Zdravie

Test glukomerov

glukomer SD-check gold Najlepšie glukomery dokážu uľahčiť meranie hodnôt už len tým, že im stačí miniatúrna kvapka krvi. Okrem toho viete kvalitné modely šikovne spojiť s počítačom, tabletom alebo aj smartfónom, kde potom vidíte priebežné vyhodnocovanie výsledkov – a v prípade tých drahších glukomerov dokonca aj grafy.

Internetové obchody, predajne so zdravotníckymi pomôckami a lekárne ponúkajú naozaj pestrý výber glukomerov, a tak kúpa nie je jednoduchá. Myslieť treba aj na doplnky, ktoré budete pravidelne potrebovať, ako sú ihly a testovacie prúžky. Práve preto sme pre vás pripravili prehľadný test glukomerov, s ktorým si lepšie vyberiete ten najlepší podľa vlastných potrieb a očakávaní.

Budeme radi, ak vás tento rebríček obohatí o nové vedomosti a pomôže s kúpou glukomera. Ak máte vlastné postrehy a rady pre ostatných, zapojte sa do diskusie pod článkom.

[ssba]

Test – najlepšie glukomery – TOP 6

HodnotenieCena odRecenzie
1.GlucoLab
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19 EURČítať recenzie
2.EasyGluco
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]17 EURČítať recenzie
3.Beurer GL 50
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]46 EURČítať recenzie
4.Accu Chek Active Kit
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]17 EURČítať recenzie
5.iHealth GLUCO+ BG5S
inteligentný glukometer
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]70 EURČítať recenzie
6.Medisana MediTouch 2 s USB
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]20 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku glukomerov


Aké sú najlepšie glukomery na trhu?

 1. GlucoLab
 2. EasyGluco
 3. Beurer GL 50
 4. Accu Chek Active Kit
 5. iHealth GLUCO+ BG5S inteligentný glukometer
 6. Medisana MediTouch 2 s USB

Ako vybrať najlepší glukomer?

 • Objem kvapky krvi pre testovanie. Testovanie glukomerom by malo byť, čo možno najmenej bolestivé, a preto si súčasné glukomery vystačia aj s miniatúrnou kvapkou krvi. Štandardom je kvapka krvi o objeme 0,3 mikrolitra do 15 mikrolitrov. Na porovnanie, malá kvapôčka krvi má od 1 do 1,5 mikrolitra, takže bolesť pri odbere nebudete cítiť a žiadne „vytláčanie“ krvi z prsta nehrozí.
 • Rýchlosť merania. Väčšina glukomerov zobrazí výsledok o 5 sekúnd, niektorým to však môže trvať 15 sekúnd, alebo len 3 sekundy. Dĺžka zobrazenia nameranej hodnoty nemá vplyv na kvalitu merania; spoľahlivý je výsledok pri všetkých glukomeroch. Väčšina diabetikov nechce čakať na zobrazenie hodnoty dlho, a tak sú najpredávanejšie glukomery s rýchlosťou merania 3 sekundy alebo 5 sekúnd.
 • Rozsah glykémie. Najlepšie modely merajú od 0,6 do 33,3 mml/l. Nie všetky glukomery vedia merať pod 1 mml/l, a tak si tieto hodnoty overte ešte pred kúpou. Dobrý glukomer určite meria už od 0,6 mml/l.
 • Veľkosť glukomera. Možno ste sa nad veľkosťou glukomera nezamýšľali, ale ide o dôležitý detail. Glukomer totiž budete používať aj na dovolenke, pracovnej ceste a možno aj v práci. Mal by sa preto zmestiť nielen do príručnej batožiny, ale napríklad aj do kabelky.
 • Detaily. Rozdiel medzi niektorými glukomermi je niekedy naozaj len v detailoch. Myslite na dobre čitateľný displej, možno je dobré mať glukomer rovno s podsvieteným displejom, vďaka čomu prečítate hodnoty aj za horších svetelných podmienok. Veľmi užitočný môže byť zásobník na testovacie prúžky, aby ste ich mali stále so sebou. Modernejšie zvukom pripomenú ďalšie meranie. Modernejšie pripojíte k smartfónu alebo k PC, napríklad cez USB alebo Bluetooth. Výhodou je aj pribalený denník, do ktorého si môžete podľa potreby zapisovať namerané hodnoty. Samozrejmosťou je puzdro.

Má glukomer históriu meraných hodnôt?

Áno. Niektoré majú len 14-dňovú históriu, iné uchovávajú namerané hodnoty až po dobu 90tich dní. Je len na vás, či si chcete viesť detailnejšie štatistiky, alebo si vystačíte len s dvojtýždňovou históriou meraní.

Môže glukomer zobrazovať priemernú hodnotu posledných dní?

Áno. Na trhu sú glukomery, ktoré sledujú hodnoty napríklad po dobu 50tich dní, a potom vedia zobraziť priemer. Sú tiež v ponuke glukomery schopné po pripojení k smartfónu zobraziť graf nameraných hodnôt.

Treba glukomer nabíjať, alebo sú všetky len na baterky?

Mnohé glukomery sú len na baterky (vymeniteľné), ale niektoré sa dajú nabíjať. Je len na vás, pre aký glukomer sa rozhodnete podľa toho, čo vám vyhovuje viac. Výdrž na jedno nabitie je individuálna podľa konkrétneho glukomera; niektoré zvládnu viac ako 100 meraní na jedno nabitie.

Má glukomer zvukovú signalizáciu?

Väčšina áno. Pripomenú vám, že by ste si mali urobiť ďalšie meranie. Niektoré majú ešte navyše iný tón, ktorý vás upozorní na pravidelné užívanie liekov.

Existujú glukomery pre nevidiacich?

Áno. Nevidiaci/slabozrakí majú nárok používať glukomer s hlasovými prvkami.

V akých cenách sa pohybujú glukomery?

Priemerná cena glukomerov je 60 €. Výška ceny glukomera je však individuálna, pretože je len na vás čo očakávate, aké funkcie chcete. Platí, že jedna osoba používa jeden, svoj vlastný, glukomer. Diabetikom, ktorí užívajú inzulín, zdravotné poisťovne hradia cenu glukomera (vo väčšine prípadov) v plnom rozsahu = neplatíte nič. Diabetici užívajúci tabletky hradia väčšinu ceny glukomera, resp. plnú sumu. Informujte sa u svojho lekára/lekárnika.

Ako používať glukomer?

Každý glukomer má návod na obsluhu, ktorý si musíte detailne prečítať. Aj keď ste už glukomer doteraz používali, iný model môže fungovať na odlišnom princípe, a tak vždy čítajte pribalený návod. V prípade, že si nie ste istý alebo používate glukomer prvý raz, nechajte si používanie vysvetliť lekárom / lekárnikom. Väčšina glukomerov určených na domáce použitie má jednoduché ovládanie, na ktoré si rýchlo zvyknete.

Majú prúžky dobu spotreby?

Áno. Doba spotreby je uvedená na obale a musíte si ju ustriehnuť, inak riskujete nepresné výsledky. Nepoužívajte prúžky po dobe spotreby.


Lacné glukomery už od 16 EUR

Pomohol vám náš test glukometerov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie glukomery na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

16 − 5 =