Domácnosť

Test zvlhčovačov vzduchu

zvlhcovač vzduchu Hyundai hum 770 Príliš suchý vzduch nesvedčí ani našej pokožke a ani dýchacím cestám, ktoré potrebujú pre svoju správnu činnosť vlhkejšie prostredie. Na druhej strane však priveľmi vlhký interiér spôsobuje okrem iného aj vznik plesní. Ako teda udržiavať správnu vlhkosť?

Najlepší zvlhčovač vzduchu dokáže sledovať vlhkosť okolia a podľa odsledovaných hodnôt prispôsobiť svoju činnosť tak, aby ste v izbe mali stále optimálnu vlhkosť. Samozrejmosťou sú aj také funkcie, ako napríklad vypnutie podsvietenia tlačidiel, nech vás v noci nič neruší. Všetko závisí v prvom rade od toho, aký si zvlhčovať vzduchu vyberiete. Viete sa v toľkej ponuke zorientovať a vybrať ten správny?

Pred kúpou si určite prečítajte test zvlhčovačov vzduchu vďaka ktorému budete mať nielen prehľad o tom, ktoré zvlhčovače sú teraz kvalitné, ale zároveň zistíte čo potrebujete a čo by vyhovovalo práve vám. Navyše my tento náš článok dopĺňame o praktické rady, ktoré vám pri kúpe môžu pomôcť.

Budeme radi, ak dotvoríte test aj vy, a to vlastnými názormi a postrehmi zapojením sa do diskusie.

[ssba]

Test – najlepšie zvlhčovače vzduchu – TOP 7

HodnotenieCena odRecenzie
1.Dyson AM10
[usr 5 text="true" tooltip="true"]499 EURČítať recenzie
2.Philips HU4803
[usr 5 text="true" tooltip="true"]108 EURČítať recenzie
3.Hyundai HUM 770
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]57 EURČítať recenzie
4.Airbi Airwasher
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]250 EURČítať recenzie
5.Klarstein VapoAir Onyx LED
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]70 EURČítať recenzie
6.STADLER FORM OSKAR
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]99 EURČítať recenzie
7.Hyundai HUM 282
[usr 4.2 text="true" tooltip="true"]27 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku zvlhčovačov vzduchu


Aké sú najlepšie zvlhčovače vzduchu na trhu?

 1. Dyson AM10
 2. Philips HU4803
 3. Hyundai HUM 770
 4. Airbi Airwasher
 5. Klarstein VapoAir Onyx LED
 6. STADLER FORM OSKAR
 7. Hyundai HUM 282

Ako vybrať najlepší zvlhčovač vzduchu?

 • Výkon podľa veľkosti miestnosti. Každý zvlhčovač vzduchu má uvedený svoj výkon a v mnohých prípadoch rovno aj maximálny rozmer miestnosti, v ktorej môže byť používaný. Vždy rešpektujte tento parameter, lebo inak nebude používanie zvlhčovača vzduchu efektívne.
 • Spôsob zvlhčovania vzduchu. V zásade poznáme tri spôsoby, ktorými môže zvlhčovač pracovať – sterilnou teplou parou, chladnou parou a ultrazvukom.
  • Zvlhčovanie sterilnou vodou sa zdá byť najlepším riešením, a to aj pre alergikov, pretože teplá para už neobsahuje žiadne baktérie a ako bonus môžete pri niektorých typoch zvlhčovačov pridať do nádobky esenciálne vône, vďaka ktorým sa príjemne rozvonia celá miestnosť.
  • Studená para zvykne mať už aj antibakteriálnu úpravu, takže je úplne bezpečná, avšak pre niektorých sú nevýhodou zvlhčovacie vložky, ktoré je nutné meniť každé tri mesiace. Mnohí rodičia kupujú do detských izieb práve takéto zvlhčovače, pre vlastný pocit bezpečia, aby dieťa nemohlo ani náhodou rozbiť a prevrhnúť na seba vriacu vodu z teplej pary.
  • Čistenie ultrazvukom volia ľudia, ktorí nemajú domáce zvieratká, pretože niektoré modely takýchto zvlhčovačov znepokojujú psov, mačky a iných maznáčikov. Výhodou je najnižšia spotreba elektriny pri ich prevádzke v porovnaní s predošlými dvoma modelmi.
 • Hlučnosť. Niektoré zvlhčovače vzduchu vytvárajú hluk až okolo 40 decibelov, čo vám môže prekážať nielen v spálni, ale aj v spoločenských miestnostiach, ako je obývačka alebo pracovňa. Novšie modely sú menej rušivé, s hodnotami približne 23 decibelov, takže ich pokojne môžete mať zapnuté aj v detskej izbe a spálni.
 • Údržba a starostlivosť. Pýtajte sa na náročnosť čistenia zvlhčovača. V prípade modelov pracujúcich s parou, myslite na pravidelné čistenie nádobiek, ako aj na ustavičnú výmenu vody – takéto nádržky zvyknú mať objem zvyčajne od 1 do 7 litrov, pričom tie najväčšie nádržky vydržia tri dni bez výmeny vody. Zistite, či môžete dolievať vodu z kohútika, alebo budete potrebovať destilovanú vodu. Pýtajte sa aj na filtre a ich cenu i dostupnosť, pretože ich budete musieť pravidelne vymieňať.
 • Základné funkcie. Okrem hlučnosti a výkonu je dobré poznať funkcie svojho budúceho zvlhčovača. Mnohé modely disponujú šikovnou funkciou vypnutia alebo aspoň stlmenia svetielok na tlačidlách, aby vás nič nerušilo počas zaspávania. Napríklad značka Philips okrem digitálneho snímača vzduchu (automaticky zvlhčuje vzduch podľa okolia) upozorní na to, že v nádobke už pomaly nie je voda a treba ju naplniť.

Ako zvoliť správny výkon zvlhčovača vzduchu vzhľadom na veľkosť miestnosti?

Výkon zvlhčovačov je udávaný v mililitroch za hodinu a orientačne sa môžete riadiť nasledujúcimi hodnotami, avšak niektorí výrobcovia rovno udávajú do akej najväčšej miestnosti je daný zvlhčovač vzduchu vhodný:

 • 100 až 200 ml/h – miestnosť o rozlohe najviac 15 m2;
 • 200 až 300 ml/h – miestnosť o rozlohe najviac 20 m2;
 • 300 až 400 ml/h – miestnosť o rozlohe najviac 40 m2;
 • do 600 ml/h – miestnosť o rozlohe najviac 60 m2.

Ak máte miestnosť s rozlohou 23 m2 potrebujete zvlhčovač vzduchu s výkonom 300 až 400 ml/h.

Aká má byť optimálna vlhkosť v miestnosti?

Z viacerých dostupných zdrojov je možné tvrdiť, že interiér by mal mať vlhkosť počas letných dní v rozpätí od 40 % až 55 %, v zimných mesiacoch okolo 45 % až 65 %.

Kam umiestniť zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovače vzduchu sú vždy položené na zemi a ak k oknu, tak jedine k zatvorenému. Nikdy sa neumiestňuje na nábytok.

Aké zdravotné problémy môže spôsobovať suchý vzduch?

Suchý vzduch v obývaných miestnostiach spôsobuje napríklad pocit stále upchatého nosa, zvyšuje riziko častého opakovania ochorení horných a dolných dýchacích ciest a môže byť zodpovedné aj za ranné škriabanie v krku. Suché pery, suchšia pokožka a zvýšená únava môžu byť tiež v dôsledku príliš suchého vzduchu.


Lacné zvlhčovače vzduchu už od 24 EUR

Pomohol vám náš test zvlhčovačov vzduchu? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie zvlhčovače na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

6 + 5 =