Test opaľovacích krémov

opalovaci krem la roche posay spf 30 Aby slniečko nebolo pre nás trápením, treba svoju pokožku patrične chrániť opaľovacími krémami. V prvom rade si treba uvedomiť jeden zásadný fakt – opaľovacie krémy do solária, nie sú vhodné na bežné opaľovanie a naopak, bežný krém na opaľovanie vás neochráni v soláriu. Tentoraz sa budeme venovať opaľovacej kozmetike určenej na klasické opaľovanie slnečnými lúčmi.

Najlepšie opaľovacie krémy, by mali byť spoľahlivé a pre našu pokožku šetrné aj svojím zložením. Čoraz viac si totiž my, spotrebitelia, všímame aj látky obsiahnuté v kozmetike. Na to, aby ste sa mohli zorientovať v ponuke bežne dostupných krémov rôznych značiek, prinášame šikovný test opaľovacích krémov, s ktorým získate prehľad a lepšie si vyberiete ten svoj. Na značke a kvalite totiž naozaj záleží, ide predsa o vaše telo, o vašu pokožku.

Tento test je pravidelne aktualizovaný, takže kedykoľvek potrebujete informácie máte istotu, že sú „čerstvé“. Najlepšie opaľovacie krémy sú pre náš test opaľovacích krémov starostlivo vyberané na základe výsledkov testovacích spoločností a rôznych ďalších hodnotení.

V závere vám odpovieme na najčastejšie otázky a poradíme, ako si s prírodnými prípravkami najlepšie užiť slniečko. A nezabúdajte, že prípravky treba nanášať aspoň 20 minút pred slnením!

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Test – najlepšie opaľovacie krémy – TOP 10

 Posledná aktualizácia pre: LETO 2020 
  SPFHodnotenieCena odRecenzie
1.Ladival transparent spray
SPF 305 out of 5 stars (5 / 5)9,55 EURČítať recenzie
1.Avène Sun Sensitive
SPF 205 out of 5 stars (5 / 5)15,20 EURČítať recenzie
1.Dm / Sundance Transparentes SonnenspraySPF 505 out of 5 stars (5 / 5)EUR
1.Piz Buin Allergy
SPF 305 out of 5 stars (5 / 5)15 EURČítať recenzie
1.Nivea Sun Protect & Bronze
SPF 305 out of 5 stars (5 / 5)10,50 EURČítať recenzie
1.BIODERMA Photoderm Family
SPF 305 out of 5 stars (5 / 5)30 EURČítať recenzie
1.Daylong Ultra locio
SPF 255 out of 5 stars (5 / 5)22 EURČítať recenzie
1.Lidl Cien / Sun Sonnenmilch classicSPF 205 out of 5 stars (5 / 5)EUR

Ukázať celú ponuku opaľovacích krémov


Test – najlepšie opaľovacie krémy pre deti – TOP 5

 Posledná aktualizácia pre: LETO 2020 
  SPFHodnotenieCena odRecenzie
1.La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics
SPF 50+5 out of 5 stars (5 / 5)19 EURČítať recenzie
1.Bioderma Photoderm Kid
SPF 50+5 out of 5 stars (5 / 5)16 EURČítať recenzie
1.Garnier Ambre Solaire Resisto Kids
SPF 50+5 out of 5 stars (5 / 5)12 EURČítať recenzie
1.Vichy Capital Soleil Kids
SPF 505 out of 5 stars (5 / 5)21 EURČítať recenzie
1.Nivea Sun Kids
SPF 505 out of 5 stars (5 / 5)11 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku opaľovacích krémov pre deti


Ako vybrať najlepšie opaľovacie krémy?

