Zdravie

Najlepšie rúška a respirátory (kde kúpiť skladom?)

Rúška a respirátory Téma rúšok a respirátorov je ešte stále aktuálna – druhá vlna, sprísňovanie opatrení či celkovo situácia okolo koronavírusu jednoducho vyžaduje nosenie rúšok na verejnosti. Keď sa obzrieme späť, rúška a respirátory sa akoby zo dňa na deň stali nevyhnutnosťou a mnohí z nás ešte stále riešia, ako čo najlepšie chrániť seba aj ostatných. Viete sa zorientovať v ponuke?

Ak hľadáte najlepšie rúška a respirátory, bude vám iste nápomocný aj tento test s ktorým získate prehľad o kvalite a cenách jednotlivých výrobcov. Nano respirátor s vysokou účinnosťou ponúka aj česká firma Nanospace, s.r.o. Pri jeho nákupe môžete ušetriť, ak využijete zľavový kupón na Nanospace.cz, ešte lacnejší nákup potom môžete mať aj s cashbackom.

Taktiež sa dozviete ako správne nosiť rúško alebo respirátor, lebo aj tie najlepšie rúška a respirátory môžu byť neúčinné ak ich nenosíte podľa odporúčaní.

Ďakujeme za zdieľania na sociálnych sieťach a všetky vaše postrehy, ktoré nám píšete v závere do diskusie – spolu s nami tak tvoríte tento rebríček aj vy.

[ssba]

Najlepšie rúška a respirátory – kde kúpiť skladom?

ProduktTypBalenieHodnotenieCena odRecenzie
1.Respirátor triedy FFP2
FFP25 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]4,8 EURČítať recenzie
2.SpurTex Nanorespirátor V100 FFP2
FFP25 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]11 EURČítať recenzie
3.Respirátor FFP3 NR-DNA bez ventilu
FFP35 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]15 EURČítať recenzie
4.SpurTex® nano rúško
Nano rúško10 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]24 EURČítať recenzie
5.Sunway STX 3PLY ústenka
ústenka50 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]11 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku respirátorov a rúšok


Aké sú najlepšie rúška a respirátory na trhu?

 1. Mobil 1 ESP Formula 5W-30
 2. Castrol Edge Titanium FST LL 5W-30
 3. Valvoline SynPower 5W-40
 4. TOTAL QUARTZ 9000 5W-40
 5. Mobil Super 3000 X1 5W-40
 6. Liqui Moly 3701 5W-40

Ako vybrať najlepšie rúška a respirátory?

 • Rúško alebo respirátor? Hlavný rozdiel spočíva v tom, že rúško chráni predovšetkým ľudí okolo vás, respirátor chráni najmä nositeľa. Podľa aktuálne platných nariadení sú respirátory určené primárne pre zdravotníkov a osoby v tzv. prvej línii, ako sú napríklad aj vojaci alebo policajti. Vo všeobecnosti respirátory z kategórie P3 alebo FFP3 slúžia na spoľahlivú ochranu pred vírusovými ochoreniami. Momentálne sú rozličné rúška už bežne dostupné v lekárňach a mnohých ďalších predajniach.
 • Materiál rúška. Jednorazové chirurgické rúško slúži naozaj len na jedno použitie, spravidla chráni do dvoch hodín od nosenia, alebo dokým nenavlhne dýchaním. Po tomto čase ho treba vymeniť za nové. Vhodné sú aj rúška z polypropylénu a z bavlny. Najmenej efektívne sú rôzne flísové nákrčníky alebo tenké šatky.
 • Doba používania.
  Rúška z bavlny sú opätovne použiteľné za predpokladu, že ich patrične vydezinfikujete.
  Jednorazové chirurgické rúška sú na jedno použitie, čo je obvykle do dvoch až maximálne troch hodín nosenia.
  Respirátory môžu byť jednorazové obvykle do 8 hodín, alebo opätovne použiteľné za predpokladu dodržania výrobcom stanoveného ošetrovania.
 • Respirátory s ventilom alebo bez ventilu. Oba respirátory chránia nositeľa rovnako, avšak respirátor s ventilom uľahčuje dýchanie. Respirátor bez ventilu môže byť pri ťažšej fyzickej námahe nepríjemný počas nosenia kvôli sťaženejšiemu dýchaniu.
 • Výrobcovia a kvalita. Kvalitné rúška nájdete nielen v lekárňach, ale aj v eshopoch, a to nielen čo sa týka chirurgických räšok, ale aj tých z bavlny. V prípade respirátorov medzi kvalitné respirátory patria tie od výrobcov 3M, Refil, Honeywell alebo JSP.

Ako sa starať o opakovateľne použiteľné rúško z bavlny?

Kvalitné rúška zo 100 percentnej bavlny môžete vyvariť v horúcej vode pri aspoň 80 °C po dobu 10 minút. Rúško potom nechajte voľne uschnúť. (zdroj)

Po príchode domov môžete rúško dať ihneď vyprať do práčky pri teplote 60 °C a môže byť usušené v sušičke.

Kvalitné bavlnené rúška môžete dezinfikovať aj v mikrovlnke pri najvyššom výkone po dobu dvoch minút. Pred vložením do mikrovlnky sa uistite, že rúško nemá žiadne kovové časti, napríklad na lepšie držanie okolo nosa.

Dezinfekcia je možná aj alkoholom. Malo by ísť aspoň o 60 % lieh, ktorý nájdete online alebo aj v lekárňach bežne na predaj. Nastriekajte roztok na rúško z oboch strán, nechajte aspoň 30 sekúnd pôsobiť a voľne uschnúť.

Akú životnosť má filter v respirátore?

Každý filter má svoju životnosť, ktorá je uvedená priamo na respirátore od výrobcu a túto životnosť treba rešpektovať, ak má respirátor spoľahlivo chrániť nositeľa.

Ako správne používať rúško?

Nedotýkajte sa rúška ani respirátora z vonkajšej strany a nenaprávajte si ho rukami počas nosenia. Pred a po manipulácii s rúškom/respirátorom si umyte ruky.

Čo znamenajú označenia “R” a “NR” pri respirátoroch?

 • R – Reusable – respirátor je možné používať opakovane za predpokladu, že ho vydezinfikujete podľa pokynov od výrobcu.
 • NR – Non Reusable – respirátor je určený len na jedno použitie, t. j. obvykle chápeme ako najviac 8 hodín.

Akú účinnosť majú textilné rúška?

Ide o to, aký materiál bol použitý, účinnosť sa pohybuje od 20,5 % po 84,5 % pri bavlne. Najmenej účinné sú tenké šatky, najideálnejšie je hneď po jednorazovom chirurgickom rúšku kvalitné rúško z bavlny.

Majú respirátory jednotné označenie v každej krajine?

Nie. Ak objednávate respirátory zo zahraničia, označenie môže byť iné. Respirátor FFP1 je označený v Číne ako KN 90 a v USA ako N 90. Napríklad respirátor FFP3 má v Číne označenie KN 99 a v USA ho nájdete ako N 99.

Sú účinné handmade rúška?

Áno. Kvalitný hodváb má účinnosť okolo 50 %, podobne ako aj kuchynská utierka. Často sa spomínajú doma vyrobené rúška z vreciek do vysávača, ktoré môžu byť účinné podľa typu vrecka až do takmer 65 %.

Ako sa zorientovať v označeniach filtrov pre respirátory?

 • A – filter pre organické výpary.
 • B – filter pre anorganické výpary.
 • E – filter pre kyslé výpary.
 • K – filter pre čpavok a jeho deriváty.

Lacné rúška a respirátory už od 2,60 EUR

Pomohol vám náš test rúšok a respirátorov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné rúška a respirátory na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

17 − seventeen =