Test herných notebookov

herný notebook MSI GS65 Kvalitný herný notebook zvládne spustenie aj najnovších počítačových hier. Ako však vybrať najlepší herný notebook, keď ich na trhu tak veľa?

Predovšetkým je dôležité vedieť, koľko chcete do takéhoto notebooku investovať pričom platí, že čím viac môžete zaplatiť, tým lepšie „črevá“ bude takýto notebook mať. Nemusíte byť žiadnym špecialistom na počítačovú techniku, ale je dobré vedieť aspoň základné technické parametre a minimálne požiadavky na herný notebook.

Keďže technika stále napreduje, v ponuke sú stále iné, novšie modely. Práve preto tento test herných notebookov pravidelne aktualizujeme a dopĺňame, aby ste si tu mohli prečítať najnovšie informácie zo sveta herných notebookov a lepšie sa zorientovať v ponuke.

Budeme radi, ak náš test pomôže práve vám pri výbere nového stroja. Prajeme pri hraní hier skvelú zábavu.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie herné notebooky podľa nás – TOP 7 modelov

 ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.MSI GS65

 Vítěz testů 
5 out of 5 stars (5 / 5)1599 EURČítať recenzie
2.Lenovo Legion Y740

 Pre náročných 
5 out of 5 stars (5 / 5)1949 EURČítať recenzie
3.ASUS ROG Zephyrus S

 Pre náročných 
5 out of 5 stars (5 / 5)2059 EURČítať recenzie
4.Dell G3 15 Gaming

 Do 1000 eur 
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)859 EURČítať recenzie
5.Acer Nitro 5

 Do 1000 eur 
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)939 EURČítať recenzie
6.ASUS TUF Gaming

 Do 700 eur 
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)629 EURČítať recenzie
7.Acer Aspire 5 Obsidian

 Do 700 eur 
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)660 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku herných notebookov


Ako vybrať najlepší herný notebook?

  • Grafická karta. Grafická karta (označená niekedy aj skratkou GPU) určuje grafický výkon notebooku. Môže byť integrovaná alebo dedikovaná. Grafická karta pre herný notebook by mala mať pamäť 8 GB, určite nie menej. Obľúbenejšia je značka NVIDIA.
  • Procesor. Procesor pre herný notebook by mal byť minimálne štvorjadrový, sú ale v ponuke aj osemjadrové, čo bude samozrejme tá lepšia voľba. Čo sa týka taktu, budete potrebovať 4 GHz. Obľúbenejšia je značka Intel.
  • Operačná pamäť. Operačná pamäť by mala ponúknuť aspoň 8 GB, čo je naozaj základ. Lepšie je mať herný notebook so 16 GB, aj viac.
  • Úložisko. V súčasnosti sa oplatí vlastne už len SSD disk, s kapacitou 500 GB a viac. V ponuke sú však aj lacnejšie HDD disky, ktoré by ale mali ponúknuť kapacitu 1 TB.
  • Displej. Pri displejoch je dobré riešiť veľkosť uhlopriečky, rozlíšenie a povrchovú úpravu. Ak plánujete herný notebook časti prenášať, potom zvoľte radšej menšiu uhlopriečku. Ak ale neplánujete herný notebook veľmi prenášať, napríklad budete hrať najmä doma, potom odporúčame 17 palcov alebo aj 18 palcov, prípadne viac. Povrchová úprava môže byť matná alebo lesklá. Pokiaľ ide o rozlíšenie, štandardom je full HD (1920×1080 pixelov), ale na trhu sú aj herné notebooky s rozlíšením 4K (3840×2160 pixelov).
  • Výdrž batérie. Myslite na to, že herný notebook budete musieť prenášať aj s nabíjačkou nech už má udávanú akúkoľvek výdrž, pretože dlhodobé hranie ho jednoducho vyťaží. Ale pochopiteľne aj toto je dôležitý údaj, ktorý sa oplatí pri výbere nového herného notebooku zohľadniť.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test herných notebookov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Je lepšia integrovaná alebo dedikovaná grafická karta pre herný notebook?

Dedikovaná (samostatná) grafická karta je vždy lepšia pre herné notebooky. Pracuje samostatne, má vlastnú pamäť a hranie hier tak bude plynulé s primeraným výkonom.

Aký je rozdiel medzi SSD úložiskom a HDD úložiskom?

Najlepšie herné notebooky majú SSD úložisko (Solid State Drive), ktoré je rýchle, bezhlučné a zvládajú aj vyššie nároky. Celý chod notebooku je vďaka nim rýchlejší, a preto sa používajú okrem herných notebookov už aj pri pracovných notebookoch. Pri tomto type úložiska vám postačí aj 500 GB ako minimum.

HDD (Hard Disc Drive) je klasické úložisko, ktoré však v súčasnosti už nie veľmi dobre utiahne moderné hry, a vy predsa hľadáte výkonný herný notebook. Ak však predsalen pozeráte po hernom notebooku s HDD, potom by malo ponúknuť 1 TB pre správne fungovanie, lebo menej vám nebude stačiť.

Je lepší IPS displej alebo TN displej?

Odporúčame IPS displej, pretože má široké pozorovacie uhly a lepšie farby.

Koľko Hertzov by mal mať displej pre herný notebook?

Štandardom je 60 Hz, čo však na hranie hier ani zďaleka nepostačuje. Kvalitný herný notebook by mal mať 120 Hz a viac.

Aký je rozdiel medzi matným a lesklým displejom?

Matný displej pôsobí menej ostro, akoby mal bledšie farby. Jeho výhodou je dobrá čitateľnosť aj na priamom svetle, na záhradke alebo na cestách, jednoducho pri rôznych svetelných podmienkach pretože nepôsobí ako zrkadlo.

Lesklý displej ponúka sýtejšie, výraznejšie farby, čím pôsobí lepšie, krajším dojmom. Pri niektorých svetelných podmienkach však môže pôsobiť ako zrkadlo, čo sa však dá korigovať naklonením displeja. Všetky dotykové notebooky majú práve lesklý displej.

V akých cenách sa pohybujú herné notebooky?

Vyčleniť by ste si mali minimálne 1 000 € na taký základ, kvalitný herný notebook kúpite od 1 500 €, najlepší herný notebook kúpite okolo 1 900 €. Záleží od značky a parametrov.

Ako inak ešte využiť herný notebook?

Kvalitný herný notebook využijete nielen na hranie hier, dokonca mnohí si práve notebook z tejto kategórie kúpia na cestovanie a prácu, pretože ide o výkonný notebook schopný poradiť si aj s prácou v grafických programoch (napríklad ak animujete postavy alebo modelujete 3D objekty ako architekt). Hodia sa teda každému, kto potrebuje od notebooku výkon a výdrž. Navyše zvyknú mať pevnú konštrukciu a dobrú výdrž batérie. Sú to notebooky stavané na výkon.


Lacné herné notebooky už od 580 EUR

Pomohol vám náš test herných notebookov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný herný notebook na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *