Počítače a príslušenstvo

Test herných notebookov

herný notebook MSI GS65 Kvalitný herný notebook zvládne spustenie aj najnovších počítačových hier. Ako však vybrať najlepší herný notebook, keď ich na trhu tak veľa?

Predovšetkým je dôležité vedieť, koľko chcete do takéhoto notebooku investovať pričom platí, že čím viac môžete zaplatiť, tým lepšie „črevá“ bude takýto notebook mať. Nemusíte byť žiadnym špecialistom na počítačovú techniku, ale je dobré vedieť aspoň základné technické parametre a minimálne požiadavky na herný notebook.

Keďže technika stále napreduje, v ponuke sú stále iné, novšie modely. Práve preto tento test herných notebookov pravidelne aktualizujeme a dopĺňame, aby ste si tu mohli prečítať najnovšie informácie zo sveta herných notebookov a lepšie sa zorientovať v ponuke.

Budeme radi, ak náš test pomôže práve vám pri výbere nového stroja. Prajeme pri hraní hier skvelú zábavu.

[ssba]

Najlepšie herné notebooky podľa nás – TOP 7 modelov

ProduktInfoHodnotenieCena odRecenzie
1.MSI GF75 Thin 10UE

 Vítěz testů 
Intel Core i7 10750H
17.3" IPS
RAM 16GB DDR4
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB
SSD 1000GB
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1640 EURČítať recenzie
2.Lenovo Legion 5 Pro

 Pre náročných 
AMD Ryzen 7 5800H
16" IPS antireflexný
RAM 32GB DDR4
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB
SSD 1000GB
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 EURČítať recenzie
3.Asus ROG Zephyrus G15

 Pre náročných 
AMD Ryzen 9 5900HS
15.6" IPS antireflexný
RAM 16GB DDR4
NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB
SSD 1000GB
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2200 EURČítať recenzie
4.Dell G3 15 Gaming

 Do 1000 eur 
Intel Core i7 10750H
15.6" WVA antireflexný
RAM 8GB DDR4
NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GB
SSD 512GB
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1030 EURČítať recenzie
5.Acer Nitro 5

 Do 1200 eur 
Intel Core i5 10300H
15.6" IPS matný
RAM 16GB DDR4
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB
SSD 1000GB
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1170 EURČítať recenzie
6.HP Pavilion Gaming 15

 Do 700 eur 
AMD Ryzen 5 4600H
15.6" IPS matný
RAM 8GB DDR4
NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB
SSD 512GB
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]780 EURČítať recenzie
7.ASUS TUF Gaming F15

 Do 700 eur 
Intel Core i5 10300H
15.6" IPS antireflexný
RAM 8GB DDR4
NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB
SSD 512GB
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]780 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku herných notebookov


Ako vybrať najlepší herný notebook?

  • Grafická karta. Grafická karta (označená niekedy aj skratkou GPU) určuje grafický výkon notebooku. Môže byť integrovaná alebo dedikovaná. Grafická karta pre herný notebook by mala mať pamäť 6-8 GB, určite nie menej. Obľúbenejšia je značka NVIDIA.
  • Procesor. Procesor pre herný notebook by mal byť minimálne štvorjadrový, sú ale v ponuke aj osemjadrové, čo bude samozrejme tá lepšia voľba. Čo sa týka taktu, budete potrebovať 4 GHz. Obľúbenejšia je značka Intel.
  • Operačná pamäť. Operačná pamäť by mala ponúknuť aspoň 8 GB, čo je naozaj základ. Lepšie je mať herný notebook so 16 GB, aj viac.
  • Úložisko. V súčasnosti sa oplatí vlastne už len SSD disk, s kapacitou 500 GB a viac. V ponuke sú však aj lacnejšie HDD disky, ktoré by ale mali ponúknuť kapacitu 1 TB.
  • Displej. Pri displejoch je dobré riešiť veľkosť uhlopriečky, rozlíšenie a povrchovú úpravu. Ak plánujete herný notebook časti prenášať, potom zvoľte radšej menšiu uhlopriečku. Ak ale neplánujete herný notebook veľmi prenášať, napríklad budete hrať najmä doma, potom odporúčame 17 palcov alebo aj 18 palcov, prípadne viac. Povrchová úprava môže byť matná alebo lesklá. Pokiaľ ide o rozlíšenie, štandardom je full HD (1920×1080 pixelov), ale na trhu sú aj herné notebooky s rozlíšením 4K (3840×2160 pixelov).
  • Výdrž batérie. Myslite na to, že herný notebook budete musieť prenášať aj s nabíjačkou nech už má udávanú akúkoľvek výdrž, pretože dlhodobé hranie ho jednoducho vyťaží. Ale pochopiteľne aj toto je dôležitý údaj, ktorý sa oplatí pri výbere nového herného notebooku zohľadniť.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test herných notebookov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Je lepšia integrovaná alebo dedikovaná grafická karta pre herný notebook?

