Test notebookov 2020

Notebook Asus F540SA Ak potrebujete viac než len pozerať sociálne siete a riešiť emaily, nezaobídete sa bez dobrého notebooku, na ktorom sa pohodlne píše a jednoduchšie pracuje. Ani ten najvýkonnejší smartphone alebo tablet nedokáže úplne plnohodnotne nahradiť notebook.

Ponuka notebookov je naozaj široká – okrem bežných sú populárne aj herné notebooky a moderné ultrabooky, ktoré sa od ostatných odlišujú výkonom, hmotnosťou a predovšetkým „črevami“ vo vnútri. Herné notebooky sú výkonnejšie: majú výrazne silnejšie grafické karty, lepšiu zvukovú kartu, lepší procesor a zvyknú byť tiež väčšie a ťažšie.

Najlepší notebook je pre každého z nás iný. Kým vy potrebujete predovšetkým dobrú výdrž batérie, niekto iný zas musí mať väčšiu uhlopriečku. Náš prehľadný test notebookov prináša top notebooky na aktuálnom trhu, na základe ktorých sa potom môžete orientovať pri výbere toho svojho. Zároveň vám poradíme čo by ste mali porovnávať, čo si všímať. Test zosumarizuje všetko potrebné, čo si potrebujete prečítať pred výberom vlastného nového notebooku.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Test – najlepšie notebooky do 600 EUR (+/-) – TOP 6

  HodnotenieCena odRecenzie
1.Lenovo Gaming L340-15IRH
5 out of 5 stars (5 / 5)589 EURČítať recenzie
2.ASUS ZenBook 14
5 out of 5 stars (5 / 5)549 EURČítať recenzie
3.Asus 15 M509DA-EJ025T
5 out of 5 stars (5 / 5)519 EURČítať recenzie
4.Lenovo IdeaPad S540-14API
5 out of 5 stars (5 / 5)545 EURČítať recenzie
5.ASUS VivoBook 14
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)369 EURČítať recenzie
6.VisionBook 13Wg
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)205 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku notebookov


Test – najlepšie notebooky nad 600 EUR (+/-) – TOP 6

  HodnotenieCena odRecenzie
1.Macbook Pro 13" Retina SK
5 out of 5 stars (5 / 5)1599 EURČítať recenzie
2.MacBook Air 13" SK
5 out of 5 stars (5 / 5)879 EURČítať recenzie
3.Asus Zenbook 14
5 out of 5 stars (5 / 5)959 EURČítať recenzie
4.MSI GL75 Leopard
5 out of 5 stars (5 / 5)1589 EURČítať recenzie
5.Dell Inspiron 15 5000
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)919 EURČítať recenzie
6.HP Pavilion x360 15
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)759 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku notebookov


Ako vybrať najlepší notebook?

 1. Účel používania. Ak neplánujete hrať hry alebo využívať notebook na prácu, pri ktorej nepotrebujete až tak vysoký výkon, môžete siahnuť po lacnejších notebookoch. Tie zvládnu potreby bežného, priemerného užívateľa.
 2. Hmotnosť notebooku. Ide o celkom podstatný parameter: keď potrebujete notebook často nosiť so sebou oceníte nižšiu hmotnosť, ktorá vás až tak veľmi nezaťaží. Ak ale plánujete mať notebook väčšinu času na stole (mnohí majú notebook doma na stole namiesto stolného pc), nemusíte riešiť problémy s hmotnosťou. Ľahšie notebooky zvyknú byť trošku drahšie.
 3. Výdrž batérie. Čítajte recenzie užívateľov aby ste reálne vedeli koľko notebook vydrží pri nejakej práci. Tie najlepšie notebooky majú výdrž do 8 hodín, ide však vždy o to, akú prácu ním vykonávate.
 4. Uhlopriečka (štandardne 11-18 palců). Menšie sú lepšie prenosné napríklad do práce alebo školy na prednášky, väčšie sú zas ideálne na dlhodobú prácu nakoľko zaťažujú oči menej. Na dlhé a časté písanie, resp. prácu s notebookom, vyberajte uhlopriečku o veľkosti okolo 16 palcov. Časté prenášanie, krátke písanie a „zabíjanie nudy“ zvládnete aj s uhlopriečkou o veľkosti nejakých 13 palcov. Rozlíšenie odporúčame minimálne FULL HD, pričom k dispozícii sú už ULTRA HD displeja.
 5. Vnútro notebooku. Procesor je v podstate jadrom notebooku a jeho výkon sa udáva počtom jadier a taktovacou frekvenciou. Čím vyššie sú tieto hodnoty (viac jadier a vyšší takt), tým je notebook výkonnejší. Operačná pamäť označovaná ako RAM je pamäť, s ktorou pracuje operačný systém; potrebujete aspoň 4 GB RAM, menej určite nie. Do tretice si všímajte harddisk – minimom je 500 GB. Poslední důležitou součástí je grafická karta. Rozlišujeme tzv. integrované, nebo dedikované. Druhé menované majú vyšší výkon a sú tak vhodné pre hranie hier, sledovanie filmov alebo prácu na grafike. Majú väčšinou vlastnú pamäť od 1 do 8 GB.
 6. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test notebookov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Čo je to ultrabook?

Ultrabook je moderný notebook, ktorý:

 • je tenký (hrúbka najviac 2 cm),
 • je rýchly (má v sebe výkonný SSD harddisk),
 • je výkonný (najnovšia grafická karta, procesor najčastejšie od značky Intel, operačná pamäť RAM je obvykle 8 GB),
 • môže mať dotykovú obrazovku,
 • má dlhú výdrž batérie (špičkové ultrabooky do 10 hodín).

Niektoré ultrabooky je možné ľubovoľne preklápať, takže dotyková obrazovka môže byť hore vďaka čomu je notebook sklopený, ale vy môžete pozerať film alebo odpisovať na emaily.

Čo je Chromebook?

Jedná sa o klasický notebook s tým rozdielom, že namiesto operačného systému Windows obsahuje operačný systém Chrome OS od spoločnosti Google. Výhodou je extra rýchly štart oproti Windows a tiež nahradenie bežného pomalého softvéru aplikáciami. Vhodný je najmä pre práce na internete, sociálnej interakcie, online komunikáciu, sledovanie videa a pod. Nie je vhodný pre skôr náročnejšie úkony.

Aké typy harddiskov v notebookoch poznáme?

 • HDD – mechanický harddisk, patrí medzi klasiku. Je nutné ho chrániť pred pádmi a iným poškodením, ako aj pred prílišnými otrasmi počas prenosov nakoľko by sa mohol poškodiť.
 • SSD – tento harddisk nemá mechanické časti, a tak zvláda aj prenos či otrasy. Vďaka tomu, že nie je mechanický tak ako tradičný HDD je nielen odolnejší, ale i tichší a rýchly. Majú ho notebooky s menšou hmotnosťou a lepšou výdržou, pretože je ľahší a menej náročný na spotrebu energie.
 • SSHD – harddisk takto označený je akýmsi kompromisom medzi SSD a HDD; je rýchlejší ako HDD ale nie tak výkonný ako SSD.

Aké operačné systémy v notebookoch poznáme?

Najčastejšie je to Windows od spoločnosti Microsoft – je najrozšírenejší, intuitívny, pozná ho celý svet. Od spoločnosti Apple poznáme Mac OS, ktorý pracuje najstabilnejšie a o trošku obratnejšie. Operačný systém Linux je „open source“ – používatelia si ho môžu ľubovoľne upravovať, preto ho používajú predovšetkým programátori.

Aké sú najlepšie, najznámejšie a najpredávanejšie značky notebookov?

Najpredávanejšie a najznámejšie sú tieto značky: Acer, Asus, Sony, Toshiba, Hewlett Packard (HP), Lenovo, Dell a Apple.


Lacné NOTEBOOKY už od 197 EUR

Pomohol vám náš test notebookov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať Najlepší notebook na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

2 komentářů

 1. Peter

  Je to podvod na zákazníka predávať tieto šmejdy s CELERONOM a extra rada N: Výkon je naozaj mizerný. Stačí aby na pozadí bežal Skype,Antivir,Tri stránky prehliadača Radio express nedajbože sa spustia aktualizácie a počítač je nepoužiteľný.Skrátka je to ošudený notebook a budete kupovať 2x.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *