Pre deti

Test šatiek a nosičov pre deti

Nosič dětí značky Manduca Spočiatku sa mamičky stretávali s nepochopením, keď sa začali objavovať prvé obchody ponúkajúce aj šatky na nosenie detí, pretože sa pochybovalo o správnom držaní tak malého telíčka.

V súčasnosti viacerí odborníci pripomínajú, že nosenie detí nie je žiadnou novinkou – poznali to už naše prababičky a dodnes nosia v šatkách svoje deti aj státisíce ďalších žien, ktorým tento spôsob vyhovuje. Kvalitné šatky a nosiče pre deti vám predovšetkým dovoľujú mať voľné ruky, vďaka čomu je upratovanie, nákup či varenie večere omnoho jednoduchšie. Mamičky môžu mať svoje dieťa stále pri sebe, čo je obrovskou výhodou.

Najlepšie nosiče pre deti poskytujú komfort aj samotnému bábätku. Dieťatko môže byť s mamou, cítiť jej vôňu, vďaka teplu sa cíti omnoho bezpečnejšie a príjemné hompáľanie pri chôdzi aj prirodzene uspáva. A ešte dôležitý bonus navyše – keďže sú nožičky od seba, je podporený správny vývoj bedier.

Aby ste sa lepšie zorientovali v ponuke, prinášame test šatiek na nosenie detí, v ktorom zároveň vysvetlíme aj hlavné rozdiely medzi nosičom a šatkou.

Ďakujeme za všetky vaše zdieľania a aj za vaše postrehy, ktoré nám píšete do diskusie. Veríme, že náš rebríček bude pre vás užitočný.

[ssba]

Najlepšie šatky a nosiče pre deti na trhu

ProduktOd - doHodnotenieCena odRecenzie
Klasické šatky a nosiče pre deti
1.Lenka 4ever
od cca 3 mesiacov
do cca 3 rokov
[usr 5 text="true" tooltip="true"]140 EURČítať recenzie
2.Manduca Wickelkinder Pure
od cca 3 mesiacov
do cca 5-6 rokov
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 EURČítať recenzie
3.Tula Free To Grow
od cca 2 mesiacov
do cca 4 rokov
[usr 5 text="true" tooltip="true"]150 EURČítať recenzie
4.Šatky na nosenie detí BeLenka
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]75 EURČítať recenzie
5.Kinderkraft MILO
od cca 3 mesiacov
do 20 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]49 EURČítať recenzie
6.Kinderkraft NINO
od cca 3 mesiacov
do 20 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]39 EURČítať recenzie
Turisticke nosiče pre dieťa
1.Corazon PANDA
od -
do 20 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]140 EURČítať recenzie
2.Deuter Kid Comfort Pro
od -
do 22 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]280 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku nosičov pre deti


Aké sú najlepšie šatky a nosiče pre deti na trhu?

 1. Lenka 4ever
 2. Manduca Wickelkinder Pure
 3. Tula Free To Grow
 4. Šatky na nosenie detí BeLenka
 5. Kinderkraft MILO
 6. Kinderkraft NINO
 7. Corazon PANDA – Turistický
 8. Deuter Kid Comfort Pro – Turistický

Ako vybrať najlepšie nosiče a šatky pre deti?

 • Vek dieťaťa je dôležitý. Úplné batoľa, novonarodené dieťa je ideálne nosiť na rôzne spôsoby v šatke, nosič teda používať približne od troch mesiacov. Sú však v ponuke aj nosiče s vložkou, ktorá sa nosí kým je dieťa maličké, a potom sa vyberie von. Ak sa vám takýto nosič pozdáva a je pre vaše novonarodené dieťa vhodný (vyskúšali ste ho a sedí vám aj dieťatku), je to dobrá investícia, nakoľko takýto nosič bude s dieťaťom rásť.
 • Nosnosť šaty a nosnosť detského nosiča. Spravidla má šatka nižšiu nosnosť, nemali by sa v nej nosiť deti ťažšie ako 7 kíl. Nosič zvládne aj dieťa s váhou do 9 kíl. Tento údaj je vždy uvedený pri každom nosiči a aj pri šatke na nosenie detí.
 • Materiály nosičov a šatiek. V oboch prípadoch platí, že materiály použité pri výrobe nosiča aj šaty majú byť jemné, vzdušné, príjemné pre dieťa aj rodiča. Niektoré najlepšie nosiče pre deti majú aspoň nepremokavú kapucňu, aby dieťa počas jemného dažďa, alebo počas sneženia príliš nezmoklo.
 • Zdravie dieťaťa je najdôležitejšie. Najprv treba dbať na komfort pre dieťa. Jediný nosič, ktorý je vhodný pre dieťa, je ergonomický nosič. V ideálnom prípade je nový, teda žiaden bazár, pretože si ho „vysedelo“ už iné dieťa a ak má nosič aj pamäťovú penu je pre ďalšie dieťa naozaj nevhodný. Pri šatke dbajte na zloženie materiálu, pričom teplejšie šatky sú vhodné na obdobie zimy.
 • Cena a kvalita. Tu platí, že investujete peniaze do svojho dieťatka a šetriť sa naozaj neoplatí. Okrem toho, že nosiče s pamäťovou penou nie sú vhodné pre ďalšie dieťa, je nutné brať do úvahy aj kvalitu praciek a zapínania. V nosiči máte svoje dieťa, preto musí byť spoľahlivý aj keď sa v ňom bude dieťa hýbať. V prípade šatky sa taktiež za kvalitu pripláca. Dôležité je poznať typy viazaní šatky a vybrať si taký, ktorý viete bezpečne uviazať.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test šatiek na nosenie detí na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Môžem na nosenie batoľaťa použiť aj obyčajnú, klasickú šatku veľkého rozmeru?