Dedikovaná (samostatná) grafická karta je vždy lepšia pre herné notebooky. Pracuje samostatne, má vlastnú pamäť a hranie hier tak bude plynulé s primeraným výkonom.

Aký je rozdiel medzi SSD úložiskom a HDD úložiskom?

Najlepšie herné notebooky majú SSD úložisko (Solid State Drive), ktoré je rýchle, bezhlučné a zvládajú aj vyššie nároky. Celý chod notebooku je vďaka nim rýchlejší, a preto sa používajú okrem herných notebookov už aj pri pracovných notebookoch. Pri tomto type úložiska vám postačí aj 500 GB ako minimum.

HDD (Hard Disc Drive) je klasické úložisko, ktoré však v súčasnosti už nie veľmi dobre utiahne moderné hry, a vy predsa hľadáte výkonný herný notebook. Ak však predsalen pozeráte po hernom notebooku s HDD, potom by malo ponúknuť 1 TB pre správne fungovanie, lebo menej vám nebude stačiť.

Je lepší IPS displej alebo TN displej?

Odporúčame IPS displej, pretože má široké pozorovacie uhly a lepšie farby.

Koľko Hertzov by mal mať displej pre herný notebook?

Štandardom je 60 Hz, čo však na hranie hier ani zďaleka nepostačuje. Kvalitný herný notebook by mal mať 120 Hz a viac.

Aký je rozdiel medzi matným a lesklým displejom?

Matný displej pôsobí menej ostro, akoby mal bledšie farby. Jeho výhodou je dobrá čitateľnosť aj na priamom svetle, na záhradke alebo na cestách, jednoducho pri rôznych svetelných podmienkach pretože nepôsobí ako zrkadlo.

Lesklý displej ponúka sýtejšie, výraznejšie farby, čím pôsobí lepšie, krajším dojmom. Pri niektorých svetelných podmienkach však môže pôsobiť ako zrkadlo, čo sa však dá korigovať naklonením displeja. Všetky dotykové notebooky majú práve lesklý displej.

V akých cenách sa pohybujú herné notebooky?

Vyčleniť by ste si mali minimálne 1 000 € na taký základ, kvalitný herný notebook kúpite od 1 500 €, najlepší herný notebook kúpite okolo 1 900 €. Záleží od značky a parametrov.

Ako inak ešte využiť herný notebook?

Kvalitný herný notebook využijete nielen na hranie hier, dokonca mnohí si práve notebook z tejto kategórie kúpia na cestovanie a prácu, pretože ide o výkonný notebook schopný poradiť si aj s prácou v grafických programoch (napríklad ak animujete postavy alebo modelujete 3D objekty ako architekt). Hodia sa teda každému, kto potrebuje od notebooku výkon a výdrž. Navyše zvyknú mať pevnú konštrukciu a dobrú výdrž batérie. Sú to notebooky stavané na výkon.

Aké su najlepšie značky herných notebookov?

MSI

Taiwan, rok 1986 – práve tu vznikla azda najznámejšia značka vo svete PC komponentov a notebookov. Dodnes patria herné notebooky MSI medzi najlepšie na trhu.

Hlavné sídlo spoločnosti je stále v Taiwane, predajné miesta sú však globálne po celom svete. Spoločnosť sa venuje nepretržite vývoju, inováciám a dizajnu. Okrem bežných užívateľov sa zameriavajú aj na náročných zákazníkov a samozrejme aj hráčov.

MSI (Micro Star International) podporuje už dlhší čas vývoj umelej inteligencie a iné moderné projekty súvisiace s napredovaním vývoja. Okrem herných notebookov sú výborné predávané napríklad aj grafické karty či základné dosky pre stolné PC.

Lenovo

Čína, Peking, rok 1984 – začína sa písať história jednej z celosvetovo populárnych značiek.

Názo v Lenovo je kombináciou slov “Legend” a “Novo”, čo vlastne aj vystihuje víziu zakladateľov prinášať na trh novinky, no zároveň zachovávať dobré meno značky.

Herné notebooky Lenovo sú obľúbené, dobre sa predávajú aj u nás na Slovensku. Značka pôvodne začínala na trhu výrobou digitálnych hodiniek, ale našťastie rýchlo zmenili svoj smer a my si tak môžeme dopriať kvalitný herný notebook v zaujímavej cene. Lenovo stále napreduje, mení dizajn a prináša kvalitu či už ide o bežné notebooky, herné notebooky alebo biznis notebooky.

ASUS

Taiwan, rok 1989 – názov značky je dômyselne skrátený od mena Pegasus (Pegas), ale aby boli v abecede vyššie, zostalo len Asus.

Značka Asus začínala svoju cestu neľahko, avšak prebojovala sa medzi najlepšie značky notebookov. Asus prináša nielen výborné herné notebooky, ale spomenieme aj spoľahlivé grafické karty určené do stolných PC, ktoré kupujú i vášniví hráči pre ich spoľahlivosť a dobré meno.

Herné notebooky Asus majú skvelú povesť medzi hráčmi, a to najmä herné notebooky označené ako ROGRepublic Of Gamers. Legendou všeobecne je určite ultrabook ZenBook.

Asus vyrába mnohé komponenty pre Apple, alebo tiež pre HP.

Dell

USA, Texas, rok 1984 – Michal Dell založil spoju spoločnosť, ktorá hráčom priniesla napríklad značku Alienware.

Dell herné notebooky sú plné inovácii, vyznačujú sa jednoduchším dizajnom a pokiaľ sa rozhodnete pre túto značku, určite vyberiete správne. Okrem toho prináša značka Dell riešenia pre kancelárie, veľké korporácie a spoločnosti pracujúce v IT oblasti. V ponuke sú 3D tlačiarne i servery.

Dell sa môže pýšiť označením “zelená spoločnosť” (Green Efficiency), keďže v roku 2010 bola zaradená medzi najzelenšie spoločnosti v USA pre svoju politiku výroby a udržateľnosti.

Zaujímavé je, že sa Dell zaujíma o spätnú väzbu a čítajú názory zákazníkov.

Acer

Taiwan, rok 1976 – opäť tu máme Taiwan, tentoraz v súvislosti so značkou Acer.

V začiatkoch si získala značka zákazníkov po celom svete v podstate svojím spôsobom predaja, a to ponúkať notebooky a komponenty pre stolné PC za rozumnú cenu v dobrej kvalite. Svoje dobré meno si značka Acer budovala na trhu približne do roku 2000, až tak sa dostala do povedomia a na popredné priečky v predajoch. Notebooky Acer sa následnej veľmi rýchlo sa dostala i k nám.

Acer ponúka herné notebooky Predator, ktoré svojou kvalitou a parametrami konkurujú aj drahším značkám.

HP

USA, Kalifornia, rok 1939 – áno, až tak ďaleko siaha história značky HP. Zakladateľmi sú William Hewlett a David Packard, a teda názov HP je odvodený od ich priezvisk.

Začínali v malom, v podstate v garáži. Medzi ich prvých veľkých zákazníkov patrila spoločnosť Walt Disney, ktorá mala záujem o oscilátory. V roku 1959 sa HP stala globálnejšou spoločnosťou so sídlom v Ženeve. Od roku 1979 existuje firemná nadácia HP.

Herné notebooky HP sa vyznačujú spoľahlivosťou, kvalitou a sú od výrobcu, ktorého preveril na trhu sám čas. Do budúcna plánuje značka HP rozbehnúť pre hráčov VR.


Lacné herné notebooky už od 630 EUR

Pomohol vám náš test herných notebookov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný herný notebook na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

nine − two =