Auto / Moto

Test motorových olejov do auta (5w30 a 5w40)

motorový olej do auta Základnou funkciou motorového oleja je minimalizácia trenia pohyblivých častí v motore, najmä tých najviac namáhaných častí. Taktiež sa stará o odvádzanie tepla, ktoré vzniká pri spaľovaní nafty či benzínu. Najlepšie motorové oleje do auta však ponúkajú množstvo ďalších benefitov – napríklad výrazne pomáhajú čistiť motor počas jeho prevádzky od nečistôt.

Kvalitné motorové oleje majú tiež antikorózne vlastnosti a ďalšie benefity, aby ste svojmu autu dopriali naozaj správnu starostlivosť. Na trhu je niekoľko výrobcov a ponúkajú množstvo rôznych motorových olejov, preto je dôležité vyberať obozretne a dbať predovšetkým na kvalitu.

V tomto článku vám stručne poradíme ako vybrať kvalitný motorový olej. Test olejov do auta je zameraný aj na praktické rady a základné informácie. Budeme radi, ak rebríček obohatíte v závere o vlastné poznatky zapojením sa do diskusie. Spolu tak s vami, čitateľmi, prinášame pravidelne relevantné postrehy.

Ďakujeme, že aj tento test olejov do auta zdieľate medzi priateľmi na sociálnych sieťach.

[ssba]

Najlepšie motorové oleje do auta podľa nás – TOP 6

ProduktViskozitaHodnotenieCena odRecenzie
1.Mobil 1 ESP Formula
5W-30[usr 5 text="true" tooltip="true"]36 EUR
(5 l)
Čítať recenzie
2.Castrol Edge Titanium FST LL
5W-30[usr 5 text="true" tooltip="true"]36 EUR
(5 l)
Čítať recenzie
3.Valvoline SynPower
5W-40[usr 5 text="true" tooltip="true"]24 EUR
(5 l)
Čítať recenzie
4.TOTAL QUARTZ 9000
5W-40[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]27 EUR
(5 l)
Čítať recenzie
5.Mobil Super 3000 X1
5W-40[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]26 EUR
(4+1 l)
Čítať recenzie
6.Liqui Moly 3701
5W-40[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]35 EUR
(5 l)
Čítať recenzie

Ukázať celú ponuku olejov do auta


Aké sú najlepšie motorové oleje do auta na trhu?

  1. Mobil 1 ESP Formula 5W-30
  2. Castrol Edge Titanium FST LL 5W-30
  3. Valvoline SynPower 5W-40
  4. TOTAL QUARTZ 9000 5W-40
  5. Mobil Super 3000 X1 5W-40
  6. Liqui Moly 3701 5W-40

Ako vybrať najlepší motorový olej do auta?

  • Základné údaje o vašom aute. Najdôležitejšie je na začiatku pred kúpou pozrieť oficiálne parametre pre motorový olej uvedené priamo výrobcom. Pre správny výber motorového oleja potrebujete značku a model auta, rok výroby, typ motora a aj údaje o výkone.
  • Syntetické, polysyntetické a minerálne. Motorové oleje delíme najprv na tieto tri základné skupiny. Pri starších autách odporúčame používať taký olej, aký používal jeho predošlý majiteľ, teda ak bol trebárs používaný minerálny motorový olej, určite nepoužite teraz syntetický. Športové autá a celkovo autá s vyšším výkonom spravidla nikdy nepotrebujú minerálny motorový olej.
  • Celoročný, zimný, letný motorový olej. V súčasnosti medzi najpredávanejšie motorové oleje patria tie celoročné, lebo šetria čas aj peniaze majiteľom áut. Sú spoľahlivé pri nižších teplotách a dobre zvládajú aj letné horúčavy.
  • Benzínový motor alebo diesel. Motorové oleje pre diesel sú označené písmenom „C“, pre autá s benzínom písmenom „S“. Organizácia ACEA delí motorové oleje tiež podľa tohto parametra, ale pre diesel používa označenie „B“ alebo „E“. tento údaj je vždy uvedený na obale motorového oleja.
  • Cena a výrobca. Cena by nemala zohrávať dôležitú rolu a vždy sa radšej prikloňte k známej značke vyrábajúcej motorové oleje, pretože má skúsenosti a ponúka lepšiu kvalitu. Nezabúdajte na olejový filter – ten sa mení vždy spolu s motorovým olejom naraz.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test olejov do auta na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké sú hlavné rozdiely medzi syntetickými, polysyntetickými a minerálnymi motorovými olejmi?

  • Syntetické motorové oleje sú momentálne najpoužívanejšie, pretože aj pri výkyvoch počasia poskytujú spoľahlivú ochranu pre časti motora. Zabraňujú tvorbe usadenín, majú optimálnu viskozitu a mnoho ďalších výhod.
  • Minerálne motorové oleje majú vysokú viskozitu, avšak zvyknú vytvárať rôzne nežiadúce usadeniny. Sú spravidla lacnejšie ako syntetické motorové oleje.
  • Polysyntetické motorové oleje sú ideálne pri miernej zime a mierne teplom počasí, čo sa u nás veľmi nevyužíva nakoľko máme výrazné teplotné rozdiely počas roka.

Je motorový olej na syntetickej báze vlastne syntetický motorový olej?

Nie. Nejde o syntetický motorový olej, aj keď predajcovia niekedy uvádzajú mätúce pomenovanie „na syntetickej báze“. Je to polysyntetický motorový olej.

Je celoročný motorový olej dobrou voľbou?

Organizácia SAE – Society of Automobile Engineers – rozdelila motorové oleje na ďalšie tri kategórie podľa sezónnosti na letné, zimné a celoročné. V súčasnosti medzi najlepšie motorové oleje do auta patria práve celoročné, sú tiež najbežnejšie používané. Zimné sú totiž len do chladných dní a letné motorové oleje sú v zime neúčinné.

Ako vybrať motorový olej pre staršie auto?

Kvalitný motorový olej pre staršie auto spĺňa iné štandardy, než motorový olej pre moderné autá súčasnosti.

  • Označenie „CJ“ alebo pre benzínové motory „SM“ je pre motorové oleje určené autám po roku 2010 vrátane roku 2010 a malo by ísť už o kvalitné motorové oleje odolné voči usadeninám.
  • Označenie „CI“ alebo pre benzínové motory „SL“ je pre autá po roku výroby 2004 vrátane.
  • Pre staršie autá do roku výroby 1994 sú motorové oleje s označením „CE“ alebo „SJ“.

Aký motorový olej vybrať pre dieselový kamión?

Tieto motorové oleje majú označenie „E“ a sú pre dieselové nákladiaky a kamióny.

Ako je označená viskozita motorového oleja?

Viskozita je laicky tekutosť motorového oleja a obvykle má drvivá väčšina motorových olejov označenie v poradí: číslo – W – číslo. Čím je prvé číslo pred W nižšie, tým lepšie si udrží motorový olej viskozitu v zime za studena. Čím je druhé číslo za W vyššie, tým lepšie v lete odolá strate hustoty.

Ako často meniť motorový olej?

  • Syntetické motorové oleje je dobré meniť najviac po 16 000 kilometroch.
  • Minerálne motorové oleje je vhodné meniť maximálne po 14 000 kilometroch.
  • Ak jazdite krátke trasy často, napríklad len po meste, meňte motorový olej po asi 10 000 km nech je motor auta skutočne správne chránený.

Lacné motorové oleje do auta už od 3 EUR

Pomohol vám náš test olejov do auta? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný motorový olej na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

13 − 10 =