Veľké spotrebiče

Test digestorov

digestor Klarstein Kým poličku v kuchyni hravo nahradíte skrinkou, digestor alebo odsávač pár je nezastupiteľný – jedine on totiž dokáže spoľahlivo odsať paru vznikajúcu počas varenia a pohltiť pachy z jedál. V súčasnosti máte na výber z niekoľkých typov, a tak sa digestor pokojne môže stať dizajnovým kúskom vo vašej kuchyni.

Okrem rozmerov, značky a spôsobu odsávania pary disponujú najlepšie digestory aj osvetlením a rozličným spôsobom ovládania; ak máte napríklad kuchyňu spojenú s obývačkou, môžete digestor diaľkovo ovládať z pohodlia sedačky. Výber teda nie je jednoduchý, pretože sa v širokej ponuke treba nejako zorientovať. Aj preto je vhodné čítať ich testy, nech máte prehľad a môžete sa pri kúpe lepšie rozhodnúť.

Test digestorov je vždy aktuálny, čiže naši čitatelia majú stále prístup k najnovším informáciám. Pravidelne zostavujeme tento test na základe výsledkov viacerých testovacích spoločností, pričom sledujeme aj názory zákazníkov a recenzie. Okrem toho sme náš rebríček digestorov doplnili o praktické rady, ktoré vám pri nákupe môžu pomôcť.

S výberom nového digestora vám môže pomôcť aj test digestorov plný zaujímavostí a rád. Budeme však radi, keď naše informácie doplníte o vlastné postrehy a rady zapojením sa do diskusie. Ďakujeme!

[ssba]

Najlepšie digestory podľa nás – TOP 8 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.Mora OV 680 G
[usr 5 text="true" tooltip="true"]343 EURČítať recenzie
2.Klarstein Annabelle 60
[usr 5 text="true" tooltip="true"]244,90 EURČítať recenzie
3.Klarstein Aurica 60 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]189,90 EURČítať recenzie
4.Klarstein HEKTOR SL
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]199,90 EURČítať recenzie
5.Electrolux LFP316S
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]119 EURČítať recenzie
6.Gorenje BHP623E10X
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]69 EURČítať recenzie
7.Bosch DFT63AC50
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]107,80 EURČítať recenzie
8.Gorenje WHC 623E14 X
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]74,90 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku digestorov


Ako vybrať najlepší digestor?

  • Výkon digestora je kľúčový. Výkon digestora by sa mal vyberať vždy podľa veľkosti kuchyne, napríklad kuchyňa o veľkosti 8 m2 by si mala vystačiť s výkonom asi 320 m3/hod. Väčšie kuchyne budú potrebovať vyšší výkon, niekedy aj viac ako 500 m3/hod. Najlepší digestor je ten, ktorý si spoľahlivo poradí s parou a pachom vo vašej kuchyni. To, ako výkonný by mal byť váš nový digestor, zistíte veľmi jednoducho: hĺbka kuchyne x šírka kuchyne x výška kuchyne x 10 = výkon digestora v m3 za 1 hodinu
  • Typ digestora. Recirkulačný, ako napovedá už samotný názov, paru a pachy nasaje, ale nevyvedie von – len prečistí a vypustí von. Odťahové digestory odvádzajú paru a pachy preč, úplne von vďaka komínu alebo s pomocou iného spôsobu vetrania. Nevýhodou teda je, že potrebujete vyriešiť odvádzanie pary preč.
  • Hlučnosť odsávania. Väčšina digestorov je v súčasnosti už menej hlučných ako predtým, obvykle ich hlučnosť neprevyšuje 58 dB. Hlučnosť je však pri každom digestore iná, a preto si tento údaj treba overiť. Niektorí tvrdia, že najlepší digestor by nemal počas varenia príliš hučať, lebo už samotné varenie je niekedy dosť hlučné. Čím meněj, tím lepšie.
  • Ovládanie digestora. Okrem tradičného, manuálneho ovládania pomocou tlačidiel, sú dnes už v ponuke aj digestory dotykové a digestory na diaľkové ovládanie. Práve diaľkové ovládanie môžete oceniť v prípade, že máte jedáleň alebo obývačku spojenú s kuchyňou a po dovarení nechcete počas stolovania odchádzať vypnúť odsávanie. Niektoré dotykové digestory majú navyše aj senzorové ovládanie gestom, aby ste sa rukami od jedla nemuseli dotýkať digestora.
  • Filter a výmena filtra. Digestory majú rôzne filtre a je len na vás, aký typ vám vyhovuje, pretože ho budete meniť alebo umývať. Najideálnejšie sú filtre vhodné do umývačky riadu, ktoré netreba umývať ručne. Uhlíkové filtre dokážu vyfiltrovať aj nečistoty zo vzduchu, ale prevažne nie sú súčasťou digestorov, je nutné ich dokupovať zvlášť. Papierové a kovové filtre sú súčasťou digestorov; kovový je zabudovaný a počas čistenia sa vyberá vonku, papierový treba pravidelne meniť za nový. Opýtajte sa predajcu na to, aký typ filtra má daný digestor a ako ho treba čistiť.

