Zdravie

Ako vybrať najlepšiu dezinfekciu (predovšetkým na ruky)?

dezinfekcie rúk Čistiace prostriedky do domácnosti s dezinfekčnými účinkami sme všetci doteraz poznali a používame ich stále. V súčasnosti sa však pozornosť obracia celkovo na možnosti dezinfekcie rôznych povrchov a v neposlednom rade aj rúk.

Kvalitná dezinfekcia obsahuje spravidla alkohol, a to minimálne 60 % koncentrácie. Samozrejme, sú na trhu aj dezinfekcie s vyššou koncentráciou a taktiež sa môžete stretnúť s pomerne veľkými cenovými rozdielmi. Aby ste si vybrali naozaj správne, pripravili sme test dezinfekcii so súčasnými informáciami.

Náš rebríček dezinfekcii na ruky zahŕňa tipy na to najlepšie na trhu, čo si môžete momentálne zakúpiť. Ďakujeme za všetky vaše postrehy, lebo takto spolu s nami aj vy ako naši čitatelia robíte rebríček užitočným pre ostatných vlastnými postrehmi.

[ssba]

Porovnanie kvalitných dezinfekcii

ProduktObjemHodnotenieCena odRecenzie
1.Sanytol dezinfekčný gél na ruky
500 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]7 EURČítať recenzie
2.Derma Intensive+
50 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]3,5 EURČítať recenzie
3.SOS dezinfekčný gél
65 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]4 EURČítať recenzie
4.Dr.Max Čistiaci gél na ruky
50 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]5 EURČítať recenzie
5.Osmoza antibakteriálny gél
100 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]8 EURČítať recenzie
6.Burbegel dezinfekčný prípravok
1000 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]8 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku dezinfekcii


Aké sú najlepšie dezinfekcie na trhu?

 1. Sanytol dezinfekčný gél na ruky
 2. Derma Intensive+
 3. SOS dezinfekčný gél
 4. Dr.Max Čistiaci gél na ruky
 5. Osmoza antibakteriálny gél
 6. Burbegel dezinfekčný prípravok

Ako vybrať najlepšiu dezinfekciu (na ruky)?

 • Účel dezinfekcie. Je veľmi dôležité používať na ruky len dezinfekciu určenú na ruky. Niektorí siahnu po univerzálnych dezinfekciách, alebo inak experimentujú, čo sa však vôbec nevypláca – zbytočne tak trpí pokožka rúk. Najlepšia dezinfekcia na ruky obsahuje napríklad aloe vera aspoň pre zjemnenie vysúšania kože.
 • Baktericídny účinok alebo doba pôsobenia. Tekuté dezinfekcie na ruky by mali na rukách voľne uschnúť, teda nie je vhodné si mokré ruky hneď utrieť dosucha. Doba účinku dezinfekcie by mala byť uvedená na obale a ide o čas, za aký budú vaše ruky čisté. Spravidla je to 60 sekúnd, niektoré však účinkujú už aj za kratší čas, napríklad 30 sekúnd.
 • Typ dezinfekcie na ruky. Najpoužívanejšie sú dezinfekčné gély na ruky a dezinfekčné utierky, ktoré nezaberú veľa miesta v kabelke a vieme ich mať stále pri sebe. Používať môžete najmä v domácnosti dezinfekčné peny na ruky, alebo spreje, podľa toho, čo vám vyhovuje najlepšie. Samozrejmosťou sú dezinfekčné mydlá na ruky s ošetrujúcimi látkami pre ochranu pokožky rúk.
 • Zloženie dezinfekcie. Najlepšie dezinfekcie obsahujú alkohol, a to od 60 % do 90 % koncentrácie. Používa sa veľmi často etanol, izopropanol a propylen. Práve preto je mimoriadne dôležité ruky následne pravidelne ošetrovať kvalitným krémom na ruky niekoľkokrát denne.
 • Esenciálne oleje a ďalšie zložky. Dbajte na overené značky, čítajte test dezinfekcie z viacerých zdrojov a čítajte zloženie. Čím menej zložiek je v zložení, tým je dezinfekcia menej plná chémie a vaše ruky si tak oddýchnu, ale budú stále čisté.

Je účinnejšie umývanie rúk vodou a mydlom alebo dezinfekcia gélom?

Nič nenahradí štandardné umývanie rúk mydlom a vodou, pretože vtedy pri dôkladnom namydlení rúk odstránite následne vodou baktérie aj vírusy. Dezinfekcie rúk vo forme gélov, alebo utierok by ste mali používať len vtedy, ak nemáte možnosť umyť si ruky mydlom a vodou. Mydlo môže byť akékoľvek, aj obyčajné. V prípade núdze pomáha aj len opláchnutie rúk pričom teplota vody nezohráva veľkú úlohu. Ide o základný hygienický návyk.

Aké esenciálne oleje môžu byť v dezinfekciách na ruky použité?

Kvalitná dezinfekcia na ruky môže obsahovať napríklad Tea Tree olejček, klinček a samozrejme veľmi obľúbený levanduľový esenciálny olej.

Chráni aloe vera pokožku rúk pred vysúšaním?

Áno, čiastočne. Dezinfekcie na ruky jednoducho pokožku rúk vysúšajú. Avšak aloe vera, ak je zložkou dezinfekcie, môže pokožku aspoň čiastočne zvláčniť.

Koľko dezinfekcie potrebujem dať na ruky aby boli čisté?

Kvalitné dezinfekčné gély sa aplikujú na ruky v množstve asi 3 ml. Poriadne rozotrite v rukách a nechajte voľne uschnúť.

Existujú dezinfekčné gély na ruky šetrné k pokožke?

Áno, ale stále bude pokožka rúk suchá a mali by ste často používať vyživujúce krémy na ruky. Ako sme spomenuli vyššie, aloe vera zmierňuje vysúšanie rúk, ale vynikajúci je aj glycerol alebo iné zmäkčovadlo v zložení. Najčastejšie sa v zložení stretnete práve s glycerolom.

Sú dostupné dezinfekcie na ruky bez alkoholu?

Áno. Treba však dávať pozor, aby neobsahovali ešte agresívnejšie látky. Vyhýbajte sa napríklad zložke pod názvom Triclosan. Najlepšie dezinfekcie do domácnosti okrem alkoholu obsahujú chlór.

Čo všetko treba najčastejšie dezinfikovať?

Denne by mali byť v domácnosti dezinfikované kľučky, toaleta, diaľkové ovládače, klávesnica, mobilný telefón po príchode domov, povrch kuchynského stola a celá kuchynská doska, a tiež niektoré druhy potravín. Potraviny môžete jednoducho utrieť dezinfekčnou handričkou, ktorá je na jednorazové použitie. Ovocie a zeleninu môžete umyť vo vode so soľou.

Ako dezinfikovať obrazovky a citlivé povrchy?

Používajte šetrný dezinfekčný roztok s koncentráciou najviac 70 % látky s názvom izopropylalkohol a používajte len jemnú mäkkú handričku.

Akú vodu použiť do doma vyrobenej dezinfekcie?

Ak už musíte dezinfekčný prípravok vyrobiť doma, použite buď destilovanú vodu alebo prevarenú vodu.

Sú účinné aj domáce dezinfekcie?

Ide o to, ako kvalitné „suroviny“ boli použité. Mnohé roztoky sa nedajú kúpiť a nahrádzanie nemusí vždy dobre dopadnúť. Účinnosť výrazne klesá pri zlom rozriedení, resp. pri nesprávnom pomere jednotlivých látok. Spoľahnite sa na kvalitné dezinfekcie z obchodov.


Lacné dezinfekcie už od 1,5 EUR

Pomohol vám náš test dezinfekcii? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší dezinfekcii na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

18 − eight =