Elektronika

Test digitálnych fotoaparátov a zrkadloviek

Fotoaparat Nikon Coolpix S7000 Aj napriek moderným smartfónom potrebujeme v domácnosti fotoaparát, ktorý sa postará napríklad o krásne zábery z našich dovoleniek, kedže na zvečnenie nádherných scenérií fotoaparát z mobilu jednoducho nestačí. Každý z nás má iné nároky na fotografovanie, a tak výrobcovia ponúkajú niekoľko druhov fotoaparátov. Aj amatér dokáže urobiť obdivuhodné fotografie, ak má pri sebe dobrý fotoaparát.

Na základe odborníkov z tejto oblasti sme pripravili test fotoaparátov a zrkadloviek, nech máte lepšiu predstavu o tom, ako by ste mali nový fotoaparát vyberať. Máte tiež možnosť pozrieť si top najlepšie digitálne fotoaparáty, s ktorými fotenie bude jednoduché aj keď nemáte skúsenosti s nastavovaním pokročilejších možností fotografovania.

Ak vám nestačí náš test, môžete sa so svojimi vlastnými skúsenosťami podeliť s ostatnými užívateľmi v diskusii. Akékoľvek obohatenie našich výsledkov, pomôže iným pri kúpe.

[ssba]

Test – najlepšie kompaktné digitálne fotoaparáty – TOP 7

HodnotenieCena odRecenzie
1.Sony DSC-RX100
[usr 5 text="true" tooltip="true"]299 EURČítať recenzie
2.Canon PowerShot G7 X Mark II
[usr 5 text="true" tooltip="true"]654 EURČítať recenzie
3.Canon PowerShot PowerShot G9 X Mark II
[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 EURČítať recenzie
4.Nikon Coolpix B500
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]257 EURČítať recenzie
5.Sony DSC-HX60
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]225 EURČítať recenzie
6.Panasonic Lumix DMC-FZ72
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]559 EURČítať recenzie
7.Canon IXUS 185
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]79 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku KOMPAKTNÝCH FOTOAPARÁTOV


Test – najlepšie zrkadlovky – TOP 6

HodnotenieCena odRecenzie
1.Nikon D7200
[usr 5 text="true" tooltip="true"]669 EURČítať recenzie
2.Canon EOS 200D
[usr 5 text="true" tooltip="true"]499 EURČítať recenzie
3.Nikon D5600
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]779 EURČítať recenzie
4.Nikon D810
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2 789 EURČítať recenzie
5.Nikon D3400
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]379 EURČítať recenzie
6.Canon EOS 1300D
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]359 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku ZRKADLOVIEK


Ako vybrať digitálny kompaktný fotoaparát?

