Malé spotrebiče

Test najlepších ryžovarov

Ryžovar Russell Hobbs Ryža je mimoriadne dôležitou obilninou na svete a pre asi 30 % populácie i základnou súčasťou jedálneho lístka, pretože tvorí základ ich stravy. V našich končinách je ryža spolu so zemiakmi najpoužívanejšou surovinou na prípravu tých najrozmanitejších jedál. Je to surovina, ktorú môžete ochucovať na nespočetné množstvo spôsobov, od ovocných ryžových jedál až po slané aj sladké rizotá.

Aby jedlá, do ktorých potrebujete ryžu chutili vynikajúco, potrebujete naozaj kvalitný ryžovar. Môžete totiž byť akokoľvek vynikajúcou gazdinkou, ak nemáte správne hrnce a ďalší kvalitný riad na dosah, výsledok nebude dokonalý ako si ho predstavujete. Práve preto sú na trhu hrnce – ryžovary, pre vždy dokonale pripravenú ryžu.

Najlepší ryžovar zaručí, že sa ryža vždy podarí, či už má by vláčnejšia na nákyp, alebo sypká do polievky. Tento test ryžovarov prináša najlepšie ryžovary prehľadne usporiadané na základe výsledkov testovacích spoločností a názorov zákazníkov. Okrem toho test obohacujeme o praktické rady, ktoré vám pomôžu pri výbere a kúpe.

Najlepšie ryžovary na trhu – TOP 6

HodnotenieCena odRecenzie
1.Sencor SRM 0600WH
+ Objem: až 0,6 l
+ Príkon: 300 W
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19 EURČítať recenzie
2.Sencor SRM 1500WH
+ Objem: 1,5 l
+ Príkon: 500 W
[usr 5 text="true" tooltip="true"]25 EURČítať recenzie
3.Russell Hobbs 19750
+ Objem: až 1,8 l
+ Príkon: 700 W
+ Varí v pare
[usr 5 text="true" tooltip="true"]30 EURČítať recenzie
4.Tefal Classic 2 RK102811
+ Objem: 3 l
+ Príkon: -
+ Parný kôš
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]45 EURČítať recenzie
5.Klarstein Sapporo
+ Objem: až 1 l
+ Príkon: 400 W
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]35 EURČítať recenzie
6.Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT
+ Objem: 1,5 l
+ Príkon: 500 W
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]95 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku ryžovarov


Ako vybrať najlepší ryžovar?

  • Objem ryžovaru. Najčastejšie sa objem ryžovarov pohybuje od jedného litra až po 3 litre, pričom v trojlitrovom pripravíte ryžu pre početnejšiu návštevu, alebo menšiu oslavu v kruhu blízkych. V menších ryžovaroch, napríklad s objemom do dvoch litrov zvládnete prípravu štyroch porcii ryže a možno zostane ešte jedna, ako dupľa navyše pre nejakého hladoša.
  • Výkon ryžovarov. Spravidla sa výkon ryžovarov pohybuje od nejakých 400 W cez 700 W až do približne 900 W. Všetko závisí od toho, ako rýchlo dokáže konkrétny ryžovar pripraviť ryžu, koľko ryže naraz zvládne pripraviť a aké ďalšie funkcie má.
  • Funkcie ryžovaru. Najlepšie ryžovary majú tri programy a môžu mať navyše aj program pre extra mäkkú ryžu. Samozrejmosťou by mala byť funkcia „keep warm“ čo znamená, že aj po dovarení udržiava ryžovar hotovú ryžu primerane teplú. Veľmi dôležité je automatické vypnutie, aby ryžovar spoľahlivo skončil po dovarení a nečakal za vaším manuálnym vypnutím. Určite medzi štandardy patrí aj ochrana pred prehriatím.
  • Príslušenstvo k ryžovaru. Najčastejším príslušenstvom k ryžovarom zvykne byť lyžica a odmerka. Povinnou súčasťou je vyberateľná miska, ktorú po každom dovarení ryže umyjete.
  • Značky ryžovarov a ceny ryžovarov. K populárnym značkám patrí Russell Hobbs, ale aj Tefal, Tristar a ECG. Základný ryžovar viete kúpiť aj do 30 €, ale tí náročnejší vedia zakúpiť ryžovar aj nad hranicu 60 €. Tie drahšie majú objem dokonca päť litrov, čo bežná rodina s najväčšou pravdepodobnosťou nevyužije.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test ryžovarov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Aké ďalšie detaily si všímať pri kúpe ryžovaru?

Je dobré, ak má ryžovar bezpečné ušká, ktoré sa práve vám držia v rukách dobre; to je dôvod prečo si ryžovary pozrieť radšej naživo alebo využiť možnosť vrátenia ak zistíte, že vám nevyhovuje. Okrem spomenutej funkcie automatického vypnutia po dovarení ryže, udržiavania tepla a ochrany pred prehriatím by váš kvalitný ryžovar mal mať napríklad aj ochranu pred vyvretím vody.

Ako dlho dokáže ryžovar udržiavať teplotu uvarenej ryže?

Táto funkcia, nazvaná najčastejšie ako „keep warm“, môže udržiavať uvarenú ryžu teplú po dobu troch až piatich hodín. Tento údaj si vždy pozrite pre konkrétny ryžovar.

Aký povrch majú misky v ryžovaroch?

Povrch je nepriľnavý vďaka čomu sa ryža vždy podarí a nemusíte ju drhnúť lebo sa ani nepripáli.

Môžem misku umývať v umývačke riadu?

Niektoré misky je možné umývať v umývačke riadu, ale toto je informácia, ktorú si musíte pozrieť pre konkrétny ryžovar.

Ako vybrať dostatočne veľký objem?

Ryžovar s miskou o veľkosti 0,6 litra pripraví ryžu pre štyri osoby, resp. zvládne štyri porcie, čo znamená, že postačí napríklad dvojici aj rodičom s dvoma deťmi. Ryžovar s objemom 1 liter stačí štyrom osobám a zostane aj niečo navyše. Objem okolo 1,8 litra pripraví ryžu pre viac ako štyri osoby alebo pre štyri osoby aj na druhý deň.

Ako chutí ryža z ryžovaru?

Chutne. Nikdy sa nepripáli, je správne nadýchaná, vláčna, zostáva čerstvá aj keď všetku neskonzumujete hneď ale odložíte si zvyšok aj na ďalší deň.

Môže byť ryžovar multifunkčný?

Niektoré ryžovary môžete použiť aj na zdravé varenie v pare. Samozrejmosťou sú varné programy tak, aby ste vedeli pripraviť vláčnu ryžu na nákyp, ale aj suchú do polievok alebo ako prílohu k mäsku. Navyše je možnosť pri niektorých modeloch variť podľa typu ryže – ryžovar nastavíte presne podľa typu ryže akú sa chystáte uvariť.

Môže každý ryžovar pripraviť rôzne druhy ryže?

Nie. To, aké druhy ryže zvládne konkrétny ryžovar pripraviť, musí byť uvedené v návode. Zisťujte si to ešte pred jeho kúpou.
Medzi najčastejšie druhy ryže pripravovanej v našich kuchyniach patrí jazmínová ryža (vhodná napríklad aj pri vysokom cholesterole), ryža basmati (lahodná chuť s nádychom po orieškoch), arborio (ryža dokonalá do temer všetkých talianskych jedál vrátane ryžových kaší), parboiled (ideálna do polievok a aj ako príloha k mäsu), carnaroli (ideálna pre rizoto) a indiánska divoká ryža (vhodná aj do šalátov).

Koľko vody potrebujem na varenie ryže?

Spravidla je to asi jeden diel ryže na 2 diely vody.

Najpredávanejšie ryžovary

Najpredávanejšie ryžovary na trhu podľa portálu Heureka.sk


Lacné ryžovary už od 30 EUR

Pomohol vám náš test ryžovarov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší ryžovar na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

three × four =