Elektronika

Test projektorov

projektor BenQ MS527 Kedysi sa projektory využívali najmä v kanceláriách a v zasadačkách, kde bolo nutné pred viacerými kolegami odprezentovať svoje výsledky, vysvetliť novú koncepciu firmy, alebo ukázať prototypy nových produktov. V súčasnosti majú využitie nielen na školách, ale kvalitný projektor môžeme nájsť už aj v domácnostiach.

Sledovanie obľúbených filmov, seriálov a detských rozprávok, práve vďaka projektoru naberá iný rozmer. Doslova. Hlavnou výhodou projektora je, že môžete mať rozmer obrazu tak veľký, ako v kine, a to rovno na stene svojej obývačky alebo spálne. Uhlopriečka môže byť pokojne väčšia ako 200“, pre dokonalý zážitok napríklad aj z akčných scén vo filmoch.

Ako však vybrať najlepší projektor do svojej domácnosti? A ako vybrať projektor do kancelárie? Veríme, že náš test projektorov vám pomôže nájsť odpovede aj na tieto otázky. Stále sa môžu aj naši čitatelia zapojiť v závere článku zapojiť do diskusie a spolu s nami tvoriť test projektorov zdieľaním vlastných názorov a postrehov z tejto oblasti. Možno práve vaša rada niekomu pomôže.

Ďakujeme aj za vaše zdieľania a každú odozvu.

[ssba]

Najlepšie projektory na trhu – TOP modely

ProduktRozlíšenieSvietivosťHodnotenieCena odRecenzie
1.BenQ MH733
Full HD, 1920×10804000 ANSI lm[usr 5 text="true" tooltip="true"]731 EURČítať recenzie
2.BenQ TK800M
4K Ultra HD, 3840 × 21603000 ANSI lm[usr 5 text="true" tooltip="true"]1 109 EURČítať recenzie
3.Optoma HD144X
Full HD, 1920×10803400 ANSI lm[usr 5 text="true" tooltip="true"]495 EURČítať recenzie
4.Epson EH-TW650
Full HD, 1920×10803100 ANSI lm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]521 EURČítať recenzie
5.Xgimi Hallo
Full HD, 1920×1080800 ANSI lm[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]848 EURČítať recenzie
6.Anker Nebula Capsule II Pro
HD Ready, 1280 × 720200 ANSI lm[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]649 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku projektorov


Ako vybrať najlepší projektor?

 • Účel využitia projektora. Plánujete pozerať doma filmy? Hľadáte kvalitný projektor na prezentovanie výsledkov vo vašej firme? Potrebujete interaktívny projektor do školy? Účel je veľmi dôležitý, lebo od toho sa odvíja sledovanie všetkých parametrov. Pre vytvorenie „Home Cinema“ budete potrebovať projektor s úplne inými parametrami, než aké má projektor určený do kancelárie. V ponuke sú tiež prenosné projektory, ktoré sú predovšetkým malé a ľahké, ideálne svojou konštrukciou na časté prenášanie.
 • Technológia zobrazovania projektora. V súčasnosti si môžete vybrať LCD projektor, LED projektor alebo DLP projektor. Každý z týchto typov zobrazovania má svoje výhody, ale aj nevýhody. Je len na vás, čomu dáte prednosť, resp. čo bude najviac vyhovovať účelu na aký má projektor slúžiť.
 • Svietivosť projektora. Svietivosť projektorov je udávaná v lúmenoch. Zohľadniť treba napríklad veľkosť miestnosti, v ktorej sa bude premietať, ale aj svetelné podmienky (možnosť zatiahnuť žalúzie, úplné zatemnenie miestnosti, svetlá miestnosť s viacerými oknami bez možnosti zatemnenia, a pod.).
 • Projekčná vzdialenosť projektora. Projekčná vzdialenosť projektorov určuje, ako ďaleko má byť projektor od premietacej plochy, aby bol premietaný obraz v dobrej kvalite. Rozlišujeme dlhú vzdialenosť, krátku vzdialenosť a ultra krátku projekčnú vzdialenosť.
 • Kompatibilita projektora a jeho ďalšie funkcie. Ak preferujete bezdrôtovú komunikáciu medzi elektronikou vo vašej domácnosti, projektor by mal mať Bluetooth alebo Wifi. Samozrejmosťou sa stáva diaľkové vládanie pomocou diaľkového ovládača. Čo sa týka ďalších možností projektora, kvalitné projektory umožňujú napríklad PiP technológiu – vidíte 2 obrazy naraz z dvoch rôznych zdrojov, napríklad z mobilu aj z notebooku (Picture in Picture). Miracast funkcia umožní bezdrôtový prenos obrazu z notebooku.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test projektorov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Ako vybrať kvalitný projektor podľa účelu využitia?

 • Projektory určené na domáce využitie „Home Cinema“ – projektor by mal mať vysoké rozlíšenie, v súčasnosti už aj v 4K kalite, a pomer strán 16:9 alebo, ak máte veľkú stenu, môžete si dovoliť 21:9 pre širokouhlý zážitok.
 • Projektory na hranie hier – vysoké rozlíšenie a vysoká kvalita spolu s dobrou svietivosťou sú základom, podobne ako pri Home Cinema projektoroch.
 • Projektory do kancelárie alebo do konferenčných miestností – mali by mať dobrú svietivosť, pomer strán 4:3 alebo 5:4, využiť môžete aj interaktívny projektor alebo prenosný projektor.
 • Projektory do školy – najčastejšie sa využívajú moderné interaktívne projektory, pomer strán podobne ako projektor do kancelárie, aby bolo možné vidieť tabuľky a grafy.

Ako funguje interaktívny projektor?

Kvalitný interaktívny projektor využijete nielen v školách, ale aj v kanceláriách. Má zabudovaný snímač, vďaka ktorému je sledovaný pohyb elektronického pera. Vy tak nepotrebujete ani interaktívnu tabuľu, viete zasahovať priamo do prezentácie počas prednášania, akoby stena bola dotykovým displejom.

Ideálne sú malé miestnosti, lebo potrebujete byť pri prezentácii. Vyberte takú svietivosť projektora, aby ste videli prezentáciu aj za takmer denného svetla.

Aké výhody majú prenosné projektory?

Prenosný projektor je ľahký a malý, viete ho doniesť do miestnosti, kde máte práve prednášať a je ideálny aj na cesty, keď idete prednášať niekam pred menšiu skupinu ľudí. Obvykle má nižšiu svietivosť, čiže potrebujete miestnosť zatieniť napríklad závesom alebo žalúziami. Zvykne mať menšie rozlíšenie, čo však stačí na dobre čitateľné grafy. Najlepšie prenosné projektory majú výdrž batérie do troch hodín.

Ako vybrať správnu svietivosť projektora?

 • menej ako 1000 lúmenov – domáce kino, úplná tma v miestnosti.
 • do 2000 lúmenov – školiace strediská, kde viete zatemniť miestnosť.
 • 2000 lúmenov až 3000 lúmenov – školské triedy, firmy, konferenčné miestnosti a miestnosti, kde sa prednáša a je tam kúsok svetla.
 • 3000 lúmenov až 4000 lúmenov – svetlé miestnosti, svietivosť ideálna na detaily, ako sú malé údaje v detailných tabuľkách, malé písmená v grafoch.
 • viac ako 4000 lúmenov – veľké posluchárne, sály, svetlé svetelné podmienky.

Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých technológií zobrazovania projektorov?

 • LCD projektory majú žiarivejšie farby aj vo svetlejších miestnostiach, vydávajú menej tepla, sú tichšie a obraz je ostrejší. Nevýhodou môže byť slabšia čierna farba a projektor je rozmerovo väčší.
 • DLP projektory majú tmavšiu čiernu, viete nastaviť vyšší kontrast farieb a projektor má menšie rozmery. Na druhej strane však vydávajú viac hluku čo môže byť pri tichšom pozeraní filmov problémom.
 • LED projektory sú rozmerovo malé a majú dlhú životnosť LED lampy. Hlavnou nevýhodou je nízka svetelnosť.

Ako sa orientovať v správnom rozlíšení projektorov?

 • Rozlíšenie SVGA 800 x 600 px je základom pre Power Point prezentácie. Tieto projektory majú jednoduché využitie.
 • Rozlíšenie XGA 1042 x 768 px sa hodí už aj pre grafy a malé čísla, nahrádza zastaralé rozlíšenie SVGA.
 • SXGA 1280 x 1042 px alebo UXGA 1600 x 1200 px sú projektory ideálne na prezentáciu detailov, v architektúre, pri výpočtoch, hodí sa na prednášanie.
 • Full HD 1980 x 1080 px alebo 2K 2048 x 1080 prípradne aj 4K 4096 x 2160 px sú skvelé projektory na filmy, hranie hier a pre kvalitu obrazu.

Lacné projektory už od 169 EUR

Pomohol vám náš test projektorov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší projektor na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

three × 3 =