 1. Sprej, krém, mlieko. Opaľovacie krémy sú tuhšie, spravidla lepšie držia na pokožke, no treba ich precíznejšie nanášať. Opaľovacie mlieka sa veľmi dobre rozotierajú, pretože sú redšie ako krémy, no nie každému vyhovuje ich riedkosť. Opaľovacie spreje sa postarajú o rýchle nanesenie krému a vďaka rozprašovaču sa viete dostať bez pomoci ďalšej osoby aj na chrbát.
 2. Vodeodolnosť opaľovacieho krému. Mnohí výrobcovia hrdo píšu, že ich prípravok je vodeodolný. V skutočnosti to znamená, že vás prípravok ochráni aj po čas pobytu vo vode, po kúpaní si ale treba krém opätovne naniesť na pokožku. Spravidla môžete byť vo vode od 20 do 40 minút.
 3. Fototyp vašej pokožky.
  Fototyp 1ryšavé vlasy alebo vlasy prirodzený blond, svetlé oči, bledá pokožka, pehyvysoká citlivosť na slnko, vždy najvyšší faktor ochrany
  Fototyp 2svetlejšia pokožka, modré alebo svetlohnedé oči, plavé vlasy, pehypokožka na slnku sčervená, faktor aspoň 35 a vyššie
  Fototyp 3tmavohnedé vlasy, dostatok pigmentáciepokožka dobre znáša slnko, spáli sa len pri dlhšom pobyte na slnku bez ochrany, faktor 35 aj pri mori
  Fototyp 4tmavé vlasy, prirodzene tmavšia pokožka, tmavé oči, žiadne pehypokožka dobre znáša slnko a obvykle zhnedne rýchlo, malá šanca spáliť sa, ochrana okolo 25 SPF
 4. Zloženie opaľovacích krémov. Účinné sú zložky ako je cinoxate, oxybenzon, avobenzon, oktylsalicylát alebo menthyl anthranilát (podľa AAD – American Academy of Dermatology) – sú šetrnejšie, ale účinné ako ochrana pred slnečnými lúčmi. Určite by ste mali vyberať krémy so žiadnym, alebo len s minimálnym obsahom parabénov. Opaľovacie krémy založené na báze minerálnych látok by mali obsahovať oxid titaničitý alebo oxid zinočnatý.
 5. SPF (Sun Protecting Factor). SPF hovorí o tom, koľkokrát dlhšie môžete byť na slnku bez toho, aby ste sa spáli. Napríklad ak máte SPF 20 znamená to, že môžete byť dvadsaťkrát dlhšie na slnku, ako človek bez opaľovacieho krému kým jeho pokožka zareaguje na slnko. Ak zakúpite väčší ochranný faktor ako potrebujete, nič sa nestane, dokonca svojej pokožke ulahodíte. Pokiaľ ale kúpite slabší, pokožke uškodíte a môžete sa i spáliť.
 6. Prípravky po opaľovaní. Pre kompletnú ochranu nezabúdajte na ošetrujúce krémy po opaľovaní, ktoré pokožku ošetria a upokoja. Mali by byť vždy od rovnakej značky, ako opaľovací krém – keď máte opaľovací krém Nivea, aj krém po opaľovaní by mal byť Nivea.
 7. Nezabúdajte na tvár. Počas pobytu na slnku by ste rozhodne mali chrániť aj svoju tvár, a to opaľovacími krémami určenými práve na pleť. Rozhodne nie je vhodné používať telové opaľovací krém, pretože ochranné krémy na pleť sú jemnejšie a účinnejšie. Je vhodné chrániť i pery kvalitným balzamom.
 8. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test opaľovacích krémov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Ako dlho ma prípravok ochráni pred spálením?

Ak vaša pokožka bez použitia akejkoľvek ochrany sčervená napríklad po 14 minútach na slnku a máte ochranný faktor 30 > 30 x 14 = 420 minút. Pokiaľ sa prípravkom dôkladne natriete a nepôjdete do vody, na slnku vydržíte bez spálenia približne 420 minút. Takto jednoducho viete vypočítať dobu ochrany prípravku.

Koľko krému potrebujem na jedno natretie pokožky?

Je veľmi dôležité dbať na dostatočné množstvo prípravku, lebo ak ho nanesiete málo znížite ochranu aj o 2/3, takže ak máte napríklad faktor 30, zlým natretím pokožka dostane len faktor 20, a podobne.

Dospelá žena potrebuje okolo 38 g krému na pokrytie celej pokožky, čo je asi sedem čajových lyžíc. Muži o čosi viacej, cez 40 gramov prípravku. Nezabúdajte natrieť aj uši, krk a nos.

Aká je doba spotreby opaľovacích prípravkov?

Nepoužívajte krémy a ani iné prípravky na opaľovanie po záruke – radšej žiaden prípravok, ako prípravok po záruke!

Na obale zvykne byť symbol kelímka, alebo akejsi krabičky s označením napr. 24M = 24 mesiacov po otvorení. Ideálne je mať každú sezónu nový prípravok.

Tabuľka prírodných prípravkov vhodných na ochranu pokožky

 • Bambucké maslo – SPF 6
 • Makadamiový olej – SPF 5
 • Jojobový olej (vhodný ako ochrana po oaľovaní) – SPF 5
 • Konopný olej (podobný ako plášť našej kože) – SPF 6
 • Kokosový olej – SPF 8
 • Olivový olej – SPF 7
 • Sezamový olej – SPF 4
 • Avokádový olej – SPF 12
 • Ryžový olej – SPF 4
 • Sójový olej – SPF 10
 • Olej z lieskových orieškov – SPF 15
 • Arganový olej – SPF 15
 • Olej z pšeničných klíčkov – SPF 20
 • Olej z mrkvových jadierok (nie marerát) – SPF 30
 • Olej z malinových semien (silný, aj protizápalový, má antioxidačný účinok, bohatý na vitamín E) – SPF 40

Ako vyberať opaľovacie krémy pre deti?

Deti do troch rokov by nemali byť vystavované na priamom slnku – je nutné ich chrániť bavlneným oblečením svetlej farby (biela, žltá, svetloružová,…) a klobúčikom. V zásade by dobrý opaľovací krém nemal obsahovať parabény a podľa možnosti čo najmenej chémie. Vyhľadajte si napríklad test opaľovacích krémov pre deti na internete, a dozviete sa viac.

Čo je to PPD?

Označenie PPD na obale znamená, že opaľovací krém poskytuje ochranu aj proti UVA lúčom. Často ale výrobca napíše rovno, že prípravok chráni pred UVA aj UVB.

Náš tip: pozrite sa aj na test samoopaľovacích krémov


Lacné opaľovacie krémy už od 2,15 EUR

Pomohol vám náš test opaľovacích krémov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie opaľovacie krémy na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

5 komentářů

 1. Jána

  Dobrý večer, mám dotaz, mám silnú alergiu na slnko, ktorá sa prejaví výsypom- koprivkou, spuchnutim v tvári a červeň jednak v tvári i na tele.som alergická i na parabeny. Aký opaľovací krém používať? Detský cien 50+ by som mohla? Po dlhej dobe idem na dovolenku a neviem ako sa zabezpečiť,aby som ako v minulosti nestrávila dovolenku na izbe kvôli alergii.ďakujem pekne za odpoveď Jana

 2. Zaniah

  Dobrý deň, Zaujal ma hlavne produkt – “Olej z mrkvových jadierok (nie marerát) – SPF 30”.

  Netuším, čo sú mrkvové jadierka, nikde na Googli som “mrkvové jadierka” nenašla. Prosím vysvetliť.

  Vďaka A.K.

 3. Lucia

  Dobry den, chcem sa spytat, medzi najlepsimi opal.pripravkami neuvadzate radu opal.kremov Eucerin. Je tato rada tejto znacky menej kvalitnejsia?mam citlivu pokozku respektive tvar, nachylnu na akne a pigmentaciu.vedeli by ste mi poradit ktory opal.krem by bol vhodny, v minulosti som pouzivala zn.laroche.rada by som teraz vyskusala nieco ine, mozno lepsie. Eucerin ma napadol ako druha alternativa, no neviem ci vyrobcovia neudavaju viac reklamu ako skutocne vyhody. Dakujem za odpoved.

  1. lukas

   Dobrý den, neznamená to, že by byla méně kvalitní. Jen se do žebříčku krémů pro běžnou potřebu nedostala, protože zejména v zahraničí dostávají přednost a mají o malinko lepší hodnocení jiné značky. Avšak dle zahraničních recenzí je Eucerin dobrá volba. To v podstatě i La Roche, takže výběr máte velmi dobrý. Pro citlivou pokožku doporučuji Eucerin Sun Cream-Gel. Pokud byste chtěla prozkoumat ještě něco zcela nového mrkněte na Shiseido Urban Environment UV Protection Cream. V zahraničí je navíc velmi doporučována Neutrogena Clear Face Sunblock Lotion, ale její pořízení v ČR je poněkud komplikovanější.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *