Samsung Galaxy S8+ Kedysi sme riešili, či vôbec potrebujeme v mobile fotoaparát, dnes riešime čo možno najvyššiu kvalitu fotiek nafotených práve mobilom. Súčasnosť stále viac patrí tzv. fotomobilom, ktoré dokážu nasnímať vysokokvalitné fotografie. Vďaka tomu nepotrebujete nosiť všade so sebou aj fotoaparát, lebo mnohé spomienky dokážeme zachytiť len vďaka momentkám.

Ako však vybrať najlepší fotomobil, keď ponuka je tak obrovská? Okrem čítania hodnotení od iných užívateľov vám ku všeobecnému rozhľadu pomôže aj. informovanosť, ta je pre dobrú kúpu naozaj dôležitá.

Test fotomobilov je pravidelne aktualizovaný, aby ste mali vždy aktuálne informácie a mohli si lepšie vybrať svoj telefón s najlepším fotoaparátom. Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a poradíte vlastnými postrehmi iným. Samozrejmosťou je aj stručný prehľad najčastejších otázok kupujúcich a jednoduchý návod ako si kúpiť kvalitný fotomobil.

Hurá do fotenia!

[ssba]

Najlepšie fotomobily – TOP 6 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.Samsung Galaxy S20
[usr 5 text="true" tooltip="true"]705 EURČítať recenzie
2.iPhone 11 Pro
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1000 EURČítať recenzie
3.Huawei P40 Pro
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]928 EURČítať recenzie
4.Google Pixel 4
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]594 EURČítať recenzie
5.Samsung Galaxy S10
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]557 EURČítať recenzie
6.Apple iPhone 11
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]625 EURČítať recenzie

Najlepšie fotomobily v strednej cenovej relácii – TOP 4 modely

S malými kompromisy do 400 eur (+/-).

HodnotenieCena odRecenzie
1.Xiaomi Mi Note 10
[usr 5 text="true" tooltip="true"]395 EURČítať recenzie
2.iPhone SE 2020
[usr 5 text="true" tooltip="true"]480 EURČítať recenzie
3.Google Pixel 3a
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]330 EURČítať recenzie
4.Xiaomi Redmi Note 8T
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]200 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku fotomobilov


Ako vybrať najlepší fotomobil?

  • Veľkosť displeja. Fotomobil by mal mať viac ako päť palcový displej, samozrejme min. full HD rozlíšenie. Menšia veľkosť displeja sa neodporúča nakoľko potrebujete fotku dobre vidieť a následne ju v prípade potreby aj pohodlne upraviť (orezať, pridať filter na skrášlenie, ubrať jas a i.).
  • Svetelnosť objektívu. Pamätajte, že čím je hodnota svetelnosti nižšia, tým krajšie budú fotografie. Pre smartfóny je dnes už štandardom svetelnosť 2,1f, ale niektoré majú 2f alebo dokonca 1,9f či ešte menej 1,6f. Pozrite si pred kúpou tento údaj. Pre príklad, Samsung Galaxy S10 udáva svetelnosť 1,5f.
  • OIS – Optická stabilizácia. Môžete sa akokoľvek snažiť, niekedy sa ruky proste začnú triasť aj keď len nepatrne, no na fotke to ihneď zbadáte. Optická stabilizácia (niekedy označená skratkou OIS z angl. Optical Image Stabilizer) je pre kvalitný fotomobil samozrejmosťou. Pomôže vám to aj pri fotení nočných záberov.
  • Laserové zaostrenie. Najlepší fotomobil by určite mal mať laserové zaostrenie. Zvykne byť vedľa šošovky fotoaparátu a slúži na presné zamierenie, ako ďaleko je fotený objekt, a podľa toho omnoho lepšie a rýchlejšie zaostrí.
  • Počet pixelov. Dnešné telefóny s najlepším fotoaparátom majú pre zadný fotoaparát štandardne 12 Mpx, pre predný 8 Mpx. Niektoré fotomobily majú pre zadný fotoaparát 16 Mpx a viac, alebo má predný aj zadný rovnako 12 Mpx. Štandard aspoň 12 Mpx zaručí, že keď si tú fotku vytlačíte na fotopapier v rozmere 60×40 cm, bude vyzerať profesionálne.
  • Ďalšie vychytávky. Popremýšľajte nad smartphonom, ktorý je vodeodolný, a tak ho budete môcť bezpečne používať na pláži alebo pri bazéne. Vhodné je aj nastavovanie hĺbky zaostrenia podľa toho, ako to práve potrebujete. Samozrejmosťou je robenie fotiek počas natáčania videa.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test fotomobilov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Čo je to senzor RGB?

Senzor RGB znamená, že senzor vyvažuje farebnú korekciu, takže fotografie vyzerajú čo možno najreálnejšie.

Je dvojtónová LED dióda lepšia?

Áno. Určite budete potrebovať fotografie s bleskom. V ideálnom prípade sa má používať tzv. dvojtónová LED dióda – jedno svetlo je studené a druhé teplé. Tak sa zaručí snímanie kvalitných fotiek aj s použitím blesku, už rovno bez červených očí a s vernejšími farbami.

Čo je to HDR technológia?

HDR technológia laicky znamená, že sa za zlomok sekundy urobí viac fotiek naraz a spoja sa do jedného celku. Fotomobil z nich totiž v skratke vyhodnotí najsvetlejší bod, najtmavší bod a výsledkom je čo najlepšie zobrazenie.

Aké technické parametre by mal mať môj nový fotomobil?

Kvalitný fotomobil by sa mal predovšetkým nabiť pomerne rýchlo, a zároveň mať dosť dobrú výdrž batérie (je ale dobré mať kdesi v kabelke, alebo taške pre istotu powerbank). Operačná pamäť minimálne 6 GB RAM. Zadný fotoaparát minimálne 12 Mpx a predný fotoaparát aspoň 8 Mpx.

Kapacita internej pamäte aspoň 32 GB + možnosť rozšíriť o pamäťovú kartu, vďaka čomu môžete ukladať a upravovať množstvo fotiek a videí. Najčastejšie sa používa operačný systém Android, pretože si viete bezplatne stiahnuť množstvo appiek na úpravu fotiek, prípadne si nejakú profesionálnejšiu aj zakúpiť. Určite by displej mal mať viac ako 5 palcov.

Aký operačný systém by mal mať fotomobil?

Najčastejšie je to Android od Google, ktorý je momentálne najrozšírenejší s veľmi dobrou užívateľskou podporou, takže si viete stiahnuť najrôznejšie aplikácie na úpravu fotiek. Mnohé sú zadarmo, ale viete si niektoré aj zakúpiť. Jednoduché je aj následné zdieľanie fotiek a videí na rozličných sociálnych sieťach.

Druhý najpoužívanejší operačný systém je iOS od Apple populárny hlavne kvôli svojej stabilite, nevýhodou je však cena za ktorú viete mať toho ešte viac pri Androide.

Do tretice ešte stále viete mať vo fotomobile operačný systém Windows Phone od Microsoftu, ale podpora je veľmi slabá čo znamená, že nájdete napríklad podstatne menej appiek na úpravu fotiek a videa než pri predošlých dvoch operačných systémoch. Taktiež staršia verzia Windows Phone už nepodporuje aktualizácie niektorých sociálnych sietí, čiže svoje fotografie nemôžete pohodlne zdieľať. Na druhej strane však je prehľadný a veľmi jednoduchý na používanie.


Lacné fotomobily už od 49,90 EUR

Pomohol vám náš test fotomobilov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné fotomobily na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

13 + six =