Šport / Outdoor

Test gravel bicyklov

gravel bicykel Specialized Gravelbiking. Nový pojem, ktorý prišiel spolu s čoraz viac obľúbeným typom bicykla – gravel bike si obľúbilo už množstvo cyklistov, a to najmä pre jeho všestrannosť. Najlepší gravel bike má skutočne široké využitie: od asfaltových ciest v meste cestou do práce až po nespevnené cesty na okraji mesta počas víkendovej túry za zážitkami. Gravelbiking je teda označenie pre všestranne využiteľný bicykel, ktorý je skvelý do rôzneho terénu.

Začiatky gravel bicyklov siahajú do USA, kde už len ich samotné pomenovanie (gravel = štrk) malo hovoriť o hlavnom účele využitia. Hlavnou myšlienkou bolo ponúknuť bicykel, ktorý zvládne aj stredne náročný terén a nespevnené cesty, ale zároveň bude vhodný aj do mesta na rýchly presun bez auta. Cestný bicykel bol na tieto účely dosť nepohodlný a krosový bicykel nebol stavaný na rýchlosť. Gravel bike je tak dokonalý stred, vyvážený, zladený do detailov.

Aj keď niektorí prirovnávajú gravel bike napríklad ešte stále k cestným bicyklom, nie je rovnaký a má svoje odlišnosti. Gravel bike je robustnejší než cestný, má výkonné kotúčové brzdy a veľmi pohodlnú geometriu. Ide tak o výborný bicykel, ktorý môžete smelo využívať aj na dlhšie bicyklovanie bez toho, aby ste sa cítili zničení alebo príliš unavení – gravelbiking sa vám zapáči.

Pripravili sme tentoraz test gravel bicyklov pre všetkých, ktorí hľadajú univerzálny bicykel pre pravidelné bicyklovanie nielen po meste. Veríme, že vám náš rebríček poradí, ako vybrať najlepší gravel bike a obohatí vás o nové zaujímavé informácie a rady. Budeme radi, keď zazdieľate článok aj na sociálnych sieťach a ďakujeme, že sa zapájate do diskusie. Spolu s nami tak pomáhate ostatným čitateľom vybrať.

[ssba]

Test – najlepší gravel bike – TOP 6

ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.KELLYS SOOT 50 28"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 EURČítať recenzie
2.Trek Checkpoint ALR 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 EURČítať recenzie
3.Specialized Diverge Comp E5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2100 EURČítať recenzie
4.TRIBAN RC 520 (Decathlon)
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]850 EURČítať recenzie
5.TRIBAN RC120 (Decathlon)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]470 EURČítať recenzie
6.Kona Rove AL 700
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]800 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku gravel bicyklov


Aké sú najlepšie gravel bicykle na trhu?

 1. KELLYS SOOT 50 28″ (2021)
 2. Trek Checkpoint ALR 5 (2021)
 3. Specialized Diverge Comp E5 (2020)
 4. TRIBAN RC 520 (Decathlon)
 5. TRIBAN RC120 (Decathlon)
 6. Kona Rove AL 700

Ako vybrať najlepší gravel bike?

 • Správna veľkosť gravel bicykla. Tak, ako je to pri kúpe každého bicykla, aj gravel bicykel musí byť v súlade s postavou cyklistu. Ideálne je, keď si môžete gravel bicykel vyskúšať naživo, prípadne už poznáte, akú výšku rámu bicykla potrebujete a viete to odhadnúť. Pokiaľ nakupujete online, pozrite si vopred podmienky vrátenia alebo výmeny bicykla. Je vhodné využiť online poradenstvo alebo poradenstvo na predajni pre lepšie rozhodnutie.
 • Materiál gravel bicykla. Hliník je často používaným materiálom lebo spolu s prímesami sa vedia vlastnosti hliníka ešte viac vylepšiť. Nevýhodou je menšia pružnosť. Oceľ zvyšuje hmotnosť bicykla, ale na druhej strane je bicykel viac pružný a aj cenovo dostupnejší. Samozrejme, najlepším materiálom je karbón pre svoju pevnosť, ľahkosť a optimálnu pružnosť. Je len na vás, čomu dáte prednosť. Kvalitné gravel bicykle viete nájsť z každej kategórie materiálov, aj z hliníka alebo ocele.
 • Hmotnosť gravel bicykla. Kvalitný gravel bike bude mať hmotnosť niekde medzi 8 kg až 10 kg. Pri hmotnosti ide o použité materiály a tieto hodnoty sú optimum pri gravel bicykloch.
 • Doplnky ku gravel bicyklom. Tým, že je gravel bike univerzálny a vhodný aj na výlety, máte možnosť rôznych doplnkov ako sú napríklad držiaky na vodu, alebo praktické nosiče a ďalšie úchyty. Pokiaľ viete už pri kúpe, že niečo také využijete, hľadajte gravel bike s týmito možnosťami príslušenstva.
 • Značky a kvalita gravel bicyklov. Kvalitný gravel bike vás bude sprevádzať po dlhé roky kamkoľvek sa vyberiete. Kupujete niečo, od čoho očakávate, že bude dobre slúžiť v rôznych poveternostných podmienkach a zvládne jazdu v rôznych terénoch. Myslite na kvalitu, napokon, nie sme tak bohatí aby sme mohli kupovať lacné veci. Odporúčame čítať test gravel bicyklov a spoľahnúť sa na recenzie, ako aj na overené značky a výrobcov so skúsenosťami.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test gravel bicyklov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké sú hlavné charakteristické znaky a výhody gravel bicyklov?

Kvalitný gravel bike má komfortný rám, vďaka čomu je skvelý aj pri niekoľkohodinovom bicyklovaní a dobre doladená geometria tlmí nárazy. Hodí sa do mesta, ale aj do drsnejších podmienok – je hravý a zvládne širokú škálu podmienok. Vyznačuje sa tiež stabilitou pri zjazdoch. Najlepšie gravel bicykle na trhu sú stavané na výdrž, pevnosť, životnosť.

Konštrukcia je pomerne robustná, plášte sú širšie (až 45 mm). Všetky najlepšie gravel bicykle majú kotúčové brzdy, čo dáva cyklistovi istotu aj v horších podmienkach a ako bonus údržba tiež nie je náročná.

Akí výrobcovia sú momentálne najlepší pri gravel bicykloch?

Kvalitný gravel bike môžete mať napríklad od značiek ako Rock Machine, Scott, Kross alebo kanadská značka Kona či obľúbená Specialized. Gravel bike nájdete tiež v ponuke eshopu Decathlon.

Ako sa zorientovať laicky v ponuke gravel bicyklov na základe ceny?

Kvalitný gravel bike môžete mať v cenách okolo 1 500 € – bude dobre vybavený, dostatočne komfotný.

TOP gravel bike je samozrejme cenovo náročnejší, pre náročných sa cena pohybuje aj nad 2 000 € – geometria je presná, všetky zvolené materiály sú vysokej kvality a môžete sa spoľahnúť na precízne spracovanie.

Pre menej náročných, ktorí možno ešte nevedia či ich gravel bike bude baviť, netreba nejako extra investovať. Za cenu približne 800 € viete mať doma dobry gravel bike na cestu do práce alebo na kratší výlet po okolí, skrátka, jednoduchý gravel bike, ktorý bude na cestách dobrým spoločníkom.

Kam dál?


Lacné gravel bicykle už od 250 EUR

Pomohol vám náš test gravel bike? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný gravel bike na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

18 − 17 =