Aké sú hlavné rozdiely medzi obehovým digestorom a odťahovým digestorom?

Obehový digestor (niekedy nazývaný aj ako recirkulačný digestor) výpary z jedál neodvádza preč, ale všetko, čo nasaje, prečistí cez uhlíkový filter, a potom takto prečistený vzduch pustí späť do miestnosti. Obehové digestory sú spravidla o kúsok hlučnejšie a musíte pri nich meniť filter každý polrok, ale sú ideálne do kuchýň v ktorých nie je možnosť odviesť paru a pachy úplne preč (nemáte komín, šachtu, potrubie).

Odťahový digestor je priamo pri komíne alebo nejakom vetracom potrubí, kam odvádza z kuchyne preč všetky pachy a paru z varenia. Jeho hlavnou výhodou je fakt, že kuchyňa nie je prevlhčená, takže sa lepšie vetrá. Odťahové digestory sú obvykle menej hlučné v porovnaní s obehovými digestormi. Je však nutné vyriešiť kam odsávaný vzduch pôjde, teda odvádzanie vzduchu.

V akej energetickej triede sa pohybujú digestory?

Viaceré digestory sú zaradené do energetickej triedy D, ale myslieť treba predovšetkým na ich výkon a ďalšie funkcie. Na trhu postupne pribúdajú kvalitné digestory v energetickej triede C alebo aj B.

Ako vysoko má byť digestor od sporáka?

Spravidla aspoň 75 centimetrov nad plynovým sporákom a približne 67 centimetrov nad elektrickým sporákom.

Aké typy digestorov sú na trhu?

Ostrovné digestory môžu byť aj mimo kuchynskej linky a sú veľmi obľúbené v moderných kuchyniach, kde je sporák napríklad súčasťou pultu, kým kuchynská linka už nie je súčasťou. Vtedy oceníte samostatný digestor zavesený nad sporákom. Zabudované digestory sa veľmi často predávajú, pretože sú súčasťou kuchynskej linky, čo vyhovuje najmä panelákovým kuchyniam.

Čo všetko nájdem na energetickom štítku?

Okrem energetickej triede obsahuje napríklad aj údaje o hlučnosti digestora alebo aj informáciu o efektívnosti odsávania. Na rýchle porovnanie je vhodné sledovať energetické štítky a porovnať tak základné parametre.

Majú všetky digestory osvetlenie?

Všetky digestory majú osvetlenie, ide však o to ako intenzívne a ako je ho možné zapnúť. Najlepšie digestory majú možnosť zapnúť svetlo bez toho, aby ste museli zapnúť aj odsávanie. Väčšie digestory majú aj viac ako jedno svetlo, napríklad štyri žiarovky, a viete si zapnúť len tri ak nechcete všetky.

Čo je to spätná klapka?

Spätná klapka zabraňuje tomu, aby sa studený vzduch z komína/šachty/potrubia dostal do kuchyne.

Ako vybrať správnu veľkosť digestora?

Okrem efektívnosti odsávania sú samozrejme dôležité aj rozmery samotného digestora a to, či bude samostatne nad sporákom/varnou doskou, alebo má byť vstavaný, prípadne sa rozhodnete o iný typ uchytenia. Nech už však ide o akýkoľvek tvar digestora, vždy by mali jeho rozmery mierne presahovať rozmery sporáka/varnej dosky, aby bola celá varná plocha pokrytá digestorom. V malých kuchyniach nie je možné osadiť veľký digestor, a tak je nutné vybrať radšej výkonnejší, ktorý spoľahlivo odsaje všetky pachy aj paru pri varení.

Ktoré značky digestorov sú najpredávanejšie?

Medzi populárnych výrobcov digestorov patria napríklad značky Gorenje, Mora, Elektrolux, Klarstein. Často ide aj o cenu, niektoré lacnejšie kúpite aj za 100 €, iné aj za viac ako 300 €.


Lacné digestore už od 50 EUR

Pomohol vám náš test digestorov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný digestor na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

thirteen − 8 =