Test štartovacích káblov

Štartovacie káble Mnohí z nás už niekedy potrebovali pomoc s naštartovaním auta, a to predovšetkým v zimnom období. Keď vonkajšia teplota klesne pod 0°C, kapacita batérie v aute môže klesnúť aj o 30 %, čo niekedy batériu „vyšťaví“. Je preto dobré mať niekde pri ruke kvalitné štartovacie káble, ktoré vás v prípade núdze naozaj zachránia, a nie sú len takou okrasou kdesi v kufri auta. Myslieť treba aj na to, že vás tento problém môže zastihnúť aj mimo zimných mesiacov.

Výber kvalitných štartovacích káblov nie je až tak náročný – dôležitý je pomer hrúbky a dĺžky – príliš dlhý kábel zbytočne zvyšuje odpor, tenký kábel môže zhorieť a nijako vám nepomôže. Tie najlepšie štartovacie káble sú vyrobené z medi, ale používa sa aj hrubý hliník.

Kvalita štartovacích káblov je skutočne dôležitá, a preto vám s výberom môže pomôcť prehľadný test štartovacích káblov. Nájdete tu zaujímavé rady a dozviete sa čo je pri kúpe dôležité odsledovať, aby ste sa na nové štartovacie káble vedeli v prípade spoľahnúť. Poteší nás, ak test štartovacích káblov doplníte o vlastné postrehy a otázky zapojením sa do diskusie v závere článku.

Ďakujeme aj za vaše zdieľania.

Najlepšie štartovacie káble – TOP 5

 ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.Extol Premium 800 A 5 m
5 out of 5 stars (5 / 5)55,08 EURČítať recenzie
2.Sheron 600 A 3 m
5 out of 5 stars (5 / 5)24,62 EURČítať recenzie
3.4Cars 900 A 6 m
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)21,98 EURČítať recenzie
4.Compass 400 A 3m
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)15,52 EURČítať recenzie
5.Compass 900A/ 4,5 m TÜV/GS
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)25,24 EURČítať recenzie

Ukázať celú štartovacích káblov


Ako vybrať najlepšie štartovacie káble?

  • Hrúbka štartovacích káblov. Tenké štartovacie káble sa rýchlo prehrejú, alebo môžu dokonca až zhorieť, takže vám nebudú nápomocné v prípade núdze. Kvalitné štartovacie káble majú hrúbku aspoň 10 milimetrov, určite nie menej. Na prvý pohľad vám pomôže odhad – štartovacie káble budú hrubé asi ako veľkosť palca na ruke.
  • Svorky na štartovacích kábloch. Záleží aj na kvalite prevedenia svoriek, lebo nimi prepájate dve batérie. Svorky musia mať kvalitnú izoláciu, ktorá vás ochráni pred prúdom. Taktiež by mali pevne držať na batériách, nepovoliť, aby nedošlo náhodou k nepríjemnému skratu. Obvykle pôsobia mohutne, pevne, už na prvý pohľad vyzerajú dobre spracované.
  • Prierez štartovacích káblov. Menšie osobné automobily a benzínové osobné autá si vystačia s prierezom štartovacích káblov od 16 mm2, a s dĺžkou asi tak 3 metre. Výkonnejšie benzínové autá a všetky dieselové autá potrebujú štartovacie káble s prierezom 25 mm2, a s dĺžkou 5 metrov.
  • Materiál štartovacích káblov. Najlepšie štartovacie káble sú vyrábané z medi, ktorá má svoju váhu, preto sú kvalitné modely ťažšie a aj drahšie. Lacnejšie sú vyrobené z hliníka a spravidla sú ľahšie, keď ich v rukách porovnáte s tými medenými. Meď je vynikajúci vodič, preto je najvhodnejším materiálom pre štartovacie káble. Bohužiaľ, niekedy sú hliníkové káble potiahnuté meďou, čo na prvý pohľad nie je možné rozpoznať, a tak sa môžete spoľahnúť jedine na vyššiu cenu a/alebo väčšiu hmotnosť štartovacích káblov.
  • Cena štartovacích káblov. Cena sa odvíja od kvality prevedenia, tie najdrahšie stoja okolo 100 €, takým priemerom je cena približne 50 €. Ide o to, koľko chcete do týchto káblov investovať a ako často ich zvyčajne potrebujete použiť (napríklad či máte staršie auto a zvykne mať v zime problémy, alebo máte nové auto a neviete či ich niekedy využijete). Cena tiež odráža skutočnú hrúbku vodiča vo vnútri – aby sa nestalo, že pod hrubou vrstvou izolácie bude síce meď, ale len s prierezom 5 mm2, čo nebude stačiť na poriadne nabíjanie.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test štartovacích káblov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Akú dĺžku zvyknú mať štartovacie káble?

Štartovacie káble sa predávajú najčastejšie v dĺžkach od 2,5 m do 6 m.

Myslite najmä na to, že autá sa nesmú počas používania štartovacích káblov navzájom nikdy dotýkať.

Ako dlho trvá nabíjanie batérie pomocou štartovacích káblov?

Najlepšie štartovacie káble dodajú „šťavu“ pre batériu za asi jednu minútu.

Aké dve autá je možné prepojiť štartovacími káblami?

Mali by to byť autá s približne rovnakým výkonom motora, resp. s podobnou kapacitou autobatérie. Ak by pomáhalo slabšie auto, nabíjanie bude buď dlho trvať, alebo sa nabíjanie vôbec nepodarí.

Môžem uskladniť autobatériu ak s autom nebudem dlho jazdiť?

Áno. Autobatéria by sa mala uskladniť na suchom mieste pri teplote aspoň 15 °C a najviac 25 °C. Autobatéria sa však aj takto vybíja, len pomalšie, preto sa kvalitné štartovacie káble môžu aj tak hodiť.

Aké základné princípy platia pri nabíjaní štartovacími káblami?

Ako už bolo spomenuté vyššie, autá sa nesmú navzájom nikdy dotýkať. Vždy sa pripája znamienko „+“ na rovnaké znamienko „+“ a samozrejme „-„ so znamienkom „-„. Najlepšie štartovacie káble majú na obale nakreslený stručný návod, podľa ktorého viete štartovacie káble bezpečne použiť.

Ak sa vybité auto nevie naštartovať, počkajte asi 2 minúty a skúste to ešte raz. Nechajte bežať obidve autá, a pak káble odpojte.
Vždy sa odpája vždy najprv „mínus“, lebo ak by vám „plus“ spadol na kostru auta alebo na batériu, môžu začať horieť káble alebo sa zničí batéria auta.


Lacné štartovacie káble už od 8 EUR

Pomohol vám náš test štartovacích káblov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné štartovacie káble na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *