Počítače a príslušenstvo

Test PC monitorov (herné, 4K aj pre bežné použitie)

Monitor Samsung LU28e590ds Veľa značiek, rôzne rozmery a technológie, rozličné parametre – monitorov je na trhu v súčasnosti tak veľa, že kúpa nie je vôbec jednoduchá. Okrem značky a rozmerov treba porovnávať i parametre, v ktorých sa treba vedieť zorientovať. Ako teda vybrať pre seba ten najlepší monitor?

Prinášame čitateľom vždy aktuálny test monitorov zostavovaný pravidelne na základe výsledkov testovacích spoločností a názorov odborníkov z tejto oblasti. Berieme tiež do úvahy skúsenosti a názory širokej verejnosti. Naši čitatelia tak majú stále prístup k čerstvým informáciám.

Keďže vieme, aký náročný vie byť niekedy výber, obohatili sme test o odpovede na najčastejšie otázky, ktoré ľudí zaujímajú pri výbere monitora. Rebríček je tiež doplnený o praktické rady. Tešíme sa samozrejme aj na vaše názory, rady a postrehy, ktoré môžete napísať na konci článku.

[ssba]

Najlepšie monitory k PC (herné, 4K aj pre bežné použitie) – TOP 8 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.Samsung U28E590D
najlepší 4K[usr 5 text="true" tooltip="true"]329 EURČítať recenzie
2.Asus PG279Q
najlepší herný monitor[usr 5 text="true" tooltip="true"]758,80 EURČítať recenzie
3.Asus MX34VQ
Najlepší širokouhlý[usr 5 text="true" tooltip="true"]733,81 EURČítať recenzie
4.Dell U2518D
Pre bežné použitie[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]298,50 EURČítať recenzie
5.Samsung C27F396FH
Najlepší do 200 eur[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]159,88 EURČítať recenzie
6.Asus MG279Q
Herný monitor[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]593,29 EURČítať recenzie
7.Acer CB281HKbmjdpr
Pre filmy, prácu i hry[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]369,75 EURČítať recenzie
8.Samsung C24F390FH
Práce a zábava
Cenový tip
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]128,59 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku monitorov


Ako vybrať najlepší monitor?

 • Veľkosť uhlopriečky monitora. Najpredávanejšie sú 24 palcové monitory pretože stačia na prácu, voľný čas aj na hranie hier. Vo všeobecnosti sa najžiadanejšia veľkosť uhlopriečky pohybuje medzi 19“ – 27“.
 • Lesklý alebo matný monitor. Matný monitor obvykle disponuje antireflexnou vrstvou, čiže žiadne výrazné odrazy nehrozia; viditeľnosť je lepšia za bežných podmienok, ako aj pri umelom osvetlení alebo v exteriéry. Nevýhodou môže byť na pohľad menšia sýtosť farieb. Lesklý monitor má väčšinou na pohľad krajšie farby a väčší kontrast, ale napríklad na slnku je veľmi zlá čitateľnosť, čo niekedy vedia dobre vyriešiť trebárs žalúzie.
 • Technológia monitorov. Monitor môže byť:
  TN panel je najstaršou technológiu a dnes tieto monitory kupujú už len niektorí hráči pre rýchlu odozvu, inak má zlé pozorovacie uhly a čierna farba je skôr sivá (zlé zobrazovanie tmavých farieb);
  VA monitory ako MVA, AMVA a i. sú profesionálnejšie monitory, takže ich kupujú napríklad grafici, ale s obľubou sa kupujú aj do domácností a kancelárií, pretože farby sú pekné a pozorovacie uhly dobré, no na druhej strane odozva je pomalá;
  IPS/PLS monitory sú akýmsi stredom medzi VA monitormi a TN lebo pozorovacie uhly sú dobré a odozva je rýchlejšia ako pri VA, ale treba vyberať tie cenovo náročnejšie lebo lacné monitory z tejto triedy majú viditeľne nižšiu kvalitu;
  4K monitory sú vhodné len pre výkonné počítače, inak sa ich kúpa neoplatí lebo aj keď majú ostrejší obraz napríklad taká odozva je slabšia;
  OLED monitory budú na trhu už onedlho a predstavujú to najlepšie, čo si budete môcť kúpiť kvôli najrýchlejšej odozve spomedzi všetkých monitorov, takmer dokonalým farbám a oveľa lepším pozorovacím uhlom.
 • Monitor podľa účelu. Úplne nenároční a takí, ktorí nepoužívajú počítač dlhé hodiny, môžu pokojne nakupovať podľa ceny. Hráči potrebujú tzv. herné monitory, čo najrýchlejšiu odozvu a určite full HD lebo 4K rozlíšenie. Na pozeranie filmov a seriálov si pozrite monitory s uhlopriečkou aspoň 25“ a s full HD rozlíšením. Monitor učený na prácu musí nielen dobre zobrazovať farby, ale ochraňovať aj oči napríklad funkciou flicker free (redukcia blikajúcej obrazovky) alebo aj low blue light (zmierňovanie modrého svetla ktoré oči najviac vyčerpáva).
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test monitorov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Čo je to odozva monitora?

Laicky by sme odozvu (Input Lag) mohli definovať ako čas, za ktorý sa pohne kurzor myšky na monitore po tom, čo ste reálne pohli myškou. Orientačne majú monitory nasledujúce odozvy (v milisekundách):

 • TN monitory okolo 1 ms,
 • cenovo náročné monitory cca 5 ms,
 • lacné monitory približne 100 ms,
 • monitory v strednej cenovej triede 10 ms,
 • OLED monitory iba 0,1 ms.

Input Lag by mal byť čo najnižší nech už potrebujete monitor na akékoľvek použitie – hranica 10 ms je tak akurát (ak nie ste hráčom počítačových hier).

Koľko hertzov má monitor?

Nie všetci výrobcovia uvádzajú tento údaj. Väčšina monitorov má 60 hertzov, čo stačí na domáce používanie, kanceláriu aj na pozeranie filmov. Hráči potrebujú okolo 120 až 144 hertzov.

V čom spočíva výhoda OLED monitora?

Očakáva sa, že na trh budú uvedené OLED monitory, ktoré:

 • majú najmenšiu odozvu,
 • čierna farba je dokonale čierna (a ostatné farby disponujú dobrým kontrastom),
 • sú úspornejšie,
 • majú vynikajúce pozorovacie uhly,
 • disponujú extra tenkým dizajnom.

Čo je Flicker Free monitor?

Ide o monitor, ktorý nemá blikajúce pozadie. Oči sú menej unavené aj pri niekoľkohodinovom pozeraní do monitora, pretože ich nevyčerpáva blikanie, ktoré bežne ani nepostrehnete ale vaši oči ho tnímajú.

Čo je Low Blue Light monitor?

Monitor má zredukované modré svetlo lebo podľa niektorých odborníkov, práve modrá farba na monitore škodí očiam.


Lacné kvalitné monitory už od 71 EUR

Pomohol vám náš test monitorov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný monitor na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

eighteen + 19 =