Domácnosť

Test bojlerov

Bojler Dražice Kým dávnejšie bola teplá voda luxusom, dnes je samozrejmosťou. Ba čo viac, okrem ohrevu vody si potrpíme aj na úsporu a mnohí z nás hľadajú rovno ekologické riešenia.

Či už ste dvojčlenná domácnosť, alebo veľká rodina, kvalitný bojler zvládne zohriať dostatok teplej vody pre všetkých. Dôležité je zamyslieť sa pri kúpe nad základnými parametrami, ako napríklad či máte prípojku na plyn, alebo dávate prednosť elektrickému bojleru.

Kvalitný bojler má aj viaceré zaujímavé funkcie pre váš maximálny komfort a úsporu energie. Rozhodli sme sa teda priniesť test a zosumarizovať najnovšie informácie – nech sa vám vyberá nový najlepší bojler čo najjednoduchšie. Predsa len, ide o investíciu na niekoľko rokov. V súčasnosti majú najlepšie modely životnosť okolo 10-15 rokov.

Veríme, že nasledujúce riadky budú pre vás užitočné a tešíme sa na vaše postrehy, ktoré nám môžete písať do diskusie. Spolu s nami tak tvoríte článok aj vy, naši čitatelia.

[ssba]

Test nejlepších bojlerov – TOP 6 podle nás

ProduktTyp ohrevuObjemDruh ohrievačaHodnotenieCena odRecenzie
1.Tatramat EOV 120 Trend
elektrické120 ltlakové[usr 5 text="true" tooltip="true"]270 EURČítať recenzie
2.Mora EOMKU 80 SKSM
elektrické80 lzásobníkové[usr 5 text="true" tooltip="true"]210 EURČítať recenzie
3.Ariston Velis Evo 80
elektrické65 lzásobníkové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]270 EURČítať recenzie
4.Ariston Shape Eco Evo 100 V
elektrické100 lzásobníkové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]270 EURČítať recenzie
5.Stiebel Eltron PSH 120 Classic
elektrické120 ltlakové[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]240 EURČítať recenzie
6.Dražice OKC 160
kombinované147 lkombinované[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]370 EURČítať recenzie

Ukázat kompletní nabídku bojlerov


Aké sú najlepšie bojlery na trhu?

 • Tatramat EOV 120 Trend
 • Mora EOMKU 80 SKSM
 • Ariston Velis Evo 80
 • Ariston Shape Eco Evo 100 V
 • Stiebel Eltron PSH 120 Classic
 • Dražice OKC 160

Ako vybrať najlepší bojler?

 • Typy bojlerov. Najpredávanejšie bojlery sú elektrické, v našich domácnostiach sú však stále veľmi obľúbené aj plynové bojlery a niektorí dávajú prednosť kombinovaným bojlerom, ktoré vedia zohriať vodu aj v prípade výpadku elektriny. Dostupné sú však aj bojlery s tepelným čerpadlom, prípadne akumulačné bojlery využívajúce tzv. zvyškové teplo.
 • Počet osôb v domácnosti. Dôležité je poznať aspoň orientačne spotrebu vody vo svojej domácnosti. Priemerne potrebujú dvaja dospelí ľudia kapacitu bojlera pre 120 litrov teplej vody, no pokiaľ máte radi kúpeľ alebo umývate riad v rukách, budete potrebovať viac. Spolu s deťmi rastú nároky a čím sú deti staršie, tým viac teplej vody domácnosť spotrebuje. Štvorčlenná rodina kupuje bojler s objemom 200 l minimálne.
 • Tvar a konštrukcia bojlerov. Ako sme spomenuli hneď v úvode, najlepší bojler je taký, ktorý vyhovuje vašej domácnosti. Hranatý bojler ideálne vyplní kút v kúpeľni a nezaberie v priestore veľa miesta. Oblý bojler je ideálny do priestorov, kde je viac miesta a všade tam, kde sa okolo bojlera chodí, aby ste sa nebuchli o hranu. Čo sa týka konštrukcie, vždy keď to priestorové možnosti umožňujú, vyberte vertikálny bojler. Horizontálne bojlery, alebo tiež ležaté bojlery, sú menej efektívne, pretože sa v nich o čosi viac mieša studená voda s teplou. Existujú už aj kvalitné bojlery s označením slim, takže ani vertikálny bojler už nemusí zaberať veľa miesta.
 • Materiál plášťa bojlerov. Môžete si vybrať kvalitný bojler s plášťom z dvojitého smaltu, ktorý bude cenovo dostupnejší. Takéto bojlery sú klasikou a zvyknú mať životnosť do 15 rokov. Sú však aj bojlery s nerezovým plášťom, ktorý dlhšie drží teplo vody, no je cenovo náročnejší. Obvykle majú životnosť 15 až 20 rokov.
 • Funkcie bojlerov. Najlepšie bojlery majú aktuálne funkcie ako EcoTronic alebo AntiFreeze. Určite odporúčame kvalitný bojler s funkciou Anti-Legionella, kedy automaticky zohreje bojler vodu pri dlhšom nepoužívaní na 70°C, čím ju dezinfikuje – pre istotu je dobré mať túto možnosť lebo neviete, či nenastane obdobie, počas ktorého dlhšie nebude teplá voda používaná a vypustiť ju by bolo zbytočným plytvaním.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test bojlerov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody jednotlivých typov bojlerov?

