Elektronika

Test phabletov

Najlepšie phablety Nie každému stačí smartfón so štandardným displejom do veľkosti šiestich palcov. Niektorým vyhovuje ešte väčší displej – síce sa pravdepodobne už nezmestí len tak do vrecka, ale poskytuje komfort napríklad pri písaní alebo pri pozeraní fotiek. Navyše, aj čítanie je na väčšom smartfóne nepochybne príjemnejšie. Práve preto sú phablety stále zaujímavým segmentom a dopyt po nich neklesá.

Phablet je smartfón s displejom väčším ako 5,5 palcov, niektorí ale uvádzajú, že phablet je smartfón až od 6 do 7 palcov. Nad 7 palcov už hovoríme o tabletoch. Aj pri phabletoch chceme čo najlepšie parametre, a preto vám poradíme ako vybrať kvalitný phablet k vašej spokojnosti.

Pripravili sme pre vás prehľadný test phabletov doplnený navyše o šikovné rady a odpovede na časté otázky, ktoré zvyknú mať kupujúci. Vďaka tomu máte najlepšie phablety na dosah a viete sa lepšie zorientovať nielen v cenách, ale aj v parametroch. Budeme radi, ak sa v závere zapojíte do diskusie.

[ssba]

Test – najlepšie phablety – TOP 7

DisplejHodnotenieCena odRecenzie
1.Huawei P20 Pro 6GB/128GB
6,1"[usr 5 text="true" tooltip="true"]668,70 EURČítať recenzie
2.Apple iPhone X 64GB
5,8"[usr 5 text="true" tooltip="true"]978,90 EURČítať recenzie
3.Samsung Galaxy Note 9
6,4"[usr 5 text="true" tooltip="true"]919,50 EURČítať recenzie
4.Xiaomi Mi 8 6GB/64GB
6,21"[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]532,53 EURČítať recenzie
5.Xiaomi Redmi Note 5 4GB/64GB
5,99"[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]214,90 EURČítať recenzie
6.LG G7 ThinQ
6,1"[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]526,99 EURČítať recenzie
7.Samsung Galaxy A6+
6"[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]349 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku phabletov


Ako vybrať najlepší phablet?

  • Kapacita batérie. Kapacita batérie sa udáva v mAh a samozrejme, čím je toto číslo väčšie, tým väčšiu výdrž batéria má.
  • Operačný systém phabletov. Najrozšírenejší je operačný systém Android od Google. Výhodou je množstvo dostupných aplikácii bez poplatkov a fakt, že mnohé doplnky, ako napríklad selfie tyč alebo smart hodinky, budú lepšie kompatibilné práve s Androidom. Operačný systém iOS od Apple zaručuje vysoký výkon a taktiež množstvo aplikácii, ale nevýhodou je vysoká cena a pokiaľ nemáte od Apple aj notebook alebo stolný PC, môže byť problém s kompatibilitou doplnkov. Do tretice treba spomenúť aj operačný systém Windows Phone od Microsoftu, ktorý však v súčasnosti už nemá žiadne uplatnenie. Pravdepodobne si zakúpite phablet s Windows Phone už len od ruky a bude mať veľmi malú podporu aplikácii a žiadne nové aktualizácie.
  • Operačná pamäť RAM. Ak nemáte dostatočnú operačnú pamäť, phablet stráca výkon a nepracuje tak svižne ako by mal. Štandardom je 4 GB RAM, určite nie menej a radšej viac.
  • Výkon procesora. Hodnoty sa udávajú v GHz a čím je toto číslo väčšie, tým je phablet výkonnejší. Ak chcete naplno využívať jednotlivé aplikácie bez sekania, potrebujete čo najvýkonnejší procesor.
  • Fotoaparát. Fotenie mobilom je samozrejmosťou a inak tomu nie je ani pri phabletoch. Hodnoty sa udávajú v Mpx a platí opäť jednoduché pravidlo, že čím väčšie je toto číslo, tým je fotoaparát lepší a fotografie budú krajšie. Okrem toho ale treba dbať aj na kvalitu samotného objektívu. Absolútnym štandardom je blesk s LED diódami.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test phabletov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Majú phablety možnosť Dual SIM?

Áno, niektoré phablety podporujú dve SIM karty naraz, takže môžete využívať služby dvoch rôznych mobilných operátorov súčasne.

Aké rozlíšenie by mal mať phablet?

Tým, že ide o veľký displej, rozlíšenie by malo byť minimálne full HD, čiže 1920×1080. Všetky najlepšie phablety na trhu majú aspoň takéto rozlíšenie, aby bolo používanie phabletu príjemné. Najmodernejší kvalitný phablet bude mať rozlíšenie 4K.

Môžem rozšíriť pamäť na súbory, ako sú napríklad fotky, pamäťovou kartou?

Drvivá väčšina phabletov má podporu pamäťových kariet, tento údaj si vždy všimnite ešte pred kúpou. Dôležité je vedieť s akou najväčšou kapacitou pamäťovej karty vie konkrétny phablet pracovať. Pokiaľ chcete ukladať veľa súborov, robiť videá a fotografie, minimum je 32 GB, alebo rovno 64 GB. V prípade točenia videí v rozlíšení 4K budete potrebovať možno ešte viac miesta, teda pamäťovú kartu s kapacitou 128 GB.

Aké značky momentálne ponúkajú phablety?

Kvalitný phablet môžete mať od značky Samsung, Xiaomi, Asus alebo Apple iPhone. Phablety majú na trhu aj značky Huawei, Honor a dokonca aj Motorola. Ide o to, koľko peňazí chcete do phabletu vraziť a s ktorou značkou máte lepšie skúsenosti. Všetko je o individuálnom názore na konkrétneho výrobcu.

Aké parametre má bežný phablet v súčasnosti?

Bežný phablet na trhu má v priemere 6 palcovú uhlopriečku, LTE/4G internetové pripojenie ktoré podporuje každý mobilný operátor na našom trhu a výdrž batérie 3800 mAh. Fotoaparát je štandardne už vzadu 12 Mpx a vpredu 8 Mpx – menej sa neodporúča. Operačná pamäť 4 GB a 8-jadrový procesor s ktorým je phablet naozaj bez problémov výkonný. V rámci bezpečnosti majú phablety už aj snímač odtlačkov prsta na odomykanie.

Aká svetelnosť fotoaparátu je najlepšia?

Svetelnosť sa udáva symbolom f a číslo by malo byť čo najnižšie, napríklad f 1.7 – tak budú fotky kvalitnejšie.

Aké hlavné výhody majú phablety oproti smartfónom?

Výhodou môže byť práve veľkosť displeja pre jeho lepšiu čitateľnosť, pre úpravu fotiek, prezeranie sociálnych sietí a čítanie dokumentov. Oveľa lepšie vyriešite pracovné záležitosti na phablete, než na smartfóne s malým displejom, kde je problematické rýchle písanie emailov alebo kontrola dokumentov. Písanie na dotykovej klávesnici je komfortnejšie pretože je väčšia. Hranie hier je taktiež príjemnejšie. Mnohí majú phablety práve na cestovanie a riešenie pracovných záležitostí niekde mimo kancelárie.


Lacné phablety už od 104 EUR

Pomohol vám náš test phabletov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný phablet na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

nineteen − 8 =