Test matracov do postele

Matrac PanMatraci Super Mix Nič nie je lepšie ako oddych vo vlastnej posteli, kde sa môžeme poriadne natiahnuť a nerušene relaxovať. Na to, aby ste sa vo svojej posteli mohli cítiť jedinečne, potrebujete už pri kúpe hľadať najlepšie matrace. Na trhu je množstvo matracov a každý z nich sľubuje dokonalý spánok – výber je len na zákazníkovi.

Práve preto sme sa rozhodli priniesť test matracov, s ktorým bude kúpa jednoduchšia. Výrobcovia sľubujú, že ich matrace sú najlepšie, no často je opak pravdou. Pri kúpe si netreba všímať slogany, ale dbať len na vlastné nároky. Bolí vás chrbtica? Pracujete celé dni fyzicky? Máte problémy s kĺbmi? Ste vo vyššom veku a tvrdé matrace sú pre vás katastrofou?

Článok vám odpovie na najčastejšie otázky, ktoré si kupujúci kladú pri hľadaní nového matraca, pretože je zostavený predovšetkým z výsledkov renomovaných testovacích spoločností, recenzií zákazníkov a názorov odborníkov.

Ak budete poznať najlepšie matrace na trhu lepšie sa zorientujete v ponuke a ľahšie si vyberiete ten svoj. Spánok je mimoriadne dôležitý a výber matraca do postele treba brať skutočne vážne.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie matrace do postele – TOP 8 podľa nás a recenzií

  HodnotenieCena odRecenzie
1.Slumberland Color
Visco Wellness 20cm
5 out of 5 stars (5 / 5)470 EURČítať recenzie
2.Dormeo iMemory S Plus
5 out of 5 stars (5 / 5)299,90 EURČítať recenzie
3.Panmatraci SKOK and
GO EXCLUSIVE
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)256 EURČítať recenzie
4.Dormeo iMemory Silver
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)289,90 EURČítať recenzie
5.MPO MEMORY COMFORT 1+1
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)274,49 EURČítať recenzie
6.Dormeo Aloe Vera
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)189,90 EURČítať recenzie
7.Benab Zero 1+1
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)178 EURČítať recenzie
8.Panmatraci SUPER MIX
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)108 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku matracov


Ako vybrať najlepšie matrace?

 • Tvrdosť matraca. Zabudnite na mýty o tom, že len tvrdý matrac sa nevyleží. V súčasnosti viete zakúpiť aj mäkký matrac, ktorý sa len tak ľahko nevyleží, takže si môžete dopriať pohodlie. Je len na vás čo si vyberiete. Vždy by ste mali matrac skúšať na predajni; každá dobrá predajňa má vzorky matracov na vyskúšanie nech si môžete ľahnúť a pootáčať sa.
 • Výplň matraca, materiál jadra. Vybrať si môžete buď pružinový matrac, alebo matrac z rôznych pien. Obvykle je to PUR (polyuretánová) pena a rôzne jej obmeny, alebo biopeny z prírodných materiálov. Dôležitá je hustota peny udávaná v kg/m3 (nech má matrac minimálne 25 kg/m3). Čo sa týka pružín, máte na výber klasické alebo novšie taštičkové.
 • Zohľadnite aj rošt. Nie je totiž jedno, aký rošt má vaša posteľ. Ak máte napríklad lamelový rošt, určite by ste mali zabudnúť na pružinový matrac. Najhoršie postele sú s doskou, teda bez roštu, pretože sa k matracu nedostáva vzduch, čím sa podporuje hromadenie roztočov.
 • Poťah matraca. Matrac môže mať odnímateľný poťah, ktorý sa dá veľmi jednoducho vyprať. Tu si ale všímajte či sa dá prať pri 60°C, pretože nižšia teplota nie je schopná zbaviť poťah všetkých nečistôt a roztočov, časť z nich na ňom zostane, čím pranie vlastne nie je efektívne. Matrace s pevným poťahom neumožňujú jeho pranie. Najlepšie je, keď obsahuje okrem bavlny ešte aj inú látku, napríklad polyester alebo kokosové vlákna.
 • Certifikát a tradícia značky. Dôležité sú predovšetkým certifikáty od nezávislých testovacích spoločností, určite sa nespoliehajte len na nejaký certifikát od samotného výrobcu. Dobrý výrobca nemá problém popísať vlastnosti a materiál matraca do detailov, ale bez superlatívov v štýle „náš matrac je najlepší“. Aj tradícia značky vám napovie, či ide o dobrého výrobcu, alebo treba radšej hľadať inde. Predĺžená záruka hovorí o tom, že výrobca zaručuje dobré vlastnosti matraca po dlhší čas.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test matracov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako je určená tvrdosť matraca?

Tvrdosť matraca sa určuje stupnicou od 1 (najmäkší) po 5 (najtvrdší).

 • Tvrdosť 1: matrac je extra mäkký, hodí sa skôr na príležitostné spanie kdesi na chate alebo dobre slúži starším ľuďom a osobám s boľavými kĺbmi. Takýto matrac nevyvíja na ležiaceho žiaden protitlak.
 • Tvrdosť 2: chrbtica je v rovine, matrac vyvíja nanajvýš minimálny tlak na telo spiaceho. Je to najpredávanejší typ matraca, prevažne si ho vyberajú ženy.
 • Tvrdosť 3: matrac je tvrdší, tuhší. Kupujú si ho prevažne muži a všetci tí, ktorým nevyhovuje spánok na mäkšom matraci. Aj tu je chrbtica v rovine.
 • Tvrdosť 4: tuhý matrac určený ľuďom s vyššou hmotnosťou. Matrac má tvrdú výplň z hustej peny.
 • Tvrdosť 5: matrac nie je vhodný pre bežných zákazníkov, kupujú si ho osoby s nadváhou. Mnohí výrobcovia takéto matrace nemajú v ponuke.

Aké sú pružinové matrace?

Pružinové matrace sú spravidla vzdušnejšie (dobre vetrané) ako penové, teda sa v nich obvykle nehromadí veľa roztočov. Buď má matrac klasické pružiny, alebo modernejšie taštičkové.

Technológiou sú lepšie taštičkové, ale nedá sa povedať na ktorých sa práve vám bude lepšie spať. Vyskúšajte si na predajni oba typy, a podľa toho sa rozhodnite.

Pri pružinových platí zásada: kúpte kvalitný za vyššiu cenu, alebo radšej siahnite po penovom. Nekvalitné znepríjemňujú po dlhom čase ležanie pretože sú pružiny zle obalené.

Aké sú penové matrace?

Základom matracov je pena, najčastejšie PUR pena. Matrac, ktorý je penový, ale volá sa inak ako PUR, je v mnohých prípadoch len upravenou PUR penou.

Poznáme napríklad studenú HR penu; v takomto matraci sa hromadí menej vlhkosti pretože má väčšie „póry“ čím sa ventiluje. MEF pena / pamäťová pena sa mení podľa teploty a zanecháva na matraci odtlačok po vašej postave, ktorý sa po čase vráti do rovného tvaru. Takýto matrac je mäkký, niekedy sa odporúča pri bolestiach chrbtice.

Aké sú latexové matrace?

Latexové matrace sú považované za antialergické, antibakteriálne a patria k mäkším matracom. Prehĺbia sa pod miestami, kde je najväčší tlak, ale zvyknú sa narovnať. Kvalitný matrac za vyššiu cenu vám vydrží dobre slúžiť niekoľko rokov.

Aký je matrac z biopeny?

Matrac je vyrobený z prevažne prírodných materiálov. Takéto matrace majú ortopedické vlastnosti a vedia dobre držať tvar, ich prednosťou je teda väčšia spätosť s prírodou. Sú vhodné tiež pre alergikov. Treba dať pozor na to, aby bol matrac vyrobený aspoň z 50 % z prírodných materiálov, inak priplatíte peniaze navyše v podstate za nič.

Ako vyberať matrac podľa roštu postele?

 • Latový rošt má pevné dosky, takže si môžete dovoliť aj kúpu pružinového matraca alebo hrubého matraca z peny.
 • Lamelový rošt je už sám o sebe pružný, preto musíte kúpiť matrac z peny alebo z latexu.
 • Posteľ s rovnou doskou potrebuje matrac s veľkými pórmi, aby mohol dýchať, inak nebude prebiehať mimoriadne dôležitá cirkulácia vzduchu. Vyberajte pružinový matrac alebo matrac z biopeny.

Lacné matrace už od 39.50 EUR

Pomohol vám náš test matracov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší matrac do postele na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *