Zdravie

Test ústnych vôd

ústna voda Listerine Zero Nie, ústna voda vám nikdy nenahradí čistenie zubov, ale aj napriek tomu je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o celú ústnu dutinu.

Kvalitná ústna voda dočisťuje vaše zuby, spoľahlivo osviežuje dych a prispieva k zdraviu ďasien. Je akousi záverečnou bodkou každodenného rituálu čistenia zubov, príjemným osviežením a uistením sa, že vaše zuby a ďasná budú v poriadku bez kazov či povlakov.

Najväčším problémom je vybrať si tú správnu ústnu vodu, s dobrým zložením a skutočným účinkom. Ak máte nejaký problém, napríklad zapálené ďasná, alebo vás trápia afty, potom potrebujete inú ústnu vodu než len tú obyčajnú na denné dlhodobé používanie. Bylinkové ústne vody sú samostatnou kategóriou, a potom sú tu ešte ústne vody s obsahom alkoholu. Ktorá ústna voda je teda pre vás tá najlepšia?

Veríme, že vám pri výbere ústnej vody pomôže aj tento náš test ústnych vôd plný zaujímavostí a odpovedí na časté otázky. Rebríček ústnych vôd pravidelne aktualizujeme, aby ste si stále prečítali čerstvé informácie.

[ssba]

Najlepšie ústne vody na trhu

ProduktBalenieHodnotenieCena odRecenzie
1.Listerine Total Care
1000 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]5,57 EURČítať recenzie
2.Elmex bez alkoholu
400 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]4,97 EURČítať recenzie
3.Listerine Zero
500 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]2,58 EURČítať recenzie
4.Herbadent Original bylinná
400 ml[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5,38 EURČítať recenzie
5.Listerine Berry pre deti
500 ml[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3,7 EURČítať recenzie
6.Meridol
400 ml[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6,8 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku ústnych vôd


Ako vybrať najlepšiu ústnu vodu?

  • Zloženie ústnej vody. Zloženie ústnej vody určuje jej charakter a teda aj to, či je vhodná na každodenné používanie, alebo vám len má pomôcť pri nejakom probléme. Okrem obsahu alkoholu v ústnej vode, by ste si mali pozrieť aj obsah fluoridu.
  • Určenie ústnej vody. Nie všetky ústne vody sú určené na každodenné používanie. Po zákrokoch v ústnej dutine (napríklad vytiahnutie zuba) vám pomôže s hojením ústna voda vhodná práve na krátkodobé používanie s hojivými účinkami. Ak vás trápia afty, pravdepodobne budete hľadať ústnu vodu bez obsahu alkoholu. Na dlhodobé denné používanie sú určené jemné ústne vody, pri ktorých je informácia o tom, že ich môžete používať dlho a každodenne na opláchnutie úst a zubov.
  • Detské ústne vody. Samostatnú kategóriu tvoria detské ústne vody so šetrným zložením. Práve vďaka nim sa dieťa už v detstve naučí používať okrem kefky a zubnej pasty aj ústnu vodu. Niektoré detské ústne vody dokonca jemne sfarbia zvyšky jedál, aby dieťa videlo ako dobre si vie umyť zúbky.
  • Značka ústnej vody. Najčastejšie sa stretnete so značkami ako Listerine, Parodontax, Elmex, Lacalut a Aquafresh. Pri problémoch v ústnej dutine sa môžete stretnúť aj so značkou Corsodyl. Ak chcete zladiť svoju zubnú pastu s ústnou vodou, potom môžete napríklad ku Signal zubnej paste dokúpiť Signal ústnu vodu.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test ústnych vôd vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Ako dlho vyplachovať ústa ústnou vodou?

Ústa a zuby by ste si ústnou vodou mali preplachovať asi tak 30 sekúnd až 60 sekúnd. Je to štandardný čas za ktorý stihne ústna voda pôsobiť, ale zároveň nie je v ústach zbytočne dlho. Niektoré ústne vody majú tento údaj informačne uvedený na obale.

Koľko ústnej vody potrebujem na jedno vypláchnutie úst?

Na jedno vypláchnutie postačí asi 20 ml ústnej vody, čo zodpovedá takému jednému „srknutiu“ vody.

Môžem po použití ústnej vody hneď jesť alebo piť nápoje?

S jedlom a nápojmi by ste mali počkať po použití ústnej vody asi tak pol hodinku, aby sa mohli prejaviť účinky ústnej vody.

Kedy je najlepšie používať ústnu vodu?

Ústnu vody by ste mali používať dvakrát denne, ráno a večer.

Mnohí sa prikláňajú k názoru, že ústna voda by mala byť používaná po vyčistení zubov (a nie pred čistením), lebo takto má ústna voda čas pôsobiť na zuboch a ďasnách.

Koľko fluoridu môže obsahovať ústna voda?

Kvalitné ústne vody neobsahujú viac ako 0,15 % fluoridu, teda maximálne 1500 ppm.

Koľko alkoholu môže obsahovať ústna voda?

V ponuke nájdete aj ústne vody s obsahom alkoholu 30 %, avšak najlepšie ústne vody na každodenné používanie neobsahujú alkohol, alebo ho obsahujú minimálne množstvo.

Prečo nie je dobré používať ústnu vodu s alkoholom dlhodobo každý deň?

Alkohol vysúša ústnu dutinu, tvorí sa menej slín, a teda časom môžete spozorovať horší zubný povlak a/alebo zápach z úst.

Niektorým ľuďom vyhovujú dlhodobejšie ústne vody s alkoholom, ale ide o naozaj malé množstvá alkoholu bez pocitu suchosti alebo štípania. Spravidla sú ale ústne vody bez alkoholu šetrnejšie k ústnej dutine.

Kedy je dobré používať ústnu vodu s chlórhexidínom?

Chlórhexidín sa používa v ústnych vodách, ktoré sú určené pre citlivé ďasná, krvácajúce ďasná alebo aj pri problémoch s aftami. Táto látka totiž pomáha zamedzovať tvorbe zubného povlaku, čím minimalizuje baktérie, a zároveň zmierni zápal.

Kvalitná ústna voda s chlórhexidínom nie je určená na dlhodobé používanie, mala by sa používať na preliečenie a vyriešenie problémov s ústnou dutinou.

Kedy je dobré používať ústnu vodu s citrátom vápenatým?

Citrát vápenatý pomáha rozpúšťať usadeniny na zubnej sklovine a vie „rozbiť“ povlak. Celkovo zlepšuje vzhľad zubov.

Kedy je dobré používať ústnu vodu s dubovou kôrou?

Najlepšia ústna voda s dubovou kôrou zaručí riešenie pre krvácajúce ďasná. Nepoužíva sa dlhodobo, ale ak vás trápi napríklad parodontitída, pomôže s jej preliečením.

Môžem používať bylinkovú ústnu vodu dlhodobo?

Bylinkové ústne vody sú obvykle vhodné aj pre citlivé zuby a ďasná, a to práve vďaka rôznym rastlinným extraktom. Často sa používajú práve takéto ústne vody pri zápaloch a krvácaní v ústnej dutine.

Informáciu o dlhodobom používaní na každý deň by ste mali nájsť na obale konkrétnej ústnej vody. Je možné, že niektoré sú určené len kým máte nejaký problém, iné sú jemnejšie na každý deň.


Lacné ústne vody už od 3 EUR

Pomohol vám náš test ústnych vôd? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie ústne vody na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

2 × three =