Nie.

Aký je rozdiel medzi elastickou šatkou a pevnejšou šatkou na nosenie dieťaťa?

Kvalitná elastická šatka na nosenie detí zvládne dieťa do hmotnosti 5 až najviac 6 kíl a je ideálna pre všetky začiatočníčky lebo uzly vďaka elasticite držia lepšie.

Pevná šatka na nosenie detí nie je elastická, obvykle je cenovo náročnejšia a ťažšie sa viaže. Na druhej strane jej výhodou je, že unesie dieťa do asi 8 kíl.

Ako vybrať správnu gramáž šatky?

 • Pre najmenšie deti je vhodná gramáž okolo 230 gm2.
 • Dieťa okolo 7 kíl potrebuje gramáž do 260 gm2.
 • Ak chcete nosiť v šatke dieťa ťažšie ako 7 kíl, potrebujete gramáž približne 300 gm2.

Aké vlastnosti majú jednotlivé materiály šatiek na nosenie detí?

Najčastejšie sa stretnete s bavlnou, ktorá sa dobre viaže a je ideálna pre akékoľvek ročné obdobie. Mnohé kvalitné modely  sú práve len z bavlny bež ďalších prímesí.

Obľúbená je aj vlna, ktorá v zime príjemne hreje a v lete mierne chladí. Vyznačuje sa dobrou nosnosťou a prispôsobí sa viacerým viazaniam.

Ľan je vynikajúci na leto. Zvládne aj ťažšie dieťa.

Bambus je mäkký, poddajný. Pokiaľ ide len o čistý ľan, noste v takejto šatke batoľa pretože má nižšiu nosnosť. Ťažšie dieťa potrebuje ľan s prímesou.

Tencel je vzdušný, príjemne chladivý, čo oceníte najmä v lete. Často tieto šatky majú aj antibakteriálne vlastnosti.

Polyester je mäkký, pružný, termoregulačný.

Hodváb je stále len ako prímes v zložení šatky, pretože šatka len z hodvábu by sa kĺzala, čo nie je bezpečné. Niektoré šatky s hodvábom sa pekne lesknú.

Ako vybrať správnu veľkosť?

Najlepšia šatka na nosenie detí sedí aj k vašej postave. Ak ste útla štíhlejšia žena, potom potrebujete menšiu šatku okolo 4 m. Plnšie ženy so zavalitejšou postavou, obvykle okolo konfekčnej veľkosti 44, potrebujú šatku o veľkosti 5 m.

Ako vybrať turistický nosič pre dieťa?

Najlepší turistický nosič na nosenie detí by mal mať slnečnú clonu, ochranu pred dažďom (minimálne striešku), viacbodové zapínanie podobné ako v autosedačke pre maximálne bezpečie dieťaťa počas túry a samozrejmosťou je uchytenie nôh dieťaťa. Bonusom sú reflexné prvky. Aj turistický nosič má byť samozrejme ergonomický nosič.

Je pri nosiči lepší bedrový pás mäkký alebo pevný?

Mäkký bedrový pás menej tlačí bedrové kosti a je ideálny maximálne do 9 kíl váhy dieťaťa. Pevný bedrový pás lepšie odľahčí vaše ramená.


Lacné nosiče pre deti už od 75 EUR

Pomohol vám náš test šatiek na nosenie detí? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší nosiče pre deti na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

one × four =