  1. Zamyslite sa nad svojimi skúsenosťami s fotením. Máte chuť fotiť profesionálnejšie, alebo potrebujete zvečniť klasické oslavy, dovolenky a momentky zo svojho života? Na akej úrovni sú vaše znalosti o fotografovaní? Bežný používateľ si zbytočne zakúpi zrkadlovku, prestože mu všetky tie nastavenia budú pripadať príliš zložité. Ak plánujete fotiť prírodu, alebo sa chcete venovať fotografovaniu serióznejšie, budete potrebovať drahší model, lebo jednoduchý kompaktný fotoaparát vám nebude stačiť.
  2. Displej fotoaparátu. Jednoduchšie kompaktné fotoaparáty majú displej vstavaný s niekoľkými tlačidlami pre nastavenia. Drahšie modely už ponúkajú dotykové displeje, pri ktorých napríklad stačí len dotykom prsta zaostriť na nejaký fotený predmet. Výklopný displej (niektoré modely až o 180 stupňov) ešte lepšie umožnia vidieť to, čo fotíte.
  3. Megapixely a zoom. Asi tak 14 Mpix fotoaparát zvládne kvalitnú fotografiu o rozmere 40×60 cm. Pri megapixeloch ide o počet zobrazených bodov a je len na vás, za čo ste ochotný priplatiť. Bežne postačí okolo 15 Mpix. Radšej vyberajte optický zoom, digitálny znižuje kvalitu fotografie.
  4. Svetelnosť a ohnisková vzdialenosť. Je to číslo pri písmenku „F“/“f“. Čím je toto číslo menšie, tým je svetelnosť lepšia. Čím je hodnota väčšia, tým horšie svetelné podmienky fotoaparát zvládne. Ak teda chcete fotiť za prítmia (čo určite bude takto fotiť aspoň raz každý z nás), vyberajte čo najmenšie číslo. Ohnisková vzdialenosť určuje šírku záberu, teda laicky povedané – čo všetko sa na fotku zmestí. Čím menšie číslo je udávané, tým širší záber bude.
  5. Automatické režimy a funkcie navyše. Hlavne kompaktné fotoaparáty disponujú mnohými užitočnými režimami, ktoré všetko nastavia za vás. Určite využijete režim portrét, nočné režimy, vylepšenie fotografií fotografovaných oproti svetlu alebo detekciu úsmevu. Užitočná je stabilizácia obrazu, za samozrejmosť je považovaný vstavaný blesk. Niektoré drahšie modely umožňujú rýchle úpravy fotky už hneď po odfotení (zmiernenie červených očí, vylepšenie sýtosti farieb, orezanie a pod.).
  6. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test digitálnych fotoaparátov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Aký je kompaktný fotoaparát a čo ponúka?

Kompaktný digitálny fotoaparát je dnes už súčasťou takmer každej domácnosti. Disponuje mnohými automatickými nastaveniami, takže užívateľ nemusí nič nastavovať. Sú malé, zmestia sa aj do kabelky alebo príručnej batožiny. Niektoré drahšie modely môžu umožniť zopár vlastných nastavení, ale väčšina to aj tak nevyužije. Kompaktné fotoaparáty spoľahlivo zachytia dôležité momenty vášho života. Nevýhodou je slabšia kvalita fotografií, určite s takýmto fotoaparátom neodfotíte detailný záber srnca v lese.

Aké sú fotoaparáty ultrazoom a čo ponúkajú?

V podstate nie je veľký rozdiel medzi kompaktnými fotoaparátmi a tzv. ultrazoom fotoaparátmi. Tieto majú navyše lepší zoom a sú obvykle poloautomatické, teda ponúkajú viacero vlastných nastavení. Majú tiež EVF hľadáčik a môžete využívať formát RAW. Sú o triedu vyššie ako kompaktné, teda ak sa vám fotenie zapáčilo môžete si dopriať fotografie s kvalitnejším zoomom.

Aké sú fotoaparáty mirrorless a čo ponúkajú?

Sú to kompaktné fotoaparáty s vymeniteľným objektívom, teda by sa dalo povedať, že spájajú výhody kompaktného fotoaparátu so zrkadlovkou. Fotia naozaj kvalitné fotografie, môžete meniť objektívy podľa potreby, dobre sa ovládajú a vedia poskytnúť manuálne nastavenia na dosť dobrej úrovni. Mirrorless vytvoria pekné zábery aj pri horšom osvetlení.

Aké vlastnosti majú zrkadlovky?

Zrkadlovky sú fotoaparáty určené pre profesionálov, resp. pre tých, ktorí foteniu rozumejú a chcú robiť naozaj kvalitné zábery. Na používanie zrkadlovky musíte poznať nastavenia fotografovania v rôznych prostrediach. Ak vás fotografovanie baví a predošlé fotoaparáty vám už nestačia, rozhodne siahnite smelo po zrkadlovke. Fotky budú najkvalitnejšie.


Lacné FOTOAPARÁTY už od 66 EUR

Pomohol vám náš test fotoaparátov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie digitálne fotoaparáty na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

sixteen − two =