Malé spotrebiče

Test parných hrncov

Parné hrnce Varenie v pare nie je iba súčasným trendom, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Už naše staré mamy varievali pomocou pary, a to najmä v prípade, že sa objavili problémy so žlčníkom, alebo celkovo s trávením. Neskôr sa varenie v pare stalo obľúbené pri príprave detských jedál a v súčasnosti už vieme, že si takto uvarené suroviny najlepšie zachovávajú svoju chuť a aj všetky živiny.

Najlepšie parné hrnce na trhu varenie uľahčujú, a tak si môžete zdravo pripravené dobroty vychutnať omnoho pohodlnejšie. Parné hrnce sú vyrábané z kvalitných materiálov a nadupané funkciami, s ktorými je chuť jedál ešte bohatšia. Jednoducho sa postarajú o to, aby bolo jedlo plné vitamínov a minerálov, a navyše malo vo finále tú nezameniteľnú chuť, akú dokáže surovinám dodať jedine šetrné varenie v pare.

Pokiaľ aj vy chcete začať s takýmto varením, určite si prečítajte prehľadný test parných hrncov, v ktorom sa dozviete zaujímavé informácie. Aj takýto online rebríček je nápomocný pri nakupovaní, navyše sa môžete v závere zapojiť do diskusie a obohatiť tak ďalších čitateľov vlastnými postrehmi.

Ďakujeme, že test zdieľate online medzi priateľmi na sociálnych sieťach a tešíme sa, že sa spolu s nami pozriete na najlepšie modely aké máme aktuálne na trhu.

[ssba]

Test – najlepšie parné hrnce – TOP 5

ProduktObjemPríkonHodnotenieCena odRecenzie
1.Tefal VC300831 Steam N' Light
10 l
900 W
[usr 5 text="true" tooltip="true"]95 EURČítať recenzie
2.ETA Calderon II 1134
11 l1800 W[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]98 EURČítať recenzie
3.Russell Hobbs 19270
9 l800 W[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]49 EURČítať recenzie
4.Klarstein Steam Spa
-1500 W[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]110 EURČítať recenzie
5.ETA 013490000
12,25 l1000 W[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]50 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku parných hrncov


Aké sú najlepšie parné hrnce na trhu?

 1. Tefal VC300831 Steam N’ Light
 2. ETA Calderon II 1134
 3. Russell Hobbs 19270
 4. Klarstein Steam Spa
 5. ETA 013490000

Ako vybrať najlepší parný hrniec na varenie?

 • Objem parných hrncov. Tak, ako pri kupovaní bežných hrncov, aj tu ide o objem. Vyberajte podľa toho, koľko porcii jedla potrebujete bežne pripraviť. Najčastejšie sa stretnete s objemom 9 litrov alebo 10 litrov, najväčšie parné hrnce majú objem 12 litrov. Orientačne, pre dve osoby postačí objem 5 litrov, rodina s dieťaťom ocení približne 8 litrov.
 • Výkon parného hrnca. Kvalitný parný hrniec na varenie má výkon okolo 1000 W, aby sa jedlo pripravilo pomerne rýchlo. Výkon súvisí s objemom hrnca, preto väčšie parné hrnce majú výkon aj 1400 W. Rozhodne neodporúčame výkon nižší ako 800 W.
 • Funkcie parných hrncov. Najlepšie parné hrnce pripravia vynikajúce knedle, nadýchané rizoto i vynikajúce zemiaky. Často sa stretnete s držiakmi na vajíčka, aby ste si mohli pripraviť dokonalé vajcia trebárs aj na raňajky, alebo ako prílohu k hlavnému jedlu. Väčšie parné hrnce zvládnu pripraviť celé kurča aj rybu. Súčasťou balenia zvykne byť aj šikovná knižka receptov, aby ste sa oboznámili s varením v pare. Niektoré kvalitné parné hrnce majú okrem misy na ryžu aj vaničku na prípravu omáčok. Nevyhnutnosťou je kontrola hladiny vody.
 • Materiál parných hrncov. Najčastejšie sa stretnete s kombináciou nerezu a plastu. Nádoby na jedlo sú spravidla z vysokokvalitného plastu, ktorý sa najlepšie osvedčil na takéto varenie, pretože kov by mohol narušiť chuť a vôňu surovín. Spodná časť je teda napríklad nerezová a nádoby sú z plastu, samozrejme bez BPA (bisfenol A). Vďaka tomu, že sú nádoby z priehľadného plastu, vidíte ako sa jedlo pripravuje a nepotrebujete nádoby otvárať. Mnohé jedlá môžete potom servírovať priamo z hrnca.
 • Údržba parného hrnca. Určite je pre mnohých rozhodujúca možnosť umývať parný hrniec v umývačke riadu. Pri pravidelnom používaní myslite aj na odstraňovanie vodného kameňa pomocou šetrných prípravkov. Každý hrniec by mal mať spôsoby údržby popísané v návode.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test parných hrncov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako pracuje parný hrniec?

Parné hrnce majú v spodnej časti zásobník na vodu, z ktorého sa pod vplyvom tepla vytvára para. Tá preniká jednotlivými nádobami, vďaka čomu sa jedlo varí v horúcej pare.

Čo všetko môžem pripraviť v parnom hrnci?

Kvalitný parný hrniec na varenie umožní prípravu nadýchanej ryže, rôznych druhov mäsa a rýb, domácej knedle a aj strukovín. Držiak/stojan na vajíčka zaručuje chutnú prípravu vajec. Samozrejmosťou je varenie zeleniny.

Suroviny sa varia v pare, čo zaručuje šťavnatosť, uchovávanie všetkých vitamínov a živín. Jedlo sa nepripáli a nepotrebujete absolútne žiaden tuk.

Naraz viete pripraviť hlavné jedlo aj prílohy, čo je obrovskou výhodou.

Ako uložiť suroviny do parného hrnca?

Parné hrnce majú minimálne dve, najčastejšie tri poschodia: dolu ukladáme suroviny, ktoré sa potrebujú variť dlhšie, ako napríklad mäso či strukoviny. Do strednej časti ukladáme prílohu, akou môžu byť zemiaky alebo ryža. Úplne hore varíme zeleninu a suroviny vyžadujúce krátku prípravu.

Kvalitné parné hrnce majú možnosť pripraviť len jedno jedlo, keď nepotrebujete stále variť vo všetkých nádobách. Samozrejmosťou má byť možnosť pridať ďalšie poschodie počas varenia – najprv varíte len mäso a po čase môžete pridať nádobu s prílohou.

Aké funkcie by mal mať dobrý parný hrniec?

Kvalitný parný hrniec na varenie má napríklad:

 • kontrolu hladiny vody,
 • ochranu pred prehriatím,
 • stabilné a protišmykové nožičky,
 • niekoľko základných prednastavených funkcii (na varenie ryže, na prípravu zeleniny a pod.),
 • kontrolu odvápnenia aby ste vedeli kedy treba parný hrniec očistiť,
 • signalizáciu dovarenia alebo automatické vypnutie po dovarení,
 • časovač,
 • odložený štart.

Čo znamená funkcia Keep Warm?

Kvalitný parný hrniec na varenie má funkciu udržania tepla, teda Keep Warm. Jedlo je po dovarení ešte istý čas teplé, aby ste ho mohli servírovať bez zohrievania. Keep Warm obvykle udrží jedlo teplé po dobu 60 minút, niektoré parné hrnce až po dobu 90 minút, iné držia teplo len 40 minút.

Môžem doplniť vodu do parného hrnca aj počas varenia?

Kvalitné parné hrnce umožňujú doliať do zásobníka vodu aj počas varenia. Parný hrniec by vás mal kontrolkou alebo zvukovou signalizáciou upozorniť na nízku hladinu vody.

Aký tvar parných hrncov je najlepší?

Parné hrnce sú oválne, okrúhle alebo štvorcové. Pre väčšie kusy mäsa, celé kurča alebo ryby je ideálny oválny tvar a dostatočná výška nádoby. Moderné parné hrnce sú štvorcové, najčastejšie sa ale vyrábajú okrúhle.


Lacné parné hrnce už od 24 EUR

Pomohol vám náš test parných hrncov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný parný hrniec na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

fourteen + 18 =