 • Elektrické bojlery sú najpredávanejšie, lebo sú cenovo dostupnejšie a pokiaľ budete využívať ohrev vody v nočných hodinách, teoreticky viete ušetriť aj pri jeho prevádzke v domácnosti. Inštaluje sa jednoduchšie. Nevýhodou je, že ohrev vody takémuto bojleru niekedy dlhšie trvá a keď bude výpadok elektrickej energie, teplá voda v domácnosti nebude.
 • Plynové bojlery opäť naberajú na popularite, pretože sú bezpečnejšie než kedykoľvek predtým. Ich cena je síce vyššia, pre prevádzka obvykle lacnejšia. Hodia sa aj do väčších domácností kde je spotreba teplej vody vyššia. Inštalácia je náročnejšia. Môžete mať plynový bojler s odťahom do komína, alebo bez odťahu ak komín nemáte.
 • Kombinovaný bojler vás nenechá bez teplej vody, čo je jeho hlavnou výhodou. Dokáže riešiť ohrev vody plynom, elektrinou alebo aj tuhým palivom. Nevýhodou je vyššia cena a náročnejšia inštalácia.
 • Akumulačné bojlery vodu priamo neohrievajú, využívajú zvyškové teplo zo solárnych panelov, tuhého paliva ak ním kúrite alebo z kotla. Nevýhodou je vysoká cena a závislosť na iných zariadeniach, ako sme už spomenuli (napríklad slabšie slnko znamená slabší ohrev vody).
 • Bojlery s tepelným čerpadlom majú čerpadlo, ktorým berú energiu z okolitého vzduchu a ohrievajú tak vodu. Sú výborné do pivníc, kde je vlhký vzduch, lebo vzduch mierne vysušujú. Jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Ako správne vybrať objem bojlera?

Orientačne – pri nižšej spotrebe vody stačí dvom dospelým osobám objem okolo 100 litrov. Pri väčšej spotrebe teplej vody potrebujete objem približne 120 litrov.

Traja členovia domácnosti ocenia objem 180 litrov alebo 200 litrov.

Štvorčlenná domácnosť potrebuje 250 litrov a väčšia rodina objem teplej vody aj 300 až 350 litrov.

Čo je to ECOtronic funkcia?

Najlepšie bojlery na trhu majú túto funkciu, vďaka ktorej sa bojler prispôsobí vášmu životnému štýlu a spustí ohrev vody v určitom rozmedzí, takže ho netreba nejako extra nastavovať alebo kontrolovať.

Aký je rozdiel medzi elektrickým tlakovým a beztlakovým zásobníkovým bojlerom?

Elektrický tlakový zásobníkový bojler funguje ako centrálny bojler, ohrieva teplú vodu do celej domácnosti a má objem minimálne 50 litrov.

Elektrický beztlakový zásobníkový bojler je určený len na lokálny ohrev a nemá objem viac ako 30 litrov. Hodí sa nad umývadlo, pod drez v kuchyni a pod. Neohrieva teplú vodu do celej domácnosti ale len tam, kde je namontovaný.

Akú hlučnosť majú bojlery?

Najlepšie bojlery na trhu majú hlučnosť okolo 15 dB. Tento údaj sa musí viditeľne nachádzať v popise bojlera alebo na energetickom štítku.

Ktoré funkcie sú užitočné?

Kvalitný bojler má aspoň AntiFreeze a Anti-Legionella funkcie. Prvá je ochrana proti nízkej teplote, aby voda v zásobníku nezamrzla, čiže bojler spustí automaticky ohrev vody, ak by jej teplota klesla pod 5°C. Anti-Legionella znamená, že ak by voda v zásobníku stála nepoužívaná dlhšie ako 30 dní, bojler spustí ohrev na 70 °C pre dezinfikovanie – budete tak mať stále čistú teplú vodu.

Kde umiestniť bojler?

Bojler by mal byť od miesta odberu vody vzdialený najviac do dvoch metrov, aby sa minimalizovali tepelné straty. V ideálnom prípade je súčasťou väčšej kúpeľne, avšak väčšina domácností má bojler jednoducho v pivnici alebo na chodbe.

Najpredavanějšie bojlery

Najpredavanějšie bojlery dla portálu Heureka.sk


Ukázat kompletní nabídku bojlerov


Pomohol vám náš test bojlerov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať nejlepšie bojlery na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

20 − eighteen =