viaceré čiapky.

Čo je integrovaný systém RECCO?

Systém RECCO znamená, že keď lyžujete v nejakom teréne, kde je riziko vzniku lavín, vaša lyžiarska prilba má integrovaný systém vďaka ktorému vás presnejšie v prípade potreby lokalizujú záchranné zložky. Niektoré lyžiarske prilby majú tento systém a sú v predaji aj na Slovensku.

So systémom RECCO spolupracujú organizácie po celom svete, Alpy a Švajčiarsko používajú ešte vyspelejší RECCO SAR s využitím vrtušníka v prípade potreby.

U nás na Slovensku máme tri snímače RECCO: Vysoké Tatry v Starom Smokovci, Západné Tatry a Nízke Tatry Chopok.

Aké sú hlavné rozdiely medzi fullshell a halfshell lyžiarskymi prilbami?

Celoškrupinové prilby (fullshell) kupujú predovšetkým nároční lyžiari, ktorí milujú neupravený terén mimo zjazdovky alebo radi lyžujú v extrémnejších podmienkach, či vo vyšších rýchlostiach. Ide o pevné lyžiarske prilby, ktoré chránia prakticky celú hlavu vrátane uší. Sú hmotnosťou ťažšie a menej dobre v nich počujete okolie.

Pološkrupinové prilby (halfshell) sú v oblasti lebky pevné, ale okolo uší je textilná ochrana, takže počujete dobre okolie okolo seba počas lyžovania. Sú výborné pre bežných lyžiarov lyžujúcich na upravených zjazdovkách. Kupujú ich tiež rekreační lyžiari. Nehodia sa pre extrémne lyžovanie.

Kedy vymeniť starú lyžiarsku prilbu za novú?

Ide aj o to, ako často lyžujete. Priemerne vydrží jedna lyžiarska prilba spoľahlivo slúžiť 5 rokov.

Novú lyžiarsku prilbu potrebujete aj v prípade, že je poškodená. In-Mold lyžiarske prilby treba meniť po každom väčšom náraze, aj keď opotrebenie nie je na prvý pohľad viditeľné.

Ako sa lepšie zorientovať v moderných lyžiarskych prilbách?

 • In-Mold lyžiarske prilby majú nízku hmotnosť. Sú vyplnené stačeným polystyrénom, ktorý je pevne spojený so škrupinou prilby. Dobre v nej počujete okolie, ale je nutné ju vymeniť pri každom väčšom náraze, lebo sa môže poškodiť bez toho, aby ste si to všimli. Ide o obľúbené lyžiarske prilby na trhu.
 • Injected lyžiarske prilby sa volajú aj sendvičové lyžiarske prilby. Zjednodušene, špeciálna pena je vstreknutá do škrupiny prilby, čím je v prípade pádu lyžiara nárazová energia rovnomerne rozprestretá po celej ploche. Sú to kvalitné lyžiarske prilby s pomerne dlhou životnosťou. Hnotnosťou sú ťažšie ako Im-Mold lyžiarske prilby.
 • SPIN a MIPS lyžiarske prilby majú pohyblivé vrstvy škrupiny a patria tak medzi najlepšie prilby. V prípade pádu lyžiara sa tieto vrstvy pootočia, čože rotácia z pádu sa neprenesie do mozgu.

Čo si ešte všímať pri kúpe lyžiarskej prilby?

Dôležité je aj:

 • zateplenie lyžiarskej prilby,
 • priedušnosť a antialergénne materiály,
 • odvetrávanie lyžiarskej prilby (fixné vetranie alebo ho viete regulovať podľa potreby),
 • zapínanie a odopínanie lyžiarskej prilby musíte zvládať s lyžiarskymi rukavicami,
 • držiak pre go-pro kameru priamo na prilbe ako najbezpečnejší spôsob uchytenia,
 • cestovný obal na lyžiarsku prilbu pre bezpečný prenos.

Aké sú výhody lyžiarskej prilby visor so štítom?

Štít nahrádza lyžiarske okuliare. Je to ideálne v prípade, že nemáte svoje lyžiarske okuliare alebo nechcete riešiť, či nová lyžiarska prilba bude kompatibilná s vašimi lyžiarskymi okuliarmi.

Najlepšie lyžiarske prilby z tejto kategórie sú komfortné, štít dokonale prilieha a nikde netlačí. Samozrejmosťou by mala byť ochrana pred zahmlievaním a UV filter.


Ukázat kompletní nabídku lyžiarskych prilieb


Pomohol vám náš test lyžiarskych prilieb? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať nejlepšie lyžiarske prilby na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Kam ďalej?

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

seventeen − 4 =